5 Minute Check Complete in your notes. 2 1 1. 3 5 · 1 3 2 3 2. 9 · 4 5 2 3 3. 7 ÷ 5 3 2 4. 11 ÷ 2 3.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Complete on the back of your homework.
Advertisements

2.8 Solving Linear Inequalities
5 Minute Check Find. Complete in your notebook. 1. Michelle read 55.6 pages of her book on Monday and Tuesday. If she read the same numbers of pages each.
MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday 3 Benchmark – Practice Questions from Unit 1 – 3 and a chance to earn Bonus (Skills Check category) 4 Review Unit.
CCGPS Coordinate Algebra EOCT Review Units 1 and 2.
Flashcards. Monday, April 14 Chapter 6 Review Chapter 6 Review 1. The perimeter of a rectangle can be found using the expression 2ℓ + 2w, where ℓ represents.
Chapter 7 Pre-Algebra.
6.1, Review Game Show InequalitiesEquationsExpressionsProportionalityFractions.
1 Objectives ► Making and Using Models ► Problems About Interest ► Problems About Area or Length.
Equations Ex. 1) 3(2x + 5) = Distribution 6x + 15 = -9 – 15 6x = x = Subtract 15 from both sides. 3. Divide both sides by 6.
Flashcards.
5 Minute Check Solve and show work on the back on your homework. 1. 5d = = 6e g = = 0.9c.
Example 1-1a Use the Distributive Property to write as an equivalent expression. Then evaluate the expression. Answer: 52 Multiply. Add.
Solve equations that involve grouping symbols
1 Equations and Inequalities © 2008 Pearson Addison-Wesley. All rights reserved Sections 1.1–1.4.
Solving Linear Equation Word problems
5 Minute Check Simplify
5 Minute Check Find. Round to the nearest tenth, if necessary. Complete in your notes is what percent of 72? 2. What percent of 96 is 24? is.
5 Minute Check. Find the area. Complete in your notebook. 1. 6in 9in.
Unit 2 Solving Equations.  The cost in dollars of carpet at Lowes is found by multiplying the area of the room by 12.5 then adding 100.  Write an equation.
COLLEGE ENTRY EXAM AVID: MATH ASSESSMENT PRACTICE.
1 © 2010 Pearson Education, Inc. All rights reserved © 2010 Pearson Education, Inc. All rights reserved Chapter 1 Equations and Inequalities.
Section 4Chapter 2. 1 Copyright © 2012, 2008, 2004 Pearson Education, Inc. Objectives 2 3 Further Applications of Linear Equations Solve problems about.
5 Minute Check Complete in your notes kilometers in 8 hours as a unit rate. 2. $60 for 12 months as a unit rate. 3. You have 40 cards you want.
5 Minute Check Which is larger? or or or or
EQUATIONS AND INEQUALITIES A2H CH 1 APPENDIX. Whole: 0, 1, 2, 3….. Integers: Whole numbers negative and positive. … -2, -1, 0, 1, 2, 3… Rational Numbers:
5 Minute Check Complete in your notebook. Use one or more properties to rewrite each expression that does not use parenthesis · (w · 3) 2. (32 +
Splash Screen Contents Lesson 9-1Properties Lesson 9-2Solving Addition Equations Lesson 9-3Solving Subtraction Equations Lesson 9-4Solving Multiplication.
Solving Two-Step Equations
SWBAT…write algebraic equations from data Agenda 1. WU (5 min) 2. Writing algebraic equations from data (40 min) 1. Pick up an agenda from the front table.
 What is an opposite? How do you find an opposite?  What is absolute value? How do you find it?  Opposite: -13Absolute Value: 13.
Chapter 3 Lesson 7 Using Formulas pgs What you will learn: Solve problems by using formulas Solve problems involving the perimeters & areas of.
CHAPTER 5 TEST REVIEW SHOW ME THE MONEY!. QUESTION #1 Find the perimeter and area of the figure. 18ft 36ft 18ft 9ft A. 324ft², 72ft B. 162ft², 72ft C.
5 Minute Check 1. A recipe makes 5 ½ dozen cookies. Mike needs to make 3 3/4 times this amount. How many dozen cookies will he make? 2. Renee spent 1/8.
Section 5Chapter 2. 1 Copyright © 2012, 2008, 2004 Pearson Education, Inc. Objectives Linear Inequalities in One Variable Solve linear inequalities.
Chapter 2 Section 4 Copyright © 2011 Pearson Education, Inc.
BELLWORK You save $1.00 in an envelope. Each day for 5 more days you triple the dollars in the envelope from the day before. How much will you have on.
Bell Ringer Sheila made a scale drawing of a room. The actual room has a width of 16 feet and a length of 24 feet. Her drawing has a length of.
Inequality Word Problems Review. Sean earns $6.70 per hour working after school. He needs at least $155 (≥ 155) for a stereo system. Write an inequality.
5 Minute Check Simplify. Complete in your notes.
5 Minute Check Solve and show work on the back on your homework. 1. 5d = = 6e g = = 0.9c.
5 Minute Check At CMS there are 360 students. 1. If 20% of the students like football, how many students like football? 2. If 35% of the students like.
5-Minute Check Find the perimeter of a rectangle that has a length of 12 feet and a width of 3 feet. Find the perimeter of a square whose length is 9 yards.
To Start: 20 Points!! -2(4x + 3y – 4z – 11) 12(11) + 12(14) + 12(24) – 12(9) Use front-end estimation: Estimate the quotient: 29.5 ÷ x.
5 Minute Check Complete in your notes kilometers in 8 hours as a unit rate. 2. $60 for 12 months as a unit rate. 3. You have 40 cards you want.
Week #27 Reach for the Stars 8 th grade math. Reach for the Stars Monday The Childress family went on a camping trip. They paid $28.00 for a 2-night stay.
Algebra: Properties Objective: Use communicative, Associative, Identity, and Distributives properties to solve problems. Properties: are statements that.
Unit 6 Review. Express as a percent % Express as a percent
Chapter 1 Section 3. Example 3-1a Write an algebraic expression to represent 3 more than a number. Answer:
5 Minute Check. Tuesday, Dec 15 Chapter 4 Review.
5 Minute Check Complete in your notes. At WMS there are 360 students. 1. If 20% of the students like football, how many students like football? 2. If 35%
5 Minute Check Which is larger? or or or or 7 9.
+ Directly Proportional. + Directly proportional: as one amount increases, another amount increases at the same rate. Hence, the straight line when we.
Solving and Graphing Inequalities CHAPTER 6 REVIEW.
Algebra 1 CHAPTER 2. Practice together:
5 Minute Check. 8 x 3 5 Minute Check 2 x 5.
Dear Power point User, This power point will be best viewed as a slideshow. At the top of the page click on slideshow, then click from the beginning.
Section 1.1 Properties of Real Numbers. EXAMPLE 1 Graph real numbers on a number line Graph the real numbers – and 3 on a number line. 5 4 SOLUTION.
Lesson 3-7 Pages Using Formulas. What you will learn! 1. How to solve problems by using formulas. 2. How to solve problems involving the perimeters.
Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
Quiz 1-3 Quiz Solve for x: 3. Simplify: 4. What property is illustrated below?
THIS IS With Hosts... Your Problem Solving Area and Perimeter Lines Graphing.
Click the mouse button or press the Space Bar to display the answers.
5 Minute Check Determine which number is a solution to the inequality. Complete in your notes – h > 2; 3,4,5 2. f + 8 < 8; 0,1, > 5u; 5, 6,
Unit 7 Jeopardy T.
CHAPTER 3 SECTION 7.
To Start: 20 Points!! -2(4x + 3y – 4z – 11) 12(11) + 12(14) + 12(24) – 12(9) Use front-end estimation: Estimate the quotient: 29.5 ÷ 4.83.
Using Formulas.
Mr. Peter Richard, The most profound Math teacher in all of the worlds in this universe and the rest of them will teach you the multiple steps of stepping.
are statements that are true for all numbers.
Presentation transcript:

5 Minute Check Complete in your notes · · ÷ ÷ 2 3

5 Minute Check Complete in your notes · 1 3

5 Minute Check Complete in your notes · · = 4 15

5 Minute Check Complete in your notes · 4 5

5 Minute Check Complete in your notes · · = 1 35

5 Minute Check Complete in your notes ÷ 5

5 Minute Check Complete in your notes ÷ ·

5 Minute Check Complete in your notes ÷ 2 3

5 Minute Check Complete in your notes ÷ ÷ ·

Monday, Dec 15 Chapter 6.6 Review

Chapter 6.6 Review 1. The perimeter of a rectangle can be found using the expression 2ℓ + 2w, where ℓ represents length and w represents width. Find the perimeter of the front of a new building whose design is shown below.

Chapter 6.6 Review 1. The perimeter of a rectangle can be found using the expression 2ℓ + 2w, where ℓ represents length and w represents width. Find the perimeter of the front of a new building whose design is shown below. 2 · 120ft + 2 · 90ft 240ft + 180ft = 420ft Since this is a distance, the units are not squared.

Chapter 6.6 Review 2. Ora bought the variety pack of granola bars shown. The box contains 24 granola bars. How much does one granola bar cost?

Chapter 6.6 Review 2. Ora bought the variety pack of granola bars shown. The box contains 24 granola bars. How much does one granola bar cost? $7.20 ÷ 24 = $0.30

Chapter 6.6 Review 3. The cost of renting roller blades is $4 plus $3.50 for each hour that the roller blades are rented. Which expression can be used to find the cost in dollars of renting roller blades for h hours? A. 4h B. 3.5 – 4h C. 3.5(h + 4) D. 3.5h + 4

Chapter 66 Review 3. The cost of renting roller blades is $4 plus $3.50 for each hour that the roller blades are rented. Which expression can be used to find the cost in dollars of renting roller blades for h hours? A. 4h B. 3.5 – 4h C. 3.5(h + 4) D. 3.5h + 4 Since it says “$4 plus” there must be a “4 +” or “+ 4” in the expression. Answer: D Determine how much it would cost for a certain number of hours, for example 3 hours. How did you get this amount? Which expression would give you the same amount?

Chapter 6.6 Review 4. The Manny family is installing a large patio in their backyard. Find the area of the patio in square feet.

Chapter 6.6 Review 4. The Manny family is installing a large patio in their backyard. Find the area of the patio in square feet. A = 3.7 yd · 6.2 yd A = yd² 1 yd = 3 ft, so 1 yd² = 3 ft · 3 ft = 9 ft² · 9 = ft²

Chapter 6.6 Review 5. Which of the following illustrates the Distributive Property? F. 3(2x + 4) = 5x + 4 G. 3(2x + 4) = 5x + 7 H. 3(2x + 4) = 6x + 4 I. 3(2x + 4) = 6x + 12

Chapter.6 Review 5. Which of the following illustrates the Distributive Property? F. 3(2x + 4) = 5x + 4 G. 3(2x + 4) = 5x + 7 H. 3(2x + 4) = 6x + 4 I. 3(2x + 4) = 6x + 12 Remember – whatever term is on the outside of the parenthesis must be multiplied by both the terms on the inside. Answer: I

Chapter 6.6 Review 6. What is the value of 45 ÷ (7 + 2) – 1?

Chapter 6.6 Review 6. What is the value of 45 ÷ (7 + 2) – 1? 45 ÷ 9 – 1 5 – 1 4

Chapter 6.6 Review 7. The table shows the constant speed that each driver is driving. Using the Distributive Property, how many more miles will Ms. Santiago drive in 3 hours than Mr. Reynolds?

Chapter 6.6 Review 7. The table shows the constant speed that each driver is driving. Using the Distributive Property, how many more miles will Ms. Santiago drive in 3 hours than Mr. Reynolds? 3 hrs (65 mph – 60mph) 3 hrs · 5 mph 15 miles

Chapter 6.6 Review 8. Each figure below is divided into sections of equal size. Which figure has 87.5% of its total area shaded?

Chapter 6.6 Review 8. Each figure below is divided into sections of equal size. Which figure has 87.5% of its total area shaded?

Chapter 6.6 Review 9. Which expression is NOT an example of the Commutative Property? A. b – t = t – b B. rt = tr C. f + a = a + f D. 5 d = d 5

Chapter 6.6 Review 9. Which expression is NOT an example of the Commutative Property? A. b – t = t – b B. rt = tr C. f + a = a + f D. 5 d = d 5 The Commutative Property states the order in which terms are added or multiplied does not change the answer. A is the only equation that does NOT use addition or multiplication. Answer: A

Chapter 6.6 Review 10. At a state fair, each person pays $8 for admission plus $2 for each ride. While at the fair, Elizabeth goes on 6 rides. Which expression can be used to find the total amount Elizabeth spends? F. $8 + 6 × $2 G. ($8 + $2) × 6 H. ($8 + $2) + 6 I. $8 × 6 × $2

Chapter 6.6 Review 10. At a state fair, each person pays $8 for admission plus $2 for each ride. While at the fair, Elizabeth goes on 6 rides. Which expression can be used to find the total amount Elizabeth spends? F. $8 + 6 × $2 G. ($8 + $2) × 6 H. ($8 + $2) + 6 I. $8 × 6 × $2 Admission + $2 · # of rides Answer: F

Chapter 6.6 Review 11. Norene is buying a coat that is on sale. Write 30% as a decimal.

Chapter 6.6 Review 11. Norene is buying a coat that is on sale. Write 30% as a decimal. 30% = 0.30 Remember 30% =

Chapter 6.6 Review

14. Cary earns $5 per hour raking leaves for her next-door neighbor. She owes her mom $6. Part A Suppose Cary raked leaves for h hours and paid her mother the $6 she owed her. Write an expression to represent the amount of money Cary will have left. Part B Use your expression from Part A to find how much money she will have left if she rakes leaves for 3 hours and pays her mother. Explain how you solved.

Chapter 6.6 Review 14. Cary earns $5 per hour raking leaves for her next-door neighbor. She owes her mom $6. Part A Suppose Cary raked leaves for h hours and paid her mother the $6 she owed her. Write an expression to represent the amount of money Cary will have left. 5 · # of hours raked - $6 she owes mom 5h – 6, h is the numbers of hours raked

Chapter 6.6 Review 14. Cary earns $5 per hour raking leaves for her next-door neighbor. She owes her mom $6. Part B Use your expression from Part A to find how much money she will have left if she rakes leaves for 3 hours and pays her mother. Explain how you solved. 5h – 6 5 · 3 – 6 = $9

Chapter 6.6 Review 14. Cary earns $5 per hour raking leaves for her next-door neighbor. She owes her mom $6. Part B Use your expression from Part A to find how much money she will have left if she rakes leaves for 3 hours and pays her mother. Explain how you solved. 5h – 6 5 · 3 – 6 = $9

Chapter 6.6 Review What is 45% of 90?

Chapter 6.6 Review What is 45% of 90? 90 x

Chapter 6.6 Review What is 115% of 85?

Chapter 6.6 Review What is 115% of 85? 1.15 x

Chapter 6.6 Review What is.5% of 6?

Chapter 6.6 Review What is.5% of 6?.005 x

Chapter 6.6 Review What is 12.5% of 55?.125 x

Chapter 6.6 Review Agenda Notes Dec 15 In-Class assignment Raise hand when complete to get homework Homework– Homework Practice CH 6.6 Review Due Tuesday, December 16 Semester Exam Thursday, Dec 18