10/30/14 Warm up Adding Tax to Cost How much change will you get when buying a sweater for $29.95 plus 8.5% sales tax and paying with forty dollars?

Slides:



Advertisements
Similar presentations
3-6 Solve Proportions Using Cross Products
Advertisements

{ 8-1: Ratios and Equivalent Ratios IWBAT read and write ratios and equivalent ratios.
SOLVING EQUATIONS WITH VARIABLES ON BOTH SIDES
Ratios Rates and Unit Rate
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
Using Multiplication and Division of Whole Numbers to Solve Problems Situations involving equilivalent ratios and rates.
Ratios and Unit Rates Lesson 6-1 & 6-2.
Ratio Notes A ratio is a comparison of two numbers by division. Each number in a ratio is called a term. Ratios can be written three ways and SHOULD ALWAYS.
Chapter 5 Ratios, Rates, Proportions
Using Cross Products Lesson 6-4. Cross Products When you have a proportion (two equal ratios), then you have equivalent cross products. Find the cross.
Working with Fractions
Interest, discounts, and sales
We use ratios to make comparisons between two things. Ratios can be written 3 ways. 1. As a fraction 3 5 We are comparing rectangles to triangles. 2.
PROPORTIONAL REASONING
Finding a percent of a number Textbook January 13 th 14 th, 15 th, 16th.
CRCT Test Prep. Parts of a Whole Parts of a whole can be expressed as a fraction or a decimal. Example 1: This circle is divided into 4 parts. Shade 1.
7 th Grade Pre-algebra Chapter 6 Notes. 6.1 Ratios and Rates Vocabulary Ratio: a comparison of two numbers by division. Rate: a ratio of two measurements.
1. What is the Title of Lesson 2-6? 2. What is a ratio? 3. What is a proportion? 4. What is the difference between a rate and a unit rate? 5. What are.
Fractions, Decimals, and Percents. Percents as Decimals To write a percent as a decimal, divide by 100 and remove the percent symbol. Example 1: 63% 63.
Practicing With Percents By Johnny, Sally, Mary & Joey Period 3.
Converting Fractions to Decimals
Section 3.9 Percents Mr. Beltz & Mr. Sparks. Ratio A PERCENT is a ratio that compares a number to 100. You can write a percent as a FRACTION, DECIMAL,
1 Math Solving Proportions. 2 Vocabulary ► Proportion—an equation that shows that two ratios are equivalent. ► Cross Product—the product of the numerator.
5-5 Solving Proportions Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation
Copyright © Cengage Learning. All rights reserved.
Introduction to Percents
Bell Ringer 11-7 ( Do in notebook) 5 minutes 1. Express 20% as a fraction in lowest terms and as a decimal Express 134% as a decimal. Express 6.5%
Basic Operations & Applications Unit. Solving Arithmetic Problems Involving Percent Types of percent problems -What (number) is m% of n? -m is what percent.
Ratio, Rate, Proportion, and Percent. Ratio  Comparison of two numbers by division  Can be written three different ways 4 to 9 4 :
RATIOS & PROPORTIONS A ratio is a comparison of two numbers by division. To write ratios, use the word to, a colon, or a fraction bar. EXAMPLE #1: John.
Solving Proportions. 2 ways to solve proportions 1. Equivalent fractions (Old) Cross Products (New)
1. What Are You Learning? I CAN solve proportions. 2.
Lesson 9 Solving Problems Using Ratios, Rates, Proportions, and Percents.
Sales Tax and Discount Lesson 8 – 8. Vocabulary Sales Tax – an additional amount of money charged to a purchase. Discount – the amount by which the regular.
Chapter 4 Fractions, Decimals, and Percent.. Day 1.
Warm Up Solve each equation. Check your answer. 1. 6x =
Monday October 18,2010 Review for Benchmark Assessment on Rates, Ratios and Proportions.
Practice with Unit Rates. What is a unit rate? A unit rate tells the price of one item.
ROUNDING: When a number ends in 5 or above, ROUND UP When a number ends in 4 or below, ROUND DOWN 2.38= =4 (rounding to tenths) Round to whole.
ALGEBRA READINESS LESSON 6-2 Warm Up Lesson 6-2 Warm-Up.
ALGEBRA READINESS LESSON 6-2 Warm Up Lesson 6-2 Warm-Up.
Ratios and Unit Rate Reminder By: Mr. Menjivar. Ratios and Unit Rates Reminder R L 03/31/11 Ratios and Unit Rate Reminder Reflection 03/31/11 Observe,
  A ratio is a way to compare two quantities that are measured in the same units by using division  45 : 100 Ratio.
Multistep Equations Learning Objectives
Bell Work Explain why Jamar’s solution was incorrect.
Algebra 1 Chapter 2 Section : Solving Proportions A ratio is a comparison of two quantities. The ratio of a to b can be written a:b or a/b, where.
OBJECTIVE I will use the order of operations and rounding to find the exact and approximate solutions of equations that contain decimals.
Ratios, Rates & Proportions Warm Up Complete the handout.
Solving 2 step equations. Two step equations have addition or subtraction and multiply or divide 3x + 1 = 10 3x + 1 = 10 4y + 2 = 10 4y + 2 = 10 2b +
KU 122 Introduction to Math Skills and Strategies Unit THREE Welcome ~
 A comparison of two quantities  Often expressed as a fraction.
1. Simplify each side SOLVING EQUATIONS WITH VARIABLES ON BOTH SIDES 2. Get rid of variable on right side 3. Solve two step equation Get rid of parentheses,
Find two ratios that are equivalent to each given ratio , , , , Possible answers:
5-2 to 5-5 Proportions What You’ll Learn To determine if to ratios are proportional To solve for a variable in a proportion.
Ratios, Rates, and Proportions. Ratios Ratios are used to make comparisons. Ratios can be written in three different ways: ◦ Using the word “to” ◦ As.
Unit Rates Lesson 6-2.
Bell Ringers Solve the following two step linear equations. Show your work. 1.
Unit Rates Lesson 6-2.
Unit Rates Lesson 6-2.
Section 5.3A Solving Proportions Section 5.3A Solving Proportions
Ratios 4 Possible Ways to Write a Ratio #1
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
Lesson 7.1 How do you write ratios and find unit rates?
Solving Proportions.
Rates, Ratios, and Proportions
Sec 5-1D. Solve Proportions
6-1: Ratios and Rates.
What is a “ratio”? How do you write a ratio?
Using Cross Products Chapter 3.
Presentation transcript:

10/30/14 Warm up Adding Tax to Cost How much change will you get when buying a sweater for $29.95 plus 8.5% sales tax and paying with forty dollars?

Adding Tax to Cost First I will change the 8.5% sales tax into a decimal. * Move the decimal 2 places to the left. =.085

Adding Tax to Cost Next I will use the sales tax as a decimal and multiply it by $29.95 to find out the extra cost for the tax. (I will round the product to the hundredths place) X.085

Adding Tax to Cost Then I will add the tax to $29.95 to get the total cost of the sweater. $ $2.55 $32.50 Total Cost to buy sweater

Adding Tax to Cost Last I will subtract the total cost of the sweater by the forty dollars used to pay for the sweater, to find out how much change I would receive. $ $32.50 $7.50 Change you will receive

RATIO: a comparison of _____________________ Equivalent Ratios: Two ratios that name the same product. The __________ of equivalent ratios are equal You should know Ratio can be written ____ ways 1.________ 2._______ 3.________ PROPORTION: an equation which sets__________________ ________ CROSS PRODUCT: found by _________ the denominator of each ratio by the ___________ of the other. You should know….. When solving proportions, set up an equation using _____________________ _____________________ _________ EXAMPLES: 5 = x = x 915 Eighteen roses cost $25. What is the cost of 27 roses? RATE: Compares two quantities measured in ______________. You should know….. UNIT RATE: the rate for ______ unit of a given quantity EXAMPLES: Find the unit rate $20 5 lbs 525 candy bars 15 children 324 miles 12 gallons

Answers Ratios and Equivalent Ratios RATIO: a comparison of two similar quantities Equivalent Ratios: Two ratios that name the same product. The cross product of equivalent ratios are equal You should know… Ratio can be written 3 ways 1. 1/ to :2

Vocabulary PROPORTION: an equation which sets two ratios equal CROSS PRODUCT: found by multiplying the denominator of each ratio by the numerator of the other You should know…. When solving proportions, set up an equation using equivalent cross products.

EXAMPLES: 5 = x = x 9 15 Eighteen roses cost $25. What is the cost of 27 roses?

Vocabulary RATE: Compares two quantities measured in different labels. You should know… UNIT RATE: the rate for 1 unit of a given quantity (the second one)

EXAMPLES: Find the unit rate $20 5 lbs 525 candy bars 15 children 324 miles 12 gallons

10/29/14 Warm up UNIT RATES 1/400 and

Unit Rates

Rates A rate is a comparison of two different units, such as miles per hour, or two different things measured with the same unit, such as cups of concentrate per cups of water.

What is a unit rate? A unit rate tells the price of one item.

Johnny spend $75 on 15 hamburgers. At this rate, how much does 1 hamburger cost? Would it make sense for 1 hamburger to cost $75? Why? (*Hint- do not just say $75 is too much for a hamburger. ) + = $75 = ??

Johnny spend $75 on 15 hamburgers. At this rate, how much does 1 hamburger cost? Why wouldn’t it make sense for 1 hamburger to cost $1? =$75 = 1?? NOOO!

Johnny spend $75 on 15 hamburgers. At this rate, how much does 1 hamburger cost? Should you add, subtract, multiply, or divide to solve the problem in yellow? WHY?

Johnny spend $75 on 15 hamburgers. At this rate, how much does 1 hamburger cost? 1. Solve the problem above. Show your work. + = $75 = ?????

The answer… $75 ÷ 15 = $5 per every 1 hamburger That means we took all of our money ($75) and split it evenly. Each hamburger was $5.

If each hamburger costs $5, how much do 15 hamburgers cost? What are some different ways you can find out?

It takes Mary 12 minutes to play 3 songs on her piano. How many minutes long is 1 song? 2. Solve the problem in yellow. Show your work.

The answer…. 12 ÷ 3 = 4 minutes per every song That means we took all of the minutes she played (12 minutes) and split it evenly. Each song was 4 minutes.

So far you have found unit rates. A Unit Rate is the ratio of two measurements in which the second term is 1. $5_____ 4 minutes 1 burger 1 song

This is what we were actually solving…. $75______ = $5___ 15 burgers 1 burger How did we get from 15 to 1 on the bottom? What did we divide by? How did we get from $75 to $5 on the top? What did we divide by?

This is actually what we were solving…. 12 minutes = 4 minutes 3 songs 1 song How did we get from 3 to 1 on the bottom? What did we divide by? How did we get from $12 to $4 on the top? What did we divide by?

But…..sometimes you have to do more than just divide to find an answer.

For example….. Johnny spend $75 on 15 hamburgers. At this rate, how much does 20 hamburgers cost? -Just dividing will not work. -Let’s find out why…..

Soooo….. $75__________ = ___x_________ 15 hamburgers 20 hamburgers Look at the ratios above. The x means that we do not know what number goes there yet. Remember you have to multiply or divide to find equivalent ratios. So, I cannot add 5 on the bottom and add 5 on the top. I have to multiply or divide.

We know that if Johnny paid $75 for 15 hamburgers each hamburger costs $5. So how much would 20 burgers cost?

$75______ = $100____ 15 burgers 20 burgers Where did the $100 come from?

Now, let’s find out how to solve a proportion without pictures. $75______ = __x_____ 15 burgers 20 burgers The x means we are trying to find out what number goes there. We already know that $100 goes there. Let’s solve this proportion without pictures.

$75__________ = $5 per burger 15 hamburgers If we want to know how much 20 burgers would cost, what should we multiply?

We should multiply 20 burgers times $5 per burger which gives us $100 for 20 burgers. $75______ = $100____ 15 burgers 20 burgers

Cross multiplying is exactly what it sounds like. You multiply the numbers that are across from each other. $75______ = __x_____ 15 burgers 20 burgers $75 times 20 = 1, times x = 15x

$75 times 20 = 1, times x = 15x 1,500 = 15x Divide both sides by the number with the letter beside it. 1,500 divided by 15 = 15 divided by 15= So, x =

We still get $75______ = $100_ 15 burgers 20 burgers $75____÷ 15 = $5__ 15 burgers ÷15 1 burger $100____÷20 = $5__ 20 burgers ÷20 1 burger

Exit Rate? A factory can produce small wheels for the mousetrap cars at a rate of 18,000 wheels in 3 hours. What is the unit rate per hour?

Rate? A factory can produce small wheels for the mousetrap cars at a rate of 18,000 wheels in 3 hours. What is the unit rate per hour? 18,000 ÷ 3 = 6,000 = 6,000 wheels 3 ÷ 3 = 1 per hour