5.95 1) Alicia paid $1.32 for a bag of pinto beans. The beans cost $.55 per lb. How much did the bag of pinto beans weigh?

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Customary Measurement Length, Capacity, and Weight
Advertisements

Using the Conversion Factor
Using the Conversion Factor
PSSA Of The Day  Convert meters into hectometers. A B C. 1,243 D. 12,430.
5-6: Customary System of Measurement. Problem of The Day 1)The height of a person on a scale drawing is 4.5 in. The scale is 1:16. What is the actual.
5-6 Customary Measurements Warm Up Problem of the Day
Brainpop Customary Units
4-5 Customary Measurements Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
4-5 Customary Measurements Warm Up Simplify
Thursday, October 27 (Blue) Friday, October 28 (Gold) Today’s Agenda 1.Make sure your name is on Practice 5- 4 and it is completed! 2.Fill in planner 1.Today’s.
112 inches (in) = 1 foot (ft) 336 inches = 1 yard (yd) 55,280 feet = 1 mile (mi)
Length Measurement of distance between two endpoints. Chapter 8.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes 1.
UNIT 6.01 Unit Rates & Tables of Values I can identify the unit rate given short word problems that include various ratios. I can display various ratios.
Solve Proportions.
Decimals Review.
HW # 60 - Proportions practice AND Practice 5-6 Reminder: Extra Credit is due TOMORROW! Warm up Week 17, Day Three 1. You drive 136 miles from your house.
Warm Up’s.
Course Dimensional Analysis Warm Up Find each unit rate. 1. Jump rope 192 times in 6 minutes 2. Four pounds of bananas for $ anchor bolts.
Multiplying Fractions & Distributive Property Dividing Fractions Multiplying Decimals Dividing Decimals
Chapter 12 L12-1 Notes: Length in Customary Standard.
Conversions 8th Grade Math.
Unit Rates. Rate – a ratio that compares different kinds of units by division to obtain a unit rate or rate per unit. Unit Rates (You are finding how.
Bell Work Write the ratio in simplest form: Write the above ratio two other ways. What is the ratio of boys to girls and girls to boys in this class?
You bike 39 miles in 5 hours. Find the Unit Rate in miles per hour
Unit 4 Relay. ADD: (-16.1) 1 SUBTRACT: 38.6 – (-19.53) 2.
5-2 Rates Course 2 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Presentation.
 Gabriella is a waitress at the Perkins. She needs to make at least $75 while working a six-hour shift to pay her electric bill. If Gabriella earned.
Petroleum B Practice Quiz Name five specific types of energy (kinetic and potential are not the answers).
Equivalent – two things with the same value or amount Decimal and Fractional Equivalents 0.5 =.5.3 = = =
Fill in the Missing Numbers 1 foot = _____ inches 1 meter = _____ centimeters 1 pound = _______ ounces 1 minute = ______ seconds 1 hour = ________ minutes.
Warm Up Thursday October 30 th Micah bought 4 cases of water that are on sale and paid a total of $12. Use the ratio table to determine how much additional.
A rate is a ratio of two quantities using different units. Example: You pay $20 for 2 pizzas. Rate = Example: A car travels 250 miles in 5 hours. Rate.
Unit Conversions use fractions/ratios to change the units of measurement We “cross-cancel” units Units are common factors on top and bottom Use Formula.
Changing Units in the Customary System. Strategy When converting from a large unit to a small unit, multiply by the conversion factor. When converting.
Warm Up Is (4,2) a solution to the system Y > 3x – 2 5y + 4x < 20.
Pre-Algebra 7-3 Analyze Units Warm Up Find each unit rate. 1. Jump rope 192 times in 6 minutes 2. Four pounds of bananas for $ anchor bolts for.
UNIT RATE 7 th Grade Math. UNIT RATE  To find the Unit Rate, you would find the cost or amount for 1. Or the rate when the denominator is 1.  “How much.
Warm Up Simplify the following For questions 1-3, State whether your answers are rational or irrational numbers.
Customary Measurement Length, Capacity, and Weight
Using the Conversion Factor
Changing Units in the Customary System
Fill in the Missing Numbers
Using Customary units of Measurement
Customary Units of Measurement
The U.S. customary units:
Customary Measurement Length, Capacity, and Weight
Customary Measurement Length, Capacity, and Weight
Customary Units of Measurement
Using the Conversion Factor
Using the Conversion Factor
Using the Conversion Factor
Finding rates of change from tables and graphs.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Customary Measurement Length, Capacity, and Weight
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Apply Properties of Real Numbers
Question: You can run at a rate of 6 miles per hour. How many inches per minute is this?
Using the Conversion Factor
Warm-up 15 August 2017  .
Using the Conversion Factor
Customary Measurement Length, Capacity, and Weight
Using the Conversion Factor
1) Write the fraction as a decimal. 2) Find the difference
Target: I can do dimensional analysis quickly!
Customary Measurement Length, Capacity, and Weight
Customary Measurement Length, Capacity, and Weight
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Presentation transcript:

5.95 1) Alicia paid $1.32 for a bag of pinto beans. The beans cost $.55 per lb. How much did the bag of pinto beans weigh?

5.50 2) Nina and 2 friends ate lunch at a cafe. They decided to split the bill evenly. The total bill was $17.85. How much was each person’s share?

14 3) You use 0.6 lb of bananas in each smoothie. How many smoothies can you make with 3.12 lb of bananas?

27.5 4) Nuts cost $1.75 per jar. How many jars can you buy with $14?

2.40 5) You spend $13.92 for fabric. Each yard costs $4.35. How many yards of fabric do you buy?

5.2 6) You buy five movie tickets for a total of $23.75. Your friend gives you $5 for one ticket. How much change should you give your friend?

28 7) A car travels 360.25 mi. It uses 13.1 gal of gas. How many miles per gallon of gas does the car travel?

3.2 8) After digging up lilac bushes in a garden, a landscape architect uses sod to cover the ground. The sod costs $2.25/yd. He pays $31.50. How much sod does he buy?

8 9) You have a dog-walking business. Last week you worked 7.5 hours and you earned $41.25. How much do you earn per hour?

0.25 10) At Tony’s Shoppe, the turkey sandwich contains 5.5 ounces of sliced turkey. Tony has a boneless turkey breast weighing 154 ounces. How many turkey sandwiches can Tony make?