What is the Best Price?. I’m going to find the unit rate of 3 different types of apple juice.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Unit Rates.
Advertisements

Price Comparison Mrs. Connolly.
Chapter 2.4 Rates, Ratios, and Proportions. Slide A ratio compares two quantities.
Unit Rate of Orange Soda
SYSTEMS of EQUATIONS WORD PROBLEMS.
Math 015 Section 7.2 Ratios. Obj: To write a ratio of two quantities in simplest form A ratio is a comparison of two quantities that have the same units.
2-8 Percents Lesson Presentation Lesson Quiz Holt Algebra 1.
Transparency 2 Click the mouse button or press the Space Bar to display the answers.
Created by: Mrs. Dube.  Rate – a ratio that compares two quantities measured in different units  Ex. miles/per hour  Unit rate – a rate whose denominator.
Guess the calorie difference! 20 Years Ago 3-inch diameter Today 6-inch diameter.
Math on the Mind How many inches are in 1 foot? How many cups are in 1 pint? How many feet are in 1 yard? How many seconds in 1 minute? CHALLENGES: How.
Unit Rates. Rate – a ratio that compares different kinds of units by division to obtain a unit rate or rate per unit. Unit Rates (You are finding how.
1.3 Problem Solving p.22. Polya’s 4 Steps in Problem Solving 1.Understand the problem. a. Read the problem several times. b. Write down what you know.
Unit Rates Unit 12 Lesson 3. Obj: To write a ratio of two quantities in simplest form A ratio is a comparison of two quantities that have the same units.
Splash Screen. Lesson Menu Objectives Vocabulary Example 1 Quick Quiz.
Unit 13 Unit Rate Objective: Students will distinguish between rate and unit rate.
Chapter 3: Solving Equations
AIM: What are Unit Rates? Do Now: Solve for x: Periods 3, 7, 9 1. Periods 5, 8 1.
Section 3-4: Ratio and Proportion Objectives: 1)To find ratios and rates 2)To solve proportions.
What’s the Best Price? By: Blaire Bledsoe. Unit Rate Unit rate is a ratio that compares quantities of different units. To find the unit rate of something.
Unit Rate By: Alexis Huddleston. Heinz Ketchup 20 oz. $ 1.78.
Please read the following and answer the question on your note sheet : The theater is having a special deal. If you buy 5 tickets at once, the cost is.
Many people like shopping.. What is your favorite store?
What is the best price? By: Rose Moya. What is the price for the unit rate of the cost of strawberries ? The price for strawberries is 2/$4.00. if you.
By: Ariana Thompson Math Class: 5 th Period Which One is Best?
Splash Screen. Main Idea/Vocabulary rate unit rate Determine units rates.
Chapter 7 Yield & Price Factor. Objectives Upon understanding this chapter students Will be able to :  Define Yield and Price Factor  Calculate the.
Original Test Question A
SOLVING AND APPLYING PROPORTIONS
ALGEBRA READINESS LESSON 6-2 Warm Up Lesson 6-2 Warm-Up.
ALGEBRA READINESS LESSON 6-2 Warm Up Lesson 6-2 Warm-Up.
Unit Price 6 th Grade Math 6.RP.2 I can find the unit rates of items to determine which is the better buy.
I’m Thinking of a Number
7-1 Ratios and Rates Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
Objective - To divide integers. Odd # of Negatives = Negative Even # of Negatives = Positive Simplify. 1) 2) 3) 4) 5) 6) 7) 8) (-2)
 Shopping for bargains by comparing the prices of similar items or brands or comparing the prices at different stores.  To get a bargain, or get the.
Hunger Attack! Feed Your Appetite– Protect Your Wallet.
Holt Algebra Solving Inequalities by Multiplying or Dividing Students will be able to: Solve one-step inequalities by using multiplication and solve.
Lesson 2 – Market Segmentation and Marketing Mix.
Weighing It All Up Students’ - Questions. Grams and kilograms 1.How many grams are there in a kilogram? a.10 grams b.50 grams c.100 grams d.1,000 grams.
ALGEBRA 1 HELP A brand of apple juice costs $1.56 for 48 oz. Find the unit rate. The unit rate is 3.25¢/oz. cost$1.56 ounces48 oz = $.0325/oz Quick Check.
Unit Rates Lesson 6-2.
Math 015 Section 7.2 Ratios.
1.6 The Price Is…Close Using Unit Rates in Real World Applications
1. Tom went to the farmer’s market to buy oranges
Using Unit Rates Conversions Solving Proportions Applying Similarity
Strawberries 2 pints for $3.00 How much for 1 pint?
Unit Rates Lesson 6-2.
Ratio – comparing same things
Unit Rates Lesson 6-2.
Unit Pricing.
Ratios, Rates, & Unit Rates
Objectives Solve one-step inequalities by using multiplication.
Store VS. Name Brand.
Objective - To divide integers.
Please read the following and answer the question on your note sheet :
Objectives Solve one-step inequalities by using multiplication.
White board Wars.
1.2 Algebraic Expressions and Models, p. 11
A ratio with a denominator of 1. Per means “for each unit.”
RATES, UNIT RATE, UNIT PRICE, TOTAL PRICE & BETTER BUY
Find the unit rate for typing 145 words in 5 minutes.
100% Fruit Juice 100% Fruit Juice
Ratios Ratio – comparison of two quantities by division to 7 5:7.
AROUND THE WORLD +ADDITION
We will write ratios as fractions in simplest form
MONDAY TUESDAY WEDNESDAY
Do Now Choose the best unit price. To receive credit you must show that you have worked out both prices. A 32-oz. bottle of apple juice for $2.50 or A.
AROUND THE WORLD -SUBTRACTION
Divide 9 × by 3 ×
Presentation transcript:

What is the Best Price?

I’m going to find the unit rate of 3 different types of apple juice.

#1 Unit rate Juicy Juice *It cost $2.72 for 64 oz of apple juice. *To find the price per oz you have to divide. *First you must divide 64/64 to get 1 ounce. *Second you have to divide $2.72/64 to find the price per ounce. $2.72/64 =0.043 cents per ounce

#2 Unit rate Mott’s Juice

#3 Unit rate Best Choice *It cost $2.18 for 64 oz of apple juice. *To find the price per oz you have to divide. *First you must divide 64/64 to get 1 ounce. *Second you have to divide $2.18/64 to find the price per ounce. $2.18/64 =0.034 cents per ounce *It cost $2.18 for 64 oz of apple juice. *To find the price per oz you have to divide. *First you must divide 64/64 to get 1 ounce. *Second you have to divide $2.18/64 to find the price per ounce. $2.18/64 =0.034 cents per ounce

BEST CHOICE is the Cheapest brand!!! Juicy Juice $ 0.043/1 oz Mott’s Juice $ 0.036/1 oz Best Choice $ 0.034/1 oz Juicy Juice $ 0.043/1 oz Mott’s Juice $ 0.036/1 oz Best Choice $ 0.034/1 oz