Cut-outs for Candy! Four types of problems: A: Naked problems that are already in y=mx+b form. (6) B: Naked problems that need to be put in y=mx+b form.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Tables and Equations SWBAT write equations from tables by identifying the independent and dependent variables.
Advertisements

Math Baseball. 1.Put the students into 2 teams (keep them in rows) 2.Each team gets a white board. 3.The teacher will draw a baseball diamond on their.
Word Problems with Inequalities
From the Graph Slope & a Point 2 PointsMisc Word Problems.
1.Every Person in your group needs a piece of paper, a pencil, graph paper, and a calculator. 2.Every Person in your group needs a letter, either T,
This booklet will be collected for a grade before the test. Algebra 1 Name: _____________________ Date: ______________ Pd: ____ Notes or Questions for.
1) Find the solution to the system of equations using a table or a graph: x y.
#4 Piecewise Functions.
Algebra1 Writing Functions
Example: Write Equation of Line Given the X and Y Intercepts
Problem Solving and Estimation with Word Problems Review
Step 4: Step 3: Step 2: Step 1: What to do in the equation Things to rememberStep.
Percent of a number Lesson 1.
Salary deductions. Review What is salary or wage? When do you get a salary or wage? What is ‘paid by the hour’? How do you figure out how much money you.
Day 7 – Multiplying and Dividing Integers. 1.Multiply the numbers 2.Same signs, answer is positive. 3.Different signs, answer is negative. Rules for Multiplying.
Module 4 Lesson 7. What values of x and y make this equation true? There are infinitely many solutions!
Functions from Tables and Graphs Determining Functions From Graphs To be a function, the graph must pass the vertical line test. When a vertical line.
Calculate 0 On ² Ans √ (-) S ^ π ³ £ Next Question 1 Karen’s payslip for a month is shown. Gross Pay Deductions Net Pay Calculate Karen’s.
© A Very Good Teacher th Grade TAKS Review 2008 Objective 2 Day 1.
Algebra1 Writing Functions
10/30/14 Warm up Adding Tax to Cost How much change will you get when buying a sweater for $29.95 plus 8.5% sales tax and paying with forty dollars?
Computation & Estimation
ZAP. CHOOSE THE CORRECT EQUATION A) The product of 2 and 3 plus 9 B) 9 minus the quotient of 2 and 3 C) 9 less than the product of 2 and 3.
Problem: Nathan pays $68 for his favorite x-box game. Each month he has to pay $3 to clean the game since he plays it so much. If he doesn’t pay for cleaning.
Tyler has $2.50 for his lunch. He has a total of 13 coins In dimes and quarters. Which system of equations Could be used to find the number of each coin.
Practice Test : Percents. Learning Target I will complete a practice test to identify my strengths and weaknesses for my PERCENTS test.
Unit 3B – Functions Review TEST MONDAY!. Describe the relationship between x and y. XY
 UNDERSTANDING AND READING WORD PROBLEMS Do Now’s for Lessons 1-8.
Video can be viewed at:
Teacher Notes This method does not have students memorize the rule “reverse signs when multiply or divide by a negative”. We are starting with reading.
Algebra 5.6 Standard Form. Different Forms of Linear Equations SI Form PS Form Vertical Line Horizontal Line Standard Form y = mx + b y – y 1 = m(x –
Fun with Functions Katherine Doan 9/22/10. The Problem Darby is saving money for her prom dress. If every yard of fabric costs $6.85, how much money will.
Jeopardy Word Problems Order of Operations Translating Verbal Phrases Evaluating Variable Expressions Powers
Writing Equations and Inequalities When appropriate, make sure to answer in complete sentences.
Multiplying and Dividing Integers
CCA week 12 Review. Write a linear equation to represent this situation.
Steve rode 4 miles on his bike the first day, m miles on the second day and 7 miles on the third day. If on all three days total he rode no less than 20.
Adding and Subtracting Decimals SWBAT fluently add and subtract decimals.
Algebra TEXAS StyleA2warmup2 Algebra 2 Warm-up 2.
WARMUPS NOVEMBER 17-21, MONDAY, NOVEMBER 17, Joe has $20 dollars on his iTunes gift card. If songs cost $1.50 each, which table represents.
LET’S PLAY ALGEBRA JEOPARDY!! Created by Martin Boonstra May, 2008.
One-Step Word Problems Algebra I Banker, Murphy, & Montgomery Paul Laurence Dunbar High School.
Review Advanced Algebra 1.
1. Please turn in your BETTER DEAL page to the box. 2
Graphing Linear Functions and Slope Intercept Form.
1. Conner has $25,000 in his bank account. Every month he spends $1,500. He does not add money to the account. a. Write a linear model that shows how.
 Gabriella is a waitress at the Perkins. She needs to make at least $75 while working a six-hour shift to pay her electric bill. If Gabriella earned.
Problem 1 After depositing $50 into his savings account, Mario now has $324 in total savings. Write and solve an equation to calculate how much Mario had.
Linear Inequalities Writing and Solving. Warm Up: Solve the and graph the following:
7th Grade Pre-Algebra Ms. Beaty
Level 1: Real Life SituationExpression 1)Five less than a number x 2) x split evenly in 6 groups 3)x decreased by 6 4)half of the amount of x 5)x increased.
Comic Strip Math Stories. Picture – show question Picture – show data known Picture – show how to figure Picture – show solution A box contains 14 candy.
REVIEW: SLOPE OF A LINE What is slope of a line? --how to move from one point on the line to another point on the line A B C D --these moves are classified.
Homework Quiz. Rule of 72 Interest Rate 8% 12% 6% 2%.03% Years for money to double 9 years years.
Find the values of 42 ÷ b = 7 28 ÷ b = 4 Look at your answers and compare the values of b. Choose the answer below that best describes b. A. The value.
A health club charges $32 each month and a one time registration fee of $120. Miguel has spent a total of $280. Which equation can be used to determine.
Meaning of Equations and Inequalities.  Today’s standard: CCSS.MATH.CONTENT.7.EE.B.4  Use variables to represent quantities in a real-world or mathematical.
2 step equations word problems
1. Please turn in your HOMEWORK to the box. 2. Please pick up your WEEKEND SKILL BUILDER. 3. Complete the LAST section of your SKILL BUILDER. 4. Please.
# 1.) UNIT 2: WORD PROBLEM WORKSHEET The equation C(r) = 4 r + 10 represents the cost C(r) at the county fair based on the number of rides, r. (a.) Jake.
Linear Equations in Two Variables
Unit 4B Study Help. Choose the equation… A pack of gum $1.79. Jessica purchased 4 packs of gum to sneak into Dr. Brantley’s class. (Obviously she doesn’t.
Exploring Order in Mathematics. Add Mentally = 10.
All members of the family may not want identical plans; therefore, we will let represent the number of phone lines, represent the number of phone lines.
A presentation for: Verizon store employees Topic: How to help a customer choose a cell phone plan and a text message plan By Verizon Store Managers: Insert.
Texas Essential Knowledge and Skills The student is expected to: Expressions, equations, and relationships—7.7 Apply mathematical process standards to.
Final Fantasy! ExponentsPolynomialsSystemsReal-Life Problems Grab Bag
Making a Budget 7 th & 9 th Grade FACS. How much money do you spend each week?
Review for Test. Question #1  Jillian can spend at most $135 at the movies. She wants to buy 3 boxes of popcorn and 2 boxes of candy to share with her.
PUBLIC RELEASE TUESDAY
Presentation transcript:

Cut-outs for Candy! Four types of problems: A: Naked problems that are already in y=mx+b form. (6) B: Naked problems that need to be put in y=mx+b form. (4) C: Word problems that are already in y=mx+b form. (4) D: Word problems that are not already in y=mx+b form. (3) Rules: 1.Must complete at least one problem from each letter before moving on to the next letter. 2.Complete one cut-out, get one piece of candy. 3.Try to do as many as possible. 4.Work on the type of problem you need practice with.

A1. Find the solution to the system of equations using a table or a graph: y = x – 5 y = (-1/6)x + 2 y = x – 5y = (-1/6)x + 2 xyxy

A2. Find the solution to the system of equations using a table or a graph: y = (-3/4)x + 1 y = (-5/8)x + (1/2) y = (-3/4)x + 1y = (-5/8)x + (1/2) xyxy

A3. Find the solution to the system of equations using a table or a graph: y = ½ x y = (-2/3)x – 7 y = ½ xy = (-2/3)x – 7 xyxy

A4. Find the solution to the system of equations using a table or a graph: y = -2x +3 y = x + 6 y = -2x +3y = x + 6 xyxy

A5. Find the solution to the system of equations using a table or a graph: xyxy

A6. Find the solution to the system of equations using a table or a graph: xyxy

xyxy B1. Find the solution to the system of equations using a table or a graph:

xyxy B2. Find the solution to the system of equations using a table or a graph:

xyxy B3. Find the solution to the system of equations using a table or a graph: - 3 x + 4 y = 27 2 x - 4 y = -22

xyxy B4. Find the solution to the system of equations using a table or a graph: x - 5 y = x + 3 y = 19

C1. Carlos is going to get a new cell phone. An LG Touch costs $200, and comes with a plan that is $50 a month. An iPhone costs $400, and comes with a plan that is $30 a month. At what month will the cell phones be the same cost? Which phone is cheaper if Carlos will keep his phone for a year? Write an equation for the LG Touch $ ____________________ Write an equation for the iPhone $: ______________________ x = ________ y = ________ Find the solution to your system of equations.

C2. Sally goes to the Texas Rodeo and pays $5 entry fee plus $2 per ride. The next weekend she goes to the Dallas Rodeo and pays $10 entry fee plus $1 per ride. At what number of rides is the cost for the Texas Rodeo and the Dallas Rodeo the same? Write an equation for the Texas Rodeo $ ____________________ Write an equation for the Dallas Rodeo $: ______________________ x = ________ y = ________ Find the solution to your system of equations.

C3. Jenna has $1500 in a savings account. She adds $30 to her account each month. Luis has $2400 in his savings account. He withdraws $30 from his account each month. At what month will they have the same amount in their accounts? What will the balance be? Write an equation for Jenna’s $ ____________________ Write an equation for Luis’ $: ______________________ x = ________ y = ________ Find the solution to your system of equations.

C4. A tub containing 16 gallons of water is draining at a rate of 1 gallon per hour. A basin of 3.5 gallons of water is draining at a rate of 0.1 gallons every hour. If both containers start draining at the same time, when will they hold the same amount of water? Write an equation for the water left in the tub: ____________________ Write an equation for the water left in the basin: __________________ x = ________ y = ________ Find the solution to your system of equations.

D1. The price of 2 pounds of puppy chow and 2 pounds of kitten food is $ The price of 4 pounds of puppy chow and 1 pound of kitten food is $17. What is the cost of 1 pound of puppy chow? Write the two equations described in this problem: ____________________ __________________ x = ________ y = ________ Find the solution to your system of equations.

D2. Terry went to his favorite burger joint which sells Ultra Burgers and Deluxe Burgers. Ultra Burgers cost $3 and Deluxe Burgers cost $2. Terry bought a total of 7 hamburgers for $20. How many of each burger did Terry buy? Write the two equations described in this problem: ____________________ __________________ x = ________ y = ________ Find the solution to your system of equations.

D3. Jennifer went to the movies with her friends. Together, they bought 3 large soft drinks and 2 bags of popcorn and it cost $35. They went again the next weekend and bought 4 soft drinks and 3 popcorns and the cost was $50. Jennifer’s mom was upset about spending so much money and demanded to know how much the popcorn and drinks each cost. Write the two equations described in this problem: ____________________ __________________ x = ________ y = ________ Find the solution to your system of equations.