Risk and Return: The Basics Stand-alone risk Portfolio risk Risk and return: CAPM/SML
What is investment risk? Investment risk pertains to the probability of earning less than the expected return. The greater the chance of low or negative returns, the riskier the investment.
Probability distribution Expected Rate of Return Rate of return (%) Firm X Firm Y
Investment Alternatives Economy Prob.T-BillABC Mkt Port. Recession %-22.0% 28.0% 10.0%-13.0% Below avg Average Above avg Boom
Why is the T-bill return independent of the economy? Will return the promised 8% regardless of the state of the economy.
Do T-bills promise a completely risk-free return? No, T-bills are still exposed to the risk of inflation. However, not much unexpected inflation is likely to occur over a relatively short period.
Do the returns of A and B move with or counter to the economy? A: With. Positive correlation. Typical. B: Countercyclical. Negative correlation. Unusual.
k = k i P i. Calculate the expected rate of return on each alternative k = Expected rate of return k A = (-22%) (-2%) (20%) (35%) (50%)0.10 = 17.4%. ^ ^ ^ i = 1 n
A appears to be the best, but is it really? ^ k A 17.4% Market 15.0 C 13.8 T-bill 8.0 B. 1.7
What’s the standard deviation of returns for each alternative? = Standard deviation.
T-bills = 0.0%. A = 20.0%. B =13.4%. C =18.8%. M =15.3%.. 1/2 T-bills =
Prob. Rate of Return (%) T-bill C A
Standard deviation ( i ) measures stand-alone risk. The larger the i, the higher the probability that actual returns will be far below the expected return.
Coefficient of Variation (CV) Standardized measure of dispersion about the expected value: Shows risk per unit of return. CV = =. Std dev ^ k Mean
0 A B A = B, but A is riskier because larger probability of losses. = CV A > CV B. ^ k
Portfolio Risk and Return Assume a two-stock portfolio with $50,000 in A and $50,000 in B. Calculate k p and p. ^
Portfolio Return, k p k p is a weighted average: k p = 0.5(17.4%) + 0.5(1.7%) = 9.6%. k p is between k A and k B. ^ ^ ^ ^ ^^ ^^ k p = w i k w n i = 1
Alternative Method k p = (3.0%) (6.4%) (10.0%) (12.5%) (15.0%)0.10 = 9.6%. ^ Estimated Return EconomyProb.ABPort. Recession % 28.0% 3.0% Below avg Average Above avg Boom
= 3.3%. p = / CV p = = % 9.6%
Returns Distribution for Two Perfectly Negatively Correlated Stocks (r = -1.0) and for Portfolio WM Stock WStock MPortfolio WM
Returns Distributions for Two Perfectly Positively Correlated Stocks (r = +1.0) and for Portfolio MM’ Stock M Stock M’ Portfolio MM’
What would happen to the riskiness of an average 1- stock portfolio as more randomly selected stocks were added? p would decrease because the added stocks would not be perfectly correlated but k p would remain relatively constant. ^
Large 0 15 Prob. 2 1
# Stocks in Portfolio Company Specific Risk Market Risk Stand-Alone Risk, p p (%)
As more stocks are added, each new stock has a smaller risk- reducing impact. p falls very slowly after about 40 stocks are included. The lower limit for p is about M = 18%.
Stand-alone Market Firm-specific Market risk is that part of a security’s stand-alone risk that cannot be eliminated by diversification. Firm-specific risk is that part of a security’s stand-alone risk which can be eliminated by proper diversification. risk risk risk = +
By forming portfolios, we can eliminate about half the riskiness of individual stocks (35% vs. 18%).
If you chose to hold a one-stock portfolio and thus are exposed to more risk than diversified investors, would you be compensated for all the risk you bear?
NO! Stand-alone risk as measured by a stock’s or CV is not important to a well-diversified investor. Rational, risk averse investors are concerned with portfolio risk, and here the relevant risk of an individual stock is its contribution to the riskiness of a portfolio.
There can only be one price, hence market return, for a given security. Therefore, no compensation can be earned for the additional risk of a one-stock portfolio.
CAPM( Capital Asset Pricing Model) Conclusion: zThe relevant riskiness of an individual stock is its contribution to the riskiness of well-diversified portfolio. zCAPM links risk and required rate of return
Beta measures a stock’s market risk. It shows a stock’s volatility relative to the market. Beta shows how risky a stock is if the stock is held in a well-diversified portfolio. The concept of beta, “b”
Yeark M k i 115% 18% kiki _ kMkM _ Illustration of beta calculations: Regression line: k i = k M ^^
Find beta “By Eye.” “By Eye.” Plot points, draw in regression line, get slope as b = Rise/Run. The “rise” is the difference in k i, the “run” is the difference in k M. For example, how much does k i increase or decrease when k M increases from 0% to 10%?
Calculator. Enter data points, and calculator does least squares regression: k i = a + bk M = k M. r = corr. coefficient = In the real world, we would use weekly or monthly returns, with at least a year of data, and would always use a computer or calculator.
If beta = 1.0, average risk. If beta > 1.0, stock riskier than average. If beta < 1.0, stock less risky than average. Most stocks have betas in the range of 0.5 to 1.5.
Can a beta be negative? Yes, in theory, if a stock’s returns are negatively correlated with the market. Then in a “beta graph” the regression line will slope downward. In the “real world,” negative beta stocks do not exist.
A T-Bills b = 0 kiki _ kMkM _ b = 1.29 B b = -0.86
Use the SML to calculate the required returns. Assume k RF = 8%. Note that k M = k M is 15%. (From market portfolio.) RP M = k M - k RF = 15% - 8% = 7%. SML: k i = k RF + (k M - k RF )b i. ^
Required Rates of Return k A = 8.0% + (15.0% - 8.0%)(1.29) = 8.0% + (7%)(1.29) = 8.0% + 9.0%= 17.0%. k M = 8.0% + (7%)(1.00)= 15.0%. k C = 8.0% + (7%)(0.68)= 12.8%. k T-bill = 8.0% + (7%)(0.00)= 8.0%. k B = 8.0% + (7%)(-0.86)= 2.0%.
Expected vs. Required Returns ^ ^ ^ ^ A 17.4% 17.0% Undervalued: k > k Market Fairly valued C Undervalued: k > k T-bills Fairly valued B Overvalued: k < k k k
.. B. A T-bills. C SML k M = 15 k RF = SML: k i = 8% + (15% - 8%) b i. k i (%) Risk, b i
Calculate beta for a portfolio with 50% A and 50% B b p = Weighted average = 0.5(b A ) + 0.5(b B ) = 0.5(1.29) + 0.5(-0.86) = 0.22.
The required return on the A/B portfolio is: k p =Weighted average k =0.5(17%) + 0.5(2%) =9.5%. Or use SML: k p =k RF + (k M - k RF ) b p =8.0% + (15.0% - 8.0%)(0.22) =8.0% + 7%(0.22)=9.5%.
If investors raise inflation expectations by 3 percentage points, what would happen to the SML?
SML 1 Original situation Required Rate of Return k (%) SML New SML I = 3%
If inflation did not change but risk aversion increased enough to cause the market risk premium to increase by 3 percentage points, what would happen to the SML?
k M = 18% k M = 15% SML 1 Original situation Required Rate of Return (%) SML 2 After increase in risk aversion Risk, b i MRP = 3%
Has the CAPM been verified through empirical tests? Not completely. That statistical tests have problems which make verification almost impossible.
Investors seem to be concerned with both market risk and total risk. Therefore, the SML may not produce a correct estimate of k i : k i = k RF + (k M - k RF )b + ?