How much does owning a pet cost? Pets need lots of supplies!
In this lesson you will learn how to add up to four 2-digit numbers by using place value.
Let’s Review HundredsTensOnes
Let’s Review Numbers can be represented in different ways. 3 tens and 2 ones 2 tens and 12 ones = 32
Addends can be grouped in any order to get the same sum. (2 + 2) + 3 (3 + 2) + 2 =
A Common Misunderstanding Thinking that numbers must be added in order =4 + 6 Numbers can be added in any order to get the same sum.
Core Lesson Crate - $59 Collar - $17 Leash - $25 Toys - $43 Crate - $59 Collar - $17 Leash - $25 Toys - $43 How much will owning a dog cost? I can use place value to help me add = = $144
Core Lesson Will my supplies cost more or less than a dog’s supplies? Tank - $65 Plants - $22 Pump - $30 More Fish - $37 Tank - $65 Plants - $22 Pump - $30 More Fish - $ tens + 6 tens = 14 tens =140 Now I can add the ones together = $154
Core Lesson How much will my supplies cost? Cage - $25 Wheel - $8 Bedding - $7 Water Bottle - $11 Cage - $25 Wheel - $8 Bedding - $7 Water Bottle - $11 I can first add the tens together and then the ones = is = can be thought of as 1 ten + 11 ones $51
In this lesson you have learned how to add up to four 2-digit numbers by using place value.