4/17/2013 Review of Unit Rate.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Vocabulary A ratio is a comparison of two quantities by division.
Advertisements

Unit Rate Review From Ratios to Rates.
Vocabulary Review Unit Rates
5 Minute Check Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary people for 5 classes 2. $1.12 for 8.2 ounces calories in.
Rates Ratios and Unit Rates
Unit Rate Review. Vocabulary Review A ratio is a comparison of two quantities by division. ̶17 out of 20 students, or A rate is a special type of ratio.
Holt CA Course Rates. Holt CA Course Rates.
Unit Rate and proportional reasoning
Section 4-1 p. 156 Goal – to express ratios as fractions - to determine unit rates.
Transparency 2 Click the mouse button or press the Space Bar to display the answers.
6-1 Ratios and Rates.  Ratio: a comparison of 2 numbers by division  5 out of 205:205  20  Ratios need to be written in simplest form  5/20 = 1/4.
ratio percent Write fractions as percents and percents as fractions.
POD Find your pulse. We are going to count how many beats your heart makes in 2 minutes. Teacher will keep the time. You keep count. Write your results.
Percents and Fractions. Vocabulary A percent is a ratio that compares a number to 100. It means “per 100.” 49 out of 100 is 49%.
Ratio, Rate, Proportion, and Percent. Ratio  Comparison of two numbers by division  Can be written three different ways 4 to 9 4 :
Holt CA Course Rates Warm Up Warm Up California Standards California Standards Lesson Presentation Lesson PresentationPreview.
4-2 Rates Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
5-1 Ratios & Rates Course 2 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Presentation.
4-2 Rates Warm Up: November 4 th Divide ÷ ÷ ÷ ÷
Rates 4-1. Vocabulary Rate- a ratio that compares two quantities measured in different units. Unit rate- a rate whose denominator is 1 when it is written.
Bell Work Write the ratio in simplest form: Write the above ratio two other ways. What is the ratio of boys to girls and girls to boys in this class?
Ratios and Rates October 11, Vocabulary ratio comparison of two numbers or quantities by division such as boys to girls rate ratio that compares.
Unit 13 Unit Rate Objective: Students will distinguish between rate and unit rate.
Chapter 3: Solving Equations
Section 3-4: Ratio and Proportion Objectives: 1)To find ratios and rates 2)To solve proportions.
A ratio that compares two quantities measured in different units. Suppose you read 233 words in two minutes. Your reading rate is.
DO NOW. OBJECTIVE : SWBAT Solve problems involving proportional relationships Convert between measurement systems using unit rates and using proportions.
PRE-ALGEBRA. Lesson 6-1 Warm-Up PRE-ALGEBRA What is a “ratio”? How do you write a ratio? ratio: a comparison of two numbers by division – There are three.
Rates Ratios and Unit Rates You will need two different colored highlighters.
Learning goal: Define, solve and create rates and unit rates.
5-2 Rates Course 2 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Presentation.
Splash Screen. 1.A 2.B 3.C 4.D Five Minute Check 6 A.10:34 B.17:5 C.5:17 D.34:10 Among the staff at Roosevelt Elementary, 68 teachers prefer coffee and.
7.1 Ratios and Rates I can write ratios and rates and find unit rates.
Unit Rates & Prices  A rate is a ratio that compares two quantities measured in different units.  A unit rate is a rate whose denominator is 1. To change.
What is the best price? I did my project on dog food. I did my by project on which dog food Is the best per pound. I did my project Ol'Roy dog food. The.
Test Review By Zori Jones 1 st block Mr.Kollar
Student will learn…. to find units and compare unit rates, such as average speed and unit price. Course 2 Rates M7 Workbook Volume 2 Chapter 5 Lesson 1.
Pre-Algebra 7-1 Ratios and Proportions Warm Up Write each fraction in lowest terms. Pre-Algebra 7-1 Ratios and Proportions
Holt CA Course Rates Warm Up Warm Up California Standards Lesson Presentation Preview.
4-2 Unit Rates and Proportional Reasoning. Video Tutor Help Finding a unit rateFinding a unit rate (4-2) Comparing unit ratesComparing unit rates (4-2)
Holt CA Course Rates Warm Up Warm Up California Standards California Standards Lesson Presentation Lesson PresentationPreview.
Ratios and Rates. ratio – a comparison of two numbers by division written in several different forms.
Bell Work Write the ratio in simplest form: 18 24
5-2 Rates Course 2 Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation.
Unit Rate Review Unit Rate Notes Page 39.
*Rate*Unit Rate*Complex Fractions*
Unit Rates Lesson 6-2.
2.02 Unit Rate Review.
Do Now Divide ÷ ÷ ÷ ÷
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Ratio Sponge Page 43 Find the following ratios THREE WAYS:
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
A ratio with a denominator of 1. Per means “for each unit.”
Course Rates Learn to find units and compare unit rates, such as average speed and unit price.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Simplify the following ratio to it’s lowest terms.
5th Period Warm Up During Christmas, a book store sold 72 books. If the ratio of books to bookmarks sold was 9:2, how many bookmarks did the store sell?
Ratios and Rates.
Rate By, Mrs. Muller.
Ratios involving complex fractions
Ratios Ratio – comparison of two quantities by division to 7 5:7.
Ratios, Rates, Unit Rates
Which is the better buy?.
Inquiry Lab Work with your groups for this assignment NO questions to teacher (we will take notes on this topic) Page 195-Read Example Page Complete.
Chapter 3: Solving Equations
Chapter 7-1 Ratios and Rates
Our learning targets: “I can…” make money choices that get me to my goals. make a spending plan that allows for saving. find thrifty ways to spend my money.
Presentation transcript:

4/17/2013 Review of Unit Rate

Vocabulary Review A ratio is a comparison of two quantities by division. 17 out of 20 students, or A rate is a special type of ratio comparing two quantities with different units. Driving 120 miles in 2 hours, or A unit rate is a rate that is simplified so that it has a denominator of 1 unit.

The unit price is $0.28 per juice box. Example 1: A case of 24 juice boxes is on sale for $6.72. What is the unit price per juice box? Write a verbal model of what you are comparing. Substitute in the values given for each quantity. Divide the numerator and denominator by 24 to find the unit rate. The unit price is $0.28 per juice box.

Example 2) Barry can swim 1 ½ miles in ⅔ of an hour Example 2) Barry can swim 1 ½ miles in ⅔ of an hour. What is his average rate in miles per hour? Write a verbal model of what you are comparing. Substitute in the values given for each quantity. Divide the numerator and denominator by 24 to find the unit rate. Barry can swim 2 ¼ miles in 1 hour.

The 7 pound bag is the least expensive at $1.37 per pound. Example 3: The price of three different bags of dog food are shown in the table to the right. Which bag has the lowest price per pound? Dog Food Prices Size of bag (lbs) Price ($) 3.5 4.97 7 9.59 20 27.80 Write a verbal model of what you are comparing. For the 3.5 lb bag, For the 7 lb bag, For the 20 lb bag, The 7 pound bag is the least expensive at $1.37 per pound.