Mixed BagUnit RatesProportionsRatios $500 $400 $300 $200 $100 $500 $400 $300 $200 $100 $500 $400 $300 $200 $100 $500 $400 $300 $200 $100.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Honors Geometry Section 8.2 A Ratios and Proportions
Advertisements

Jeopardy FractionsDecimalsRatio/RateProportions Rationals Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Final Jeopardy.
Ratio Notes A ratio is a comparison of two numbers by division. Each number in a ratio is called a term. Ratios can be written three ways and SHOULD ALWAYS.
What is a ratio? The ratio of male students to female students at a school is 2:3. The ratio of juice concentrate to water is 1:3. Josie rode her skateboard.
How can you represent a relationship between two quantities?
Chapter 5: Division and Proportion in Algebra Lesson 5: Ratios.
Jeopardy Solving Equations With Pictures Solving Equations With two Variables The Distributive Property Final Jeopardy Evaluating the Expression So you.
Rates, Ratios, and Proportions
7 th Grade Math Ms. Richardson.  To write a percent as a fraction  You can write 16 percent as or 16%  Your turn now:  Write the percent as a fraction.
Warm Up: Simplify each ratio below. (reduce) 4) 1) 2) 5) 3) 6)
Ratio Notes A ratio is a comparison of two numbers by division. Each number in a ratio is called a term. Ratios can be written three ways and SHOULD ALWAYS.
Writing and Solving Proportions. Proportions Proportion is an equation stating that two ratios are equivalent. Proportional are two quantities that form.
Lesson Write Ratios and Solve Proportions
$100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300.
Grade
Do Now 2/24/11 Take out HW from last night. Take out HW from last night. Text p. 272, #10-36 evens, #44, & #47 Text p. 272, #10-36 evens, #44, & #47 Copy.
10/30/14 Warm up Adding Tax to Cost How much change will you get when buying a sweater for $29.95 plus 8.5% sales tax and paying with forty dollars?
A B C A comparison of two values that are measured using different units is known as a ______________ rate ratio proportion End Review I NEED HELP!
Ratios, Rates, and Proportions
PROPORTIONAL REASONING
The key to solving word problems is DON’T BE SCARED.
Thursday, Jan. 23, 2014 Directions: Please come in and get your journal. On your next blank page, write today’s date on the top line. Title this page ~
Write and Solve Proportions Lesson Ten boys and 15 girls ran a mile under seven minutes in P.E. a)Write the ratio of boys to girls who ran a mile.
Adv. Math Chapter 22 Review. Use the picture to write the ratios. Tell whether the ratio compares part to part, part to whole, or whole to part. All.
Math Chapter 16 Review.
$200 $400 $600 $800 $1000 $200 $400 $600 $800 $1000 $200 $400 $600 $800 $1000 $200 $400 $600 $800 $1000 Representing Fractions +/- Fractions Like Denominators.
Rates and Ratios. Ratios and Rates ratio – a comparison of two numbers by division written in several different forms.
Holt CA Course Identifying and Writing Proportions An equation stating that two ratios are equivalent is called a proportion. The equation, or proportion,
Do Now Find the unit rate miles in 3 hours 2. 6 apples for $ cans for $ CD’s for $43 Course Identifying and Writing Proportions.
 A ratio compares two things.  It can compare part to part, a part to the whole, or the whole to a part.  The word “to” compares the two terms in a.
Identifying and Writing Proportions 4-2
Hit the spacebar to advance to each question. Use the mouse to click the answer button after you have completed your work. Hit the space bar to advance.
Ratio, Rate, Proportion, and Percent. Ratio  Comparison of two numbers by division  Can be written three different ways 4 to 9 4 :
Bell Work Write the ratio in simplest form: Write the above simplified ratio two other ways. What is the ratio of boys to girls and girls to boys.
Do Now 1/4/12 Take out HW from last. Take out HW from last. Text p.152, #6-24 evens, 27, 31, & 32 Text p.152, #6-24 evens, 27, 31, & 32 Copy HW in your.
Math 8 Unit 5: Percent, Ratio, and Rate. Section 5.9 and 5.10 Exploring and Comparing Rates.
RATIOS AND PROPORTIONS
Today’s subject is… Ratios and Percents Mr. Whalen.
Question 1 The recipe for chocolate chip cookies requires 3 cups of chocolate chips for every 8 cups of flour. What is the ratio of chocolate chips to.
Lesson 9 Solving Problems Using Ratios, Rates, Proportions, and Percents.
Section 4-4 p. 170 Goal – to use proportions to solve problems.
1.Mr. Kell bought 5 packs of pencils for $6.05. How much would one pack of pencils cost? 2.Kroger sells 3 lbs bags of oranges for $5.00 and 5 lbs of oranges.
Ratios Lesson 7 – 1. Vocabulary Ratio: a comparison of two numbers (quantities) by division Equivalent Ratios: ratios showing the same relationship between.
Learning goal: Define, solve and create rates and unit rates.
Anne is painting her house light blue
Write each fraction in simplest form. Simplify each product.
Review of solving Proportions.
Math Pacing Ratios and Proportions Solve each equation
Do Now Please write this in your math journal: Percent: the number of parts per 100. Percent Change: the ratio that compares the amount of change to the.
Ratios, Rates & Proportions Warm Up Complete the handout.
` VocabularyRatiosRatesProportionsMixed Bunch
Unit Rates Math Notebook, pencil and calculator. Example If a person walks 1/2 mile in each 1/4 hour, compute the unit rate as the complex fraction 1/2.
Ratios and Rates. ratio – A ratio is a comparison of two or more quantities. Ratios may be written in colon form ( 1:2 ) or in fraction form ( 1/2 ).
Ratios and Proportions Notes. Ratios A ratio compares two numbers or two quantities. The two numbers being compared are called terms. A ratio can be written.
Holt Algebra Rates, Ratios, and Proportions Warm Up Solve each equation. Check your answer. 1. 6x = m = y =18.4 Multiply. 6.7.
Entry task…. 1) The table below gives the wins and losses of a baseball team. In which year did the team have the best record? Explain. YearWinsLoses
5. 2 Proportions 5. 2 Extension: Graphing Proportional Relationships 5
Express in simplest form:
Proportion and Percents
Ratios 4 Possible Ways to Write a Ratio #1
A ratio with a denominator of 1. Per means “for each unit.”
7th Grade Math with Mrs. Davidson
Ratios, Proportions, and Percents
Review for Inv. 1 Quiz! ABCD cards .
Ratio, Proportion and Percents Review
Ch. 7 Ratios and Proportions
Be able to divide a quantity into a given ratio
Be able to divide a quantity into a given ratio
Write a proportion that compares hours of work to pay.
Identifying and Writing Proportions 4-2
Presentation transcript:

Mixed BagUnit RatesProportionsRatios $500 $400 $300 $200 $100 $500 $400 $300 $200 $100 $500 $400 $300 $200 $100 $500 $400 $300 $200 $100

There are 3 girls and 2 boys. Write the ratio of girls to boys three different ways. Answer Return to Main Board Ratios $100

3:2 3to2 and 3/2 Return to Main Board Ratios $100

Answer Write the ratio of stars to triangles in simplest form. Return to Main Board Ratios $200

2:3 2/3 and 2 to 3 Return to Main Board Ratios $200

Answer If I make a can of orange juice from concentrate, the directions say to use a ratio of 3:1 – cups water to cans of concentrate. If I make triple that amount, how much water and concentrate is needed? Return to Main Board Ratios $300

9 cups of water to 3 cans of concentrate 9:3 Return to Main Board Ratios $300

Answer What is the ratio of triangles to total shapes? Return to Main Board Ratios $400

3:5 Return to Main Board Ratios $400

Answer Draw two different pictures showing a ratio of 4:1 ovals to trapezoids. Return to Main Board Ratios $500

*Ask Ms. Dunston if yours does not match either of these. Return to Main Board Ratios $500

Answer What is a proportion? Return to Main Board Proportions $100

Return to Main Board Two equivalent ratios or rates written as an equation Proportions $100

Answer At lunch today 2 of 5 students ate hot lunch. If the school has 300 students, predict how many students ate hot lunch. Return to Main Board Proportions $200

Return to Main Board 120 students 2/5=x/ =5x X=120 students Proportions $200

Answer Prove that $6 per 3 lb. is equivalent to $24 per 12 lb. Return to Main Board Proportions $300

Return to Main Board -Equivalent cross products, same unit rate of $2 per pound, increases at the same rate (x4) Proportions $300

Answer Your team outscored your opponents 3:2. State the number of points you beat your opponent by if you ended with 60 points. Return to Main Board Proportions $400

Return to Main Board 20 points Proportions $400

Answer You want to buy a video game for $50. Your allowance is $5 per 3 days. How many days do you need to save for? Return to Main Board Proportions $500

Return to Main Board 30 days (31 with tax) Proportions $500

Answer What is a unit rate? Return to Main Board Unit Rate $100

Return to Main Board The rate for one unit of a specified quantity Unit Rate $100

Answer Sally found the unit rate below. What error did she make? $4 = 1lb. 20lb. $5 Return to Main Board Unit Rate $200

Return to Main Board She did not keep the labels together. The unit rate should have a denominator of one. Unit Rate $200

Answer Find the unit rate $75 for 3 hours. Return to Main Board Unit Rate $300

Return to Main Board $25 per hour Unit Rate $300

Answer Find the better deal: 20 eggs for $5.00 or 8 eggs for $2.24. Return to Main Board Unit Rate $400

20 eggs for $5.00 ($.25 per egg vs. $.40 per egg) Return to Main Board Unit Rate $400

Answer You have one minute to come up with a clever way to remember what a unit rate is…GO! Return to Main Board Unit Rate $500

Show your answer to Ms. Dunston Return to Main Board Unit Rate $500

Answer Simplify 13/26 Return to Main Board Mixed Bag $100

1/2 Return to Main Board Mixed Bag $100

Answer 12 = X Solve for x. Return to Main Board Mixed Bag $200

X = 45 Return to Main Board Mixed Bag $200

Answer John solved 5 math problems in 20 minutes. At this rate, how many problems can he solve in an hour? Return to Main Board Mixed Bag $300

15 problems Return to Main Board Mixed Bag $300

Answer If I score 8 out of 10 on my math tests and each problem is worth 5 points, what is my final score and percent? Return to Main Board Mixed Bag $400

40/50 Eighty percent Return to Main Board Mixed Bag $400

Answer Solve the proportion x Return to Main Board Mixed Bag $500 =

X = 40.5 Return to Main Board Mixed Bag $500