Mixed BagUnit RatesProportionsRatios $500 $400 $300 $200 $100 $500 $400 $300 $200 $100 $500 $400 $300 $200 $100 $500 $400 $300 $200 $100
There are 3 girls and 2 boys. Write the ratio of girls to boys three different ways. Answer Return to Main Board Ratios $100
3:2 3to2 and 3/2 Return to Main Board Ratios $100
Answer Write the ratio of stars to triangles in simplest form. Return to Main Board Ratios $200
2:3 2/3 and 2 to 3 Return to Main Board Ratios $200
Answer If I make a can of orange juice from concentrate, the directions say to use a ratio of 3:1 – cups water to cans of concentrate. If I make triple that amount, how much water and concentrate is needed? Return to Main Board Ratios $300
9 cups of water to 3 cans of concentrate 9:3 Return to Main Board Ratios $300
Answer What is the ratio of triangles to total shapes? Return to Main Board Ratios $400
3:5 Return to Main Board Ratios $400
Answer Draw two different pictures showing a ratio of 4:1 ovals to trapezoids. Return to Main Board Ratios $500
*Ask Ms. Dunston if yours does not match either of these. Return to Main Board Ratios $500
Answer What is a proportion? Return to Main Board Proportions $100
Return to Main Board Two equivalent ratios or rates written as an equation Proportions $100
Answer At lunch today 2 of 5 students ate hot lunch. If the school has 300 students, predict how many students ate hot lunch. Return to Main Board Proportions $200
Return to Main Board 120 students 2/5=x/ =5x X=120 students Proportions $200
Answer Prove that $6 per 3 lb. is equivalent to $24 per 12 lb. Return to Main Board Proportions $300
Return to Main Board -Equivalent cross products, same unit rate of $2 per pound, increases at the same rate (x4) Proportions $300
Answer Your team outscored your opponents 3:2. State the number of points you beat your opponent by if you ended with 60 points. Return to Main Board Proportions $400
Return to Main Board 20 points Proportions $400
Answer You want to buy a video game for $50. Your allowance is $5 per 3 days. How many days do you need to save for? Return to Main Board Proportions $500
Return to Main Board 30 days (31 with tax) Proportions $500
Answer What is a unit rate? Return to Main Board Unit Rate $100
Return to Main Board The rate for one unit of a specified quantity Unit Rate $100
Answer Sally found the unit rate below. What error did she make? $4 = 1lb. 20lb. $5 Return to Main Board Unit Rate $200
Return to Main Board She did not keep the labels together. The unit rate should have a denominator of one. Unit Rate $200
Answer Find the unit rate $75 for 3 hours. Return to Main Board Unit Rate $300
Return to Main Board $25 per hour Unit Rate $300
Answer Find the better deal: 20 eggs for $5.00 or 8 eggs for $2.24. Return to Main Board Unit Rate $400
20 eggs for $5.00 ($.25 per egg vs. $.40 per egg) Return to Main Board Unit Rate $400
Answer You have one minute to come up with a clever way to remember what a unit rate is…GO! Return to Main Board Unit Rate $500
Show your answer to Ms. Dunston Return to Main Board Unit Rate $500
Answer Simplify 13/26 Return to Main Board Mixed Bag $100
1/2 Return to Main Board Mixed Bag $100
Answer 12 = X Solve for x. Return to Main Board Mixed Bag $200
X = 45 Return to Main Board Mixed Bag $200
Answer John solved 5 math problems in 20 minutes. At this rate, how many problems can he solve in an hour? Return to Main Board Mixed Bag $300
15 problems Return to Main Board Mixed Bag $300
Answer If I score 8 out of 10 on my math tests and each problem is worth 5 points, what is my final score and percent? Return to Main Board Mixed Bag $400
40/50 Eighty percent Return to Main Board Mixed Bag $400
Answer Solve the proportion x Return to Main Board Mixed Bag $500 =
X = 40.5 Return to Main Board Mixed Bag $500