+ Ratios & Rates PS 8 -1, 8-2, 8-4 8 -1 Solve single-step word problems involving ratios 8-2 Solve single-step word problems involving rates 8-4 Solve/Verify.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Do Now 1.Susie earns 1/4 of a dollar for every 1/2 mile she runs in the race. How many miles does she need to run to earn a dollar? 2.Henry completes 1/6.
Advertisements

1.2 Proportions. Write down everything you know about: RatiosRates Proportions.
Ratios & Rates. What is a ratio? A ratio is the comparison between two quantities Have we studied anything that would be considered a ratio? Fractions.
Math 015 Section 7.2 Ratios. Obj: To write a ratio of two quantities in simplest form A ratio is a comparison of two quantities that have the same units.
Fractions, Decimals, and Percents
Ratios Rates and Unit Rate
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
Rates Ratios and Unit Rates
Section 2.2: Rate, Unit Rate, and Unit Price
Ratios and Unit Rates Lesson 6-1 & 6-2.
Christmas tree Tinsel Bauble Christmas lights Christmas wreath Christmas garland.
Fractions, Decimals and Percents
Do Now 2/24/11 Take out HW from last night. Take out HW from last night. Text p. 272, #10-36 evens, #44, & #47 Text p. 272, #10-36 evens, #44, & #47 Copy.
Ratios and Rates 4 : km/h __ : 14.
By Mr. David OBrien. SONG 7: Here we go round the Christmas tree Here we go round the Christmas tree, The Christmas tree, the Christmas tree, Here we.
Section 4-1 p. 156 Goal – to express ratios as fractions - to determine unit rates.
Thursday, June 4th Math Homework Study for Test Individuals: Homework out, everything else put away.
Lesson 4-1 Ratio and Proportion
4/17/2013 Review of Unit Rate.
Unit Rates Lesson 6.2.
6-1 Ratios and Rates.  Ratio: a comparison of 2 numbers by division  5 out of 205:205  20  Ratios need to be written in simplest form  5/20 = 1/4.
ratio percent Write fractions as percents and percents as fractions.
* A ratio is a comparison of two quantities by division. Ratios like 1 out of 2 can be written as 1:2, ½, or 1 to 2. * When ratios compare a number to.
Section 6.7 Page 261 Percents, Decimals and Fractions.
ChristmasChristmas By Lauren Abdow. Decorating for Christmas When people decorate for Christmas they usually get Christmas trees They decorate it with.
Ratio, Rate, Proportion, and Percent. Ratio  Comparison of two numbers by division  Can be written three different ways 4 to 9 4 :
4-2 Rates Warm Up: November 4 th Divide ÷ ÷ ÷ ÷
Using Multiplication & Division to Solve Problems Involving Rates TEKS 6.2C Lesson 7 (2 nd 6 Weeks)
Bell Quiz. Objectives Solve rate and ratio problems.
Do Now 1/4/12 Take out HW from last. Take out HW from last. Text p.152, #6-24 evens, 27, 31, & 32 Text p.152, #6-24 evens, 27, 31, & 32 Copy HW in your.
Unit Rates Unit 12 Lesson 3. Obj: To write a ratio of two quantities in simplest form A ratio is a comparison of two quantities that have the same units.
What is best? 20oz popcorn for $4.50 or 32 oz popcorn for $7.00 ? $ 4.50 / 20 = $0.225 per oz so $0.23 Here is the Unit Cost: $7.00 / 32 = $ per.
4.1 Ratio and Proportion Ratio – comparison of two numbers by division. –Can be written: a to b a : b where b ≠ 0. If a and b represent quantities measured.
Unit 13 Unit Rate Objective: Students will distinguish between rate and unit rate.
A ratio that compares two quantities measured in different units. Suppose you read 233 words in two minutes. Your reading rate is.
DO NOW. OBJECTIVE : SWBAT Solve problems involving proportional relationships Convert between measurement systems using unit rates and using proportions.
Rates and Unit Rates Wanna do some math today?? Of course I do!! Math is the BEST subject ever!!!!
Ratios Lesson 7 – 1. Vocabulary Ratio: a comparison of two numbers (quantities) by division Equivalent Ratios: ratios showing the same relationship between.
Learning goal: Define, solve and create rates and unit rates.
Warm Up. Chapter 4 Solving & Applying Proportions.
6.2 Percents. Percent The ratio of a number to 100. Needs to be converted to a fraction or a decimal to compute.
Ratios and Rates A ratio is a comparison of two numbers by division. A rate represents quantities measured in different units. $ 1.50 for 16 ounces of.
Percents, Proportionality and Similarity
Review of solving Proportions.
Standards: Mathematical Problem Solving and Communication: A, B, C Algebra and Functions D, E Objectives:  use rates and.
ALGEBRA READINESS LESSON 6-2 Warm Up Lesson 6-2 Warm-Up.
Ratios Part III Working with Rates and Unit Rates.
Ratios and Unit Rate Reminder By: Mr. Menjivar. Ratios and Unit Rates Reminder R L 03/31/11 Ratios and Unit Rate Reminder Reflection 03/31/11 Observe,
Merry Christmas! By: Cara Edenfield. The Christmas tree is put up and decorated with ornaments and lights. Merry Christmas!
Test Review By Zori Jones 1 st block Mr.Kollar
Module 7 Test Review. Understanding Ratios Ratios can be written in three ways –Using the word “to” 18 to 13 –As a fraction –Using a colon : 18:13 Write.
Ratios, Rates & Proportions Warm Up Complete the handout.
Bits & Pieces I, II, III. Benchmarks An easy number to work with that can be used to estimate the size of other numbers. easy reference points X 0, ½,
Proportions. Marshall bought 8 potatoes for $1.60. How many potatoes could he buy for $3.00?  Step 1: Label the proportion with the items you are comparing,
Ratios & Proportional Relationships. Ratios Comparison of two numbers by division. Ratios can compare parts of a whole or compare one part to the whole.
Ratio and Proportion Ms. Crusenberry
Math 015 Section 7.2 Ratios.
Ratio A ratio is the comparison of two numbers by division.
Proportions By Mrs. Berg 7.RP.2.
B: Fractions, Decimals, and Percents
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
Change each fraction to a percent.
Ratios, Fractions, and Percents
Here we go round the Christmas tree, The Christmas tree, the Christmas tree. To add some decorations!
6-1: Ratios and Rates.
Chapter 3: Solving Equations
Chapter 7-1 Ratios and Rates
To Start: 10 Points Find the unit price of 40 gallons of gas for $132 $3.30 per gallon There are 64 boys and 72 girls in the 7th grade. Find the ratio.
Exploring Rates Objective:
Presentation transcript:

+ Ratios & Rates PS 8 -1, 8-2, Solve single-step word problems involving ratios 8-2 Solve single-step word problems involving rates 8-4 Solve/Verify multi-step word problems involving ratios/rates/ Do Now: Copy the PS/LT at the top of a new left page Under the PS/LT : Write the following as percents. 4/10 =.08 = 24/50 =

+ Ratio A comparison of two quantities by division Ratios can compare two separate quantities Can be written 3 ways a to b a a : b

+ Example A family is decorating their Christmas tree. They want to put 3 strings of lights, 15 ornaments, 2 strings of popcorn, and 1 star at the top. Write each ratio in all three forms. Ornaments to strings of lights Strings of lights to strings of popcorn Stars to total decorations to the tree Does the order matter?? 15 : 3 or 5 : 1 3 : 2, 3/2, 3 to 2 1: 21, 1/21, 1 to 21

+ Rate A ratio that compares two quantities measured in different units Jill ran 5 miles in 45 minutes Unit Rate A rate in which the second quantity in the comparison is one unit Exmaple– 5 miles in 45 minutes  Jill can run 1 mile in 9 minutes Unit rate: basically a rate with a denominator of 1

+ Example At Costco, you can buy a 10 pound bag of potatoes for $2.00. Write the rate that compares dollars to pounds: Now write the unit rate: (this answers the question– “How much does ONE pound cost?”

+ Assignment P. 262 – 263 #1-13, 15