Seth traveled 412 miles in 4 days. He traveled the same number of miles each day. How many miles did he travel each day?

Slides:



Advertisements
Similar presentations
By Theresa Hardy Transportation. Today my class is learning about transportation.
Advertisements

A Red Rose for My Mother - story. A man stopped at a flower shop to order some flowers to be wired to his mother who lived two hundred miles away. As.
3rd Grade. Let me tell you a story about the naughty boy.
K-2 Learning Center Syracuse Elementary. Hi! I’m Ms. Moulton, your teacher! In this presentation, you will learn some things you need to know about coming.
SCO B4: Students will be expected to divide 2, 3 – and 4 – numbers by single-digit divisors and investigate division by 2 – digit divisors.
MULTIPLICATION REVIEW. Mrs. Cook’s students jumped a total of 1,125 times in a 5 minute period. If they jump the same amount each week of the school year.
Expressions Unit 2 Review
Fourth Grade Review of Numbers & Operations Place Value Whole #’s Rounding & Estimating Operations DecimalsFractions
Using Equations to Solve Problems Who Has That Equation?
Math Benchmark 2 September 21, The cruise ship traveled 529 kilometers in a 24-hour period. How many kilometers can the cruise travel in one week?
Week of December 8-12, 2014 ms. Barksdale oakdale elementary
Solving Multi-step Word Problems
Third Grade Math 2. Number Sense: Addition and Subtraction.
Ratios 7 th Grade Math February, 2011  A ___________ is a comparison of two numbers by division.  A ratio must be expressed in __________.  Example.
Estimating Sums and Differences of Whole Numbers.
Rounding and PEMDAS Practice Problems
Reasonable Answers and Decimal Problems Unit 5 Lesson 5.
Solve in the Practice section of your math journal, then read quietly at your desk Olisa has a garden shop. One customer wants to buy 42 snapdragon plants.
Understanding. Using this slideshow with manipulatives (counters or tiles) will help reinforce the concepts of multiplication and division. Each student.
Chapter 3 Whole Numbers Section 3.7 Mental Computation and Estimation.
3 rd Grade Math Review 1 st Quarter Created By: Mrs. Bell.
Powerpoint Jeopardy Writing an Algebraic Equation SubstitutionDistributive Property Order of Operations Problem Solving
Lauren went shopping to buy rubberbands to make bracelets. She bought a bag from Ollie’s that contained 75 rubberbands for $2.00. She bought another bag.
5 Minute Check Complete in your notes kilometers in 8 hours as a unit rate. 2. $60 for 12 months as a unit rate. 3. You have 40 cards you want.
SOLVING PROBLEMS ANGELICA GOMEZ 3rd grade COLEGIO BILINGÜE DIANA OESE.
Writing Two-Step Equations. Equation – a mathematical sentence containing variables, numbers and operation symbols Two-step equation – an equation with.
Welcome! The Topic For Today Is…. Multiplication and Division Word Problems Multiplication Word Problems Division Word Problems Multiply Numbers Ending.
All of the fourth grade students at the Garfield School are going on a field trip. There are 6 fourth grade classes at the school. Each class has 24 students.
Unit 3 Review.
© Mark E. Damon - All Rights Reserved Another Presentation © All rights Reserved
Warm Up Victoria will serve 58 guests one mini hamburger. Each hamburger uses 1/8 lb. of meat and a roll. Meat costs $4.39 a pound and rolls cost $3.82.
Warm Up Exercise Solve each equation, if possible. (1) w = -8w + w (2) 2(y – 6) = 9c + 2 (3) 18x – 5 = 3(6x – 2) (4) 8x – 3 = 7x + 2 (5) 3(x – 4)
Math Flash Cards Word Problems By: Mrs. Scanlon Balls Bluff Elementary School.
PSSA REVIEW FIRST NINE WEEKS. 1. What is the standard form of seven hundred thirty thousand, four hundred eighty-two? A. 73,482 B. 700,482 C. 703,482.
Division 3 digit by 2 digit and Algebra. Model Solve 642 ÷ 5.
Ratios, Rates, and Unit Rates 5-2 Warm Up Divide. Round answers to the nearest tenth
Splash Screen. Warm-up Problems 1.A 2.B 3.C 4.D Five Minute Check 4 (over Lesson 3-2) A.21 B.5 C.–5 D.–21 The sum of a number and 8 is –13. Find the.
Created by: Ms. Brittany Guffey. 13, 490 people attended a festival on Saturday. 11,185 people attended on Sunday. How many people attended in all? 24,
A man stopped at a flower shop to order
6. It’s next to the bank. Are you ready to start?.
Unit 1: Order of Operations and Whole Numbers Test Review.
2 pt 3 pt 4 pt 5pt 1 pt 2 pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2pt 3 pt 4pt 5 pt 1pt 2pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2 pt 3 pt 4pt 5 pt 1pt Dividing decimals Multiply & Divide.
Mrs. Madison used to work at Macys Department Store. While she was there, she had to unpack boxes that contained 175 tubes of lipstick and put them away.
Copyright © 2011 Study Island - All rights reserved. Name: _________________________________ Real-World Multiplication and Division Directions: Draw pictures.
2nd Grade Problems of the Day Set #6. My digits are 8 and 3 and 6. I am between 350 and 400. What number am I? A.368 B.836 C.638 D.683.
Decimal Problem Solving.
How Much Did Ms. Teschow Spend on Math Folders at Staples?
Math Review Topics 5 and 6 CFA #3. There are 12 months in one year. If McKenna has been alive for 8 years, what would be a reasonable estimate for the.
Brice wants to know which ratio is equivalent to 1:4? A.5:16 B.4:20 C.3:12 D.2:4.
Math Story Problems: Level 2 Ms. Thornburg’s Flash Cards!
Unit 1: Order of Operations and Whole Numbers Test Review.
Rock Climbing Smart to the Core - Daily Review Grade 3 Number and Operations in Base Ten Number and Operations - Fractions Measurement and Data Geometry.
Powerpoint Jeopardy Fact FamiliesEstimatingRoundingMoneyDivision/Multipli cation
Let’s Model Arrays, Base-10, Area Model, Partial Products, # Sentence.
-3z + 4 > 13 or 2z – 6 ≥ -2 Do Now. Solving Inequalities Word Problems 1)Choose a variable. 2)Write an inequality using your variable. 3)Solve the inequality.
5 Minute Check Complete in your notes kilometers in 8 hours as a unit rate. 2. $60 for 12 months as a unit rate. 3. You have 40 cards you want.
Problem of the Day Place HW on corner of desk Juana has 132 equally sized pictures from the class trip. She wants to put them in an album that has 44 pages.
WARM UP 1.5x + 4 = t + 7 = m + 1 = w – 4 = y + 3 = t – 13 = 2 1.x = 3 2.t = -4 3.m = -4 4.w = -3 5.y = 4 6.t = 5.
Math Meeting Write today’s date __________________________ Columbus Day is October 12. On what day of the week is Columbus Day? How many weeks and extra.
8 th Grade- 3 rd Nine Weeks Review #2 4.1 Use the Pythagorean Theorem to solve contextual problems. Sally is building a triangular headboard for her bed.
January 20, 2016 Warm-Up:Warm-Up: Simplif y:. Homework Percent Diagram Problems Worksheet.
Lesson 3-1 Example Example 1 Jaya rides her scooter 9 miles per hour. How many miles can she travel in 3 hours? 1.Make a table.
Introduction Task Process Evaluation Conclusion Teacher Page.
Welcome! The Topic For Today Is…. Adding and Subtracting Whole Numbers Estimating Sums and Differences Problem Solving: Missing or Extra Information Adding.
Math – Day 4 Problem-Solving Steps Choosing the Operation: Addition and Subtraction
Week 1:.
Division Word Problems
How do we use rounding in real-world situations?
#1 There are 12 students in the third grade and twice that number in the fourth grade. There are 14 boys and 19 girls in the second grade. How many students.
Warm Up There are 67 students in the fifth grade. The teachers want to divide them into groups of 4 or 5 to work on a project. How many groups will there.
Presentation transcript:

Seth traveled 412 miles in 4 days. He traveled the same number of miles each day. How many miles did he travel each day?

Solve in the Practice section of your math journal, then read quietly at your desk Place HW on corner of your desk Solve the following: = =

 Estimate the following by rounding to the highest place value ◦ 36 8 = ◦ =

 Which problem has the same answer as ?  a)  b) 80 2  c)  d) 8 2

 488 students attend Nations Ford Elementary School. 50 students will fit on the school bus. About how many buses will be needed so every student can ride the bus?

 There are 132 students in fourth grade. There are 4 fourth grade classes. Estimate how many students are in each class?

 A store has a total of 231 golf balls. There are 3 golf balls in a package. About how many packages of golf balls are there?

 Angelina has 125 roses in her flower shop. About how many bouquets of 6 roses can she make?

4)823  Solve the following:

8)935  Solve the following:

Teachers at Washington Street School want to buy new playground equipment. They have $50 to spend on basketballs that cost $9.00 each. They want to buy 6 basketballs. How many basketballs can they buy for $50?

Art supplies cost $198. The cost will be shared among 9 students. How much will each student pay?

There are 6 people in each vehicle. If 2,013 people drove through to see the Christmas lights at the zoo, how many vehicles went through the exhibit this year.

Art supplies cost $198. The cost will be shared among 9 students. How much will each student pay?

Kay has 300 eggs in cartons. There are 12 eggs in each carton. How many cartons will Kay have if she gives 7 cartons to her neighbor?

There are 61 campers. Nine go home early. If 13 people sleep in 1 tent, how many tents will the campers need?

There are 204 campers. Sixteen more campers come at night. If there are 55 tents, how many campers are in each tent?