Welcome! The Topic For Today Is…. Multiplication and Division Word Problems Multiplication Word Problems Division Word Problems Multiply Numbers Ending.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Unit 1 Review Problems. LCM & GCF LCM/GCF #1 Find the GCF of 8 and 30.
Advertisements

Types of Multiplication and Division Problems Equal Groups – whole unknown (multiplication) Mark had 4 bags of apples. There are six apples in each bag.
Topics 7 & 8 Review For CFA Unit 4.
Think Math! Grade 4 Leveled Problem Solving Chapters 1-3.
Welcome! With Host... Your FACTORING CONCEPT EXTENSIONS Bonus Question: 5000 pts.
Math Benchmark 2 September 21, The cruise ship traveled 529 kilometers in a 24-hour period. How many kilometers can the cruise travel in one week?
Unit 3 Long Division Review. Miss Rosner made 48 cookies for Alyssa’s birthday. She put an equal number of cookies in 8 plastic bins so Alyssa could carry.
Problem Solving Created by Mr. Hemmert.
Chapter 2 American Indians and Their Land MultiplicationDivisionProperties Stories Surprise! Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300 Q.
Distribute It! Using the Distributive Property to Multiply Intermediate Math CCS: 3.OA.5 Apply properties of operations as strategies to multiply and divide.
Solving Multiplication and Division Equations 1-4
MODEL DRAWING Daily Practice. DAY 1  Janet picked 3 daisies and 2 sunflowers from her garden. How many total flowers did Janet pick from her garden?
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Solving Word Problems Part Two. To solve some word problems, you must use multiplication or division.
Rates, Unit Rates, and Percent Problems
Mathematical Learning
One sheet of stamps contains 17 stamps. Kelly has 5 sheets of stamps. About how many stamps does Kelly have?
© Mark E. Damon - All Rights Reserved Another Presentation © All rights Reserved.
Unit 4 test Review. Model What is the missing factor? 6 x □ = 36.
Pre-Algebra 1-4 Solving Multiplication and Division Equations.
Unit 3 Review.
#1 Megan bought a pair of sneakers that were on sale for ½ the original price. She also used a coupon that said, "Save $4.25 off any purchase." If the.
Multiplication and Division Word Problems Test Review.
Math Homework No Homework Individuals: Worksheets ready to check. You will need your notebook today. Monday, January 5 th.
Third 6 Weeks Spiraling Review Week 1. Day 1 Look at the following number: 847,202 A) What is the value of the 7? B) What is the value of the 8? C) Write.
Topics One and Two Review. Complete the expression below by writing the correct symbol: 9 * 4 _____ 4 * 9 =
Copyright © Ed2Net Learning, Inc.1 Multiplying with 3 factors Grade 3.
Welcome! The Topic For Today Is… Chapter 3 Test. Chapter 3 Test Review Evaluate the Expression Write the Verbal Model RandomSolveGraph Me!
Mrs. Madison made 48 cupcakes for Emma’s birthday. She put an equal number of cupcakes in 8 plastic bins so Emma could carry them to school. Write an equation.
3 rd Grade Math All Domains. 1. Which statement does NOT equal 452? A. 4 hundreds, 5 tens, 2 ones B. 3 hundreds, 15 tens, 2 ones C. 3 hundreds, 5 tens,
Mrs. Madison used to work at Macys Department Store. While she was there, she had to unpack boxes that contained 175 tubes of lipstick and put them away.
Welcome! The Topic For Today Is…. Math Review Numbers & Operations Patterns & Relationships Geometry Measurement Probability & Statistics
Multiplication and division review. Kelly bought 3 toys for $5.00 each and 4 shirts for $12.00 each. How much did she spend? Explain the steps you took.
What type of sum? ADDITION | SUBTRACTION | MULTIPLICATION | DIVISION.
3 rd Grade Math/CRCT Practice Clay They grew about the same in all three kinds of soil. Potting Soil Sand SoilHeight of Plant Number of Leave Sand4 inches30.
OBJECTIVE: Learn to work with unit rates.. How many of you have ever had to spend your own money for food? If you walk into a store and are starving but.
Review Questions 3 rd OA1, OA2, OA3, OA4, OA6. Which is equal to 5 x 3? a b c d
One-Step Multiplication Problems Two-Step Multiplication Problems One-Step Division Problems Two-Step Division.
Understanding how math applies to real life
Unit 8 Review Area, Perimeter, Pictographs, Patterns.
Powerpoint Jeopardy Fact FamiliesEstimatingRoundingMoneyDivision/Multipli cation
Instructions for using this template. Remember this is Jeopardy, so where I have written “Answer” this is the prompt the students will see, and where.
What To Do With Remainders By the end of this lesson, you will know four different ways to handle a remainder in real life.
Let’s Model Arrays, Base-10, Area Model, Partial Products, # Sentence.
Interactive Advanced CBA January Math Begin Test.
Multiplying Day 1!. Instructions Today you will use the following slides to practice multiplication using the box method. Remember that with the box method,
You can type your own categories and points values in this game board. Type your questions and answers in the slides we’ve provided. When you’re in slide.
Leanne Williamson, Problems have been adapted from previous Naplan questions.
1.Charlie wanted to buy chicks at the market. He had $80 in his pocket and he spend all of his money to buy chicks at $4 each. On his way home, he give.
Welcome! Today’s Topic is: Derivatives. Derivatives Limit Definition & Equation of the Tangent Line Basic Derv. (including trig) Product and Quotient.
Welcome! The Topic For Today Is… Math. Your Topic EquationsPolynomialsInequalitiesOperationsHodge-Podge Bonus Question: 5000 pts.
Welcome! The Topic For Today Is…CBA 3 Review CBA 3 Review 1: Proportions2: Ratios 3: Adding and Subtracting Decimals 4: Conversions
Find the values of 42 ÷ b = 7 28 ÷ b = 4 Look at your answers and compare the values of b. Choose the answer below that best describes b. A. The value.
3 rd Grade EOG Review Lincoln County Schools
Learn to solve equations using multiplication and division.
Unit 3 (Part B) Assessment Review. Use substitution and the set of possible solutions {4, 5, 6, 7} to determine a solution to the equation 4x + 8 = 36.
Estimate Solutions. Any Sandwich$4.35 Lunch Specials Small Drink Medium Drink Large Drink Salad Chips Cookie Cone (small only) $1.35 $1.50 $2.10 $2.85.
Welcome! The Topic For Today Is…. Adding and Subtracting Whole Numbers Estimating Sums and Differences Problem Solving: Missing or Extra Information Adding.
Division Word Problems
Multiplication and Division JEOPARDY
Multiplication Let’s Model
Laurence bought 28 red balloons and 30 black balloons for a school assembly. How many total balloons did Laurence buy? Justice and Jeremy are brothers.
Topic 10: Division Sam Mkumbo 3rd grade.
Please label your paper “Unit 1 Review” and show all of your work.
Area Models for Multiplication
Topic One Review Jeopardy Game!
Question #1 Mrs. Madison made 48 cupcakes for Emma’s birthday. She put an equal number of cupcakes in 8 plastic bins so Emma could carry them to school.
OA 3, 4, 5, 8, 9.
Welcome! The Topic For Today Is…
Presentation transcript:

Welcome! The Topic For Today Is…

Multiplication and Division Word Problems Multiplication Word Problems Division Word Problems Multiply Numbers Ending in Zero Multiplication Missing Factor Multiply 3 Numbers Bonus Question: 5000 pts

Topic 1: 200 Question: A bakery makes 8 kinds of pastry. A coffee shop ordered 10 of each kind of pastry. How many pastries in total did the coffee shop order? Answer 80 pastries

Topic 1: 400 Question: Tim bought 9 giant cookies, each of which cost $4. How much money did Tim spend? Answer $36 or 36 dollars

Topic 1: 600 Question: The school puts 9 playground balls in each box. How many playground balls will there be in 6 boxes? Answer 54 playground balls

Topic 1: 800 Question: A teacher has 7 boxes of markers. Each box has 9 markers. How many markers does the teacher have? Answer 63 markers

Topic 1: 1000 Question: Zoe did 6 sets of sit-ups. She did 12 sit-ups in each set. How many sit-ups did Zoe do in total? Answer 72 sit-ups

Topic 2: 200 Question: A nursery has 6 flowers to plant. If they can put 3 flowers in each pot, how many pots will the nursery need? Answer 2 pots

Topic 2: 400 Question: Mark hiked 70 miles in the past 7 days. He hiked the same distance every day. How many miles did Mark hike each day? Answer 10 miles

Topic 2: 600 Question: It takes 4 stamps to mail a package. If Joe has 36 stamps, how many packages can he mail? Answer 9 packages

Topic 2: 800 Question: For his model railroad, Andrew used 42 cars to make 7 trains. Each train had the same number of cars. How many cars are in each train? Answer 6 cars

Topic 2: 1000 Question: Nate's school hung up 63 banners in the gym. They distributed the banners in 7 even rows. How many banners are in each row? Answer 9 banners

Topic 3: 200 Question: A picnic supply company puts 90 plastic cups in each shipment. How many plastic cups are needed for 2 shipments? Answer 180 cups

Topic 3: 400 Question: The county owns 400 vans. There are 9 seats in each van. How many seats in total are there in the county's vans? Answer 3,600 seats

Topic 3: 600 Question: A factory puts 2,000 picture frames in each shipment. How many picture frames will the factory put in 4 shipments? Answer 8,000

Topic 3: 800 Question: There are 40 bags of beans. Each bag contains 70 beans. How many beans are there in all? Answer 2,800 beans

Topic 3: 1000 Question: A factory makes 200 breath mints per day. How many breath mints will the factory make in 90 days? Answer 18,000 breath mints

Topic 4: 200 Question: There are 5 ping-pong balls in each package. Theo needs 15 balls for a ping-pong tournament. How many packages does Theo need to buy? Answer 3 packages

Topic 4: 400 Question: Ruth made 3 equal piles of CDs. If she used 27 CDs in all, how many CDs did Ruth put in each stack? Answer 9 CDs

Topic 4: 600 Question: Curtis made 6 equal stacks of wooden blocks. How many blocks did Curtis put in each stack if he used 24 blocks in all? Answer 4 blocks

Topic 4: 800 Question: A candle company can fit 7 candles in each shipping box. If they need to ship an order of 63 candles, how many boxes should the company use? Answer 9 boxes

Topic 4: 1000 Question: If Shannel's photo album holds 9 photos per page, how many pages will she use for 81 photos? Answer 9 pages

Topic 5: 200 Question: Each shed at the garden supply store has 2 rows of boxes of extra rakes. There are 4 boxes in each row. If there are 5 rakes in each box, how many rakes are in each shed? Answer 40 rakes

Topic 5: 400 Question: Each chair lift has 5 chairs, and each chair has 4 seats. How many seats are there in all on 4 chair lifts? Answer 80 seats

Topic 5: 600 Question: A fast food restaurant ordered paper plates. Each package contains 5 stacks of plates, and there are 5 paper plates in each stack. How many paper plates are there in 4 packages? Answer 100 paper plates

Topic 5: 800 Question: Cassie is baking cookies. She puts exactly 3 sprinkles on top of each cookie. She places 5 rows of 3 cookies on each cookie sheet before they go in the oven. How many sprinkles will Cassie use on each cookie sheet? Answer 45 sprinkles

Topic 5: 1000 Question: A law firm keeps all of their documents in files. They put 5 documents in each file, and 5 files in each drawer. How many documents are there in 5 drawers? Answer 125 documents

Bonus Question: 5000 pts. Question: If Sachi walks exactly 12 kilometers per week, how many weeks will it take her to walk 15 kilometers? Answer … 180 kilometers

The Winner Of The Last Round Write Down How Much Money You Are Willing To Risk If You get the Question write you win that money If you get it wrong you Loss the money!

The Winner Of The Last Round Write Down How Much Money You Are Willing To Risk If You get the Question write you win that money If you get it wrong you Loss the money!