Review
What is it called when the speed of an objects changes?
What’s the difference between speed and velocity?
What is the speed of a car that traveled 125 miles in 2 hours? Hint: Make sure you include units! Do NOT ROUND!
d = 125 miles t = 2 hours v = ? v = d/t v = 125 miles/2 hours v = 62.5 mi/hr OR 62.5 mph
How much time does it take for a bird flying at a speed of 45 mph to travel a distance of 1800 miles? Hint: Calculate time in minutes
v = 45 mi/hr d = 1800 miles t = ? V = d/t t = d/v t = 1800 miles/45 mph t = 40 hours t = 40 hr *(60min/1 hr) = 2400 min
What is the acceleration due to gravity = to?
_______________ speed is speed at any moment. Hint: The speedometer in a car measures this.
A car accelerates from 25 km/hr to 55 km/hr in 30 minutes. What is its acceleration? Hint: Make sure your units are km/hr 2
v i = 25 km/hr v f = 55 km/hr t = 30 min a = ? a = (v f – v i )/t a = (55 -25)/0.5 hr a = 60 km/hr 2
s
Constant Velocity Slope = rise/run =Δy/Δx Slope = dist/time Slope = (50-0)/(5-0) Slope = 10 m/s
What do we mean when we say motion is relative?
A train is accelerating at a rate of 2 m/s 2. If its initial velocity is 20 m/s, what is its velocity after 30 seconds?
a = 2 m/s2 v i = 20 m/s t = 30 sec v f = ? a = (v f – v i )/t 2 = (v f – 20)/30 30*2 = v f – 20 60 = v f – 20 80 m/s = v f
On the Moon, ALL objects accelerate at the same rate.
Draw the path of an object being thrown up and coming back down (free fall). Show what happens to speed when: It’s going up At the top Coming back down
Suppose that a ball is dropped from a tower 70.0m high. How far will it have fallen after 1.00 s, 2.00 s, and 3.00 s? Neglect air resistance.
g = 10 m/s 2 t = 1 s, 2 s, 3 s d = ½ *g*t 2 d = ½ * 10 m/s 2 * (1 s) 2 d = 5 m/s 2 * 1 s 2 d = 5 m d = ½ * 10 m/s 2 * (2 s) 2 d = 5 m/s 2 * 4 s 2 d = 20 m d = ½ * 10 m/s 2 * (3 s) 2 d = 5 m/s 2 * 9 s 2 d = 45 m
Suppose an object is thrown downward with an initial velocity of 3.0 m/s, instead of being dropped. What would its speed be after 1.0 s and 2.0 s? Hint: Use v f = v i + a*t
v i = 3 m/s t = 1 s, 2 s g = 10 m/s 2 v f = ? v f = vi + a * t v f = 3 m/s + (10m/s 2 * 1 s) v f = 3 m/s + 10 m/s v f = 13 m/s v f = 3 m/s + (10m/s 2 * 2 s) v f = 3 m/s + 20 m/s v f = 23 m/s