#1. 1. 50 x 100 = 5,000 square feet 2. 43,560 ÷ 5,000 = 8+ lots Answer: D.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Business Math, Eighth Edition Cleaves/Hobbs © 2009 Pearson Education, Inc. Upper Saddle River, NJ All Rights Reserved 15.1 Mortgage Payments Find.
Advertisements

All Numbers in this presentation are in United States Dollars.
Practice Questions & Answers. For the following questions, the answer will always be on the next slide. Try to do the question first without looking at.
Real Estate Principles and Practices Chapter 21 Real Estate Math © 2014 OnCourse Learning.
Should You Buy or Lease Your Signs? The Pros and Cons of Billboard Loans and Billboard Leases Dave Westburg
Florida Real Estate Principles, Practices & Law 38th Edition Linda L. Crawford Copyright © 2015 Kaplan, Inc. All rights reserved.
2006 Cash Flow Statement Sources of cash: Beginning cash balance Cash receipts from product sales Other sources of cash Total sources of cash Uses of cash:
Economics. Appraisal of Historic Property Appraisal Methods: Sales Comparison Approach Income Approach Cost Approach.
Managerial Accounting Structure of Financial Statements.
SM Mortgage Basics Overview Brought to you by and SM.
Bell Ringer In a full sentence explain what role subprime mortgage had in the housing market’s collapse in 2008.
Buying a House with a Mortgage College Mathematics Section 11.5.
© 2013 All rights reserved. Chapter 8 Real Estate Mathematics 1 New York Real Estate for Salespersons, 5th e By Marcia Darvin Spada Cengage Learning.
7-1: Buying a Home. Costs of Financing a home: Purchase price = tag price Downpayment = a percentage of the purchase price; between 0% and 30% Interest.
©2011 Cengage Learning.
LIFE SCENARIO Personal Finance. 1)You make custom bicycles; if you price them at $500 you will sell 300 bikes. If you sell them at $200 you will sell.
Ch 19 Analyzing Income Producing Properties. 2 Outline  I. Advantages of Real Estate Investment  II. Disadvantages of Real Estate Investment  III.
CENTURY 21 ACCOUNTING © Thomson/South-Western LESSON 18-1 Understanding Cash Flow Analysis.
Alabama Real Estate Exam Math Review 2015
Farm Management 2011 MC Non-Math. 3. A township is six miles square and includes A. 6 sections. B. 36 sections. C. 40 sections. D. 160 sections. E. None.
Farm Management 2011 Non-Math M/C Problems. 22. For an individual under age 50, the maximum allowable IRA contribution and deduction in 2010 was A. $1,000.
© 2014 Cengage Learning. All Rights Reserved. Learning Objective © 2014 Cengage Learning. All Rights Reserved. LO1 Prepare an income statement for a merchandising.
Christine Lugtu. 1. Your wage is $70,000 per annum from which you pay tax; calculate the tax to the nearest dollar. 2. After Subtracting the tax from.
Mohammad Asif Karimi. Your wage is $70,000 per annum from which you pay tax; calculate the tax to the nearest dollar.  –   34.
Financials Start up Cost Source of Funds EquityLoans $20K$25K $45K Operational costs Fixed$43,085$113,700$281,840 Variable$29,570$163,220$460,975.
Apply procedures for preparing corporate financial statements.
Mortgage Loans. What is a Mortgage Loan? A loan secured by real property.
Private Mortgage Lending How You Can Securely Earn Double-Digit Interest Rate.
PERCENTAGES How to find: 20% of 80 15% of 400 7% of 9.
© 2008 by South-Western, Cengage Learning Chapter 27 Chapter 27 Charles J. Jacobus Thomas E. Gillett.
Real Estate Marketing and Sales Essentials Steps for Success Dan Hamilton.
Real Estate Investment Chapter 14 Computer-Aided Analysis © 2011 Cengage Learning.
BACTNG1 QUIZ BEE. Question #1 List Price:200,000 Trade Discount:8% Credit Term:3/10, n/30 How much is the invoice price?
Farm Management Multiple Choice Non-Math The present value formula for estimating land prices (PV = annual net returns ÷ discount rate) assumes.
Math 1050 Mortgage project Maddie Gale p.2.
1030 S Ithan Street Philadelphia, PA. All Numbers In This Presentation Are In United States Dollars.
©2011 Cengage Learning. Chapter 16 ©2011 Cengage Learning SUMMARY OF REAL ESTATE INVESTMENT PRINCIPLES.
Income Tax Considerations Converting to after tax cash flows.
Real Estate Principles and Practices Chapter 21 Real Estate Math © 2009 by South-Western, Cengage Learning.
PERSONAL FINANCE Buying a Home. Objectives: Buying a Home Students will understand how key percentages are used to determine how much housing expense.
90% of small businesses fail due to poor financial management, lack of internal controls, and inadequate planning.
New Jersey Real Estate for Salespersons and Brokers
Gross Pay pay before deductions; may include insurance, taxes, etc pay before deductions; may include insurance, taxes, etc.
HOME BUYING. How Much Can You Afford? Monthly payments – 28% of Gross Income Price of Home – 2-3 X Gross Income Gross Income – total income before taxes.
Mortgages. A mortgage is a loan that is secured by property. Mortgages are large loans, and the money is generally borrowed over a large amount of time.
June 16 Simplification of Real Estate Mathmatics 1.
Statement of Cash Flows Chapter Twelve McGraw-Hill/Irwin Copyright © 2013 by The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved.
MATH. Mean, Median & Mode MEAN: Is the average MEDIAN: Is the centre point. You must list numbers from lowest to highest and select the value that is.
Introduction to Real Estate Finance
Lecture 12 Cash Flow Analysis.
Profitability Ratios Liquidity Ratios Solvency Ratios Other Terms
Florida Real Estate Principles, Practices & Law 39th Edition
Getting Your Financial House in Order
CHAPTER 16 Mortgages.
4.04 Statement of Cash Flows
Economics.
Buying a House with a Mortgage
Which statement is false? Bad debts
Final Exam Review Math.
FIN 467 Competitive Success/snaptutorial.com
FIN 467 Education for Service/snaptutorial.com
Which of the Following is an expense.
Alabama Real Estate Exam Math Review 2018
LESSON 15-1 Preparing an Income Statement
LESSON 15-1 Preparing an Income Statement
Module 2: The Loan Estimate – Step by Step
LESSON 15-1 Preparing an Income Statement
© 2014 Cengage Learning. All Rights Reserved.
LESSON 16-1 Preparing an Income Statement
Presentation transcript:

# x 100 = 5,000 square feet 2. 43,560 ÷ 5,000 = 8+ lots Answer: D

#2. A Section is 1 mile on each side and contains 640 acres ½ mile x ½ mile would be ¼ section 640 ÷ 4 = 160 acres Answer: C

#3 A.36 sq. mi. x 10% =3.6 square miles B.2 sections = 2 square miles C.4 square miles D.5,280 x 10,560 1 mi x 2 mi = 2 square miles Answer: C

# x 30 = 3,300; , ,300 = 392,040; ,040 ÷ 43,560 = 9 acres; 4. $5,250 x 9 = $47,250. Answer: D

# square yards x 9 = 4,860 square feet 2. 4,860 ÷ 45 = 108 Answer: B

#6 36 miles square is 36 miles by 36 miles Since a township is 6 miles by 6 miles, this property 6 townships by 6 townships, a total of 36 townships Answer: C

#7 1. $162,500 x.045 = $7, $7, x.50 = $3, $3, x.50 = $1, Answer: D

#8 A.4,047 x 9 = 36,423 sq.ft. B.1 acre43,560 sq.ft. C.196 x 196 = 38,416 sq.ft. D.41,460 sq.ft. Answer: B

#9 1. $125,000 x.88 = $110,000 loan; 2. $139, ,000 = $29,750. Answer: B

#10 1. $3,740 – 2,431 = $1,309; 2. $1,309 ÷ $3,740 =.35 = 35% Answer: B

#11 Any time you reduce the loan balance, your percentage equity will increase. No calculator is needed. Answer: C

#12 1. $5,000 x.11 = $550 annual interest; 2. $550 ÷ 12 = $45.83 monthly interest; 3. $51.61 payment - $45.83 interest = $5.78 principal Answer: D

#13 1. $5,460 ÷ 5 years = $1,092 annual interest 2. $1,092 ÷.084 interest rate = $13,000 loan Answer: C

#14 1. $18,500 x.08 x 5 years = $7,400; 2. $20,000 x.04 = $800 (points); 3. $20,000 x.02 = $400 (prepayment penalty); 4. $7, = $8,600. Answer: D

#15 1. $26,500 x.15 = $3,975 yearly interest; 2. $3,975 x 20 years = $79,500 total interest. Answer: C

#16 1. $1,968 x.085 = $ x 3 years = $501.84; 2. $ ÷ 12 = $13.94 x 10 months = $139.40; 3. $13.94 ÷ 30 = $0.46 x 20 days = $9.29; 4. $ = $ Answer: C

#17 1. $80,000 x.2125 = $17,000 down payment; 2. $80, ,000 = $63,000 loan; 3. $63,000 x.1025 = $6, annual interest; 4. $6, ÷ 12 = $ monthly interest; 5. $800 ÷ 12 = $66.67 monthly taxes; 6. $978 ÷ 36 months = $27.17 monthly insurance; 7. $ = $ Answer: B

#18 1. $5,000 x 12 = $60, ,000 = $48,000 Net; 2. $48,000 ÷.12 = $400,000 Property Value; 3. $400, ,000 Bldg. = $100,000 Land. Answer: B

#19 1. $1,000 x 3 Months = $3,000; 2. $3,000 ÷ 5 years = $600 vacancy per year; 3. $1,000 x 12 = $12,000 Scheduled Gross Income; 4. $12, ,000 (expenses) = $8,400 Net; 5. $8,400 ÷.10 = $84,000 value. Answer: C

#20 $174,000 ÷.08 = $2,175,000 Value. Answer: C

#21 1. $400 x 12 = $4,800 annual income loss; 2. $4,800 ÷.12 = $40,000. Answer: C

#22 1. $91, $1, = $93, to seller; 2. $93, = 94% of sales price; 3. $93, ÷.94 = $98,970. Answer: D

#23 1. $72,000 x 2 = $144,000 new value; 2. $144, ,000 = $92,000 new equity; 3. $92,000 ÷ 20,000 = $4.60. Answer: B

$30,000 x.07 = $2,100; 2. $30,000 x.05 = $1,500 x 4 = $6,000; 3. $30,000 x.03 = $900 x 14 = $12,600; 4. $2, , ,600 = $20,700. Answer: C

% - 3.5% = 96.5%; 2. $34,790 = 96.5% of loan; 3. $34,790 ÷.965 = $36, Answer: C

#26 1. $18,000 x 2 = $36,000 invested; 2. $15,000 x 3 = $45,000 sale price; 3. $45, ,000 = $9,000 profit; 4. $9,000 ÷ 36,000 = 0.25 = 25% profit. Answer: C

#27 1. $9,300 ÷ 3 = $3,100 markup; 2. $9, ,100 = $12,400 gross sales price; 3. $12,400 x.15 = $1,860 bad debts; 4. $12, ,860 = $10,540 net sales price; 5. $10, ,300 = $1,240 profit. Answer: B

# ,780 ÷ 140 = front feet; 2. $17,424 x.40 = $6,969.60; 3. $17, , = $24, net; 4. $24, = 90% of sales price; 5. $24, ÷.90 = $27,104; 6. $27,104 ÷ = $ Answer: B

#29 1. Pick an easy listing price, such as $100; 2. $100 listed price, purchase price would be $80; 3. $ = $20 profit; 4. $20 ÷ 80 = 0.25 = 25% profit. Answer: C

#30 Draw a picture: = = x 42 = 5,292 Answer: A

#31 A full township would contain 36 square miles, so ½ of a township would contain 18 square miles. Answer: C

# yards x 3 = 330 feet; 220 yards x 3 = 660 feet; x 660 = 217,800 square feet; ,800 ÷ 43,560 = 5 acres Answer: B

#33 1. $265,000 x 4 = $1,060,000 annual income; 2. $1,060,000 x.32 = $339,200 expenses; 3. $1,060, ,200 = $720,800 net income. Answer: B

#34 1. $8,100 = 45% of commission; 2. $8,100 ÷.45 = $18,000 commission; 3. $18,000 = 6% of selling price; 4. $18,000 ÷.06 = $300,000 selling price. Answer: C

# ,560 ÷ 4 = 10,890 square feet; 2. 10,890 ÷ 240 = width. Answer: D

# % - 12% = 88%; 2. $63,360 = 88% of selling price; 3. $63,360 ÷.88 = $72,000; 4. $72,000 - $63,360 = $8,640. Answer: D

#37 1. $150 ÷ 8 = $18.75 monthly interest; 2. $18.75 x 12 = $225 annual interest; 3. $225 ÷ $2,500 =.09 = 9%. Answer: B

#38 1. $7,000 x.09 = $630 annual interest; 2. $945 ÷ $630 = 1.5 years = 18 months. Answer: B

#39 $72,000 ÷.12 = $600,000. Answer: B

#40 1. $30,000 ÷.05 = $600,000; 2. $30,000 ÷.06 = $500,000; 3. $600, ,000 = $100,000. Answer: B

#41 1. $75,000 Appraisal x.80 = $60,000 Loan; 2. $60, ,200 deposit = $61,200 credits; 3. $77,000 price x.03 = $2,310 closing costs; 4. $77, ,310 costs = $79,310 charges; 5. $79, ,200 = $18,110 balance due. Answer: C

#42 No calculator is needed for this question! 1. Since no prepayment penalty was listed, Choices A and C are eliminated. 2. Since the 2 nd TD has an alienation clause, it is not assumable, so Choice D is eliminated. 3. Only Choice B remains. Even at a 0% interest rate, the loan would not be fully repaid after 60 payments of 1%, so there would be a balloon payment Answer: B

End of session