1 Driving Across Town for Cheaper Gas: A Cost/Benefit Analysis What do you really save in making the trip? When gas prices rose dramatically in 2005 and.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
PowerPoint Authors: Susan Coomer Galbreath, Ph.D., CPA Charles W. Caldwell, D.B.A., CMA Jon A. Booker, Ph.D., CPA, CIA Cynthia J. Rooney, Ph.D., CPA Copyright.
Advertisements

Simple Versus Compound Interest
Personal Finance Project. Overview Congratulations! You are now 18 years old and a legal adult. The good news is that you are now entitled to all the.
Relevant Costs for Decision Making Chapter 13. © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Cost Concepts for Decision Making A relevant.
LSP 120: Quantitative Reasoning and Technological Literacy Section 903 Özlem Elgün.
By: Ethan Masten & Kaitlyn Cotton. Zap car costs about $0.03 per mile Nissan Leaf costs $0.04 per mile (based on $0.12 per kwh) Gas car (averaging 25.
Agenda Chapter Two PowerPoint
1 Prepared for SSAC by Semra Kilic-Bahi, Colby-Sawyer College, New London NH Modified by Fred Annexstein © The Washington Center for Improving the Quality.
© 2012 Cengage Learning. All Rights Reserved. May not be copied, scanned, or duplicated, in whole or in part, except for use as permitted in a license.
LSP 120: Quantitative Reasoning and Technological Literacy
7 Steps for Finding the Right Car. If you examine your needs rather than wants, you will quickly discover what the right car is for you.
MBF3C Lesson #9: Obtaining & Operating a Vehicle
Webinar facilitated by Angela Jones and Anne Lawrence Mathematics and the NCEA realignment Part three.
Introduction Data surrounds us in the real world. Every day, people are presented with numbers and are expected to make predictions about future events.
Relevant Costs for Decision Making Chapter 13. © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Cost Concepts for Decision Making A relevant.
Chapter 5 Supply.
Common Core Where have we been and where we are going…
CS&E 1111 ExUnits Effective Workbook Design for Large Problems Objectives: l Efficient/effective worksheet designs l Using multiple worksheets in a workbook.
We use ratios to make comparisons between two things. Ratios can be written 3 ways. 1. As a fraction 3 5 We are comparing rectangles to triangles. 2.
CHAPTER 5 COST – VOLUME - PROFIT Study Objectives
Investing for Retirement Planning your retirement early is your ticket to maintaining your life style after 60. Time value of money – Don’t count on social.
Rates © Math As A Second Language All Rights Reserved next #6 Taking the Fear out of Math miles per hour.
Spreadsheets in Finance and Forecasting Presentation 8: Problem Solving.
23-1 Copyright  Houghton Mifflin Company. All rights reserved. Chapter 23 Cost-Volume-Profit Analysis and Variable Costing Belverd E. Needles, Jr. Marian.
Implementing the Rule of Four Module 0 This project is sponsored, in part, by a grant from the National Science Foundation: NSF DUE Any opinions,
Introduction to the Sales Process. When a customer is buying a new or upgraded phone, you should: Mention early in the discussion that you offer a service.
Reality Check. Buying a car that is Affordable Determine a reasonable figure you can afford to pay each month for owning and operating a car.
Copyright © 2008 by The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. McGraw-Hill/Irwin 12 Financial and Cost- Volume-Profit Models.
Produced by MEI on behalf of OCR © OCR 2013 Introduction to Quantitative Methods Percentage change.
1 ADVANCED MICROSOFT EXCEL Lesson 9 Applying Advanced Worksheets and Charts Options.
Managing your Personal Finances Unit 2: Getting Your First Car New vs. Used Car 1.
HAWKES LEARNING Students Count. Success Matters. Copyright © 2015 by Hawkes Learning/Quant Systems, Inc. All rights reserved. Section 4.1 Rates and Unit.
Example 2.5 Decisions Involving the Time Value of Money.
Jeff Martin, 1999 The Toolbars The menu bar The formatting toolbar The standard toolbar.
1 CHAPTER M5 Business Decisions Using Cost Behavior © 2007 Pearson Custom Publishing.
The McGraw-Hill Companies, Inc. 2006McGraw-Hill/Irwin 12 Financial and Cost- Volume-Profit Models.
Chapter 3 Balancing Costs and Benefits McGraw-Hill/Irwin Copyright © 2008 by The McGraw-Hill Companies, Inc. All Rights Reserved.
HOW MUCH Understanding Mortgage Payments – I am going to pay HOW MUCH for this house? You borrow for your first home but that is NOT the amount of money.
1 The Price is Right - Or is it? How can we find the right sale price to actually increase profits? You see them on TV, you hear them on the radio, and.
1. 2 Traditional Income Statement LO1: Prepare a contribution margin income statement.
A Look at High School Dropout Rates
Overview of Personal Finance © 2010 Pearson Education, Inc. All rights reserved Chapter 1.
Chapter 16 Planning a Budget. Why It’s Important Budgeting techniques help you keep track of where your money goes so that you can make it go further.
SAM Payroll Processing Understanding and Using Payroll Features in SAM.
1 The “Perfect” Date Prepared for SSAC by Semra Kilic-Bahi - Colby-Sawyer College, New London, NH © The Washington Center for Improving the Quality of.
1 There are two main methods for computing interest. Do you know the difference between them? Do you know what difference it makes in a savings account.
Business Information Management I 1. “Copyright and Terms of Service Copyright © Texas Education Agency. The materials found on this website are copyrighted.
What car’s best for my family? Your family of four needs a car and you get to help decide which car they should buy! They know they want to buy something.
The Cost of Car Ownership. Annual Cost to Own a Car Source: The following.
Marketing Mix: Product. Product  Consumers often think that a product is simply the physical item that he or she buys. In order to actively explore the.
I CAN DETERMINE AND EXPLAIN THE IMPORTANCE OF CREATING A BUDGET AND HOW IT SUPPORTS GOOD FINANCIAL DECISION MAKING.
MBF 3C So you think you need a car … Search Engines used: google.ca, askjeeves.ca Assignment adapted from the OAME resources for MBF3C revised curriculum.
Measuring and Increasing Profit. Unit 1 Reminder – What is Profit? Profit is the reward or return for taking risks & making investments.
CHAPTER 1 Whole Numbers Slide 2Copyright 2012, 2008, 2004, 2000 Pearson Education, Inc. 1.1Standard Notation 1.2Addition 1.3Subtraction 1.4Multiplication.
Overview of Personal Finance Essential Question: Why is personal financial planning important? Chapter 1.
Relevant Costs for Decision Making
Index Numbers: Gasoline and Inflation
Cost Concepts for Decision Making
PERSONAL INVESTMENTS HELPING YOUR CLIENTS REACH THEIR GOALS
Verify Unit of Measure in a Multivariate Equation
Agricultural Microeconomics Lesson 7: Intro to Spreadsheet Modeling
SPREADSHEET APPLICATIONS
SPREADSHEET APPLICATIONS
UNIT 3 GETTING YOUR FIRST CAR
Is Online Learning Right for You?
CHAPTER 8 Personal Finance.
CHAPTER 8 Personal Finance.
Driving Across Town for Cheaper Gas: A Cost/Benefit Analysis
Teaching Quantitative Reasoning
lesson 17.1 BUYING A VEHICLE
Presentation transcript:

1 Driving Across Town for Cheaper Gas: A Cost/Benefit Analysis What do you really save in making the trip? When gas prices rose dramatically in 2005 and 2006, numerous websites and TV/Radio news programs began publicizing the locations of gas stations offering the lowest price for gas. Are they really providing a useful – and timely - service to the general public? Prepared for SSAC by Gary Franchy – Davenport University © The Washington Center for Improving the Quality of Undergraduate Education. All rights reserved SSAC2006.HE5614.GF1.2 Core Quantitative Issue Mathematical modeling Supporting Quantitative Concepts Estimation Rates Unit conversions

2 Overview of Module The ability to make good decisions affects both our personal and professional life. It follows that the better we understand a problem and incorporate relevant information, the better our conclusion should be. Since many decisions involve numbers, our ability to model a problem mathematically is key. Fortunately, many situations can be modeled using very basic mathematics. Every model, however, is based on the assumptions made about the situation and the need, or lack thereof, for precision in the result. The need for greater accuracy will usually translate to a more complex model (i.e., more assumptions, more variables, and more calculations). If just a rough estimate is acceptable, then a relatively simple model will often suffice. To examine how changing our assumptions can affect our results, we will examine a fairly simple (and hopefully realistic) scenario; however, each time through, we will add an assumption concerning information we believe to be relevant.

3 Slides 4-5 Create the simple cost analysis spreadsheet. Slides 6 Take a second look: consider some additional factors (variables). Slides 7-8 Create the refined cost analysis spreadsheet. Slides 9 Take a third look: consider some more additional factors (variables). Slides 10 Create the further refined cost analysis spreadsheet. Slides 11 Ask what if? Change a key parameter. Slides 12 End of Module Questions Overview of Module (cont.) There are multiple websites (e.g., GasPriceWatch.com, GasBuddy.com) as well as many local TV/Radio stations that publicize the local gas stations with the lowest fuel prices. The reports tend to be more prominent when the price of gas is high or increasing. The reports are meant to provide a money- saving service to the public; however, they rarely (if ever) mention that the consumer may not actually realize the savings that one might expect. Our scenario: (Summer 2006) Regular unleaded costs $3.10 per gallon at your corner station. You log on to GasBuddy.com and find a station an additional five miles away selling the same gas for $3.00 per gallon. So if you need 15 gallons of gas, you would save $1.50 (why?) by making the trip to the cheaper gas station – or would you?

4 Question #1 Recreate this spreadsheet. = cell with a number in it = cell with a formula in it What do you really save in making the trip for the cheaper gas? Initial Assumptions: 1.Our car gets 30 mpg 2.We need 15 gallons of gas 3.The cost of gas to travel to and from the cheaper gas station must be considered Calculations Gas: Cost per Mile = Price ÷ Fuel Efficiency Net Savings = Gross Savings – Cost of Visit Confirm your choice of operations by tracking changes in units.

5 Question #1 (cont.) Initial Assumptions: 1.Our car gets 30 mpg 2.We need 15 gallons of gas 3.The cost of gas to travel to and from the cheaper gas station must be considered What do you really save in making the trip for the cheaper gas? Note None of your computations required more than a single operation. Formatting Hint To display cells as dollars: Right click on cell Select “Format Cells” Select “Number” Tab Select “Currency” Change “Decimal Places” and/or “Negative Numbers” if desired Select “OK” Where will you gas up now?

6 Not surprisingly, the cost of gas used to and from the cheaper gas station did decrease our initially estimated savings, but it appears that we’re still saving money. However, is gas the only additional cost we incur when we drive? There are several costs (besides fuel) associated with owning a vehicle. Some costs are independent (not related) to the amount of driving you do (e.g., price of vehicle, finance charge, taxes, license, registration), while other costs are related (e.g., insurance, tires, maintenance, depreciation). For our second look, we will factor in the maintenance/tire cost of operating our vehicle. A quick Internet search on the topic revealed information on these costs (available on the next slide); however, in using these results we will need to make some additional assumptions about our car. Question #1 - A Second Look Initial Assumptions: 1.Our car gets 30 mpg. 2.We need 15 gallons of gas. 3.The cost of gas to travel to/from the cheaper gas station is considered. Additional Assumptions: 1.Our car is new (1-2 years old). 2.Our car is a medium sedan. 3.Maintenance and tire costs are to be considered. What do you really save in making the trip for the cheaper gas?

7 Expand your spreadsheet to incorporate the new data and calculate your revised savings/loss. Vehicle Style Maintenance/Tires Cost ($) per mile Small Sedan0.050 Medium Sedan0.057 Large Sedan WD SUV0.064 Minivan0.056 Source: Question #1 - A Second Look (cont.) What do you really save in making the trip for the cheaper gas? Additional Assumptions: 1.Our car is new (1-2 years old). 2.Our car is a medium sedan. 3.Maintenance and tire costs are to be considered.

8 Question #1 – A Second Look (cont.) What do you really save in making the trip for the cheaper gas? Additional Assumptions: 1.Our car is new (1-2 years old). 2.Our car is a medium sedan. 3.Maintenance and tire costs are to be considered. Again notice that no calculation required more than a single operation. Where will you gas up?

9 Yet again, the more costs we considered, the more our savings decreased (now to the point of being a loss!). We could also try to factor in the cost of insurance and depreciation, but given the results of our second look that probably isn’t necessary. However, there are costs to us besides money in making the trip for cheaper gas: our time. Again, we will need to make some assumptions to calculate the amount of additional time required to make the trip for cheaper gas. Question #1 - A Third Look Time Assumptions: 1.The speed limit of the road is 50 mph. 2.We can drive the speed limit the entire trip. What do you really save in making the trip for the cheaper gas?

10 Question #1 – A Third Look (cont.) How much additional time, in minutes, will it take to make the trip for the cheaper gas? What do you really save in making the trip for the cheaper gas? Time Assumptions: 1.The speed limit of the road is 50 mph 2.We can drive the speed limit the entire trip 3.The cost of gas to travel to/from the cheaper gas station is considered Add on to your spreadsheet. 1 Hour = 60 Minutes The total time of drive will require the total distance from the earlier computations So you lost 7 cents and 12 minutes.

11 Question #2 – A Look back in Time What do you really save in making the trip for the cheaper gas? Let’s advance to the (near) present time and consider the case where the price of gas at our corner gas station is $2.10 per gallon and the price of gas at our cheaper gas station is $2.00. Would you make the trip now? Change the price input.

12 End of Module Assignment / Post Test 1.Name and save your spreadsheet file in the following format: CCA2 - last name first name (Example: CCA2 - Franchy Gary ) Send a copy of the file to your instructor via 2.After comparing the net savings from each scenario (Price of gas around $3 per gallon versus around $2 per gallon), is it better to get lowest gas price reports when the price of gas is higher or lower? Why? 3.What information should be added to these lowest gas price reports in order for them to be more useful to consumers? 4.If the manufacturer of your car states that it gets 30 mpg highway, does that mean you will get 30 mpg on the highway? Why or why not? 5.Is it reasonable to conclude that the round trip to the cheaper gas station will take only 12 minutes? Why or why not?

13 Pre-Assessment 1.If an 8 pack of Pepsi bottles is on sale for $2.48, what is the cost of an individual bottle of Pepsi? 2.If your car gets 24 mpg and gas costs $3.00 per gallon, how much does it cost to travel 1 mile? 3.A Tylenol elixir has a concentration of 15 milligrams per milliliter. If the dosage order is for 75 milligrams, how many milliliters should be administered? 4.Upon graduation you receive two job offers: Job A pays $50,000 per year and Job B pays $55,000 per year. What job would you take? (Please explain why, even if you can’t decide.)