Deluxe Linens Deluxe Linens makes high-end sheets which they sell to major retail stores and on their website. The budgeted costs for materials and direct.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
McGraw-Hill/Irwin Copyright © 2011 by The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. Standard Costs: Direct Labor and Materials Chapter Twelve.
Advertisements

CHAPTER 10 The Need for Standards Standards Are common in business They are often imposed by government agencies (and called regulations) Standard costs.
Using Budgets for Planning and Coordination
Chapter 15 Fundamentals of Variance Analysis Learning Objectives 4.Prepare and use a profit variance analysis. 2.Develop and use flexible budgets.
Standard Costing and Variances
Managerial Accounting by James Jiambalvo
CHAPTER 15 Cost Analysis for Control. McGraw-Hill/Irwin © 2004 The McGraw-Hill Companies, Inc., All Rights Reserved Decision Making Strategic, Operational,
Cost Variances for Fixed and Variable Overhead Variances for Variable Overhead Variances for Fixed Overhead.
Cost Accounting Horngreen, Datar, Foster Flexible Budgets, Variances, and Management Control: I Session 7.
7 - 1 ©2003 Prentice Hall Business Publishing, Cost Accounting 11/e, Horngren/Datar/Foster Flexible Budgets, Variances, and Management Control: I Chapter.
Copyright © 2007 Prentice-Hall. All rights reserved 1 Flexible Budgets and Standard Costs Chapter 23.
ACTG 321 Agenda for Lecture 14
© 2014 by McGraw-Hill Education. This is proprietary material solely for authorized instructor use. Not authorized for sale or distribution in any manner.
Copyright © 2006, The McGraw-Hill Companies, Inc.McGraw-Hill/Irwin Standard Costs and Variance Analysis Chapter Ten & Eleven.
Standard Costing and Variance Analysis
Lecture 6 Cost Variances for Direct Costs. The derivation of the price and efficiency variances AP ACTUAL COST AQ AP = actual price per unit of input.
Fundamentals of Variance Analysis Chapter 16 Copyright © 2011 by The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. McGraw-Hill/Irwin.
Chapter 10 Standard Costing: A Managerial Control Tool
VARIANCE ANALYSIS 1 LECTURE 8.
Chapter 41 Cash, Short-term Investments and Accounts Receivable Chapter 4.
Budgeting and Standard Cost Systems Chapter 13. Budgeting A budget is a financial and quantitative plan for the acquisition and use of resources Use for.
Financial and Managerial Accounting
8-1 Fundamental Managerial Accounting Concepts Thomas P. Edmonds Bor-Yi Tsay Philip R. Olds Copyright © 2009 by The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights.
McGraw-Hill/IrwinCopyright ©2008 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. Fundamentals of Variance Analysis Chapter 16.
CHAPTER 8 Performance Evaluation. The McGraw-Hill Companies, Inc. 2008McGraw-Hill/Irwin 8-2 Learning Objective LO1 To describe flexible and static budgets.
CHAPTER © jsnyderdesign / iStockphoto 6 PERFORMANCE EVALUATION VARIANCE ANALYSIS.
1 Module 22 Standard Costs and Variance Analysis.
1 PowerPointPresentation by PowerPoint Presentation by Gail B. Wright Professor Emeritus of Accounting Bryant University © Copyright 2007 Thomson South-Western,
IES 342 Industrial Cost Analysis & Control | Dr. Karndee Prichanont, SIIT 1 The Flexible Budget and Standard Costing Chapter 13 Objectives: Develop and.
© The McGraw-Hill Companies, Inc., 2005 McGraw-Hill/Irwin 24-1 STANDARD COST SYSTEMS Chapter 24.
THE BUDGET PLAN FOR 4 TH QUARTER Sell in 4 th quarter: 70,000 pants 25,000 jerseys 9,000 award jackets Control inventory Manage cash.
Performance Evaluation
Managerial Accounting: An Introduction To Concepts, Methods, And Uses
Chapter 9 Standard Costing: A Functional-Based Control Approach
Standard Costing System Chapter 4 Managerial Accounting Concepts and Empirical Evidence.
ACC3200 STANDARD COSTING.
Chapter 16 Fundamentals of Variance Analysis.
©2005 Prentice Hall Business Publishing, Introduction to Management Accounting 13/e, Horngren/Sundem/Stratton Flexible Budgets and Variance Analysis.
© 2014 Cengage Learning. All Rights Reserved. May not be copied, scanned, or duplicated, in whole or in part, except for use as permitted in a license.
Flexible Budgeting Chapter 07, 08
Fundamental Managerial Accounting Concepts Thomas P. Edmonds Bor-Yi Tsay Philip R. Olds Copyright © 2009 by The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights.
24 - 1©2002 Prentice Hall, Inc. Business Publishing Accounting, 5/E Horngren/Harrison/Bamber Flexible Budgets and Standard Costs Chapter 24.
© The McGraw-Hill Companies, Inc., 2002 McGraw-Hill/Irwin Standard Cost Systems Chapter 23.
Financial and Managerial Accounting Wild, Shaw, and Chiappetta Fourth Edition Wild, Shaw, and Chiappetta Fourth Edition McGraw-Hill/Irwin Copyright © 2011.
Part 1 Study Unit 7 Review Jim Clemons, CMA.
9-1 Standard Costing: A Functional-Based Control Approach 9.
Chapter 17 Inventory & Control What we will cover: n Standard costs n Variance Analysis.
12-1 Performance Assessment C hapter 12 Prepared by Douglas Cloud Pepperdine University.
Flexible Budgets and Standard Costs Chapter 24. Objective 1 Prepare a Flexible Budget for the Income Statement.
© The McGraw-Hill Companies, Inc., 2002 McGraw-Hill/Irwin Slide The Flexible Budget and Standard Costing: Direct Materials and Direct Labor.
Chapter 23 Flexible Budgets and Standard Cost Systems Demonstration Problems © 2016 Pearson Education, Inc.23-1.
1 Copyright © 2008 Cengage Learning South-Western. Heitger/Mowen/Hansen Standard Costing: A Managerial Control Tool Chapter Eight Fundamental Cornerstones.
MANUFACTURING FIRMS USE STANDARD COSTS AND STANDARD QUANTITIES TO BUDGET FOR AND ANALYZE PRODUCTION Standard Cost Variance Analysis.
Cornerstones of Managerial Accounting 2e Chapter Nine
Performance Evaluation
© 2008 The McGraw-Hill Companies, Inc., All Rights Reserved.
STANDARD COSTS AND VARIANCE ANALYSIS FOR DECISION MAKING
Performance Evaluation Using Variances from Standard Costs
© 2017 by McGraw-Hill Education
A Monthly Budget Variance Report
AMIS 212 Introductory Managerial Accounting
Flexible Budgets, Standard Costs, and Variances Analysis Chapter 8
Variance Analysis–A Tool for Cost Control and Performance Evaluation
April 22, 2010 Standard Costs Chapter 8: Standard Costs.
Flexible Budgets, Standard Costs, and Variances Analysis Chapter 8
Flexible Budgets, Standard Costs, and Variances Analysis Chapter 8
Flexible Budgets, Standard Costs, and Variances Analysis Chapter 8
© 2017 by McGraw-Hill Education
May 25, 2009 Standard Costs Chapter 8: Standard Costs.
Flexible Budgets, Standard Costs, and Variances Analysis Chapter 8
Presentation transcript:

Deluxe Linens Deluxe Linens makes high-end sheets which they sell to major retail stores and on their website. The budgeted costs for materials and direct labor per unit of finished product are $13 and $5, respectively. The production manager was pleased when she reviewed the following data: 1.Prepare a report that provides a more detailed explanation of why the master budget was not achieved. Deluxe produced 6,800 units in the period. 2.Calculate the direct cost usage and price variances for material and labor. 3.Interpret the direct cost usage and price variances. Explain each one individually and as a collective. Master BudgetActual CostsVariance Direct materials$104,000$96,900$7,100 F Direct labor40,00037,7402,260 F

Deluxe Linens Deluxe Linens makes high-end sheets which they sell to major retail stores and on their website. The budgeted costs for materials and direct labor per unit of finished product are $13 and $5, respectively. The production manager was pleased when she reviewed the following data: 1. Prepare a report that provides a more detailed explanation of why the master budget was not achieved. Deluxe produced 6,800 units in the period. To understand why the master budget was not achieved, a flexible budget needs to be constructed based on the actual number of units produced. See the next slide to see the flexible budget, the flexible budget variances and the interpretations. Master BudgetActual CostsVariance Direct materials$104,000$96,900$7,100 F Direct labor40,00037,7402,260 F

Deluxe Linens Master Budget Standard cost per unit Flexible Budget Actual Results Flexible Budget Variance Volume8,000*6,800 0 Direct materials$104,000$13$88,400$96,900$8,500 U Direct labor40,000534,00037,7403,740 U Total costs$144,000$122,400$134,640$12,240 U The manager should have expected lower variable costs when volume was 15% less than budgeted in the master budget. But the manager was unable to bring the costs below the amounts in the flexible budget. Costs of $21,600 (1,200 x $18) were saved by producing 1,200 fewer units than planned; however, the manager spent $12,240 (10%) more than expected (based on the standards) to produce 6,800 units. * 8,000 units = $104,000/$13 = $40,000/$5

Deluxe Linens Deluxe Linens makes high-end sheets which they sell to major retail stores and on their website. The budgeted costs for materials and direct labor per unit of finished product are $13 and $5, respectively. The production manager was pleased when she reviewed the following data: In addition, Deluxe Linens purchased and used 12,920 yards of material. Further, their production labor worked a total of 2,040 hours. Deluxe Linens expected to use 2 yards of material and.25 hours of direct labor to produce each sheet. 1.Calculate the direct cost usage and price variances for material and labor. Master BudgetActual Costs Direct materials$104,000$96,900 Direct labor40,00037,740

Deluxe Linens Deluxe Linens makes high-end sheets which they sell to major retail stores and on their website. The budgeted costs for materials and direct labor per unit of finished product are $13 and $5, respectively. The production manager was pleased when she reviewed the following data: In addition, Deluxe Linens purchased and used 12,920 yards of material. Further, their production labor worked a total of 2,040 hours and they produced 6800 sheets. Deluxe Linens expected to use 2 yards of material and.25 hours of direct labor to produce each sheet. 1.Calculate the direct cost usage and price variances for material and labor. See the next five slides for the calculations. Master BudgetActual Costs Direct materials$104,000$96,900 Direct labor40,00037,740

Deluxe Linens The budgeted costs for materials and direct labor per unit of finished product are $13 and $5, respectively. In addition, Deluxe Linens purchased and used 12,920 yards of material for which they paid $96,900. Further, their production labor worked a total of 2,040 hours and were paid $37,740; they produced 6800 sheets. Deluxe Linens expected to use 2 yards of material and.25 hours of direct labor to produce each sheet. Material SP = AP = SQ a = AQ =

Deluxe Linens The budgeted costs for materials and direct labor per unit of finished product are $13 and $5, respectively. In addition, Deluxe Linens purchased and used 12,920 yards of material for which they paid $96,900. Further, their production labor worked a total of 2,040 hours and were paid $37,740; they produced 6800 sheets. Deluxe Linens expected to use 2 yards of material and.25 hours of direct labor to produce each sheet. Material SP = $13/2 yards = $6.50 per yard AP = $96,900/12,920 yards = $7.50 per yard SQ a = 2 yards per sheet X 6800 sheets = 13,600 yards AQ = 12,920 yards

Deluxe Linens Formulas for direct cost usage (efficiency) and price (rate) variances: Price: (SP – AP) x AQ Usage: (SQ a – AQ) x SP [where SQ a = Standard quantity for actual production] SP = $13/2 yards = $6.50 per yard AP = $96,900/12,920 yards = $7.50 per yard SQ a = 2 yards per sheet X 6800 sheets = 13,600 yards AQ = 12,920 yards Material Price: (SP – AP) x AQ=[$ $7.50] x 12,920 =$12,920 U Material Usage: (SQ a – AQ) x SP =[13,600 – 12,920] x $6.50 =$4,420 F Total Direct Material Flexible Budget Variance=$12,920 U + $4,420 F = $8,500 U

Deluxe Linens The budgeted costs for materials and direct labor per unit of finished product are $13 and $5, respectively. In addition, Deluxe Linens purchased and used 12,920 yards of material for which they paid $96,900. Further, their production labor worked a total of 2,040 hours and were paid $37,740; they produced 6800 sheets. Deluxe Linens expected to use 2 yards of material and.25 hours of direct labor to produce each sheet. Labor SP = $5/.25 hours = $20 per hour AP = $37,740/2,040 hours = $18.50 per hour SQ a =.25 hours per sheet X 6800 sheets = 1700 hours AQ = 2,040 hours

Deluxe Linens SP = $5/.25 hours = $20 per hour AP = $37,740/2,040 hours = $18.50 per hour SQ a =.25 hours per sheet X 6800 sheets = 1700 hours AQ = 2,040 hours Labor Rate: (SP – AP) x AQ=[$20 - $18.50] x 2,040 =$3,060 F Labor Efficiency:(SQ a – AQ) x SP =[1,700 – 2,040] x $20 =$6,800 U Total Direct Labor Flexible Budget Variance=$3,060 F + $6800 U = $3,740 U

Deluxe Linens Deluxe Linens makes high-end sheets which they sell to major retail stores and on their website. The budgeted costs for materials and direct labor per unit of finished product are $13 and $5, respectively. The production manager was pleased when she reviewed the following data: 3. Interpret the direct cost usage and price variances. Explain each one individually. Create a narrative that combines as many of the individual variances as possible. Master BudgetActual Costs Direct materials$104,000$96,900 Direct labor40,00037,740

Deluxe Linens Interpret the direct cost usage and price variances. Explain each one individually. Create a narrative that combines as many of the individual variances as possible. Individual Explanations (hypotheses): Direct Material Price: Deluxe Linens purchased higher quality material than suggested by their standard price; prices in the market increased due to increased demand or inflation Direct Material Usage: Deluxe Linens used less material than suggested by the standard because the material was of higher quality; new machines created less scrap (waste) Direct Labor Rate: The labor market became less competitive and so lower rates were paid to workers; Deluxe Linens hired less skilled workers Direct Labor Efficiency: Labor had to learn to use new machines and therefore more required more hours; labor had to learn to use new material and therefore more hours were needed; labor was shirking and therefore used more hours

Deluxe Linens Interpret the direct cost usage and price variances. Explain each one individually. Create a narrative that combines as many of the individual variances as possible. Combined Explanations (hypotheses): Deluxe Linens decided to buy higher quality material than indicated by their current standard which resulted in a unfavorable material price variance. The higher quality material worked well in the production process and therefore less material was used than expected which resulted in a favorable material usage variance. Deluxe Linens hired less expensive (less skilled) workers, resulting in a favorable labor rate variance. However, the less skilled workers required more time to produce the output, resulting in an unfavorable labor efficiency variance.