Question #1 A cattle rancher uses a herbicide which costs $49 per gallon and a pesticide which costs $72 per gallon. He goes to the local supply store.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Why use it? Data Analysis, Make Predictions, Determine best value, sale price, or make various consumer decisions.
Advertisements

3.3 Solving equations with variables on both sides.
Proportional and Nonproportional Relationships
8.6 Coin and Ticket Problems CA Standard 9.0CA Standard 9.0 Two Key TermsTwo Key Terms.
7.4 HW Answers (4, -1) (5, 3) (-½, -2) (9, -3) (-10, -5) (19, 16) (5, 6) (-7, -12) (2, 1) (4, 4)
Unit 1 – Foundation for Algebra (Part 2) Jeopardy Review.
Jeopardy Solve By Graphing Solve by Substitution Solve by Elimination Solve by Multiply First Extensions
How do you know what 1400 and -350 mean in the context of the scenario? A pool is being emptied. The equation to model the remaining water (W) at time.
Word Problems Create and solve a system of equations to answer each word problem.
Your teacher is giving you a test worth 100 points containing 40 questions. There are two-point and four-point questions on the test. How many of each.
Name: ____________________ Period: ________ Date: _______________
Pet stores By Tanisha t. Whats a pet store A pet shop is basically a shop that sells a multiple of animals which are pet acceptable which means that they.
Writing Systems Pt 2 For each situation, write two equations that fit the situation.
3-6 Arithmetic Sequences Warm Up Problem of the Day
Solving Systems of Equations:
12.3 Linear Functions. Linear Function M= rate B= constant.
Purpose of Inequalities Inequalities are useful when setting boundaries for acceptable outcomes: –We need to raise at least $30 selling hamburgers and.
5-4 Writing Equations in Slope-Intercept Form
Name _______________________________ Date ________ Per. ____ Remember to use QTIPS when solving! 1. __/20 2. Question: what you need to find out Thought:
Solving Equations With Variables on Both Sides of the equal sign.
8.5 Solving Equation with Variables on Each Side.
Lesson 3. 5 Identifying Solutions Concept: Identifying Solutions
Chapter 3 – Systems of Linear Equations – Solving Systems of Equations Word Problems.
LESSON 2.06: Modeling Linear Relations MFM1P. Discuss some cost that may be associated with renting a hall for a wedding or banquet.
Systems Word Problem Tango
Slope-Intercept Form of an Equation Notes Over 5.1 Write an equation of the line in slope-intercept form. m is the slope and b is the y-intercept 1. The.
Name: ____________________ Period: ________ Date: _______________
Algebra I Chapter 1 Review.
EVALUATING FUNCTIONS FROM GRAPHS AND TABLES SECTIONS 5.1 & 14.1C.
Algebra I Systems of Equations y = mx + b form (Substitution)
2x – 3y + 4z = 8 3x + 2y = 7 x = 1 What size is the system?
 Solve by substitution: 1. y = 2x+3 y = 4x+5 2. A tow company charges $2 per mile plus a fee of $20. Another company charges $5 per mile plus a $10 fee.
Name the United States Coins Count the Pennies 10 ¢
Money Equations Challenge yourself. Challenge 1 Matt keeps quarters, nickels, and dimes in his change jar. He has a total of 52 coins. He has three more.
Chapter 7 Review. Tell whether the ordered pair is a solution of the given system. 1. (–3, 1); 2. (2, –4); yes no.
Example 4-1b Write an equation in slope-intercept form of the line with slope of –1 and y-intercept of 4. Answer:
JOURNAL ENTRIES JOE’S BARBER SHOP RECEIVED $40,00 CASH FROM OWNERS AND ISSUED COMMON STOCK TO THEM.
2-8 Solving Two-Step Equations Warm Up Solve. 1. x + 12 = x = = 7 4. –34 = y + 56 x = 23 x = 15 y = 63 y = –90 y9y9 Lesson 23.
Use the table to write an equation. 1.
What is a ratio, rate, and unit rate?
8-6 Digit and Value (Money)
Solve Systems of Linear Equations Application Problems.
Ch POD 1. A = M = Equations with variables on both sides Solve: 6x + 3 = 8x - 21 First we want to get x on one side…. 6x.
THIS IS With Host... Your Addition / Subtraction Equations Multiplication / Division Equations Solving Two Step Equations Writing.
Warm Up. 3.4 Equations of Lines Nonvertical Line Equations When given the slope and either the y intercept or a point on a line, you can use these forms.
1.) Thinking/Analyzing: Write down what you are being asked to find or solve for; the question is a clue. If stuck, make a list of what you do know. Drawing.
Ch POD 1. 4(x – 1) = (x + 2) – 2x = 35.
Solving Systems Using Substitution PreAlgebra I can find solutions to systems of linear equations in two variables.
Lesson 17: Comparing Tape Diagram Solutions to Algebraic Solutions Exploratory Challenge: Expenses on Your Family Vacation John and Ag are summarizing.
Graphing Equations in Slope- Intercept Form Algebra 1: September 24, 2014.
Jeopardy Mixed Equations Solving Applications Review Systems Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Final Jeopardy.
Unit 11 Review Unit 11 Lesson 8. Looking Back! Which equation could have been used to create this graph? A.y = x + 12 B. y = x + 9 C. y = x – 4.
Warm-Up Solve the following systems of equations using the method of your choice x – 9y = y = -3x x + y = 20 4x + 9y = 23 5x – 4y.
Algebra 1 EOC Summer School Lesson 9: Interpret the effects of changing slope and y-intercept.
Interpreting Parts of an Expression Algebra I Unit 1 D4 1.
Solve each system by graphing. 1. y = ½ x y = 3x + 5.
Solve the following word problem.
1 F On a map of Philadelphia, 3 centimeters on the map represent 10 city blocks. How many centimeters represent 15 city blocks? A 3.5 centimeters B 4 centimeters.
Solving Application Problems
$$ $$ Pedro had one 10-dollar bill, two 5-dollar bills, one 1-dollar bill, three dimes, two nickels, and six pennies. How much money did Pedro have in.
Reading & Writing Expressions
Critical Thinking Skill: Demonstrate Understanding of Concepts
A recycling center pays $0. 35 per pound of glass that it receives
Name the United States Coins
Unit 5. Day 15..
1.6 – Variables on Both Sides
USING TABLE TO SOLVE PROBLEMS
Fractions Ryan Swartzentruber.
A local pizzeria sells a small pizza with one topping for $6 and a small pizza with three toppings for $8. What is the charge for a plain small pizza?
Presentation transcript:

Question #1 A cattle rancher uses a herbicide which costs $49 per gallon and a pesticide which costs $72 per gallon. He goes to the local supply store and purchases a total of 38 gallons of herbicide and pesticide at a cost of $2391. Write a system of equations to represent this problem. How many gallons of herbicide and pesticide did the rancher purchase?

Question #2 A forklift from Tools-R-Us cost $40 plus $15 per hour to rent. At ABC Rentals, the same forklift costs $55 plus $12 per hour to rent. Write a system of equations to represent this problem. How many hours would you have to rent a forklift for, in order for the cost from both rental companies to be the same?

Question #3 Pet Perfection charges $15.00 to bathe a pet and $ to groom them (haircut and nail clipping). On a busy Saturday morning, Pet Perfection made $735 by bathing and grooming a total of 42 pets. Write a system of equations to represent this problem. How many pets were bathed and how many pets were groomed on that Saturday morning?

Question #4 A pastry shop specialized in making apple fritters and maple bars. They made 17 less maple bars than three times the number of apple fritters, and the total number of pastries made was 83. Write a system of equations to represent this problem. How many maples bars and how many apple fritters were made?

Question #5 The owner of Smithfield Nursery just completed two orders. The first order was for 12 apple trees and 4 flowering shrubs, and it totaled $204. The second order was for 2 apple trees and 5 flowering shrubs for a total of $60. Write a system of equations to represent this problem. What is the cost of one apple tree?

Question #6 Marcos had 15 coins in nickels and quarters. He had 3 more quarters than nickels. Write a system of equations to represent this problem. How many nickels and quarters did Marcos have?

Question #7 A large cheese pizza at Palanzio’s Pizzeria cost $6.80 plus $0.90 for each topping. The cost of a large cheese pizza at Guido’s pizza is $7.30 plus $0.65 for each topping. Write a system of equations to represent this problem. How many toppings need to be added to a large cheese pizza from Palanzios’s Pizzeria and Guido’s Pizza in order for the pizzas to cost the same?

Question #8 Some students want to order shirts with their school logo. One company charges $9.65 per shirt plus a setup fee of $43. Another company charges $8.40 per shirt plus a $58 fee. Write a system of equations to represent this problem. For what number of shirts would the cost be the same?

Question #9 At a firefighter’s pancake breakfast, the firefighters served 345 people and raised $1395. The firefighters charged adults $5 per pancake breakfast and children $3. Write a system of equations to represent this problem. How many adult breakfasts were served?