200 300 400 500 100 200 300 400 500 100 200 300 400 500 100 200 300 400 500 100 200 300 400 500 100 Decimals 1 Decimals 2 Decimals 3Decimals 4Decimals.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Unit 1 Review Problems. LCM & GCF LCM/GCF #1 Find the GCF of 8 and 30.
Advertisements

1 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt Convert.
Module 2 Lesson 15 Solve two-step word problems involving measurement and multi-digit multiplication.
Decimal Operations Quiz Click on the speaker to check your answers. Correct answers earn an applause. Click here for example.
Chapter 5 Rates Unit Rates Speed.
Number Sense 1 Number Sense 2 Number Sense 3 Number.
Splash Screen. Lesson Menu Five-Minute Check (over Lesson 3–8) Main Idea Example 1:Divide by Decimals Example 2:Zeros in the Quotient and Dividend Example.
Multiplication and Division Expressions
THE FOOD BUDGET. Important Vocabulary Budget: A plan for managing money. Staples: Basic food items that are used on a regular basis. Food Assistance Program:
Dividing Decimals by Other Decimals
ADDING DECIMALS DIVIDE DECIMALS MULTIPLY DECIMALS SUBTRACTING DECIMALS.
GCFLCM Distribut ive Property Order of Operatio ns Wild Card
Mixed Review Version 4.0. #1 Find the next three numbers in the sequence: 60, 54, 48, 42, ___, ___, ___ Find the next three numbers in the sequence: 60,
Earning Money II Overtime pay Weekly & Hourly Rates.
Unit Rate and proportional reasoning
Unit 3 Assessment Review Multiplying and Dividing Decimals.
CUSTOM JEOPARDY! And now, here is the host of Jeopardy… Miss Sangalli.
CBAReview. Number Theory Find the error FractionsAlgebraDecimals $100 $200 $300 $400 $500.
November Problem of the Day Calculations and Calculators: Decimals.
Copyright © Cengage Learning. All rights reserved. Rational Expressions and Equations; Ratio and Proportion 6.
Writing Equations and Inequalities When appropriate, make sure to answer in complete sentences.
3-7 Interpret the Quotient Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
Bell Work Write the ratio in simplest form: Write the above simplified ratio two other ways. What is the ratio of boys to girls and girls to boys.
Common Assessment Quarter 2Test 1 Please read the questions carefully. Use scratch paper to work through the problems and record your answers on your answer.
Bell Work Write the ratio in simplest form: Write the above ratio two other ways. What is the ratio of boys to girls and girls to boys in this class?
Notes 1: Ratio A ratio is a comparison of two numbers by Ratios can be written as follows: Since a ratio can be written as a Express in simplest form:
2 pt 3 pt 4 pt 5pt 1 pt 2 pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2pt 3 pt 4pt 5 pt 1pt 2pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2 pt 3 pt 4pt 5 pt 1pt Dividing decimals Multiply & Divide.
Using Division and Multiplication
An Equation A Day Keeps the Doctor Away! Math in the medical profession Week of 2/1/11.
WARMUPS OCTOBER 13-17, MONDAY, OCTOBER 13, 2014 Change these percents to decimals % %3. 3% Multiply—Remember your decimal rules
Number of the Day-Monday Number of the Day: 131 Odd or even? odd Factors: 1, 131 Multiplied by 1, 10, 100, and 1,000: 131 1,31013, ,000 What is the.
Mrs. English Fox Creek Jr. High BCESD.  What is an equation?  How are equations useful in solving real- world problems?  How do you solve an algebraic.
Course Estimate with Decimals 4-1 Estimate with Decimals Course 2 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation Lesson.
Find ÷ Multiplying and Dividing Decimals COURSE 2 LESSON 1-3 Estimate ÷ ÷ 7, or 6 Check for Reasonableness.
A box of seeds weighs 0.9 pound. How many pounds would 6 boxes weigh?
MATH REVIEW WEEK! UNIT 2.
GA Milestones Review. What is the expanded form of the following number? a.7(1) + 2(10) + 9(100) b c.7 x + 2 x + 9 x d.7 x + 2x + 9.
Problem 1 After depositing $50 into his savings account, Mario now has $324 in total savings. Write and solve an equation to calculate how much Mario had.
Module 1 Lesson 13 Interpret the quotient as the number of groups or the number of objects in each group using units of 3.
Multiplying Decimals. Objectives Objective: We will find the product of two decimals. Language Objective: We will use key words whole number, product,
Chapter 6 Math Review Game.  You will be split into 5 groups  Each team starts with 10 “X’s”  Each group gets a questions. If you get the question.
Using appropriate operations. Parking at Dallas-Fort Worth Airport is $3 for the first hour and $1.25 for each additional hour. Mrs. Sanders left her.
Multiplying Decimals.
3-1 Estimating with Decimals Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
Math Corner-Wednesday What is the difference between a standard and non-standard unit of measurement? Give an example using the worm below.
2 pt 3 pt 4 pt 5pt 1 pt 2 pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2pt 3 pt 4pt 5 pt 1pt 2pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2 pt 3 pt 4pt 5 pt 1pt PROBLEM SOLVING MULTIPLY 2-DIGIT.
TOOL CHECK.
Use mental math to find the quotient: Write a complete equation to show how you estimated the quotient:
Long Multiplication. Napier Bones 347 x = 18,044.
4-1 Estimate with Decimals Course 2 Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Presentation.
Solving Proportions using…
CBA Review.
Linear Inequalities Word Problems
Multiplying with Decimals
Finding a Whole and a Percent 2/16/16
Writing Equations.
7.6 Systems of Linear Inequalities Word Problems
1.8 Dividing Rational Numbers
Literacy Research Memory Skill Challenge
Sweet Home Middle School Mr. Stockmeyer’s class Math
Saturday, December 08, 2018 Decimals Division of decimals.
7.6 Systems of Linear Inequalities Word Problems
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Section 6.6 Percents and Equations
Dividing Decimals: Expand on your previous knowledge of division to include an understanding of dividing with decimals. The action of separating into equal.
Week 20 Name ____________________ Day 1 Day 2
Week 18 Name ____________________ Day 1 Day 2
Solve Problems about Liquid Volume & Mass
Wednesday, August 14, 2019 Decimals Division of decimals.
6 ÷ 2 = __ 6 is 2 groups of what number?. In this lesson you are going to learn how to divide fractions by whole numbers using models.
Presentation transcript:

Decimals 1 Decimals 2 Decimals 3Decimals 4Decimals 5

7.5 x 4 = A.11.5 B.28 C.28.5 D.30

What is D?

18.24 divided by 6 = A B.0.34 C.3.04 D.3.4

What is D?

29.5 divided by 5 A.59 B.5.9 C.5.09 D.0.59

What is B?

Three pepperoni pizzas cost $38.25.How much does one pepperoni pizza cost? A.$12.25 B. $12.75 C. $13.25 D

What is B?

Bree earns $7.50 for each hour babysitting. How much does Bree earn for 9 hours for babysitting? A.$16.50 B.$63.50 C.$67.50 D.$72.50

What is C?

7.1 x 6.01 = A B C D.433.1

What is A?

8.16 x 3.02 = A B C D

What is A?

If you multiply and 3.005, how many decimal places will there be in the product? A.9 B.6 C.3 D.2

What is B?

Paloma bought 450,000 shares of a stock selling for $0.003 per share. How much did Paloma spend? A.$135 B.$1,350 C.$13,500 D.$135,000

What is B?

Ham costs $7.50 per pound. Stan bought 4.5 pounds of ham for a party. How much did he spend in all? A.$12.00 B.$27.50 C.$29.00 D.$33.75

What is D?

5.4 divided by 0.6 A.0.09 B.0.9 C.9 D.90

What is C?

72.5 divided by 2.5 A.2.7 B.2.9 C.27 D.29

What is D?

A box of cereal weighs ounces. There are 15 servings in the box. How much does 1 serving weigh? A.3.75 ounces B.1.33 ounces C.0.75 ounces D ounces

What is C?

It cost Amy $6.50 to park at the airport for 25 minutes. How much did it cost per minute to park? A.$0.26 B.$0.25 C.$0.026 D.$0.027

What is A?

The product of x 1.5? A.57, 405 B C D

What is C?

The result of multiplying 35.8 x 7.9 A B C D.2,828.2

What is C?

Leigh’s cat weighs 5.6 kg. Her dog weighs 2.5 times as much as her cat. How much does Leigh’s dog weigh? A.1400 kg B.14 kg C.1.4 kg D.0.14 kg

What is B?

85 multiplied by 0.01 A.850 B.8.5 C.0.85 D.0.085

What is C?

Sally bought a package of cheese that weighed kilograms written in expanded form: A.(4x1)+(2x1)+(5x1) B.(4x1)+(2x0.1)+(5x0.01) C.(4x1)+(2x0.01)+(5x0.01) D.(4x1)+(2x0.01)+(5x0.001)

What is D?

The product of x 0.7 A.10, 556 B C D

What is D?

Find the quotient: 5.67 divided by 0.09 A.0.63 B.6.3 C.63 D.630

What is C?

The result of dividing by 7.2 A.96 B.90 C.9.6 D.9.0

What is A?

Mary worked for 3.5 hours on Monday and earned a total of $ If Mary earns the same amount for each hour she works, how much does she earn per hour? A.$91.00 B.$9.10 C.$9.01 D.$0.91

What is B?

76.8 divided by 3.2 A.28 B.26 C.24 D.23

What is C?

Muenster cheese costs $4.20 per pound. If Chavonne spent $6.30 on muenster cheese, how many pounds of muenster cheese did she buy? A.15 B.10.5 C.1.05 D.1.5

What is D?