Section 6.21 aGive the ratio of two different measures as a rate. bFind unit prices and use them to compare purchases.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Section 4-1 Ratio and Proportion SPI 12F: select ratios and proportions to represent real-world problems SPI 41B: calculate rates involving cost per unit.
Advertisements

Surface Areas of Prisms and Cylinders To find the surface area of a prism and a cylinder. Students will define, explicitly use, and solve for the terms.
1.5 Converting Customary Units. Customary Units of Measure The inch, foot, yard, mile are the basic units of measuring length in the “customary” scale.
Day 8 Problem Solving. Chocolates at the candy store cost $6.00 per dozen. How much does one candy cost? Round your answer to the nearest cent. Solution:
Math Skills – Week 7. Class project due next week Sample final exams available on website Reducing fractions, rates, and ratios $500 huh? 17/30 hmmmmmmm.
PSSA Of The Day  Convert meters into hectometers. A B C. 1,243 D. 12,430.
Holt CA Course Customary Measurements AF2.1 Convert one unit of measurement to another (e.g., from feet to miles, from centimeters to inches). Also.
5.8 Changing Units in Customary System Page 218. Customary Units of Measure Length 12 inches= 1 foot 3 feet = 1 yard 5,280 feet = 1 mile.
112 inches (in) = 1 foot (ft) 336 inches = 1 yard (yd) 55,280 feet = 1 mile (mi)
Length Measurement of distance between two endpoints. Chapter 8.
Math 015 Section 7.2 Ratios. Obj: To write a ratio of two quantities in simplest form A ratio is a comparison of two quantities that have the same units.
A proportion is a mathematical statement showing that two ratios are equal. A proportion is written as an equation with a ratio on each side of the equal.
Ratios, Rates, and Unit Rates
ADDING, SUBTRACTING, MULTIPLYING & DIVIDING U.S. STANDARD UNITS.
Unit Rate and proportional reasoning
Question 1 Question: –If 2 u + 2 = 20, and v - 2 u = -2, what is the value of v ? Choices: –A. -12 –B. 10 –C. 12 –D. 14 –E. 16.
Total Item Price: $ Dollars. Website: Price: $60.00.
RATIOS AND RATES.
Copyright © 2010 Pearson Education, Inc. All rights reserved. 2.6 – Slide 1.
Ratios and Proportions
Week 11 Similar figures, Solutions, Solve, Square root, Sum, Term.
Who Wants To Be A Millionaire? 4 th Grade Edition.
4-2 Rates Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
Do Now 1/4/12 Take out HW from last. Take out HW from last. Text p.152, #6-24 evens, 27, 31, & 32 Text p.152, #6-24 evens, 27, 31, & 32 Copy HW in your.
What does conversion mean? A change in the units or form of a number or expression.
Holt CA Course Customary Measurements AF2.1 Convert one unit of measurement to another (e.g., from feet to miles, from centimeters to inches). Also.
Dimensional Analysis Part 2 Chapter 2 Section 2 Units of Measurement.
§ 2.7 Ratios and Proportions. Angel, Elementary Algebra, 7ed 2 Ratios A is a quotient of two quantities. Ratios provide a way to compare two numbers.
Ratios and Proportions Word Problems
Many people like shopping.. What is your favorite store?
7-2 Ratios, Rates, and Unit Rates Course 3 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Presentation.
1.2 Modeling Quantities Today’s Target:
Section 10 – 6 Volume Of Pyramids& Cones
Unit Cost lesson.  How much do you know about prices at the grocery store? (20 min)  Price is Right Grocery Game Price is Right Grocery Game  Practice.
1 cup= ____ ounces 8. 1 quart= ____ pints 2 1 ton= ____ pounds 2,000.
Warm Up Solve each equation. Check your answer. 1. 6x =
Warm Up. Chapter 4 Solving & Applying Proportions.
Measurement Conversions Using a T- Chart Customary and Metric Conversions Simplified.
Section 5.5 – Using Customary Units of Measure pages
5 Minute Check. 2 x 2 x 4 2 x 3 5 Minute Check.
Unit Pricing pp SECTION. Click to edit Master text styles Second level Third level Fourth level Fifth level 2 SECTION Copyright © Glencoe/McGraw-Hill.
MATH IN CTE Unit Cost lesson.
Equivalent – two things with the same value or amount Decimal and Fractional Equivalents 0.5 =.5.3 = = =
Course Ratios, Rates, and Unit Rates Warm Up Divide. Round answers to the nearest tenth
Changing Units in the Customary System. Strategy When converting from a large unit to a small unit, multiply by the conversion factor. When converting.
Unit Pricing pp SECTION. Click to edit Master text styles Second level Third level Fourth level Fifth level 2 SECTION Copyright © Glencoe/McGraw-Hill.
4-2 Unit Rates and Proportional Reasoning. Video Tutor Help Finding a unit rateFinding a unit rate (4-2) Comparing unit ratesComparing unit rates (4-2)
Converting Customary Units. Common Customary Measurements LengthWeightCapacity 1 foot = 12 inches1 pound = 16 ounces1 cup = 8 fluid ounces 1 yard = 36.
Algebra Applications of Linear Systems. Amusement Park Two families go to Busch Gardens. In Family A, they buy 3 children (ages 3 to 9) tickets.
2 pt 3 pt 4 pt 5pt 1 pt 2 pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2pt 3 pt 4pt 5 pt 1pt 2pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2 pt 3 pt 4pt 5 pt 1pt Length Weight Liquid Measures Pick.
Rates and Unit rates.
5-2 Rates Course 2 Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation.
Using Customary units of Measurement
Ratios, Rates & Conversions
Customary Units of Measurement
Ratios and Rates Chapter 7.
Jeopardy Chapter 9 Chapter 10 Chapter 11 Chapter 12 Q $100 Q $100
Proportions and Problem Solving
Ratios 4 Possible Ways to Write a Ratio #1
A ratio with a denominator of 1. Per means “for each unit.”
Find the unit rate for typing 145 words in 5 minutes.
Measurement.
What is the opposite of 3/8 B.) C.) -3/8 D.) 3 x 8 L W.

Tuesday Warm Up Suppose a first class postage stamp is 48¢ for a 3 oz. letter. To the nearest dollar, how much would it cost to send a ton of mail? (1.
2 Equations, Inequalities, and Applications.
Powerpoint Jeopardy If I were a Weed
Presentation transcript:

Section 6.21 aGive the ratio of two different measures as a rate. bFind unit prices and use them to compare purchases.

Section 6.22 It takes 1 quart (32 ounces) of fertilizer to cover 6400 square feet of tall fescue grass. What is the rate in ounces per square foot? A student lifeguard working at a community pool earned $3762 for working 12 weeks one summer. What was the rate per week?

Section 6.23 A baker buys 25 lb of flour for $ What is the rate or unit price in dollars per pound? Find the unit price of a 32 oz bottle of household cleaner and then decide which is the best purchase based on the unit price per ounce. SizePriceUnit Price 8 oz$ ¢/oz 12 oz$ ¢/oz 16 oz$ ¢/oz 32 oz$6.29

Section 6.24 Homework: Problems 9, 13, 17, 21 – Use the 4 step process. For your equation, the variable you select should be set equal to the ratio. Make sure you are finding the unit rate. Show your work and give your answer to the nearest whole number. Problem 25 – Find the unit rate for each item; show your work. Then state, in a sentence, which size is the better buy. Homework: Problems 9, 13, 17, 21 – Use the 4 step process. For your equation, the variable you select should be set equal to the ratio. Make sure you are finding the unit rate. Show your work and give your answer to the nearest whole number. Problem 25 – Find the unit rate for each item; show your work. Then state, in a sentence, which size is the better buy.