Today’s Lesson: What: rates and proportions Why: To introduce essential vocabulary and begin to solve proportions. What: rates and proportions Why: To.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
To calculate the probability of compound, dependent events.
Advertisements

Today’s Lesson: What: transformations (rotations)... Why: To perform rotations of figures on the coordinate plane.. What: transformations (rotations)...
Constructed Response Assessment October 17th A ratio is a comparison of two quantities using division. Ratios can be written in three different ways:
Pre-Algebra Homework Page 344 #9-25.
Ratios and Proportions
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
Unit Rates Jeopardy Developed by Julia Copple Lincoln Park Middle School X.
Ratios and Unit Rates Lesson 6-1 & 6-2.
Bell Work: Simplify (-12) – (-3)
CROSS-MULTIPLYING. NS 1.3 Use proportions to solve problems (e.g., determine the value of N if 4/7 = N/21, find the length of a side of a polygon similar.
Notes for January 13 Proportions!!!. Word of the Day Inane stupid; dumb; pathetic.
Percentage applications
converting and Comparing Fractions, Decimals, and %’s
Name:________________________________________________________________________________Date:_____/_____/__________ Get Homework out FIRST! Then, begin warm-up.
Ch. 7 Learning Goal: Ratios & Proportions
Name:________________________________________________________________________________Date:_____/_____/__________ Evaluate the following ADDITION problems:
Get Homework out FIRST! Then, begin warm-up.
Today’s lesson... What: Exponents Why: To evaluate #’s with both positive and negative exponents and to analyze the powers of 10.
5)_____6) ______ {(-20, -38); (-10, -18); (0, 2); (10, 2)} 7)_____ Name:________________________________________________________________________________Date:_____/_____/__________.
notation in both ascending and descending order.
Students will be able to create and identify equal ratios. 5-2.
Name:________________________________________________________________________________Date:_____/_____/__________ Place a greater-than or less-than sign.
Ratios & Proportions. Ratio (ray-she-yo) A ratio is the comparison of two numbers by division. A classroom has 16 boys and 12 girls. Also written as16.
Write and Solve Proportions
Name:________________________________________________________________________________Date:_____/_____/__________ Spiral Back: Evaluate: Evaluate the following.
Today’s Lesson: What: mental percentages and the percent proportion Why: To solve several different types of percentage problems using both mental math.
Objective Students will solve proportions Chapter 8, lesson 2 (8-2).
Today’s Lesson: What: equation word problems Why: To use an EQUATION in order to solve for the unknown in several real-life situations. What: equation.
Today’s Lesson: What: Multiplying and dividing integers Why: To establish the rules for multiplying and dividing integers. What: Multiplying and dividing.
Name:________________________________________________________________________________Date:_____/_____/__________ BRAIN BLITZ/ Warm-UP Quiz Day!! Circle.
1.Solve the following multiplication two-step equations: 2.Solve the following division two-step equations: 3.What about these two equations? You can wait.
Solving Proportions 4-2 Bell work: Find two ratios that are equivalent to each given ratio , ,
Name:________________________________________________________________________________Date:_____/_____/__________ 1) x –(-4) = -102) -6x = 60 4) 3x + 2.
Problem of the Day Express $2/lb in cents / ounce.
Name:________________________________________________________________________________Date:_____/_____/__________ Fill-in-the-Blanks: 1)A relation is a.
Proportional Reasoning Section 2.3. Objectives:  To solve problems using proportional reasoning.  Use more than one method to solve proportional reasoning.
2 pt 3 pt 4 pt 5pt 1 pt 2 pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2pt 3 pt 4pt 5 pt 1pt 2pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2 pt 3 pt 4pt 5 pt 1pt Proportions Similar Figures PercentsApplications.
Using Proportions Lesson 4-1. Ratio: The comparison of two numbers (written in Algebra as a fraction) Proportion: When two ratios are equal to each other.
Transparency 3 Click the mouse button or press the Space Bar to display the answers.
Bell Work9/25/14 Solve the equation. Solving Proportions 11/18/2015 Heading TSWBAT: solve a proportion. Students apply algebraic techniques to solve.
5-1 Objective: Solving proportions. A ratio is the comparison of two numbers written as a fraction. An equation in which two ratios are equal is called.
7-3 Solving Proportions (p ) Indicator  m4.
Examples: 1)If 3 tickets to a concert cost $45, how much would it cost for 10 people to go to the concert? 2)A certain car drove 210 miles on 5 gallons.
Name:________________________________________________________________________________Date:_____/_____/__________ Fill-in-the-Blanks: 1)When adding SAME.
Name:________________________________________________________________________________Date:_____/_____/__________ Evaluate the following ADDITION problems:
Today’s Lesson: What: translating algebraic sentences Why: To translate algebraic sentences (expressions and equations) between verbal form and algebraic.
Today’s Lesson: What: Two-step equations Why:
Name:________________________________________________________________________________Date:_____/_____/__________ Fill-in-the-Blanks: 1.Theoretical probability.
Name:________________________________________________________________________________Date:_____/_____/__________ Evaluate using the Order of Operations:
Today’s lesson... What: Introduction to integers Why: To introduce integers, identify real-life applications, compare/order integer numbers, and study.
Name:________________________________________________________________________________Date:_____/_____/__________ QUIZ DAY!! Key: + = Positive - = Negative.
Brain blitz/ warm-up Name:________________________________________________________________________________Date:_____/_____/__________ FractionDecimalPercent.
PROPORTIONS 6-2. VOCABULARY Proportion – equality of two ratios Cross Products – the results when you cross multiply.
Today’s Lesson: What: transformations (Translations)... Why: To introduce transformations and begin performing translations. What: transformations (Translations)...
Name:________________________________________________________________________________Date:_____/_____/__________ Get Homework out FIRST! Then, begin warm-up.
Wednesday Warm Up. Applications of Proportions Objective: By the end of today’s lesson, you will be able to solve proportions and use proportions to solve.
Chapter 4 Notes Dimensional Analysis. In Chemistry and every-day life you will often need to express a measurement using a different unit than the one.
Find two ratios that are equivalent to each given ratio , , , , Possible answers:
RATIOS and PROPORTIONS Objectives: Set up Proportions Solve Proportions.
Unit Rates Lesson 6-2.
solving and graphing inequalities
Unit Rates Lesson 6-2.
One -Step Inequalities
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
Introduction to integers
Proportion Guided Notes
To Start: 10 Points Find the unit price of 40 gallons of gas for $132 $3.30 per gallon There are 64 boys and 72 girls in the 7th grade. Find the ratio.
Copy planner 7-1 Ratios and Proportions Warm Up
Unit Rate Unit 1 Lesson 2 Math 6.
Presentation transcript:

Today’s Lesson: What: rates and proportions Why: To introduce essential vocabulary and begin to solve proportions. What: rates and proportions Why: To introduce essential vocabulary and begin to solve proportions.

comparison units one equivalent

Three Ways to Write a Ratio: 1)1) 2) 3) Write the following ratios in all 3 ways: 1)The ratio of months that end in the letter “r” to the total number of months in a year (be sure to reduce): 2)The ratio of vowels to consonants in the word “C-A-L-E-N-D-A-R”: 3)The ratio of boys to girls in Ms. Dyson’s class: By using a colon (3 boys : 2 girls) ; using words (three boys to every 2 girls).

What do you notice about the following ratios?? Answer: Each set of ratios are equivalent. Also, their cross-products are the same.

So, in order for two ratios to form a proportion, they must be ________________. Therefore, their cross-products are also equal. That means, we can cross-multiply to find out whether or not two ratios are proportional!! Do the following ratios form proportions? Cross-multiply to find out... equal no yes noyes

You Try (Solve the following proportions): x = 4 x = 10

Real-life Proportions... 1) If 4 tickets to a concert cost $62, how much would it cost for 10 people to go to the concert? x = $155

Real-life Proportions... 2) A certain car drove 110 miles on 5 gallons of gas. How far should it be able to go on 11 gallons? x = 242 miles

Real-life Proportions... 3) For every 4 boys at Simpson Middle School, there are 5 girls. If Simpson has 420 boys, how many total students are at Simpson? x = 525 girls Since there are 420 boys and 525 girls, there are 945 TOTAL STUDENTS!

Real-life Proportions... 4)The ratio of chocolate bars to tootsie rolls is 2 : 5. If there are 20 chocolate bars, how many tootsie rolls are there? x = 50 tootsie rolls

Unit Rates: 5) If four jars of pickles cost $12.80, then how much is one jar? x = $3.20

Unit Rates: 6) If Jill can type 150 words in 5 min., then how many words can she type in 1 min.? x = 30 words per minute

END OF LESSON The next slides are student copies of the notes for this lesson. These notes were handed out in class and filled-in as the lesson progressed. NOTE: The last slide(s) in any lesson slideshow (entitled “Practice Work”) represent the homework assigned for that day.

Three Ways to Write a Ratio: 1) 2) 3) Write the following ratios in all 3 ways: 1)The ratio of months that end in the letter “r” to the total number of months in a year (be sure to reduce): 2) The ratio of vowels to consonants in the word “C-A-L-E-N-D-A-R”: 3) The ratio of boys to girls in Ms. Dyson’s class: Math-7 NOTES DATE: ______/_______/_______ What: rates and proportions Why: To introduce essential vocabulary and begin to solve proportions. What: rates and proportions Why: To introduce essential vocabulary and begin to solve proportions. NAME:

What do you notice about the following ratios?? Answer: So, in order for two ratios to form a proportion, they must be ___________________. Therefore, their cross-products are also equal. That means, we can cross-multiply to find out whether or not two ratios are proportional!! Do the following ratios form proportions? Cross-multiply to find out...

Real-life Proportions... 1)If 4 tickets to a concert cost $62, how much would it cost for 10 people to go to the concert? 2)A certain car drove 110 miles on 5 gallons of gas. How far should it be able to go on 11 gallons? 3)For every 4 boys at Simpson Middle School, there are 5 girls. If Simpson has 420 boys, how many total students are at Simpson? 4) The ratio of chocolate bars to tootsie rolls is 2 : 5. If there are 20 chocolate bars, how many tootsie rolls are there? You Try (Solve the following proportions):

Unit Rates: 5) If four jars of pickles cost $12.80, then how much is one jar? 6) If Jill can type 150 words in 5 min., then how many words can she type in 1 min.?

DATE: ______/_______/_______ NAME:___________________________________________________________________________ Do the following ratios form proportions. Answer “yes” or “no” (cross-multiply): Solve the following proportions:

For each of the below situations, set up a proportion to solve: