Tips for Stretching Your Dollar. Buy Day Old or Soon to Expire Foods Freeze the food and thaw it when you need it Stores like Western Eagle in Temecula.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
WHEN SHOULD WE BUY Do you need that item now…or can you wait?
Advertisements

Eating Healthy on a Budget
Living Well on Less and Loving It Joan Sprain Family Living Agent UW-Extension-St. Croix Co.
Teens 2 lesson four shopping wisely. terms you should know Comparison Shopping Brand Name Generic Brand Discount Store Thrift Store Teens 2 – Lesson 4.
Buying the Necessities
Budgeting Spend wisely. Save Regularly. Invest Carefully.
How to save money using store coupons. Kamri Oguma period 6.
Ratios and Rates Lesson
1 Lesson Applications of Equations Applications of Equations.
Chapter 5 Rates Unit Rates Speed.
Lectures in Microeconomics-Charles W. Upton Price Discrimination in Action.
21.42 Card # 1: A man weighed 90kg. After 2 months at Weight Watchers he has lost 20% of his weight. How many kg does he weigh now?
Couponing/Budgeting Class Saving Money at the Grocery Store, Easily.
Comparison Shopping. Shopping Shopping is what you do when you spend income (money you have earned). You can do this in a variety of ways: a. In Store.
Percent of a number Lesson 1.
Smart Shopping. Someone who…  Researches purchases  Plans purchases  Compares products  Considers alternatives You will save a lot of money by being.
M Y F INANCIAL F UTURE Created by: Brittany Hale ITEC 1301 Section 9855 Instructor: Natalia Fofanova University of Houston Brittany Hale.
© A Very Good Teacher th Grade TAKS Review 2008 Objective 2 Day 1.
Basic Economics Learning about money. Currency Money comes in two forms paper and coins. Are there other forms of currency? Who is on the dollar bill?
Consumer Purchasing ~ Goals:
Let the madness begin…. Submitted by Kammy Kuang, Resident Advisor, East Tennessee State University.
Name brand vs. Store brand Name brand- mass produced, marketed, and distributed nationwide by a large company Name brand- mass produced, marketed, and.
Rates, Unit Rates, and Percent Problems
Michelle Schumann 04/03/13.  Be organized….coupon wallet or binder.  You don’t need to spend 30+ hours a week couponing like on TV.  Only buy items.
SPEND SMARTER. Objectives Shop Smarter Spend Smarter Stretch Your Money!
Shopping Habits_level 3. How can TV advertisements influence our shopping habits? Who are most easily influenced, men, women or children? Can advertisements.
Practice Test : Percents. Learning Target I will complete a practice test to identify my strengths and weaknesses for my PERCENTS test.
1) Spend less money Using your money for things that are unnecessary or for things that you can find better alternatives to replace them, can really limit.
CONSUMERISM. I. Consumer Groups A.Young People (13-19 years old) 1.29 million in the USA 2.What are things they buy?
For you and your children CDN 1605 Anna Mancini 11/11.
1 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt VOCAB.
MONEY SAVING TIPS FOR TEENS. 1. USE CUSTOMER REWARD PROGRAMS When looking at any retailer, you can see that they are willing to reward to reward you for.
Food $ense The University of Georgia Cooperative Extension Service.
Personal Finance for High School Seniors. "...the borrower is a slave to the lender" (Proverbs 22:7)
The Loan Welcome! So you’re looking to finance a car? Before you look at taking out loans make sure that you are financially able to pay for a vehicle.
November Problem of the Day Calculations and Calculators: Decimals.
Back to Table of Contents pp Chapter 22 Making Consumer Decisions.
Jobs, Money and Personal Finances Houghton College Transition Orientation Program.
Tuesday, January 10 th Please complete warm up Please have homework out (Finding percent worksheet) 1.30% of 12 is what number? 2.6 is %4 of what number?
Math Grade 4 Mrs. Ennis Standard Units of Measurement Lesson Thirty-One.
Warm Up Write the following amounts of money Write the following amounts of money Two dollars and thirty five cents Two dollars and thirty five cents $3.25.
Tips for Managing Your Money. Work Part-time in School Build resume Learn new skills Develop a strong work ethic Learn responsibility Learn communication.
Splash Screen. Lesson Menu Five-Minute Check (over Lesson 7–7) Main Idea and Vocabulary Example 1:Find Interest Earned Example 2:Find Interest Earned.
Markup, Discount, Taxes, and Interest
Consumer Decisions: Smart Consumer Choices Mr. Ervin East Hardin Middle School.
CH. 3.3 & 3.4.  DECEPTION: when advertising purposefully misleads you  FRAUD: deliberate deception, designed to secure an unlawful gain  Who is this.
International Student Financial Aid Presented by Berkeley International Office.
Shopping. What kind of shopping areas are there?
© Annie Patton Expenditure Money arrives without instructions. (Eddie Hobbs Short Hands, Long Pockets Page 9) So we have a choice, what to do with our.
What’s for dinner tonight? Today You Will Learn How to make a healthy and affordable meal plan How to get the most value when shopping.
"Most of the things we buy are wants. And we call them needs, but they're wants." - Dave Ramsey.
HEALTHY EATING ON A BUDGET. OVERVIEW Plan Creating a Game Plan Purchase Tips and Tricks for Filling Your Cart Understanding the Price Tag Reading the.
Tactic 11: Be Careful About Units. PAY ATTENTION!!! Often questions will be asked using one set of units, but answers must be given using a different.
Final Jeopardy Question Calculating Tips Sales Tax 100 MISC Markup’s Discount Rate Food Comparison.
CHEAPEST DAYS TO FLY INTERNATIONALLY Flights Search Engine. Searches and matches routes to find the cheapest flights between any two places. Get The Best.
6.1 Sales Tax 6.2 Total Purchase Price Most states charge sales tax on goods sold. Tax is on the selling price of an item. Usually expressed as a percent.
Ben goes to the Mall! Lesson 1: Advertisements and Shopping.
CONSUMERISM. FOOD LABELS Components of a Food Label Nutritional Facts Ingredient List (largest to smallest, determined by weight) Daily % Values Serving.
Let’s Go Shopping. Supermarket Tips Computing Sales Prices Computing Sales Tax.
Couponing 101 with Sharon and Kyle Metzger.  Save money on groceries and other household items  Stockpile items when they are on sale instead of buying.
Get the best by paying less for more with good discount offers.
*if you were absent on Friday, do this warmup on a new sheet of paper*
Tips for Stretching Your Dollar
Ten Money Saving Tips for Teenagers
Budgeting Your Money.
Warm-up What is one thing you could spend less money on in your own life? What is an idea, tool, or technique you have used for saving money? What is.
Unit 2: Buying Food.
Budgeting Your Money.
Tips for Stretching Your Dollar
Living Cheaply.
Presentation transcript:

Tips for Stretching Your Dollar

Buy Day Old or Soon to Expire Foods Freeze the food and thaw it when you need it Stores like Western Eagle in Temecula sell these foods. The first Saturday of the month everything is half price.

Buy Sale Items Wait for things to go on sale. Shop “out of season” 30% is an average sale. Look for greater bargains. Shop on clearance racks for clothes ($10 shirt rule)

Don’t Be Fooled By All Sales Even at 75% off, you could be paying too much. Zales Jewelers Regular Price $2,000 Costco Regular Price $485 Sales Price at 75% off is $500

Use Coupons Check for coupons online Some stores double the value of the coupons Some websites have coupon codes for online purchases

Send in Rebates less than 50% of rebates are ever sent in.

Buy Generic or Store Brands Generic foods or store brand foods can be the same as brand names.

Lower Your Phone Bill Get a pre-paid phone Use calling cards (99 Cent Store) Use Vonage Skype

Unit Pricing Unit pricing is how much each ounce, pound, or piece costs. Compare with other similar products. Buying in bulk is not always cheaper per ounce 12 ounces Fruit Loops Cereal per ounce 12 ounces Fruit Ring Cereal

Unit Pricing per foot 15 Feet Brawny Paper Towels per foot 20 feet Viva Paper Towels

Unit Pricing per sq ft 75 Square Feet Reynolds Wrap per foot 500 Square Feet Reynolds Wrap

Unit Pricing per oz 6 Ounces Schwartz Cinnamon per oz per lb. Bulk Cinnamon

Use Public Transportation or Car Pool According to AAA, the average cost to operate and own your vehicle is 70.7 cents a mile which totals a whopping $5,925 annual average (if the car is driven 10,000 miles annually).

See Money Differently Money is what you exchange for your time, energy, or effort. Ask yourself: “Is my time worth what I am buying? “Is this item worth five hours of work?” “What won’t I be able to buy if I buy this?”

Sell Things You Don’t Use Garage sale Ebay/Craigslist Sell to friends

Buy Used Buy clothes used at the Salvation Army. Everything is half off the first and third Friday of each month. Once you wash a new piece of clothing, it is used! Which one is used?

Compare Prices From Several Stores Compare prices on common items you actually use. Frequent the store that has the lowest prices on most of these items. Shop more than one store to find bargains. Check prices online. Companies that are out-of-state don’t charge tax. That saves almost 9%

Shop End-Caps In supermarkets, sale items are usually placed on end-caps Find where the store keeps their clearance items

Barter Example: Babysitting for piano lessons Example: Tutoring for jacket

Restaurants Restaurants like Chili’s and TGI Fridays have appetizers for ½ price after 10 pm Taco Tuesday 2 for $20 Buy one get one free Coupons ( clubs, newspaper, online) Entertainment book (coupons)

Table Talk Share your money saving ideas with your table group. Be prepared to share your ideas with the class in 3 minutes.

On Your Own Research and interview others for ways to stretch your dollar. Come up with tips and images for your booklets. Booklets are due on ________.