Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Math… Again Part II: Two Step Problems
Mole & particles conversion 1 mole of atoms = 6.02 x atoms 1 mole of molecules = 6.02 x molecules Does it matter what the material is when you convert from moles to particles? 1 mole of Al= g 1 mole MgSO4 = g Why is the mass of a mole different for each substance? What is a molar mass? Mole & mass conversion
Mass to particle conversion If you have 2.3 g of aluminum how many atoms of aluminum do you have? If you have 1.5 x formula units of Magnesium sulfate, how many grams of Magnesium sulfate do you have? Particle to mass conversion
MassMOLES X molar mass X 6.02 * ÷ 6.02 * ÷ molar mass Particles Sucrose has a molecular formula of C12H22O11. If you have 1 tablespoon (14.54 g) of Sucrose, how many molecules of sucrose do you have?
If you have one million molecules of oxygen gas, how many grams of oxygen do you have? If you have 75 g of ammonia how many molecules of ammonia do you have?
NH3 molar mass = 17 g/mol Have 4.4 moles of NH3 Answer: 2.7 x molecules O2 molar mass = 32 g/mol 1.7 x moles Answer: 5 x g If you have one million molecules of oxygen gas, how many grams of oxygen do you have? If you have 75 g of ammonia how many molecules of ammonia do you have?