Chapter 16 Introduction to Managerial Accounting

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Chapter 14 Measuring and Assigning Costs for Income Statements
Advertisements

Merchandise Inventory
Demonstration Problem
Frank Wood and Alan Sangster, Frank Wood’s Business Accounting 1, 12 th Edition, © Pearson Education Limited 2012 Slide 37.1 Chapter 37 Manufacturing accounts.
Copyright © 2012 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall. Chapter 23 1.
Demonstration Problem
© 2010 Pearson Education, Inc. All rights reserved.
Chapter 13 Income Inequality. Copyright © 2005 Pearson Addison-Wesley. All rights reserved
Chapter 1 Computer Networks and the Internet. Copyright © 2005 Pearson Addison-Wesley. All rights reserved. 1-2.
Variable Costing Chapter 21 Exercises.
C H A P T E R 2 Analyzing Cost-Volume- Profit Relationships Analyzing Cost-Volume- Profit Relationships.
Chapter 1 Functions and Their Graphs Graphs of Functions Objectives:  Find the domains and ranges of functions & use the Vertical Line Test for.
Variable and Full Costing Managerial Accounting Prepared by Diane Tanner University of North Florida Chapter 3.
1. Describe and illustrate income reporting under variable costing and absorption costing. 2. Describe and illustrate income analysis under variable costing.
Chapter 23 Flexible Budgets and Standard Cost Systems
Chapter 16 Introduction to Managerial Accounting
Chapter 15 Accounting Information for management decisions.
Chapter 15 Financial Statement Analysis Demonstration Problems © 2016 Pearson Education, Ltd
computer
Chapter 16 Introduction to Managerial Accounting
Chapter 21 Variable Costing
ACTG 3020 Chapter 6 - Cost-Volume-Profit Relationships.
Managerial Accounting Chapter 2. Manufacturing Costs Direct Materials Materials that can be easily traced to the product Direct Labor Labor costs that.
Copyright © 2006, The McGraw-Hill Companies, Inc.McGraw-Hill/Irwin 11 th Edition Chapter 2.
Chapter 20 Cost-Volume-Profit Analysis
Chapter 18 Process Costing
Managerial Accounting
Process Further Decisions Managerial Accounting Prepared by Diane Tanner University of North Florida Chapter 22.
Cost Terms, Concepts and Classifications
Financial Statement Analysis Chapter 15 Demonstration Problems Copyright © 2014 Pearson Education, Inc. publishing as Prentice Hall.
Demonstration Problems Chapter 6 Merchandise Inventory 6-1 © 2016 Pearson Education, Inc.
© 2006 Prentice Hall Business Publishing The Economic Way of Thinking, 11/e Heyne/Boettke/Prychitko 1 “Foundations of Economics” Measuring the Overall.
Chpt 10.1 Merchandising Business
Contemporary Engineering Economics, 6 th edition Park Copyright © 2016 by Pearson Education, Inc. All Rights Reserved Estimating Profit from Production.
Introduction to Management Accounting Introduction to Management Accounting C H A P T E R 1.
Chapter 1 Accounting and the Business Environment
Cost-Volume-Profit Analysis
Chapter 23 Flexible Budgets and Standard Cost Systems.
Cost Allocation and Responsibility Accounting
Chapter 18 Introduction to Managerial Accounting Demonstration Problems © 2016 Pearson Education, Inc.18-1.
Transfer Pricing Chapter 10 Managerial Accounting Concepts and Empirical Evidence.
Chapter 18 Process Costing. Describe the flow of costs through a process costing system 18-2.
Demonstration Problem
Introduction to Managerial Accounting
Managerial accounting
The Predetermined Overhead Rate and Capacity
1. The Gardner Pharmacy uses the periodic inventory method
©2004 by Pearson Education. ©2004 by Pearson Education.
AMIS 310 Foundations of Accounting
Understanding Accounting and Financial Information
Chapter 2 Product Costing: Manufacturing Processes, Cost Terminology, and Cost Flows.
Super-Variable Costing
Introduction to Company Accounting
©2004 by Pearson Education. ©2004 by Pearson Education.
21 Budgeting Financial and Managerial Accounting 13e C H A P T E R
Income Tax Management
Income Tax Management
AMIS 310 Foundations of Accounting
Chapter 1: Introduction
Chapter 11 Current Liabilities and Payroll
AMIS 310 Foundations of Accounting
Leverage and Capital Structure-Part 2
Marketing Math Monday Mrs. Wonder –
1 C H A P T E R Introduction to Management Accounting.
AMIS 3300 Chapter 9.
Unit 3 Review (Calculator)
Variable Costing for Management Analysis
Calculate 9 x 81 = x 3 3 x 3 x 3 x 3 3 x 3 x 3 x 3 x 3 x 3 x =
15 C H A P T E R Introduction to Management Accounting.
Presentation transcript:

Chapter 16 Introduction to Managerial Accounting Demonstration Problems © 2016 Pearson Education, Ltd.

Demonstration of E16-23 Use the following information for a manufacturer to compute cost of goods manufactured and cost of goods sold: Inventories: Beginning Ending Raw Materials $ 16,000 $ 12,000 Work-in-Process 98,000 87,000 Finished Goods 20,000 25,000 Other information: Purchases of materials $ 37,000 Direct labor 76,000 Manufacturing overhead 34,000

Calculation of cost of goods manufactured Demonstration of E16-23 Calculation of cost of goods manufactured Beginning Work-in-Process Inventory   $ 98,000

Calculation of cost of goods manufactured Demonstration of E16-23 Calculation of cost of goods manufactured Beginning Work-in-Process Inventory   $ 98,000 Direct Materials Used: Beginning Raw Materials Inventory $ 16,000

Calculation of cost of goods manufactured Demonstration of E16-23 Calculation of cost of goods manufactured Beginning Work-in-Process Inventory   $ 98,000 Direct Materials Used: Beginning Raw Materials Inventory $ 16,000 Purchases of Raw Materials 37,000

Calculation of cost of goods manufactured Demonstration of E16-23 Calculation of cost of goods manufactured Beginning Work-in-Process Inventory   $ 98,000 Direct Materials Used: Beginning Raw Materials Inventory $ 16,000 Purchases of Raw Materials 37,000 Raw Materials Available for Use 53,000

Calculation of cost of goods manufactured Demonstration of E16-23 Calculation of cost of goods manufactured Beginning Work-in-Process Inventory   $ 98,000 Direct Materials Used: Beginning Raw Materials Inventory $ 16,000 Purchases of Raw Materials 37,000 Raw Materials Available for Use 53,000 Ending Raw Materials Inventory (12,000)

Calculation of cost of goods manufactured Demonstration of E16-23 Calculation of cost of goods manufactured Beginning Work-in-Process Inventory   $ 98,000 Direct Materials Used: Beginning Raw Materials Inventory $ 16,000 Purchases of Raw Materials 37,000 Raw Materials Available for Use 53,000 Ending Raw Materials Inventory (12,000) Direct Materials Used 41,000

Calculation of cost of goods manufactured Demonstration of E16-23 Calculation of cost of goods manufactured Beginning Work-in-Process Inventory   $ 98,000 Direct Materials Used: Beginning Raw Materials Inventory $ 16,000 Purchases of Raw Materials 37,000 Raw Materials Available for Use 53,000 Ending Raw Materials Inventory (12,000) Direct Materials Used 41,000 Direct Labor 76,000

Calculation of cost of goods manufactured Demonstration of E16-23 Calculation of cost of goods manufactured Beginning Work-in-Process Inventory   $ 98,000 Direct Materials Used: Beginning Raw Materials Inventory $ 16,000 Purchases of Raw Materials 37,000 Raw Materials Available for Use 53,000 Ending Raw Materials Inventory (12,000) Direct Materials Used 41,000 Direct Labor 76,000 Manufacturing Overhead 34,000

Calculation of cost of goods manufactured Demonstration of E16-23 Calculation of cost of goods manufactured Beginning Work-in-Process Inventory   $ 98,000 Direct Materials Used: Beginning Raw Materials Inventory $ 16,000 Purchases of Raw Materials 37,000 Raw Materials Available for Use 53,000 Ending Raw Materials Inventory (12,000) Direct Materials Used 41,000 Direct Labor 76,000 Manufacturing Overhead 34,000 Total Manufacturing Costs Incurred During the Year 151,000

Calculation of cost of goods manufactured Demonstration of E16-23 Calculation of cost of goods manufactured Beginning Work-in-Process Inventory   $ 98,000 Direct Materials Used: Beginning Raw Materials Inventory $ 16,000 Purchases of Raw Materials 37,000 Raw Materials Available for Use 53,000 Ending Raw Materials Inventory (12,000) Direct Materials Used 41,000 Direct Labor 76,000 Manufacturing Overhead 34,000 Total Manufacturing Costs Incurred During the Year 151,000 Total Manufacturing Costs to Account For 249,000

Calculation of cost of goods manufactured Demonstration of E16-23 Calculation of cost of goods manufactured Beginning Work-in-Process Inventory   $ 98,000 Direct Materials Used: Beginning Raw Materials Inventory $ 16,000 Purchases of Raw Materials 37,000 Raw Materials Available for Use 53,000 Ending Raw Materials Inventory (12,000) Direct Materials Used 41,000 Direct Labor 76,000 Manufacturing Overhead 34,000 Total Manufacturing Costs Incurred During the Year 151,000 Total Manufacturing Costs to Account For 249,000 Ending Work-in-Process Inventory (87,000)

Calculation of cost of goods manufactured Demonstration of E16-23 Calculation of cost of goods manufactured Beginning Work-in-Process Inventory   $ 98,000 Direct Materials Used: Beginning Raw Materials Inventory $ 16,000 Purchases of Raw Materials 37,000 Raw Materials Available for Use 53,000 Ending Raw Materials Inventory (12,000) Direct Materials Used 41,000 Direct Labor 76,000 Manufacturing Overhead 34,000 Total Manufacturing Costs Incurred During the Year 151,000 Total Manufacturing Costs to Account For 249,000 Ending Work-in-Process Inventory (87,000) Cost of Goods Manufactured $ 162,000

Calculation of cost of goods sold Demonstration of E16-23 Calculation of cost of goods sold Beginning Finished Goods Inventory $ 20,000  

Calculation of cost of goods sold Demonstration of E16-23 Calculation of cost of goods sold Beginning Finished Goods Inventory $ 20,000   Cost of Goods Manufactured 162,000 [previous slide]

Calculation of cost of goods sold Demonstration of E16-23 Calculation of cost of goods sold Beginning Finished Goods Inventory $ 20,000   Cost of Goods Manufactured 162,000 [previous slide] Cost of Goods Available for Sale 182,000

Calculation of cost of goods sold Demonstration of E16-23 Calculation of cost of goods sold Beginning Finished Goods Inventory $ 20,000   Cost of Goods Manufactured 162,000 [previous slide] Cost of Goods Available for Sale 182,000 Ending Finished Goods Inventory (25,000)

Calculation of cost of goods sold Demonstration of E16-23 Calculation of cost of goods sold Beginning Finished Goods Inventory $ 20,000   Cost of Goods Manufactured 162,000 [previous slide] Cost of Goods Available for Sale 182,000 Ending Finished Goods Inventory (25,000) Cost of Goods Sold $ 157,000

Demonstration of E16-25 Rise & Shine Company sells alarm clocks. The following information summarizes Rise & Shine’s operating activities for 2016: Selling and Administrative Expenses $ 147,000 Purchases 208,000 Sales Revenue 421,000 Merchandise Inventory, January 1, 2016 16,000 Merchandise Inventory, December 31, 2016 11,000 Requirements 1. Calculate the operating income for 2016. 2. Rise & Shine sold 50,000 alarm clocks in 2016. Compute the unit cost for one alarm clock.

Demonstration of E16-25 Requirement 1: Calculate the operating income for 2016. Sales Revenue   $ 421,000

Demonstration of E16-25 Requirement 1: Calculate the operating income for 2016. Sales Revenue   $ 421,000 Cost of Goods Sold: Beginning Merchandise Inventory $ 16,000

Demonstration of E16-25 Requirement 1: Calculate the operating income for 2016. Sales Revenue   $ 421,000 Cost of Goods Sold: Beginning Merchandise Inventory $ 16,000 Purchases 208,000

Demonstration of E16-25 Requirement 1: Calculate the operating income for 2016. Sales Revenue   $ 421,000 Cost of Goods Sold: Beginning Merchandise Inventory $ 16,000 Purchases 208,000 Cost of Goods Available for Sale 224,000

Demonstration of E16-25 Requirement 1: Calculate the operating income for 2016. Sales Revenue   $ 421,000 Cost of Goods Sold: Beginning Merchandise Inventory $ 16,000 Purchases 208,000 Cost of Goods Available for Sale 224,000 Ending Merchandise Inventory (11,000)

Demonstration of E16-25 Requirement 1: Calculate the operating income for 2016. Sales Revenue   $ 421,000 Cost of Goods Sold: Beginning Merchandise Inventory $ 16,000 Purchases 208,000 Cost of Goods Available for Sale 224,000 Ending Merchandise Inventory (11,000) Cost of Goods Sold 213,000

Demonstration of E16-25 Requirement 1: Calculate the operating income for 2016. Sales Revenue   $ 421,000 Cost of Goods Sold: Beginning Merchandise Inventory $ 16,000 Purchases 208,000 Cost of Goods Available for Sale 224,000 Ending Merchandise Inventory (11,000) Cost of Goods Sold 213,000 Gross Profit

Demonstration of E16-25 Requirement 1: Calculate the operating income for 2016. Sales Revenue   $ 421,000 Cost of Goods Sold: Beginning Merchandise Inventory $ 16,000 Purchases 208,000 Cost of Goods Available for Sale 224,000 Ending Merchandise Inventory (11,000) Cost of Goods Sold 213,000 Gross Profit Selling and Administrative Expenses 147,000

Demonstration of E16-25 Requirement 1: Calculate the operating income for 2016. Sales Revenue   $ 421,000 Cost of Goods Sold: Beginning Merchandise Inventory $ 16,000 Purchases 208,000 Cost of Goods Available for Sale 224,000 Ending Merchandise Inventory (11,000) Cost of Goods Sold 213,000 Gross Profit Selling and Administrative Expenses 147,000 Operating Income $ 61,000

© 2016 Pearson Education, Ltd. Demonstration of E16-25 Requirement 2: Rise & Shine sold 50,000 alarm clocks in 2016. Compute the unit cost for one alarm clock. Unit cost of one alarm clock = © 2016 Pearson Education, Ltd.

© 2016 Pearson Education, Ltd. Demonstration of E16-25 Requirement 2: Rise & Shine sold 50,000 alarm clocks in 2016. Compute the unit cost for one alarm clock. Unit cost of one alarm clock = Cost of goods sold Total units sold © 2016 Pearson Education, Ltd.

© 2016 Pearson Education, Ltd. Demonstration of E16-25 Requirement 2: Rise & Shine sold 50,000 alarm clocks in 2016. Compute the unit cost for one alarm clock. Unit cost of one alarm clock = Cost of goods sold Total units sold = $213,000 50,000 alarm clocks © 2016 Pearson Education, Ltd.

© 2016 Pearson Education, Ltd. Demonstration of E16-25 Requirement 2: Rise & Shine sold 50,000 alarm clocks in 2016. Compute the unit cost for one alarm clock. Unit cost of one alarm clock = Cost of goods sold Total units sold = $213,000 50,000 alarm clocks $4.26 per alarm clock © 2016 Pearson Education, Ltd.