P ROPORTION T RASHKETBALL 7 th Grade Math Team. T RAPEZOID ABCD IS SIMILAR TO TRAPEZOID RSTU. What equation can be used to find the length of side ST?

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Jeopardy Number and Number Sense Measurement Geometry Computation Estimation Probability Statistics Patterns and Sequences Q $100 Q $200 Q $300 Q $400.
Advertisements

10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt Perimeter.
Leveled Problem Solving Think Math Grade 4 Chapters 8-11.
DIMENSIONAL ANALYSIS. WARM-UP Four more than three times a number is one less than four times the number. What is the number?
Example #1: For her neighborhood barbecue, Mary bought 5 pounds of chicken for the cost of $ Worried that she didn’t have enough food, she returned.
1: (A.1)(B) 1. Which equation best represents the relationship between x and y in the table at the right? A y = –6x – 10 B y = x2 – 5 C y = x + 25.
1.2.1 Warm-up Read the scenario and answer the questions that follow.
Proportional Relationships
6.1, Review Game Show InequalitiesEquationsExpressionsProportionalityFractions.
TCAP REVIEW Equations/Expressions Word Problems. Equations/Expressions Camera World rents video cameras by the day. The store charges $6.00 per day and.
Copyright © 2011 Pearson Education, Inc. Approaches to Problem Solving.
Choose a category. Click to begin. You will be given the answer. You must give the correct question.
CONFIDENTIAL1 Today we will review “Multiplying & Dividing Decimals”
© Don Link, Indian Creek School, 2004 TAKS Jeopardy Welcome to:
Chapter 2 Review.
Survivor Can your team outwit, outplay and outlast your opponents to be the ultimate Survivor?
Quiz: After Review Lessons feet = ____________ inches 60 yards = ___________ feet 2 tons = ____________ pounds 1,200 cm = ____________ meters 7.
Review Problems 1.The rectangular floor at Mrs. Washington’s restaurant is 16 ft by 20 ft. She wants to buy a rug that is geometrically similar to the.
Grade
1 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt ExpressionsEquationsRatiosUnit.
10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt Perimeter.
5 th Six Weeks Benchmark Review Test SOLs 6.6b, 6.7, 6.8, 6.9, and 6.10.
Math 8 Benchmark #1 Review Game! Hosted by Mrs. Lopez Groups of 3 or 4 Each group tries to solve the given problem; the reporter writes down their solution.
Computation & Estimation
THIS Algebra II With Host at Your ABCDE.
Math Jeopardy Modeling 101Always Follow Orders Show Me the Money Always Use a Reference Two Step or To Trick
1st Semester Exam Review. Question 1 What is the perimeter of the rectangle?
CAPT Practice Jan Pythagorean Theorem Holding an electronic measurement tool 5.5 feet above the ground, the rock climber measures her horizontal.
RATIOS AND RATES.
MEASURE & UNITS. LENGTH Mile LENGTH Mile Miles are often used to measure long distances where we would use kilometers in Spain. For instance, distance.
- Welcome - Click Here To Begin Heading-N7.56 E5.89 Status: Target Screen Engaged Active Targeting: On Next Target :W N Fueling Finishing.
Ratios and Proportions
Math Rates.
Writing Equations and Inequalities When appropriate, make sure to answer in complete sentences.
Daily Bellwork for 2015 TCAP
UNIT 8 CFA REVIEW. Mrs. Witt buys new cupcake tins for $7.38. If she pays for them with a $20 bill, how much change will she get back? $12.62.
Real World Examples - Proportions 7 th Grade Math November, 2012.
CCSS 8 th Grade: Unit 4 Analyzing & Interpreting Linear Functions and Scatter Plots Group Member Names:
$200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $500 $100 Fractions & Decimals Integers Proportional.
Be Rational! Clipboard Math #22 What is the value of x in the equation: x 2 = 16/25.
2nd Nine Weeks Practice Problems. Question 1 Simplify:
This Weeks Agenda Monday – Test Review Tuesday – Test 2 Wednesday – Test Review, Organize Notebooks Thursday and Friday – Similar Figures.
7th Grade Math TCAP REVIEW.
Unit 4 Relay. ADD: (-16.1) 1 SUBTRACT: 38.6 – (-19.53) 2.
Claim 2 Smarter Balanced Sample Items Grade 7
Unit 5: Rates Task Cards. Answer: Total Distance: 420 miles Total Time: 8 hours Average Speed = 52.5 mph Question 1 Christina biked 36 miles in 6 hours.
Instructions for using this template. Remember this is Jeopardy, so where I have written “Answer” this is the prompt the students will see, and where.
Proportions Bingo ©2006 Region 4 ESC Accelerated Curriculum for Mathematics Grade7 TAKS.
Bell Work: Describe each as a whole number, an integer or a rational number. Use every term that applies /3.
DecimalsFractionsIntegersFrequency Tables Ratios to Percents
Comparing & Scaling Unit Test Review. The Red Sox bat-boy recorded the fraction of strikes for four baseball pitchers as shown below. Player Fraction.
Sunday, March 06, 2016 Data Interpretation Mean Median Mode Practice Quiz Answer Key.
#1 F A 12 pack of Pepsi costs $6.25 and an 8 pack of Cola costs $4.00. Which statement will help a shopper decide which is a better buy? A The 12 pack.
Unit 2 Linear Functions Review – worth 20 points How do you represent and interprect real world situations using linear functions?
Sub title Probability & Statistics Numbers and Operations Measurement Geometry & Spatial.
Mathopardy Mathopardy 7 th Grade Math STAAR Review Activity Game.
THIS IS 5th Math With Host at Your ABCDE.
This is JEOPARDY. JEOPARDY! Problem Solving SubtractionFractionsMeasurementPropertiesMultiplication FINAL JEOPARDY.
Level Three 3 = yellow, 4 = orange, 5 = purple, 6 = blue, 7 = green.
41. The circle graph below shows the percent of each food group that is recommended for diet. In an diet of 20 servings per day, how many daily servings.
Measurement GLE # 18 The arrow points to a measurement of
Objective: Review measurement and get ready for ALMIGHTY test
Unit Rate Review Unit Rate Notes Page 39.
Adding and Subtracting Decimals Prime and Composite Numbers Rounding
7th Grade Math Lesson
Customary Units of Measurement
An accountant can review 12 financial records in 28 minutes
Similar Figures Trashketball
Unit Rate and Proportional Relationships
Review.
Presentation transcript:

P ROPORTION T RASHKETBALL 7 th Grade Math Team

T RAPEZOID ABCD IS SIMILAR TO TRAPEZOID RSTU. What equation can be used to find the length of side ST?

Nathan paid $ for a suit. He knew that the total included $18,67 in tax. Which is the best estimate for the percentage of the total that was tax? A. 25% B. 15% C. 10% D. 5%

Cherie works in a movie theater. She worked 24 hours this week and earned a total $198. What is her hourly rate? $17.40 per hour $12.12 per hour $15.67 per hour $19.80 per hour

Barbara and Eva are toddlers. Barbara ran 880 yards in 44 minutes and Eva ran 220 yards in 10 minutes. Which statement is correct? Eva ran at a slower rate than Barbara. Barbara ran a faster rate than Eva. Barbara and Eva ran at the same rate. Eva ran a faster rate than Barbara. There is not enough information to determine who was faster because they ran different distance and it took different amounts of time.

Mrs. Jenkins told Edmund that he could raise his science grade by 5% if he answered 10 extra credit questions. Edmund’s original grade was 80. If he does the extra credit questions, his new grade will be- A. 82 B. 84 C. 85 D. 88

You volunteer to go to the store to buy breakfast for the family reunion. A dozen eggs cost $2.40. How much is the unit price (the price per egg)? $0.12 $0.20 $2.00 $0.02 $0.40

Stefano holds up an 8-inch pencil 32 inches from his eye. The pencil fills the image of a sculpture that is 40 feet away. How tall is the sculpture? 10 feet 14 feet 8 feet 16 feet 22 feet

You also need to buy soda for the picnic. You select a case of 24 cans of soda that costs a total of $8.00. What are the units of measurement used in the rate of the cost of one can? price per case can per case can per price price per can case per price

Your grandmother is worried about the heat during the family reunion picnic. Yesterday, between 10 a.m. and noon, the temperature rose 6 degrees. Then, between noon and 3 p.m., it rose 4 more degrees. What was the average rate of increase in temperature between 10 a.m. and 3 p.m.? 5 degrees per hour 4 degrees per hour 6 degrees per hour 2 degrees per hour 10 degrees per hour

Two runners ran in opposite directions. One runner ran at a constant rate of 8 miles per hour for 2 hours. The other runner ran in the opposite direction at a constant rate of 7 miles per hour for 3 hours. What is the distance between the two after they both stopped? 16 miles 21 miles 37 miles 15 miles

Bobby wanted to lose 75 pounds. He worked out everyday for 3 months and lost 30 pounds. What percent of his goal did Bobby need to meet? 25% 50% 60% 40% 75%

You are standing 21 feet from a tree. You have a 25- inch stick you are holding 35 inches from your eye. You see that the top of the tree exactly matches the top of the stick you are holding. The bottom of the stick exactly matches the bottom of the tree. How tall is the tree? 14 feet 46 feet 15 feet 17 feet 7 feet

For dessert for the picnic, you decide to buy cupcakes. Cupcakes are sold in a 4-pack for $2.40 or a 6-pack for $3.48. What do you save per cupcake by buying the 6- pack? $1.08 about $0.11 $0.60 $0.02 $0.58

E NRIQUE LOOKED AT STORE ADS TO COMPARE THE PRICE OF POWDERED LAUNDRY DETERGENT. T HE PRICES ARE SHOWN ON THE TABLE BELOW. Prices of Powdered Laundry Detergent NameAmountPrice Klenso112 oz$14.19 Bright Wave17.5 lb$16.99 Fresh Touch3 lb$8.49 Green Clean26 oz$7.19 Which detergent costs the least per ounce? Klenso Bright Wave Fresh Touch Green Clean

Your family is trying to decide which car to use to go on the family reunion trip. Your dad drives a sports car that gets 36 miles per gallon. Your mom drives a minivan that gets 24 miles per gallon. The gas tank on your dad's car holds 15 gallons, while the gas tank on your mom's car holds 20 gallons. Which statements are true? Select all that apply. Dad's car can travel farther on one tank of gas. Mom's car can travel farther on one tank of gas. Mom's car can travel 480 miles on one tank of gas. Dad's car can travel 405 miles on one tank of gas. Mom's car can travel 300 miles on one tank of gas

T HE H UTTO M IDDLE S CHOOL CAFETERIA SURVEYED STUDENTS TO FIND THE MOST POPULAR LUNCH CHOICES. T HE RESULTS OF THE STUDENT POLL ARE DISPLAYED IN THE TABLE BELOW. Favorite Lunch Foods FoodPizzaBurger Chicken Strips WrapsNachos Votes Approximately what percent of students selected nachos as their favorite lunch food? 24% 20% 28% 15%

Which of the following measurements are rates? Select all that apply. 54 miles per gallon 27 feet per second 64 square feet 14 quarts in a barrel 800 minutes