Review Test 2.2. Question 1 What is the unit rate of each? What is the better buy? 6 pack of Coke for $1.89 12 pack of Coke for $3.79 20 pack of Coke.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Warm Up Divide. Round answers to the nearest tenth
Advertisements

Algebra IA – Chapter 2 Problems for Today.
Deal or No Deal Proportions Words, Words How much for.
8-3 Proportions and Customary Measurement Course 1 Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day.
Ratio Notes A ratio is a comparison of two numbers by division. Each number in a ratio is called a term. Ratios can be written three ways and SHOULD ALWAYS.
Proportional Relationships
Ratios Rates and Unit Rate
Bell Ringer I will not answer questions.
Solve Proportions.
Choose a category. You will be given the answer. You must give the correct question. Click to begin.
Chapter 2 Review.
Quiz: After Review Lessons feet = ____________ inches 60 yards = ___________ feet 2 tons = ____________ pounds 1,200 cm = ____________ meters 7.
The radius of a balloon has inflated to 12 cm in 4 seconds. What is the unit rate of inflation?
Unit Rate and proportional reasoning
Unit Rates Lesson 6.2.
Jeopardy VocabularyRatios Proportions Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Linear Equations Functions.
Write and Solve Proportions
6th Grade Math Homework Page 394 #1-10 Answers.
Warm up If the rate of tax is 7%, find the total cost of a television that sells for $750. Boiled shrimp sells for $9.25 a pound. Write an equation that.
Write two equal ratios for the following.
$100 Solving Proportions Proportion Word Problems Unit Conversions Similar Figures Testing For Equality $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500.
Unit Rates. Rate – a ratio that compares different kinds of units by division to obtain a unit rate or rate per unit. Unit Rates (You are finding how.
Lesson Beats in 2 minutes = ? ---- Number of beats in 1 minute Number of beats in 1 minute -- minutes--
2 pt 3 pt 4 pt 5pt 1 pt 2 pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2pt 3 pt 4pt 5 pt 1pt 2pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2 pt 3 pt 4pt 5 pt 1pt Proportions Similar Figures PercentsApplications.
Hosted by Mr. Karamis vocabulary percents The unknownSimilar figures
Teammate Selection Select a 6 th grade teammate.
Dimensional Analysis. Vocabulary Unit conversion factor- a fraction in which the numerator and denominator represent the same quantity in different units.
Chapter 4 Rates, Ratio, and Proportions.. Ratio- Is the comparison of two quantities that have the same units, often written in fraction form.Is the comparison.
BELL RINGER: DISCUSS WITH A PARTNER THE SITUATION GIVEN.
Ratios and Rates A ratio is a comparison of two numbers by division. A rate represents quantities measured in different units. $ 1.50 for 16 ounces of.
FRACTION MULTIPLICATION AND THE PRODUCTS OF DECIMALS Lesson
Simple Percent Problems To solve a simple percent problem, you change the percent to a decimal and multiply. Solve the following percent problems. Remember.
Chapter 1Chapter 6Chapter 5 Combo Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Final Jeopardy.
5-5 Similar Figures Matching sides are called corresponding sides A B C D E F 1.) Which side is corresponding to ? 2.) Which side is corresponding to ?
Computer time costs $4.50 for 30 min. What is the unit rate? Ratios and Rates COURSE 3 LESSON 5-1 cost number of minutes $ min = Write a rate comparing.
Proportional Reasoning
Rational and Irrational
A rate is a ratio of two quantities using different units. Example: You pay $20 for 2 pizzas. Rate = Example: A car travels 250 miles in 5 hours. Rate.
7 th Grade Review Percents. Find the percent of change. 20 is increased to %
Evaluating Algebraic Expressions 5-2 Rates and Unit Rates Warm Up Divide. Round answers to the nearest tenth
Do Now Find the missing sides. 1) 15 5 y ) x – 2 32 y = 7x = 26.
PowerPoint Tutorial. Overview… In this tutorial you will learn about ratios and proportions. The main goals are… for you to really understand what the.
#1. #2 #3 #4 #5 Ruby is standing in her back yard and she decides to estimate the height of a tree. She stands so that the tip of her shadow coincides.
Warm up Find the missing side.. Daily Check Review Homework.
Using Ratio Reasoning to Convert Measurement Units
Problem Solving Ms. Crusenberry
Do Now Find the missing sides. y = 7 x = 26 2) 1) x – y
Proportions and Customary Measurement
You will be given the answer. You must give the correct question.
1. What is the measure of the missing side for the right triangle below? C 19 in. D.
Chapter 2: Graphing & Geometry
Ratios, Rates & Conversions
Objective: Determine unit rates
Ratios and Rates Chapter 7.
Simple Percent Problems
Ratios and Proportion    Write each fraction in simplest form.
Name ___________________ Date _____________
Similar triangles.
Ratios, Rates, and Proportions
Ratios and Proportion    Write each fraction in simplest form.
6.3 AA Similarity Geometry.
Chapter 5 Review Pre-Algebra Review.
Indirect Measurement 5-10
That sounds pretty easy.
Name ___________________ Date _____________
Simple Percent Problems
Similar Figures and Indirect Measurement
Bell Ringer I will not answer questions.
Presentation transcript:

Review Test 2.2

Question 1 What is the unit rate of each? What is the better buy? 6 pack of Coke for $ pack of Coke for $ pack of Coke for $ pack of Coke for $7.49

Question 2 Write the ratio in simplest form. 5 yards to 8 feet

Question 3 Write the ratio in simplest form. 24 pens to 32 pencils

Question 4 Write the ratio in simplest form. 18 out of 54

Question 5 Write each rate as an unit rate. 552 students to 24 teachers

Question 6 Write each rate as an unit rate. ( to the nearest tenth ) 604 in 11 hours

Question 7 Write each rate as an unit rate. 448 pages in 112 min

Question 8 Determine if the following situations are proportional or non-proportional. Timmy puts $50 into a checking account. He then deposits $10 every week in the account. Is the balance proportional to the number of weeks?

Question 9 A tree casts a 15 foot shadow. A 6 foot tall bear standing on its feet casts a 9 foot shadow. How tall is the tree?

Question 10 Natalie is buying ink cartridges. They are on sale, 4 for $ How much did she spend on 7 ink cartridges?

Question 11 Mr. Lee weighs 188 pounds on Earth. On Jupiter, Mr. Lee weighs 470 pounds. How much would a 15 pound dog weigh on Jupiter?

Question 12 Solve:

Question 13 Solve:

Question 14 Find the missing side. 12 cm 13 cm h

Question 15 Find the missing side of the similar parallelograms. 6 cm x 15 m 9 m

Question 16 Find the unit rates for each of the following in miles per gallon. ( Round to the nearest hundredth ) Honda Civic: 312 miles on 10.5 gal. Honda Fit: 340 miles on 9.75 gal. Scion tC: 285 miles on 9.8 gal. VW Golf tdi: 485 miles on 11.5 gal.

Question 17 You drive 523 miles on 15 gallons of gas. Which car are you driving? Honda Civic: 312 miles on 10.5 gal. Honda Fit: 340 miles on 9.75 gal. Scion tC: 285 miles on 9.8 gal. VW tdi: 485 miles on 11.5 gal.

Question 18 Order the cars in order of best mpg to worst mpg. Honda Civic: 312 miles on 10.5 gal. Honda Fit: 340 miles on 9.75 gal. Scion tC: 285 miles on 9.8 gal. VW tdi: 485 miles on 11.5 gal.

Question 19 Determine the unit price for each minute. ( Round to the nearest thousandth ) Verizon: 450 minutes for $39.99 At&t: 900 minutes for $59.99 T-mobile: 1000 minutes for $49.99 Sprint: 450 minutes for $49.99

Question 20 Who has the best deal? ( Round to the nearest thousandth ) Verizon: 450 minutes for $39.99 At&t: 900 minutes for $59.99 T-mobile: 1000 minutes for $49.99 Sprint: 450 minutes for $49.99

Question 21 You are starting your own cell phone company. Based on the rates of the other companies, what would you charge for 600 minutes? Why?

Question 22 Evaluate. Write in simplest form.

Question 23 Evaluate. Write in simplest form.

Question 24 Evaluate. Write in simplest form.

Question 25 George has a grapefruit tree that grew three and a half feet last year. It is now nine and one-third feet tall. How tall was it at the beginning of last year?

Question 26 Ty is making bows that use 3.5 inches of ribbon. His spool has a total of 78 inches of ribbon. How many bows can Ty make?