Proportions 7 th Grade Math November, 2012. Proportions with Pandas..\videos\Proportions with Pandas.asf.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Pre-Algebra Glencoe 9.1 A ratio is a comparison of two numbers or measures using division. A ratio can be written three ways: 3:53/5 3 to 5 BACK.
Advertisements

Ratios and Rates Lesson
5 Minute Check Determine if each pair of rates or ratios are equivalent. Explain your reasoning points scored in 4 games; 48 points scored in 8.
Chapter 3 Ratios and Rates (Part 2). Day….. 1.Introducing RatesIntroducing Rates 2.Graphing Rate of ChangeGraphing Rate of Change 3.Unit RatesUnit Rates.
Minds On. Emily's brother drove 340 miles and used 17 gallons of gas. How many miles per gallon (mpg) did he get?
Math 009 Unit 5 Lesson 4. Obj: To determine whether a proportion is true A proportion is a statement of equality between two ratios or between two rates.
Ratio Lesson 4-1 and Proportion.
October 30, 2013 Mrs. Ford.  A restaurant bill will be paid equally between 4 friends. The bill totaled $ How much should each friend pay? Warm-up.
4-4 Solving Proportions Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
Ratios Rates and Unit Rate
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
Rates Ratios and Unit Rates
Ratios and Unit Rates Lesson 6-1 & 6-2.
Chapter 3 Ratios and Rates. Day….. 1.Introducing RatesIntroducing Rates 2.Unit RatesUnit Rates 3.Graphing Rates of ChangeGraphing Rates of Change 4.Rates.
Equivalent Ratios and Rates
Ratios, Rates, Unit Rates 7 th Grade Math November, 2012.
Ratios 7 th Grade Math February, 2011  A ___________ is a comparison of two numbers by division.  A ratio must be expressed in __________.  Example.
8-2 6th grade math Proportions.
Using Cross Products Lesson 6-4. Cross Products When you have a proportion (two equal ratios), then you have equivalent cross products. Find the cross.
Quiz: After Review Lessons feet = ____________ inches 60 yards = ___________ feet 2 tons = ____________ pounds 1,200 cm = ____________ meters 7.
Ratio 11/12 My bike’s fuel has a ratio of oil to gas 1 : 25.
We use ratios to make comparisons between two things. Ratios can be written 3 ways. 1. As a fraction 3 5 We are comparing rectangles to triangles. 2.
Warm-up: 1.Solve: 3x – 4 – 5x < 10 2.Simplify: A) -3 (x – 5) B)2 (3x – 4) 18 December 15, 2010 HW: pg. 295 #21-30 Objective: SWBAT use unit rates to solve.
6.2.1 Use Proportions to solve Geometry Problems.
PROPORTIONAL REASONING
Ratios: a comparison of two numbers using division
3.8 Rates, Ratios and Percents -We will use rates and ratios to model and solve real life world problems. -We will use percents to model and solve real.
Unit Rates Lesson 6.2.
Grade Lesson 13 part 2. If you divide each side of an equation by the same nonzero number, the two sides remain equal. If you multiply each side of an.
Write and Solve Proportions
PROPORTIONS Section 1.6 We will use proportions to analyze proportional relationships and to solve real-life problems.
Chapter 5: Ratios, Rates & Proportions Section 4 Solving Proportions.
5-5 Solving Proportions Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation
Chapter 5: Ratios, Rates & Proportions Section 4 Solving Proportions.
Course Solving Proportions 5-4 Solving Proportions Course 3 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Presentation.
Bell Work Write the ratio in simplest form: Write the above simplified ratio two other ways. What is the ratio of boys to girls and girls to boys.
Unit Rates. Rate – a ratio that compares different kinds of units by division to obtain a unit rate or rate per unit. Unit Rates (You are finding how.
Bell Work Write the ratio in simplest form: Write the above ratio two other ways. What is the ratio of boys to girls and girls to boys in this class?
Bell Quiz. Objectives Solve rate and ratio problems.
Ratios and Proportions Test Review. A remote control car can travel at a rate of 30 feet per minute. How many feet per second is this?
4-3 Equivalent Ratios and Proportions: 4-3 Classwork: WORKBOOK, page 175 Problems 7 through 12 You have 20 minutes to complete.
2 pt 3 pt 4 pt 5pt 1 pt 2 pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2pt 3 pt 4pt 5 pt 1pt 2pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2 pt 3 pt 4pt 5 pt 1pt Proportions Similar Figures PercentsApplications.
1. 2. Check Homework Homework: Book: pg. 36; 7-8.
Goal: Use a verbal model to write an algebraic equation to solve a real-life problem. Eligible Content: A / A
Algebra 1 18 Oct ) Put papers from your group folder into your binder. 2) Put your binder, hw and text on your desk. CHECK YOUR HOMEWORK CHECK YOUR.
You bike 39 miles in 5 hours. Find the Unit Rate in miles per hour
Ratios Lesson 7 – 1. Vocabulary Ratio: a comparison of two numbers (quantities) by division Equivalent Ratios: ratios showing the same relationship between.
Unit 1 Ratios and Unit Rates Unit 1 Ratios and Unit Rates.
Proportions & Unit Rate 7 th Grade Math. 1. Melanie and Valerie went shopping last week. Melanie bought twice as many shirts as Valerie. If Valerie bought.
Unit Multipliers and Unit Conversion LESSON 50 PAGE 352.
Chapter 6 Rates and Proportions © 2010 Pearson Education, Inc. All rights reserved.
5 Minute Check Determine if each pair of rates or ratios are equivalent. Complete in your notes points scored in 4 games; 48 points scored in 8.
4-3 Solving Proportions Do Now Simplify the ratios to determine if they are proportional.
Applications of Proportions. Sec. 1 Ratio and Rates A ratio is a comparison of two quantities by division. You can write a ratio in three different ways.
Proportions #27. A proportion is an equation that shows two equivalent ratios. Read the proportion = as “two is to one as four is to two.” 2 1 __ 4 2.
2.1 Unit Rates Essential Question: When and why do I use proportional comparisons?
Find two ratios that are equivalent to each given ratio , , , , Possible answers:
Proportions How to Write and Solve Them. PROBLEM: I saw at Office Depot that pencils were priced at a dozen for $1.50 How much is it for one pencil? How.
Ratio & Unit Rate Pre-Algebra.
Ratios and the Coordinate Plane
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
EQ: How are proportions used to solve real-world problems?
Learn to solve proportions by cross multiplying.
7th Grade Math with Mrs. Davidson
Ratio & Unit Rate Pre-Algebra Glencoe 9.1.
Ratio & Unit Rate Pre-Algebra Glencoe 9.1.
Objective: Students will be able to understand
To Start: 10 Points Find the unit price of 40 gallons of gas for $132 $3.30 per gallon There are 64 boys and 72 girls in the 7th grade. Find the ratio.
n + 2 = n R+2+3 = 4 3m+4m = Ticket in the door
Presentation transcript:

Proportions 7 th Grade Math November, 2012

Proportions with Pandas..\videos\Proportions with Pandas.asf

What is a Proportion? A proportion is when two ratios or rates are equivalent! Example: ½ and 7/14 Why are these two proportional? You can also check using their “Cross Products” “Math Doesn’t Suck” – Page

What is a Proportion? In Notes, write “See Example Page in binder” Are the following ratios proportional? 2 adults to 10 children: 3 adults to 12 children 12 inches to 8 inches: 18 inches to 12 inches 8 feet to 21 seconds: 12 feet to 31.5 seconds $5.60 for 5 pairs of socks: $7.12 for 8 pairs of socks.

Compare and Contrast Write each rate as a fraction 1. If Mark drove 50 miles on 2 gallons of gas, what was his mileage rate? 2. If Alicia drove 75 miles on 3 gallons of gas, what was her mileage rate? 3. If I drove 12.5 miles on a half gallon of gas, what is my rate? What is different? What is the same? Find the unit rate for each one. What does this mean?

Solve using a method reasonable to you Tammy bought 3 widgets for $2.40. At the same price, how much would 10 widgets cost? Tammy bought 4 widgets for $3.75. How much would a dozen widgets cost? At the Office Super Store, you can buy plain #2 pencils, four for.59¢. The store also sells the same pencils in the large box of 5 dozen pencils for $7.79. How much do you save by buying the large box? The price of a box of 2 dozen candy bars is $4.80. Sam wants to buy 5 candy bars. What will he have to pay?

Two ways to solve proportions Compare Unit Rates 1. (Problems 1 and 2 on previous slide) Use Cross Products 1. (Problems 3 and 4 on previous slide) 3. We’ve talked about unit rates quite a bit (Remember our “Comparing Products” Activity) … 4. Let’s discuss “Cross Products” Start Here

Cross Products Study Jams Video: ra/proportion.htm

Things to Remember… Keep the numerator and denominator units the same. (Label, Label, Label!) For example, If you are comparing heartbeats per minute in the first ratio, you must leave it as heartbeats per minute in the second ratio. Beats= Beats Minutes

Solve the proportion. Mrs. Miller drove 203 miles in 3.5 hours. At this rate, how long will it take her to drive another 29 miles to the next town? You try…

Practice Glencoe Skills Practice – Lesson 6-6 Separate sheet of paper (show BOTH ratios and LABEL!) Independent Practice – In Class Page : #14, 16, 28-32, 35, 36, 41-43, 50 We will grade each other’s problems in 15 minutes. Homework: Glencoe Word Problems – Lesson 6-6 Glencoe Practice – Lesson 6-6 After Fall Break, start here.

Real World Examples “Proportions Gallery Walk” - PowerPoint – “Real World Proportions”