U NIT R ATES. A rate is a ratio of two quantities measured in different units. A unit rate is a rate that has a denominator of 1 unit. The three unit.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
R ATIOS, R ATES, AND U NIT R ATES Objective: Learn to work with rates and ratios.
Advertisements

U NIT 3: R ATIOS AND P ROPORTIONAL R ELATIONSHIPS MCC7.RP.1 MCC7.RP.2a MCC7.RP.2b MCC7.RP.2c MCC7.RP.2d MCC7.RP.3 MCC7.G.1.
Using the Conversion Factor
2.6 Ratios, Rates, and Conversions
Holt CA Course Rates AF2.2 Demonstrate an understanding that rate is a measure of one quantity per unit value of another quantity. Also covered:
Ratios & Rates. What is a ratio? A ratio is the comparison between two quantities Have we studied anything that would be considered a ratio? Fractions.
EOC Practice 24. x + (2x ) + (x ) = 1.8 Which of the following is the value of x? a)0.40 b)0.45 c)0.53 d) (t – 1) = 30t What is.
A ratio is a comparison of two quantities by division.
POD Write your own complex fraction that simplifies to ¼.
STAAR REVIEW RATES & UNIT RATES. GETTING THE IDEA A rate is a comparison, or ratio, of two quantities with different units. For example, a store sells.
Ratios, Rates, and Unit Rates 4-1 Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
Quiz: After Review Lessons feet = ____________ inches 60 yards = ___________ feet 2 tons = ____________ pounds 1,200 cm = ____________ meters 7.
5 Minute Check Simplify
Do Now 2/24/11 Take out HW from last night. Take out HW from last night. Text p. 272, #10-36 evens, #44, & #47 Text p. 272, #10-36 evens, #44, & #47 Copy.
5-3 Dimensional Analysis Warm Up Problem of the Day
Section 4-1 p. 156 Goal – to express ratios as fractions - to determine unit rates.
Created by: Mrs. Dube.  Rate – a ratio that compares two quantities measured in different units  Ex. miles/per hour  Unit rate – a rate whose denominator.
Do Now: What is the speed of an object that is standing still? Objective: to define and calculate speed.
Using the Conversion Factor
Course Dimensional Analysis Warm Up Find each unit rate. 1. Jump rope 192 times in 6 minutes 2. Four pounds of bananas for $ anchor bolts.
POD Find your pulse. We are going to count how many beats your heart makes in 2 minutes. Teacher will keep the time. You keep count. Write your results.
Pre-Algebra 7-3 Analyze Units
Rate: a ratio that compares two different kinds of numbers, such as miles per hour (mph) or dollars per pound Unit Rate: compares the price of an item.
Dimensional Analysis or Unit Analysis
Do Now 2/8/10 Copy HW in your planner. Copy HW in your planner.  Text p.  Text p. 272, #10-36 evens, #44, & #47 Be ready to copy POTW #2 Be ready to.
Bell Work Write the ratio in simplest form: Write the above simplified ratio two other ways. What is the ratio of boys to girls and girls to boys.
Rates 4-1. Vocabulary Rate- a ratio that compares two quantities measured in different units. Unit rate- a rate whose denominator is 1 when it is written.
Bell Work Write the ratio in simplest form: Write the above ratio two other ways. What is the ratio of boys to girls and girls to boys in this class?
Ratios and Proportions Test Review. A remote control car can travel at a rate of 30 feet per minute. How many feet per second is this?
Learn to find units and compare unit rates, such as average speed and unit price. Course Rates.
Do Now 3/28/11 Copy HW in your planner. Copy HW in your planner.  Text p.  Text p. 272, #10-36 evens Be ready to copy POTW #1 for the 4 th marking period.
Ratios and Rates October 11, Vocabulary ratio comparison of two numbers or quantities by division such as boys to girls rate ratio that compares.
A ratio that compares two quantities measured in different units. Suppose you read 233 words in two minutes. Your reading rate is.
Ratios and Proportions CHAPTER 8. Ratios 8.1 Ratio- Uses division to compare two numbers. Equivalent ratios- Two ratios are equivalent ratios when they.
Dimensional Analysis. Vocabulary Unit conversion factor- a fraction in which the numerator and denominator represent the same quantity in different units.
Rate/Unit Rate. What is it? A rate is a special ratio that compares two values with different units. Rates sometimes use the words per and for instead.
EQ: How do you use standard ratio notation for expressing ratios? (3:5, 3 to 5, 3/5) OBJ: 1.01.
Dimensional Analysis. Measurement Ratios In order to use dimensional analysis, you have to understand that you need to use ratios that have a value of.
TICK TOCK, TICK TOCK, TICK TOCK DO NOW: WHAT ARE THE TWO MEANINGS OF THE WORD “TIME” IN PHYSICS?
Warm Up. Chapter 4 Solving & Applying Proportions.
ALGEBRA READINESS LESSON 6-4 Warm Up Lesson 6-4 Warm-Up.
5 Minute Check. Convert. Complete on the back of your homework mi = _____ ft.
EXAMPLE 5 Simplify a rational model 46 – 2.2x C = 100 – 18x + 2.2x 2 where x is the number of years since Rewrite the model so that it has only whole.
ALGEBRA READINESS LESSON 6-2 Warm Up Lesson 6-2 Warm-Up.
ALGEBRA READINESS LESSON 6-2 Warm Up Lesson 6-2 Warm-Up.
Fill in the Missing Numbers 1 foot = _____ inches 1 meter = _____ centimeters 1 pound = _______ ounces 1 minute = ______ seconds 1 hour = ________ minutes.
Warm Up Thursday October 30 th Micah bought 4 cases of water that are on sale and paid a total of $12. Use the ratio table to determine how much additional.
Unit Rates Objective: I will compute unit rates associated with ratios of fractions in like or different units MAFS.7.RP.1.1: Compute unit rates associated.
C ONVERSION F ACTORS Objective: Learn to use one or more conversion factors to solve rate problems.
2.1 Unit Rates Essential Question: When and why do I use proportional comparisons?
Rate It Simplify It Solve ItPotluck Fraction Fun.
2-6 Ratios, Rates and Conversion
Distance,Rate, and Time. Think! What information would you need to know to find out how long it takes to get to your friend’s house?
“Easy” Mental Conversions How many inches in a foot? How many seconds in a minute? How many centimeters in a meter?
7.RP.1 RATIOS & PROPORTIONS. 7.RP.1 STANDARD Compute unit rates associated with ratios and fractions, including ratios of lengths, areas and other quantities.
Bell Work Write the ratio in simplest form: 18 24
Conceptual Physics by Hewitt C H A P T E R 2- Linear Motion
Ratios, Rates & Conversions
*Rate*Unit Rate*Complex Fractions*
Objective: Determine unit rates
Speed Distance an object travels in one unit of time.
For example: A person walks ½ mile each ¼ hour. How far do they walk in one hour? How long does it take them to walk one mile? I say “How do you find.
D S T CAREFUL! ! 2hr 15 minutes to decimal is
Ratios 4 Possible Ways to Write a Ratio #1
7.3: Analyze Units Objective:
Rate By, Mrs. Muller.
Speed, Distance, Time Calculations
Speed, Distance, Time Calculations
Chapter 7-1 Ratios and Rates
Presentation transcript:

U NIT R ATES

A rate is a ratio of two quantities measured in different units. A unit rate is a rate that has a denominator of 1 unit. The three unit rates below are equivalent. In the third rate, “per” means “for every.”

E XAMPLE 1 F INDING A U NIT R ATE Kudzu During peak growing season, the kudzu vine can grow 6 inches in 12 hours. What is the growth rate of kudzu in inches per hour? Solution First, write a rate comparing the inches grown to the hours it took to grow. Then rewrite the fraction so that the denominator is 1. ANSWER The growth rate of kudzu is about 0.5 inch per hour.

Y OUR TURN : F IND THE UNIT RATE 1. $54 in 6 hours miles in 4 days 3. 2 cups in 8 servings 1. Average Speed If you know the distance traveled and the travel time for a moving object, you can find the average rate, or average speed, by dividing the distance by the time.

E XAMPLE 2 F INDING AN A VERAGE S PEED Speed Skating A skater took 2 minutes 30 seconds to complete a 1500 meter race. What was the skater’s average speed? Rewrite the time so that the units are the same. 2 min + 30 sec = 120 sec + 30 sec = 150 sec Find the average speed.

E XAMPLE 3 C OMPARING U NIT R ATES Pasta A store sells the same pasta the following two ways: 10 pounds of bulk pasta for $15.00 and 2 pounds of packaged pasta for $3.98. To determine which is the better buy, find the unit price for both types. ANSWER The bulk pasta is the better buy because it costs less per pound.

Y OUR T URN 1. It takes you 1 minute 40 seconds to walk 550 feet. What is your average speed? 2. Which of the following is the better buy: 2 AA batteries for $1.50 or 6 AA batteries for $4.80?