1. A ribbon company produces 31.46 meters of silk ribbon per hour and 2.19 meters of velvet ribbon per hour. In all, about how many meters of ribbon do.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
We use: There is……… when just one. There are……..for more than one.
Advertisements

My Weight Measurement Book
Calculating Simple Interest
Miscellaneous Problem solving. Word Problems b Bob is decorating the hallway. One wall measures 2m by 3m. The other wall measures 2m by 2m. What is the.
Created by E. Duffy Team 1Team 2Team 3 Team 4 Team 7 Team 6Team 5 Team 8Team 9 Question 1 Question 2 Question 3 Question 4 Question 5 Question 6.
Tax, Commission, Fees, and Other Real World Percent Applications
Welcome to... A Game of X’s and O’s SOURCE STIE: Pflugerville ISD Math Department at
Decimal Operations Quiz Click on the speaker to check your answers. Correct answers earn an applause. Click here for example.
Ratios * Of means to multiply Using percents  To calculate sales tax of an item, simply multiply the cost of the item by the tax rate.  Example: You.
Unit One Review. 1) Bailey was mixing some instant pudding. The directions said to add 2 cups of milk to the contents of the package. The only measuring.
Unit 2 – Ratios and Proportions
Ratios, Rates, and Unit Rates
Numeracy Quiz Decimals Starter - Brain Trainer Follow the instructions from the top, starting with the number given to reach an answer at the bottom.
Expressions Order of Operations Equations Balancing Equations Work Backward & Find a Rule
Course Estimate with Percents 6-2 Estimate with Percents Course 3 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation Lesson.
Word Problems (multiplication) Year 6
The radius of a balloon has inflated to 12 cm in 4 seconds. What is the unit rate of inflation?
Write the name of each place value below:
ZAP. Which car can drive the farthest per gallon? CAR EQUATION miles using 10 gallons miles using 16 gallons mile using 31 gallons.
Practice Test : Percents. Learning Target I will complete a practice test to identify my strengths and weaknesses for my PERCENTS test.
Math 6 Computation and Estimation. Information On an SOL, this material is tested without the use of a calculator.
Estimate with Fractions
Estimating With Percents 6-2. The table shows common percents and their fraction equivalents. You can use fractions to estimate the percent of a number.
Budgeting Creating a Plan for Your Spending. $50.00 What would you do if someone gave you $50? Would you spend it on something, would you save it? What.
CAN I MULTIPLY DECIMALS?. The answer is the picture on the right, 3 sets of 0.22 = 0.66.
$100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300.
8-10 Using Percents Course 1 Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day.
Jeopardy +/- Fractions ×/÷ Fractions +/- Decimals ×/÷ Decimals 3 M’s
What I’ve Learned Lately October 11, 2011 to October 14, 2011.
UNIT 8 CFA REVIEW. Mrs. Witt buys new cupcake tins for $7.38. If she pays for them with a $20 bill, how much change will she get back? $12.62.
$100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300.
Problem Solving with Decimals 10 Challenges. (WHITE) John went to Lowes and purchased one orange juice and one apple juice for a total of $5.64. He has.
CRCT Geometry and Measurement Grade Louis wanted to buy a chicken sandwich for $1.83. He has 3 quarters, 4 dimes, 1 nickel, and 2 pennies. How much.
Adding and Subtracting Decimals SWBAT fluently add and subtract decimals.
1 1.0 pt 1.5 pt 2.0 pt 2.5 pt 0.5 pt 1.0 pt 1.5 pt 2.0 pt 2.5 pt 0.5 pt 1.0 pt 1.5 pt 2.0 pt 2.5 pt 0.5 pt 1.0 pt 1.5 pt 2.0 pt 2.5 pt 0.5 pt 1.0 pt 1.5.
This Weeks Agenda Monday – Test Review Tuesday – Test 2 Wednesday – Test Review, Organize Notebooks Thursday and Friday – Similar Figures.
Section 1.5 Algebra 1 Book – Use a Problem Solving Plan.
mean of a variable from grouped data weighted mean
Unit 4 Relay. ADD: (-16.1) 1 SUBTRACT: 38.6 – (-19.53) 2.
Unit Rates. October 22, 2013 How do I solve problems involving Unit Rates?
A review of Unit 1 with error analysis
Shopping Fani Chiletzari. Shopping is an activity of selection and purchase. Some people consider it leisure as well.
Problem 1 After depositing $50 into his savings account, Mario now has $324 in total savings. Write and solve an equation to calculate how much Mario had.
What is the prime factorization of 126 ? ² 7.
A delivery truck is carrying 70 wii stations in individual boxes. Each box weighs between 16 and 27 pounds. Which of the following is a reasonable estimate.
MULTIPLICATION PRACTICE. Solve by estimation. 548 X 72.
Problem of the Week! Tanisha is going to sell popcorn at the school basketball game. After filling 78 bags with popcorn, she still had 29 empty sacks left.
Course Ratios, Rates, and Unit Rates Warm Up Divide. Round answers to the nearest tenth
Core Focus on Decimals & Fractions Estimating with Decimals Lesson 1.5.
7-7 Applying Percents Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
Multiplying Decimals.
April 18, 2013 Textbook at your desk! TCAP Book Page 74: #’s 29 and 40.
Chapter 5 Divide Decimals.
Example A population has a mean of 200 and a standard deviation of 50. A random sample of size 100 will be taken and the sample mean x̄ will be used to.
Estimating Decimals.
With Mr. Tyler $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500.
302 GRAMMAR AUCTION Gateway b1+. These are the rules of the auction  Team up! 3 or 4 students per group.  The aim of the game is to buy as many correct.
Ch 3-10 Percents pgs Convert a % to decimal Move 2 places to the left. Ex 1: 34% = : 6% = 0.06.
Writing and Solving proportions pick up a pink and green highlighter for today’s notes.
MATHO!!! (Math Bingo) Real World Applications of Percents (Percent of Change, Sales Tax, Tips, Markup, Discount, Simple Interest)
Lesson 1.7 A Problem Solving Plan Essential Question: How do you use the problem solving plan to solve problems?
Estimate Solutions. Any Sandwich$4.35 Lunch Specials Small Drink Medium Drink Large Drink Salad Chips Cookie Cone (small only) $1.35 $1.50 $2.10 $2.85.
Algebraic Relationships Unit RateProportionality Graphs & Tables Equations
Find the area for the rectangle given that each unit is equal to 1 cm 2. A = L x W A = 6 x 9 A = 54 cm 2.
Pictures and cars.
Multiplication Practice
Section 1 (cont.) Power.
30 m 2000 m 30 m 2000 m. 30 m 2000 m 30 m 2000 m.
Section 3.2 Estimating Decimal Products and Quotients
12.1 Notes, Continued I. Power A. The rate at which work is done.
Presentation transcript:

1. A ribbon company produces meters of silk ribbon per hour and 2.19 meters of velvet ribbon per hour. In all, about how many meters of ribbon do they produce in an hour?

2. Alan weighs his book bag. It weighs pounds. He takes out the dictionary and weighs it. The dictionary weighs 3.34 pounds. If he leaves the dictionary out, approximately how much will the book bag weigh?

3. Andrea buys a roll of ribbon that is meters long. She needs 2.9 meters of ribbon to decorate a picture frame. Estimate how much ribbon will she have left.

4. Iris wants to buy a model airplane kit that costs $6.29. She also wants to buy a model car kit that costs $3.89. Approximately how much money will she need for both model kits?

5. The computer game that Parker wants to buy costs $21.07 with tax. He has $ About how much more money does he need to buy the game?