5 Minute Check 1. Find the difference of 5 and 3.44. 2. What is 0.451 x 0.05? 3. A car travels 57.5 miles for 3.2 hours. How many miles did it travel?

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Consumer Math Mastery Test A
Advertisements

#23-1 January 31, 2011 Find unit rates for the given ratios: 1)270 miles in 6 hours 2)105 words in 35 minutes Before George left on a long trip, he filled.
Bellringer for Thursday, August 22nd
5 Minute Check Determine if each pair of rates or ratios are equivalent. Explain your reasoning points scored in 4 games; 48 points scored in 8.
Leveled Problem Solving Think Math Grade 4 Chapters 8-11.
EXAMPLE 5 Use unit analysis with operations a. You work 4 hours and earn $36. What is your earning rate? SOLUTION 36 dollars 4 hours = 9 dollars per hour.
Chapter 1 Decimals Part 1. Day….. 1 – Multiplying Decimals by Whole Numbers 2 – Multiplying Decimals by Decimals 3 – Dividing Decimals by Whole Numbers.
Chapter 2 Approaches to Problem Solving
Direct Variation Chapter 5.2.
5 Minute Check Identify the ordered pair and the quadrant. 1. D 2. U 3. J 4. M 5. P 6. S.
OBJECTIVES 5-7 DRIVING DATA
Fraction Jeopardy Graphics: Source:
1 minute drill Write down two or three things that you think you need to do to be successful in this class (or any math class)?
 Lesson Objective: NCSCOS 4.01 – Students will know how to solve problems using direct variation.
5 Minute Check Complete in your notebook. Estimate each product x x x 8 Multiply x x x 25.
Quiz: After Review Lessons feet = ____________ inches 60 yards = ___________ feet 2 tons = ____________ pounds 1,200 cm = ____________ meters 7.
5 Minute Check Simplify
Semester Exam Review January 10, Find the next two numbers in the pattern, using the simplest rule you can find. 1. 1, 5, 9, 13, , 87,
5 Minute Check Complete in your notes · · ÷ ÷ 2 3.
COLLEGE ENTRY EXAM AVID: MATH ASSESSMENT PRACTICE.
1st Semester Exam Review. Question 1 What is the perimeter of the rectangle?
Ms. Seretan P. 6 Resource Lab Algebra 1 Diagnostic.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
5 Minute Check Identify the ordered pair and the quadrant. 1. D 2. U 3. J 4. M 5. P 6. S.
© A Very Good Teacher th Grade TAKS Review 2008 Objective 3 Day 2.
4 minutes Warm-Up Identify each transformation of the parent function f(x) = x2. 1) f(x) = x ) f(x) = (x + 5)2 3) f(x) = 5x2 4) f(x) = -5x2 5)
Wednesday, Jan 8 Chapter 1 and 2 Review. Chapter 1 and 2 Review Ernesto has painting class every 2 weeks. Kamala has pottery class every 5 weeks. Ernesto.
Do Now Divide ÷ ÷ ÷ (–2) ÷ –9.6 Course Dividing Decimals and Integers by Decimals 6.1 Hwk: p 28.
Do Now 11/16/11 Take out your HW from last night. Take out your HW from last night. Text p. 106, #10-44 evens Text p. 106, #10-44 evens Copy HW in your.
5 Minute Check Find each quotient ÷ ÷ ÷ ÷ 79.
Bell Work: Be ready to hand in your signed course syllabus, and have your notebook out, open, and ready for notes!!!
Mid-Chapter Check Open your book to page Mid-Chapter Check.
Plan for Problem-solving Section 0-1. Problem-Solving Plan Step 1Understand the problem Step 2Plan the solution Step 3Solve the problem Step 4Check your.
5 Minute Check 1. A recipe makes 5 ½ dozen cookies. Mike needs to make 3 3/4 times this amount. How many dozen cookies will he make? 2. Renee spent 1/8.
Review on Decimals, Coordinate plane, Integers. Question # 1.
5 Minute Check Complete on your homework. 1. The data set is scores for the last science test. Make a frequency table. 7, 9, 8, 7, 8, 9, 6, 8, 1, 2, 6,
2 pt 3 pt 4 pt 5pt 1 pt 2 pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2pt 3 pt 4pt 5 pt 1pt 2pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2 pt 3 pt 4pt 5 pt 1pt Proportions Similar Figures PercentsApplications.
This Weeks Agenda Monday – Test Review Tuesday – Test 2 Wednesday – Test Review, Organize Notebooks Thursday and Friday – Similar Figures.
{ Decimal Rules 7 th Grade.  Today we are going to work with decimals. In your journal (notes) write anything you know about working with decimals! I.
5 Minute Check Complete with, or = as needed Order from least to greatest { 2.8, 2 4, 3 8, 2.2} { -0.6,
Goal: Use a verbal model to write an algebraic equation to solve a real-life problem. Eligible Content: A / A
You bike 39 miles in 5 hours. Find the Unit Rate in miles per hour
MATH REVIEW WEEK! UNIT 2.
Made by Ethan and Sophia Decimal Uses. You can find decimals at the gas station when you are pumping gas. The decimals are used for the price and how.
Solving Story Problems Involving Rates. Example #1 Jack drove an average of 55 mph on his trip. He spent a total of 8.5 hours driving. How far did he.
5 Minute Check Estimate and divide.Round to the nearest tenth, if necessary ÷ ÷ ÷ ÷ 4.
#11. Divisor Quotient Vocabulary: Division Dividend.
5 Minute Check Complete in your notes kilometers in 8 hours as a unit rate. 2. $60 for 12 months as a unit rate. 3. You have 40 cards you want.
5 Minute Check Write the integer that represents each situation and explain what zero would mean. Complete on your homework. 1. Three miles below sea level.
5 Minute Check Find each quotient ÷ ÷ ÷ ÷ 79.
5 Minute Check Complete on your homework. Estimate and multiply x x x x 25.
A rate is a ratio of two quantities using different units. Example: You pay $20 for 2 pizzas. Rate = Example: A car travels 250 miles in 5 hours. Rate.
DEPENDENT & INDEPENDENT VARIABLES. Dependent Variable Dependent Variable: The dependent variable depends on the other variable for its outcome. It is.
AGENDA WARM-UP LESSON 21 HW CORRECTIONS LESSON 22/23 HW QUESTIONS? LESSONS 24 AND 25 EXIT CARD.
5 Minute Check Determine if each pair of rates or ratios are equivalent. Complete in your notes points scored in 4 games; 48 points scored in 8.
CONFIDENTIAL1 Good Afternoon! Today is our REVIEW of ADDING AND SUBTRACTING DECIMALS NUMBERS & ALGEBRAIC CONCEPTS.
WARMUPS OCTOBER 27-31, MONDAY, OCTOBER 27, 2014 Use a proportion to solve for N in these similar figures. Be Careful Be a Thinker! 1. 2.
3-3 Dividing Decimals Do Now Multiply   (-19.21)  (–2.1)
Do now  State each point on the graph.. Do Now  1. The point (-9, 2) is reflected across the x-axis. What are the coordinates of the.
Chapter 1 Review Game Ms. LaPorte Algebra Honors.
This is JEOPARDY. JEOPARDY! Problem Solving SubtractionFractionsMeasurementPropertiesMultiplication FINAL JEOPARDY.
5 Minute Check Find each quotient ÷ ÷ ÷ ÷ 79.
DRIVING When do you need to think about numbers when you are driving ?
Learn to divide decimals.
Decimals Module 2.
Warmup A car that is bought for $24,000 is expected to lose all its value in 10 years a) Write an equation for straight line depreciation b) What is the.
5 Minute Check Find each quotient ÷ ÷ ÷ ÷ 9.
Mid-Chapter Check Open your book to page 214..
Presentation transcript:

5 Minute Check 1. Find the difference of 5 and What is x 0.05? 3. A car travels 57.5 miles for 3.2 hours. How many miles did it travel? 4. Mike paid $4.90 for 2.5 pounds of walnuts. What is the cost of one pound of walnuts?

5 Minute Check 1. Find the difference of 5 and 3.44.

5 Minute Check 1. Find the difference of 5 and – 3.44 = 1.56

5 Minute Check 2. What is x 0.05?

5 Minute Check 2. What is x 0.05? x 0.05 =

5 Minute Check 3. A car travels 57.5 miles for 3.2 hours. How many miles did it travel?

5 Minute Check 3. A car travels 57.5 miles for 3.2 hours. How many miles did it travel? 57.2 x 3.2 = miles

5 Minute Check 4. Mike paid $4.90 for 2.5 pounds of walnuts. What is the cost of one pound of walnuts?

5 Minute Check 4. Mike paid $4.90 for 2.5 pounds of walnuts. What is the cost of one pound of walnuts? $4.90 ÷ 2.5 = $1.96

Thursday, Jan 9 Chapter 3, 4 and 5 Review

Chapter 3,4 & 5 Review Estimate 5.4 x 6.2 A. 36 B. 30 C D. 42 (Do this on your own)

Chapter 3,4 & 5 Review Estimate 5.4 x 6.2 A. 36 B. 30 C D x 6 = 30

Chapter 3,4 & 5 Review Andrew walks 7.2 miles per day. How many miles would he walk over the course of a 7 day week? Do this on your own.

Chapter 3,4 & 5 Review Andrew walks 7.2 miles per day. How many miles would he walk over the course of a 7 day week? 7.2 miles x 7 days = 50.4 miles

Chapter 3,4 & 5 Review Mike’s room is 12.5 feet by 14.3 feet. What is the area of his room? Do this on your own.

Chapter 3,4 & 5 Review Mike’s room is 12.5 feet by 14.3 feet. What is the area of his room? 12.5 ft x 14.3 ft = ft²

Chapter 3,4 & 5 Review A car moves 33.7 feet each second. How far would the car go in 15.7 seconds? Do this on your own.

Chapter 3,4 & 5 Review A car moves 33.7 feet each second. How far would the car go in 15.7 seconds? 33.7 x 15.7 = ft

Chapter 3,4 & 5 Review Mr. Avery’s car can travel miles on one gallon of gas. If his gas tank holds 11.5 gallons, how far can he travel on one tank? Do this on your own.

Chapter 3,4 & 5 Review Mr. Avery’s car can travel miles on one gallon of gas. If his gas tank holds 11.5 gallons, how far can he travel on one tank? x 11.5 = miles

Chapter 3,4 & 5 Review John drove 921 miles in 3 days. If he drives the same distance everyday, how many miles did he drive each day? Do this on your own.

Chapter 3,4 & 5 Review John drove 921 miles in 3 days. If he drives the same distance everyday, how many miles did he drive each day? 921÷ 3 = 307 miles

Chapter 3,4 & 5 Review Kristen and her two friends are sharing the cost of a funnel cake. The funnel cake costs $5.49. If Kristen has $2.00, how much will she have left after she pays her share? (Do this on your own)

Chapter 3,4 & 5 Review Kristen and her two friends are sharing the cost of a funnel cake. The funnel cake costs $5.49. If Kristen has $2.00, how much will she have left after she pays her share? $5.49 ÷ 3 = $1.83 $ $1.83 = $.17

Chapter 3,4 & 5 Review The cafeteria at CMS is being tiled with 654 tiles. If the total cost is $2943, how much does each tile cost? Do this on your own.

Chapter 3,4 & 5 Review The cafeteria at CMS is being tiled with 654 tiles. If the total cost is $2943, how much does each tile cost? $2943 ÷ 654 = $4.50

Chapter 3,4 & 5 Review 1 Estimate 21 x 11 A. 10 B. 7 C. 4 D. 2 (Do this on your own)

Chapter 3,4 & 5 Review 1 10 Estimate 21 x 11 = 1 11 ≈ 2 A. 10 B. 7 C. 4 D. 2

Chapter 3,4 & 5 Review 2 3 Solve 3 x 7 Do this on your own.

Chapter 3,4 & 5 Review Solve 3 x 7 = 7 TI -30 Shortcut 2, A b/c, 3, x, 3, A b/c, 7, =

Chapter 3,4 & 5 Review 2 Solve 4 5 x 3 7 Do this on your own.

Chapter 3,4 & 5 Review Solve 4 5 x 3 7 = TI -30 Shortcut 4, A b/c, 2, A b/c, 5, x, 3, A b/c, 2, A b/c, 7 =

Chapter 3,4 & 5 Review 2 Solve 4 5 ÷ 3 7 Do this on your own.

Chapter 3,4 & 5 Review Solve 4 5 ÷ 3 7 = TI -30 Shortcut 4, A b/c, 2, A b/c, 5, ÷, 3, A b/c, 2, A b/c, 7 =

Chapter 3,4 & 5 Review Dan has 14 gallons of fertilizer. If each plant needs 1/8 gallon of fertilizer, how many plants can he fertilize? Do this on your own.

Chapter 3,4 & 5 Review Dan has 14 gallons of fertilizer. If each plant needs 1/8 gallon of fertilizer, how many plants can he fertilize? 14 ÷ 1/8 = 112 TI -30 Shortcut 14, ÷, 1, A b/c, 8, =

Chapter 3,4 & 5 Review Eight pipes are laid end to end. Each pipe is 6 1/5 feet long. How long are all the pipes together? Do this on your own.

Chapter 3,4 & 5 Review Eight pipes are laid end to end. Each pipe is 6 1/5 feet long. How long are all the pipes together? x 6 5 = 49 5 TI -30 Shortcut 8, x, 6, A b/c, 1, A b/c, 5 =

Chapter 3,4 & 5 Review What integer describes losing 40 points? Do this on your own.

Chapter 3,4 & 5 Review What integer describes losing 40 points? -40

Chapter 3,4 & 5 Review Evaluate I 4 I + I -9 I Do this on your own.

Chapter 3,4 & 5 Review Evaluate I 4 I + I -9 I = 13

Chapter 3,4 & 5 Review Replace with or = Do this on your own.

Chapter 3,4 & 5 Review Replace with or = -3 > -4

Chapter 3,4 & 5 Review Replace with or = -5 6 Do this on your own.

Chapter 3,4 & 5 Review Replace with or = -5 < 6

Chapter 3,4 & 5 Review Order from least to greatest , - 8.4, 8 7, 8.42, 8.86, 8 11 Do this on your own.

Chapter 3,4 & 5 Review Order from least to greatest , - 8.4, 8 7, 8.42, 8.86, ,-8.4,8.857, 8.42, 8.86, , 8 5, 8.42, 8 11, 8 7, 8.86

Chapter 3,4 & 5 Review 17 Write - 68 as a decimal. Do this on your own.

Chapter 3,4 & 5 Review 17 Write - 68 as a decimal. 17 ÷ - 68 = TI -30 Shortcut 17, ÷,(-), 68, =

Chapter 3,4 & 5 Review Name the ordered pair that is reflected across the y-axis from point A. Do this on your own. A

Chapter 3,4 & 5 Review Name the ordered pair that is reflected across the y-axis from point A. (-5, 3) Remember – The axis of reflection coordinate stays the same. A

Chapter 3,4 & 5 Review Name the ordered pair that is reflected across the x-axis from point B. Do this on your own. B

Chapter 3,4 & 5 Review Name the ordered pair that is reflected across the x-axis from point B. (2, -1) B

Chapter 3,4 & 5 Review Agenda Notes Homework – Chapter 3 Review and Chapter 4/5 Review Odd Numbers Only! Due Friday, Jan 10 Semester Exam – Monday, Jan 13