Problem of the Day Express $2/lb in cents / ounce.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Direct Variation and Proportion
Advertisements

3-4 Ratios and Proportions (p. 142)
{ 8-1: Ratios and Equivalent Ratios IWBAT read and write ratios and equivalent ratios.
Ratio Lesson 4-1 and Proportion.
Rates, Ratios, and Proportions
Ratios Rates and Unit Rate
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
Ratios and Unit Rates Lesson 6-1 & 6-2.
Chapter 5 Ratios, Rates, Proportions
Using Cross Products Lesson 6-4. Cross Products When you have a proportion (two equal ratios), then you have equivalent cross products. Find the cross.
Lesson 4-1 Ratio and Proportion
3.4 Ratios & Proportions Ratios & Proportions Goals / “I can…”  Find ratios and rates  Solve proportions.
Ratios: a comparison of two numbers using division
A rate is a form of ratio in which the two terms are in different units. For example price of wheat is $2 for 3 Kg, then the rate would be $2 for 3 Kg.
PRESENTATION 9 Ratios and Proportions
Proportions Objectives: 1) solve equations with variables in numerators 2) Solve equations with variables in denominators.
Ratio, Rate, Proportion, and Percent. Ratio  Comparison of two numbers by division  Can be written three different ways 4 to 9 4 :
DIRECT VARIATION In a DIRECT VARIATION, as one quantity increases, the other quantity increases. Equation of Direct Variation.
Do Now 3/28/11 Copy HW in your planner. Copy HW in your planner.  Text p.  Text p. 272, #10-36 evens Be ready to copy POTW #1 for the 4 th marking period.
4.1 Ratio and Proportion Ratio – comparison of two numbers by division. –Can be written: a to b a : b where b ≠ 0. If a and b represent quantities measured.
Chapter 3: Solving Equations
Section 3-4: Ratio and Proportion Objectives: 1)To find ratios and rates 2)To solve proportions.
6.1.1 RATIOS, PROPORTIONS, AND THE GEOMETRIC MEAN Chapter 6: Similarity.
DO NOW. OBJECTIVE : SWBAT Solve problems involving proportional relationships Convert between measurement systems using unit rates and using proportions.
PRE-ALGEBRA. Lesson 6-1 Warm-Up PRE-ALGEBRA What is a “ratio”? How do you write a ratio? ratio: a comparison of two numbers by division – There are three.
7-2 Rates (p ) Indicator- M1  Select appropriate units for derived measurements.
Unit 1 Ratios and Unit Rates Unit 1 Ratios and Unit Rates.
Dimensional Analysis. Measurement Ratios In order to use dimensional analysis, you have to understand that you need to use ratios that have a value of.
1. Ratio: A comparison of 2 numbers by division. i.e.a to b a:ba/b 2. Rate: When a ratio is made up of DIFFERENT units. i.e.3in/4ft$2/5 days UNIT RATE:
Warm Up Solve each equation. Check your answer. 1. 6x =
ALGEBRA 1 Lesson 2-4 Warm-Up. ALGEBRA 1 “Ratios and Proportions” (2-4) What is a “ratio”? What is a “rate”? What is a “unit rate”? ratio: a comparison.
SOLVING AND APPLYING PROPORTIONS
Warm Up. Chapter 4 Solving & Applying Proportions.
Direct Variation 2.4. Big idea… 5280ft=1mile. There will always be the same number of feet in a mile, so they are “directly proportional”
Ratios and Rates A ratio is a comparison of two numbers by division. A rate represents quantities measured in different units. $ 1.50 for 16 ounces of.
ALGEBRA READINESS LESSON 6-2 Warm Up Lesson 6-2 Warm-Up.
ALGEBRA READINESS LESSON 6-2 Warm Up Lesson 6-2 Warm-Up.
  A ratio is a way to compare two quantities that are measured in the same units by using division  45 : 100 Ratio.
Convert unit rates section 1.3
Understanding Proportion. Ratio A ratio is the comparison of two numbers by division. A classroom has 16 boys and 12 girls. Also written as16 boys, 16:12.
Applications of Proportions. Sec. 1 Ratio and Rates A ratio is a comparison of two quantities by division. You can write a ratio in three different ways.
Vocabulary ratio: a comparison of two numbers through division often expressed as a fraction. Proportion: An equation that states that two ratios are equal.
What is a ratio? ThinkWriteShare. A ratio is…. n A comparison of two numbers. n It can be written several ways n As a fraction n Using a colon n Using.
Ratio and Rates Coordinate Algebra. Ratio A ratio is a comparison of two numbers by division.
Rate It Simplify It Solve ItPotluck Fraction Fun.
Section 4-2: Proportions and Similar Figures SPI 12F: Select ratios and proportions to represent real-world problems Objective: use proportions to find.
Ratio and Proportion Ms. Crusenberry
Unit Rates Lesson 6-2.
Connect Ratios and Rates to Multiplication and Division
Using Unit Rates Conversions Solving Proportions Applying Similarity
4.7 Ratios, Proportions, & Converting Units of Measure
Unit Rates Lesson 6-2.
Equation of Direct Variation
4.1 Ratios Ratio: uses division to compare two numbers. Numbers are usually the same unit of measurement. Do not convert to a decimal or a mixed fraction,
5-4: Dimensional Analysis
Unit Rates Lesson 6-2.
Ratio and _________.
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
2-6 RATIOS, RATES & CONVERSIONS
Rate and Unit Rate First and foremost, a rate is a ratio!
Rate By, Mrs. Muller.
Ratios, Rates, and Proportions
Bell Work: Compare each fraction using <, =, or >
6-1: Ratios and Rates.
Algebra 1 Section 3.2.
Chapter 3: Solving Equations
Chapter 7-1 Ratios and Rates
Exploring Rates Objective:
Using Cross Products Chapter 3.
Presentation transcript:

Problem of the Day Express $2/lb in cents / ounce.

Ratio and Proportion A ratio is a comparison of two numbers by division. The ratio of a to b is a:b or a/b where b is not equal to zero.

Rate is a comparison of a/b where a and b represent two different units. m/h, $/h, $/package The unit rate is a a rate with a denominator of 1 $3.15/ 1 gallon $2.50/ 1 gallon

Find the unit rate of an ounce of catsup. $.72/16 ounces—Divide numerator and denominator by 16. $.045/ounce is the unit rate.

Converting rates The boy ran 10,560 feet in 4 hours. What was his speed in feet per minute? 10,560 feet/4 hr x 1hr/60min=176 feet/min

A proportion is an equation that states two ratios are equal. t/9 = 5/6 is a proportion. To solve for t cross-multiply and divide. 9 ∙ 5 = 6 ∙ t 45 = 6 t 45/6 = t t = 7.5

You try it. A sloth travels.15 miles per hour. Convert this speed to feet per minute. Solve x/4 = 25/12 24/5 = y/7 54/d = 72/64

Homework P. 185 and 186 (2-40even )