Borrow & Fill Computations. Cut and Fill Slopes FHWA, 2004.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
In Place Soil Density Test Methods
Advertisements

((الخواص الأسـاســيـة للـتـربــة (Basic Characteristics of Soil)
Site Grading Site Grading Civil Engineering and Architecture
Soil Compaction.
Objectives Be able to use basic volume weight equations
 Soil compaction :  Compaction is the reduction in voids content due to air being forced out of the soil or dissolved in the soil water by mechanical.
Review of Relative Density Principles v Relative Density principles apply to compaction of relatively clean, coarse- grained soils. v Relatively clean.
SOIL MECHANICS & TESTING
Proctor Test (AASHTO T 99*, T 224 & T 272
Archimedes Principle.
SPECIFIC GRAVITY & ABSORPTION CAPACITY OF AGGREGATES
Mix Design Concrete School
Proctor Compaction Test for Maximum Dry Density
Soil Types Soil – all unconsolidated material in the earth’s crust Soil includes – Mineral particles – sand and clay Organic Materials – found in topsoil.
CTC-375 Construction Methods
Quantitative Properties Soil PhasesVolumeWeight –Solids V S W S –Liquid (water) V W W W –Gas (Air) V A W A –Voids V V = V W + V A W V = V W + V A –Total.
Prepared by Marcia C. Belcher Construction Engineering Technology
Field Density (Sand Cone Method) ASTM D 1556/02
Weight-Volume Relations Soil can be considered as a 3-phased material Air, Water, Solids.
Soil Compaction and Pavement Design
7. Soil Compaction (Das, chapter 6)
Physics.
CONSOLIDATION OF SOILS and HYDROCOMPACTION
Introduction to Soil Mechanics
4. Phase Relations (Das, Chapter 3) Sections: All except 3.6
Prepared by: Marcia C. Belcher Construction Engineering Technology.
Faculty of Applied Engineering and Urban Planning Civil Engineering Department Soil Mechanics ECGD3303 Weight-Volume Relationships Lecture 3 Week 2 1 st.
1 Specific Gravity. 2 Specific Gravity Gs 3 Phase Material.
Saturation = filled to capacity
Phase Relations N. Sivakugan Duration: 6 min 31 s.
Water Movement Below Surface
Compaction.
Geotechnical Engineering
GEO-MECHANICS (CE2204) Engineering Properties of Soils
Compaction I. *Definitions 1. The process of forcing air out of the soil, resulting an increase in density. 2. The effect of compaction on pore space The.
Soil and Rock Soil and rock are the principle components of many construction projects. Knowledge of their properties, characteristics, and behavior is.
What do you need to think about when drying grain?
Density, Specific Gravity, and Specific Volume
Consolidation By Attila Bukholcz, Michael Tse, Tong Haibin.
Stress Distribution and all of its mysteries. I. The Bulb of Pressure Force.
WATER I: POROSITY Intraped micropores Macropores.
Civil Engineering Department College of Engineering Course: Soil and Rock Mechanics (CE 260) Lecturer: Dr. Frederick Owusu-Nimo.
Concrete Mix Design ACI Variation 5% Variation for Adjusting Mixes n Determine what is to be added or reduced n If it is sand, stone, or cement compute.
14.0 Math Review 14.4 Interpolation. Interpolation Air Resistance Across The Coil Model Number Air Volume CFM Dry Coil in. w.g. Wet Coil in. w.g. XYZ.
William J. Likos, Ph.D. Department of Civil and Environmental Engineering University of Wisconsin-Madison GLE/CEE 330 Lecture Notes Soil Mechanics Phase.
Russian Engineers Training March 2011
SPECIFIC GRAVITY. INTRODUCTION Defined as the ratio of the weight of a substance to the weight of an equal volume of another substance that is determined.
GROUND IMPROVEMENT PRINCIPLES OF COMPACTION. A good foundation has a safe and economic design with the following properties: 1.Have adequate shearing.
INDEX PROPERTIES, RELATIONSHIPS AND TEST
Soil, Plant and Water Relationships
SOIL COMPACTION GEOLOGY AND APPLIDE GEOLOGY -:Prepared By:- GEC,GODHRA
SARDAR VALLABHBHAI PATEL INSTITUTE OF TECHNOLOGY
FE: Geotechnical Engineering
SOIL CHARACTERISTIC I.
INDEX PROPERTIES, RELATIONSHIPS AND TEST
Compaction According ASTM D 1557/02
Phase Relations N. Sivakugan Duration: 6 min 31 s.
5. WEIGHT VOLUME RELATIONSHIPS
Density Using Volume to Calculate Weight Density = Weight / Volume
1.1 COMPONENTS OF SOILS In natural occurrence, soils are three-phase systems consisting of soil solids, water and air. It is important to know the void.
Geotechnics 1 (BFC 21702) SOIL COMPACTION.
Permeability By Constant Head Method
Soil mechanics INTRODUCTION ABOUT THE SUBJECT? WHY WE ARE STUDY THIS SUBJECT? HISTORY OF THE SUBJECT?
GEOTECHNICAL ENGINEERING – I B.E. IVTH SEMESTER
Permeability By Falling Head Method
γdry=110 Find: VTotal[ft3] of borrowed soil Fill VT=10,000 [ft3]
Find: Vwater[gal] you need to add
Find: Saturation, S 11% d=2.8 [in] 17% 23% 83% L=5.5 [in] clay
Experiment # 2 Atterberg Limits.
The Density Problem.
Presentation transcript:

Borrow & Fill Computations

Cut and Fill Slopes FHWA, 2004

Proper OM & MD at time of compaction???

Photo: Rick Wooten ………………..Progressive Slope Failures

Vol (ft 3 )Wt. (lbs/ft 3 ) VaAirWa VwWaterWw VsSoilWs Borrow Data: Wet density in situ = 106 lbs/ft3 Specific gravity = 2.70 Moisture Content = 15% Proctor Results: OM = 9% MD = 117 lbs/ft3 (dry) Vv Vt

Vol (ft 3 )Wt. (lbs/ft 3 ) VaAirWa VwWaterWw VsSoilWs Ws = Dry Density (lbs/ft3) = Wet Density (lbs/ft3) 1 + moisture content (decimal form) Borrow Data: Wet density in situ = 106 lbs/ft3 Specific gravity = 2.70 Moisture Content = 15% Proctor Results: OM = 9% MD = 117 lbs/ft3 (dry)

Vol (ft 3 )Wt. (lbs/ft 3 ) VaAirWa VwWaterWw VsSoilWs Ws = Dry Density (lbs/ft3) = Wet Density (lbs/ft3) 1 + moisture content (decimal form) Ws = Dry Density (lbs/ft3) = 106 lbs/ft Borrow Data: Wet density in situ = 106 lbs/ft3 Specific gravity = 2.70 Moisture Content = 15% Proctor Results: OM = 9% MD = 117 lbs/ft3 (dry)

Vol (ft 3 )Wt. (lbs/ft 3 ) VaAirWa VwWaterWw VsSoil Ws 92 Ws = Dry Density (lbs/ft3) = Wet Density (lbs/ft3) 1 + moisture content (decimal form) Ws = Dry Density (lbs/ft3) = 106 lbs/ft Ws = 92 lbs/ft 3 Borrow Data: Wet density in situ = 106 lbs/ft3 Specific gravity = 2.70 Moisture Content = 15% Proctor Results: OM = 9% MD = 117 lbs/ft3 (dry)

Vol (ft 3 )Wt. (lbs/ft 3 ) VaAirWa VwWaterWw VsSoil Ws 92 Moisture Content = weight of water *100 weight of soil Ws = Dry Density (lbs/ft3) = Wet Density (lbs/ft3) 1 + moisture content (decimal form) Ws = Dry Density (lbs/ft3) = 106 lbs/ft Ws = 92 lbs/ft 3 Borrow Data: Wet density in situ = 106 lbs/ft3 Specific gravity = 2.70 Moisture Content = 15% Proctor Results: OM = 9% MD = 117 lbs/ft3 (dry)

Vol (ft 3 )Wt. (lbs/ft 3 ) VaAirWa VwWaterWw VsSoil Ws 92 Moisture Content = weight of water *100 weight of dry soil 15 = Ww * lbs/ft 3 Ws = Dry Density (lbs/ft3) = Wet Density (lbs/ft3) 1 + moisture content (decimal form) Ws = Dry Density (lbs/ft3) = 106 lbs/ft Ws = 92 lbs/ft 3 Borrow Data: Wet density in situ = 106 lbs/ft3 Specific gravity = 2.70 Moisture Content = 15% Proctor Results: OM = 9% MD = 117 lbs/ft3 (dry)

Vol (ft 3 )Wt. (lbs/ft 3 ) VaAirWa VwWater Ww 14 VsSoil Ws 92 Moisture Content = weight of water *100 weight of soil 15 = Ww * lbs/ft 3 Ww = 14 lbs/ft3 Ws = Dry Density (lbs/ft3) = Wet Density (lbs/ft3) 1 + moisture content (decimal form) Ws = Dry Density (lbs/ft3) = 106 lbs/ft Ws = 92 lbs/ft 3 Borrow Data: Wet density in situ = 106 lbs/ft3 Specific gravity = 2.70 Moisture Content = 15% Proctor Results: OM = 9% MD = 117 lbs/ft3 (dry)

Vol (ft 3 )Wt. (lbs/ft 3 ) VaAir Wa 0 VwWater Ww 14 VsSoil Ws 92 Specific Gravity (Gs) = 2.70 (unitless) Unit Weight water (γ w ) = 62.4 lbs per ft 3

Vol (ft 3 )Wt. (lbs/ft 3 ) VaAir Wa 0 VwWater Ww 14 VsSoil Ws 92 Specific Gravity (Gs) = 2.70 (unitless) Unit Weight water (γ w ) = 62.4 lbs per ft 3 Vol Soil (Vs) = Ws Gs * γw

Vol (ft 3 )Wt. (lbs/ft 3 ) VaAir Wa 0 VwWater Ww 14 Vs 0.55 Soil Ws 92 Specific Gravity (Gs) = 2.70 (unitless) Unit Weight water (γ w ) = 62.4 lbs per ft 3 Vol Soil (Vs) = Ws= 92 lbs/ft3 Gs * γw (2.70)*(62.4 lbs)

Vol (ft 3 )Wt. (lbs/ft 3 ) VaAir Wa 0 VwWater Ww 14 Vs 0.55 Soil Ws 92 Specific Gravity (Gs) = 2.70 (unitless) Unit Weight water (γ w ) = 62.4 lbs per ft 3 Vol Soil (Vs) = Ws= 92 lbs/ft3 Gs * γw (2.70)*(62.4 lbs) Vs = 0.55 ft3

Vol (ft 3 )Wt. (lbs/ft 3 ) VaAir Wa 0 VwWater Ww 14 Vs 0.55 Soil Ws 92 Specific Gravity (Gs) = 2.70 (unitless) Unit Weight water (γ w ) = 62.4 lbs per ft 3 Vol Soil (Vs) = Ws= 92 lbs/ft3 Gs * γw (2.70)*(62.4 lbs) Vs = 0.55 ft3 Vol Voids (Vv) = Vt - Vs

Vol (ft 3 )Wt. (lbs/ft 3 ) VaAir Wa 0 VwWater Ww 14 Vs 0.55 Soil Ws 92 Specific Gravity (Gs) = 2.70 (unitless) Unit Weight water (γ w ) = 62.4 lbs per ft 3 Vol Soil (Vs) = Ws= 92 lbs/ft3 Gs * γw (2.70)*(62.4 lbs) Vs = 0.55 ft3 Vol Voids (Vv) = Vt - Vs Vv = 1 – 0.55 Vv = 0.45 ft3 (we will use this value later…)

Vol (ft 3 )Wt. (lbs/ft 3 ) VaAir Wa 0 VwWater Ww 14 Vs 0.55 Soil Ws 92 Specific Gravity (Gs) = 2.70 (unitless) Unit Weight water (γ w ) = 62.4 lbs per ft 3 Vv = 0.45 ft3 Vw = Ww = 14 lbs/ft3 γ w 62.4 lbs

Vol (ft 3 )Wt. (lbs/ft 3 ) VaAir Wa 0 Vw 0.22 Water Ww 14 Vs 0.55 Soil Ws 92 Specific Gravity (Gs) = 2.70 (unitless) Unit Weight water (γ w ) = 62.4 lbs per ft 3 Vw = Ww = 14 lbs/ft3 γ w 62.4 lbs Vw = 0.22 ft3

Vol (ft 3 )Wt. (lbs/ft 3 ) VaAir Wa 0 Vw 0.22 Water Ww 14 Vs 0.55 Soil Ws 92 Specific Gravity (Gs) = 2.70 (unitless) Unit Weight water (γ w ) = 62.4 lbs per ft 3 Vv = 0.45 ft3 Vol Air = Va = Vv – Vw

Vol (ft 3 )Wt. (lbs/ft 3 ) VaAir Wa 0 Vw 0.22 Water Ww 14 Vs 0.55 Soil Ws 92 Specific Gravity (Gs) = 2.70 (unitless) Unit Weight water (γ w ) = 62.4 lbs per ft 3 Vv = 0.45 ft3 Vol Air = Va = Vv – Vw Va = 0.45 – 0.22

Vol (ft 3 )Wt. (lbs/ft 3 ) Va 0.23 Air Wa 0 Vw 0.22 Water Ww 14 Vs 0.55 Soil Ws 92 Specific Gravity (Gs) = 2.70 (unitless) Unit Weight water (γ w ) = 62.4 lbs per ft 3 Vol Air = Va = Vv – Vw Va = 0.45 – 0.22 Va = 0.23 ft3

Vol (ft 3 )Wt. (lbs/ft 3 ) Va 0.23 Air Wa 0 Vw 0.22 Water Ww 14 Vs 0.55 Soil Ws 92 Specific Gravity (Gs) = 2.70 (unitless) Unit Weight water (γ w ) = 62.4 lbs per ft 3 Vv = 0.45 ft3 Void Ratio (e) = Vv Vs

Vol (ft 3 )Wt. (lbs/ft 3 ) Va 0.23 Air Wa 0 Vw 0.22 Water Ww 14 Vs 0.55 Soil Ws 92 Specific Gravity (Gs) = 2.70 (unitless) Unit Weight water (γ w ) = 62.4 lbs per ft 3 Void Ratio (e) = Vv Vs =

Vol (ft 3 )Wt. (lbs/ft 3 ) Va 0.23 Air Wa 0 Vw 0.22 Water Ww 14 Vs 0.55 Soil Ws 92 Specific Gravity (Gs) = 2.70 (unitless) Unit Weight water (γ w ) = 62.4 lbs per ft 3 Void Ratio (e) = Vv Vs = e = 0.82

Vol (ft 3 )Wt. (lbs/ft 3 ) VaAirWa VwWaterWw VsSoilWs Fill Data: Wet density in situ = 106 lbs/ft3 Specific gravity = 2.70 Moisture Content = 15% Specific Gravity = 2.7 Proctor Results: OM = 9% MD = 117 lbs/ft3 (dry) Vv Vt

Vol (ft 3 )Wt. (lbs/ft 3 ) VaAirWa VwWaterWw VsSoilWs Fill Data: Wet density in situ = 106 lbs/ft3 Specific gravity = 2.70 Moisture Content = 15% Specific Gravity = 2.7 Proctor Results: OM = 9% MD = 117 lbs/ft3 (dry) Vv Vt Moisture Content = weight of water *100 weight of soil

Vol (ft 3 )Wt. (lbs/ft 3 ) VaAirWa VwWaterWw VsSoilWs Fill Data: Wet density in situ = 106 lbs/ft3 Specific gravity = 2.70 Moisture Content = 15% Specific Gravity = 2.7 Proctor Results: OM = 9% MD = 117 lbs/ft3 (dry) Vv Vt Moisture Content = weight of water *100 weight of soil 9 = Ww * lbs/ft3

Vol (ft 3 )Wt. (lbs/ft 3 ) VaAirWa VwWater Ww 10.5 VsSoilWs Fill Data: Wet density in situ = 106 lbs/ft3 Specific gravity = 2.70 Moisture Content = 15% Specific Gravity = 2.7 Proctor Results: OM = 9% MD = 117 lbs/ft3 (dry) Vv Vt Moisture Content = weight of water *100 weight of soil 9 = Ww * lbs/ft3 Ww = 10.5 lbs/ft3

Vol (ft 3 )Wt. (lbs/ft 3 ) VaAirWa VwWater Ww 10.5 VsSoil Ws 117 Fill Data: Wet density in situ = 106 lbs/ft3 Specific gravity = 2.70 Moisture Content = 15% Specific Gravity = 2.7 Proctor Results: OM = 9% MD = 117 lbs/ft3 (dry) Vv Vt Ws = Dry Density (lbs/ft3) = MD = 117 lbs/ft3

Vol (ft 3 )Wt. (lbs/ft 3 ) VaAir Wa 0 VwWater Ww 10.5 VsSoil Ws 117 Fill Data: Wet density in situ = 106 lbs/ft3 Specific gravity = 2.70 Moisture Content = 15% Specific Gravity = 2.7 Proctor Results: OM = 9% MD = 117 lbs/ft3 (dry) Vv Vt Ws = Dry Density (lbs/ft3) = MD = 117 lbs/ft3

Fill Data: Wet density in situ = 106 lbs/ft3 Specific gravity = 2.70 Moisture Content = 15% Specific Gravity = 2.7 Proctor Results: OM = 9% MD = 117 lbs/ft3 (dry) Vv Vt Vol Soil (Vs) = Ws= 117 lbs/ft3 Gs * γw (2.70)*(62.4 lbs) Vol (ft 3 )Wt. (lbs/ft 3 ) VaAir Wa 0 VwWater Ww 10.5 VsSoil Ws 117

Fill Data: Wet density in situ = 106 lbs/ft3 Specific gravity = 2.70 Moisture Content = 15% Specific Gravity = 2.7 Proctor Results: OM = 9% MD = 117 lbs/ft3 (dry) Vv Vt Vol Soil (Vs) = Ws= 117 lbs/ft3 Gs * γw (2.70)*(62.4 lbs) Vs = 0.69 ft3 (compared to 0.55 from the borrow source) Vol (ft 3 )Wt. (lbs/ft 3 ) VaAir Wa 0 VwWater Ww 10.5 Vs 0.69 Soil Ws 117

Fill Data: Wet density in situ = 106 lbs/ft3 Specific gravity = 2.70 Moisture Content = 15% Specific Gravity = 2.7 Proctor Results: OM = 9% MD = 117 lbs/ft3 (dry) Vv Vt Vol (ft 3 )Wt. (lbs/ft 3 ) VaAir Wa 0 VwWater Ww 10.5 Vs 0.69 Soil Ws 117 Vol Voids (Vv) = Vt - Vs

Fill Data: Wet density in situ = 106 lbs/ft3 Specific gravity = 2.70 Moisture Content = 15% Specific Gravity = 2.7 Proctor Results: OM = 9% MD = 117 lbs/ft3 (dry) Vv Vt Vol (ft 3 )Wt. (lbs/ft 3 ) VaAir Wa 0 VwWater Ww 10.5 Vs 0.69 Soil Ws 117 Vol Voids (Vv) = Vt - Vs Vv = 1 – 0.69 Vv = 0.31 ft3

Fill Data: Wet density in situ = 106 lbs/ft3 Specific gravity = 2.70 Moisture Content = 15% Specific Gravity = 2.7 Proctor Results: OM = 9% MD = 117 lbs/ft3 (dry) Vv Vt Vol (ft 3 )Wt. (lbs/ft 3 ) VaAir Wa 0 VwWater Ww 10.5 Vs 0.69 Soil Ws 117 Vw = Ww = 10.5 lbs/ft3 γ w 62.4 lbs

Fill Data: Wet density in situ = 106 lbs/ft3 Specific gravity = 2.70 Moisture Content = 15% Specific Gravity = 2.7 Proctor Results: OM = 9% MD = 117 lbs/ft3 (dry) Vv Vt Vol (ft 3 )Wt. (lbs/ft 3 ) VaAir Wa 0 Vw 0.17 Water Ww 10.5 Vs 0.69 Soil Ws 117 Vw = Ww = 10.5 lbs/ft3 γ w 62.4 lbs Vw = 0.17

Fill Data: Wet density in situ = 106 lbs/ft3 Specific gravity = 2.70 Moisture Content = 15% Specific Gravity = 2.7 Proctor Results: OM = 9% MD = 117 lbs/ft3 (dry) Volume of voids = 0.31 Vv Vt Vol (ft 3 )Wt. (lbs/ft 3 ) VaAir Wa 0 Vw 0.17 Water Ww 10.5 Vs 0.69 Soil Ws 117 Vol Air = Va = Vv – Vw Va = 0.31 – 0.17

Fill Data: Wet density in situ = 106 lbs/ft3 Specific gravity = 2.70 Moisture Content = 15% Specific Gravity = 2.7 Proctor Results: OM = 9% MD = 117 lbs/ft3 (dry) Vv Vt Vol (ft 3 )Wt. (lbs/ft 3 ) Va 0.14 Air Wa 0 Vw 0.17 Water Ww 10.5 Vs 0.69 Soil Ws 117 Vol Air = Va = Vv – Vw Va = 0.31 – 0.17 Va = 0.14 ft3 (compared to 0.23 from the borrow source)

Fill Data: Wet density in situ = 106 lbs/ft3 Specific gravity = 2.70 Moisture Content = 15% Specific Gravity = 2.7 Proctor Results: OM = 9% MD = 117 lbs/ft3 (dry) Vv Vt Vol (ft 3 )Wt. (lbs/ft 3 ) Va 0.14 Air Wa 0 Vw 0.17 Water Ww 10.5 Vs 0.69 Soil Ws 117 Void Ratio (e) = Vv Vs

Fill Data: Wet density in situ = 106 lbs/ft3 Specific gravity = 2.70 Moisture Content = 15% Specific Gravity = 2.7 Proctor Results: OM = 9% MD = 117 lbs/ft3 (dry) Vv Vt Vol (ft 3 )Wt. (lbs/ft 3 ) Va 0.14 Air Wa 0 Vw 0.17 Water Ww 10.5 Vs 0.69 Soil Ws 117 Void Ratio (e) = Vv Vs = e = 0.45 Compared to e = 0.82 from the Borrow Source

Vol (ft 3 )Wt. (lbs/ft 3 ) Va 0.14 Air Wa 0 Vw 0.17 Water Ww 10.5 Vs 0.69 Soil Ws 117 Vol (ft 3 )Wt. (lbs/ft 3 ) Va 0.23 Air Wa 0 Vw 0.22 Water Ww 14 Vs 0.55 Soil Ws 92 BORROW DATA FILL DATA

The Answer: How much borrow material is needed?

The Answer: Volume of Borrow = 1 + e borrow Volume of Fill 1 + e fill

The Answer: Volume of Borrow = 1 + e borrow Volume of Fill 1 + e fill Volume of Borrow = ,000 yd

The Answer: Volume of Borrow = 1 + e borrow Volume of Fill 1 + e fill Volume of Borrow = ,000 yd Volume of Borrow = 62,759 yd 3