Did you see the news??? Zombie Apocalypse: Unit Rate survival.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Can you survive the Zombie Attack?. Your team is now ready for the Zombie Attack You will start with 10 lives If you lose them all before the zombies.
Advertisements

Finding Unit Price Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items Allows shoppers to compare the prices of items quickly and easily.
Preparing Your Flood Kit. What’s a Flood Kit? An emergency kit that would really help, if there was a flood in your home. A Flood kit is very important.
Ratios & Rates. Objective: Develop and use ratios, proportions, and percents to solve problems. Essential Questions: What are the differences between.
MET 12 Global Climate Change – Lecture 12
Reducing Carbon Footprint: Purchasing Power By Michael Nietfeld.
 ◦Availability-Fewer than 1 percent of U.S. filling station have it.  ◦Quality-In a test, a Chevrolet Tahoe FFV got 27 percent fewer miles.
Study suggestions of the day
5-2 Rates, and Unit Rates Warm Up Problem of the Day
CITY FURNITURE - CNG CONVERSION May 13, BACKGROUND INFORMATION.
HAZMAT Transportation LAW vs. POLICY. HAZMAT Transportation Hazmat (Flashpoint less than 200 degrees F) Hazmat (Flashpoint less than 200 degrees F) Materials.
SURVIVAL OF THE FITTEST by Uriel lira. BEST WEAPONS TO KEEP WITH YOU  Best weapons are bows and crossbows. Best arrows are silver because there lighter.
Which is the best buy? (based on price only). Ford Mustang, ’01 – One Owner, Runs great, Stored winters, 6 cly, 100,000, black, auto, $2500 obo Which.
By: Michael Dwyer And Briana Genovesi Period 7 English 12.
The Backpacker’s Outfitter James Cole. Overview Services ◦ Guided trips ◦ Courses Products ◦ Equipment ◦ Supplies.
The Backpacker’s Outfitter Susan Q. Student. Overview  Services –Guided trips –Courses  Products –Equipment –Supplies.
Objective - To represent functions using models, tables, graphs, and equations. Function - A rule that describes a dependent relationship between two quantities.
CW ___ Lost on the Moon.
Efficiency of Cars CREATE A PRESENTATION ABOUT HOW INCREASING THE EFFICIENCY OF CAR ENGINES WILL CHANGE AMERICA.
Parched by the AYDS?Have some SARS!.  Can Move 440 tons of product, 1 mile, on 1 gallon of diesel  Trains have increased efficiency by 85% since 1980.
Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items Allows shoppers to compare the prices of items quickly and easily.
Ratios, Rates, Distance and Proportions TSW write and simplify ratios. TSW determine unit rate. TSW calculate rates involving cost per unit to determine.
Unit Rates. Rate – a ratio that compares different kinds of units by division to obtain a unit rate or rate per unit. Unit Rates (You are finding how.
Transportation Around Afghanistan. A mini “Truck All” used to carry small supplies.
Green lunch Think how much rubbish will go into the bin? How to pack your “green” lunch box? Goals of green lunches? Healthy green lunch.
Greet the teacher and enter our classroom quietly. Hang your sweater/jacket in your locker. Take out your blue Take Home folder and hang your backpack.
Bibliography and Citations. Bibliography Refer to handout Refer to handout Entries should be organized alphabetically. Entries should be organized alphabetically.
Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L5.1 Unit Prices Planning healthy meals within a budget can save a lot of money. How to compare prices.
1) A class trip consists of 78 students and 6 teachers. How many students per teacher are there? 56.
The Backpacker’s Outfitter Willie Beasley. Overview Services ◦ Guided trips ◦ Courses Products ◦ Equipment ◦ Supplies 2 "Backpacker's Outfitter "
Energy Issues and the Impacts on Freight Transportation Dr. Mark Rodekohr Energy Information Administration May 17, 2006.
Home Carbon Footprint Reduction Some ways to reduce your Carbon Footprint at home: –Reduce dryer usage –Wash cloths with cold water –Regulate your in.
Computer time costs $4.50 for 30 min. What is the unit rate? Ratios and Rates COURSE 3 LESSON 5-1 cost number of minutes $ min = Write a rate comparing.
Ratios Part III Working with Rates and Unit Rates.
PRESENTED BY SKIP FISCHER PRESIDENT. NATIONAL FUEL COST 52 Week Annual Average Information Provided by: US Department of Energy.
Word Problems.
A rate is a ratio of two quantities using different units. Example: You pay $20 for 2 pizzas. Rate = Example: A car travels 250 miles in 5 hours. Rate.
Slide 1 Tell us where you will be going. Describe the place you will be going. Tell us why you want to go there. Add a picture of the place you will be.
SURVIVAL OF THE FITTEST by Uriel lira. FOOD SUPPLIES NEEDED  Do you know how to survive? How long canned foods last? Well canned food are best to bring.
Hayden Mobile 3000 By Mr. Hayden. Cost of the Car Cost: $58, Cost with Sales Tax  Sales Tax = $58, x.07 = $4,  Total Cost = $58,
10/2 Warm Up 1. Gatorade is $1.09 per bottle. Write an equation for the price(p) of any number (n) bottles of Gatorade. Make a table for 1-10 bottles of.
A cell is like a car because a car has many different parts and works the same way.
A cell is like a truck. A nucleus is like a… The nucleus is like the person that drives the truck. The person controls the truck like the nucleus is the.
ShawnJon Productions presents... By John Kovel, Shawn Esperti, Cody Rumney.
Course Ratios, Rates, and Unit Rates 5-2 Rates, and Unit Rates Course 3 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation.
Don’t Break the Bank: Gas Mileage Tips to Save at the Pump September 2011.
Kindergarten Supply List
Kindergarten Supply List Pencils- 2 boxes (#2 lead) 1 - Large eraser
5-2 Rates, and Unit Rates Warm Up Problem of the Day
Rates and Unit rates.
The Backpacker’s Outfitter
The Backpacker’s Outfitter
Reducing Carbon Footprint: Purchasing Power
5-2 Rates, and Unit Rates Warm Up Problem of the Day
First Grade Supply List Dual Language-Mrs. Valenzuela
School supplies are stored and replenished every 9 weeks.
Mrs. Marcela Jeddery-FLS Classroom Supply List
5-2 Rates, and Unit Rates Warm Up Problem of the Day
5-1 Ratios to Rates.
What are zombies? November 4th (502), November 5th (504)
Mrs. Marcela Jeddery-FLS Classroom Supply List
Second Grade Supply List
EnvirOx Green Certified Neutral Floor Cleaner vs. P&G – Yield Slide
5-2 Rates, and Unit Rates Warm Up Problem of the Day
Unit Rates and Proportional Reasoning
Kindergarten Supply List –
Bell work 11/ − Find the difference ÷1.1
1 Pack of Glue Sticks- Regular Size ( 8 count)
Complete Vehicle Systems.
Presentation transcript:

Did you see the news???

Zombie Apocalypse: Unit Rate survival

We must Prepare!!! gosh darn

Survival supplies needed…

1) Find the best price... Nuge Ammo : 12 bullets_ $36 Army Surplus Box : 24 bullets_ $60 Hollow Points : 50 bullets_ $100

Of course we need a flamethrower!

2) Best price for fuel... Hand held tank : 40 oz_ $160 Backpack tank : 90 oz_ $180 Economy size tank : 500 oz_ $1500

3) Food… MREs : Box of 10_ $70 Lunchables packs: 4 Lunchable packs_ $20 Twinkies : 10 packages_ $15

4) Clean Water… Evian : 6 bottles_  $12 Wal-mart pack : 12 bottles_ $18  Nestle water pack : 24 bottles_ $20

…At some point we’ll have to give up our position

And for the get away we have…

5) The Bug-out Vehicle Truck : 400 miles___ 30 gallons of gas West Coast Chopper : 270 miles___ 5 gallons of gas Lambo : 360 miles___ 12 gallons of gas

I know what you’re thinking…

So BE PREPARED!