$83.24 × 3 $83.24 × 3 2 2 1 1 7 7 9. 4 4 $2. $23.07 × 4 $23.07 × 4 8 8 2 2 2 2 2. $9 1 1.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
______s Room Budget Created by:. My New Room I plan on purchasing _____ items for $ ____________.
Advertisements

Mad Hatter Tea Party Potluck photo album by STARS (Staff Representatives) May 26, 2011.
P1A have been learning about Celebrations. We talked about the ways we celebrated at Christmas time and how this is similar and different to Chinese New.
The Little Monsters’ Song. How many monsters can you see?
Kathleen bought 10 ¼ feet of pine board. Two projects later she had 3 5/6 feet of board left. How many feet of board had she used? ( NC- means no calculator)
Lemon Lime Soda Presented by: Jessica Behnke and Christina Williams.
Two-step Equations Real-life Situations
ADVERTISE THIS! Our Product Name: Price: Where to buy it: How to use it and good points:
Problem Solving and Estimation with Word Problems Review
CALCULATING THE COST OF TOTAL CREDIT Personal Finance.
Grade 6 Module 1 Lesson 7 Homework Answer Key.
Pronouns.
The Cost of Having a Baby. Tammy just found out she is pregnant, using the formula below figure out her due date. 1 st day of last menstrual Period +
1) Copy the word problem into your notebook. 2) Underline or circle key words or numbers 3) Create the algebraic expression for the word problem. 4) Solve.
Least Common Multiple Created by Cristina Salas Leal November 15, 2007.
Using Percents to Solve Problems
 30% of the 6h grader class at LSL turned in their money to go on a field trip next Wednesday. What fraction represents the number of students that had.
Lesson #13- Translating Words into Math
How can rounding help you solve word problems? For example: May’s mom gave her $58 to spend at the mall. She bought a sweater for $23, a shirt for $13.
Total Item Price: $ Dollars. Website: Price: $60.00.
Pre-Algebra Unit 6 Review. Unit 6 Review Answer (4,1)
Math-7 NOTES DATE: ______/_______/_______ What: Consumer Applications Why: To solve problems involving tax, tips, discounts, etc. What: Consumer Applications.
Unit One Test Review. Directions: Please put your name, date, and heading on a piece of lined paper. The title of the assignment is “Unit One Test Review.”
Multiplication and Division Word Problems. 1.) Understand the problem. Mrs. Bailey is having a birthday party for her daughter Jessica. She bought 5 packs.
4 square Writing.
Click for the next screen. Money Content Standard: Find a combination of coins that equals a given value Click for the next screen.
2 nd Grade Problem of Day – Set #2. Frank has 4 nickels. He spends 3 of his 4 nickels on gum. a.Does Frank spend all of his nickels on gum? _______ b.What.
How to Buy Something By: Katie Adler. What to Buy  Decide what you would like to buy, then head to the store!
Math Corner-Monday Show your thinking.
Objectives The student will be able to: 1. find the prime factorization of a number. 2. find the greatest common factor (GCF) for a set of monomials. SOL:
Word Problems Measurement RoundingPlace Value Fractions.
A.4 B.-5 C.10 D.2 E.-2 F.-7 G.7 H.-8 I.3 J.0 K.5 L.9 M.-4 N.-6 O.-9 P.6 Q.-1 R.-3 S.8 T.1.
Copyright © 2011 Study Island - All rights reserved. Name: _________________________________ Real-World Multiplication and Division Directions: Draw pictures.
DAILY MATH REVIEW DAYS WEEK TWENTY January 23-27, 2012.
Mrs. Herbison’s 3 Grade Math Lesson.  The word percent means “per 100,” “out of every 100” or “for every 100”  Meaning there are 30 houses out of.
Decimal Problem Solving.
By: Mrs.Denovans’ Grade 1 Class. If you give a horse a hat she will ask you to tie it on her.
HFWs: List The cup is _________________ the table. 2.- The cubs ran that _________________. 3.- The fish is _______________ the fishbowl. way.
Birthday. Your birthday is the day when you were born.
A item is marked 25% off and then you are given an additional discount of 10%. What will you pay? Are receiving a total of 35% off? Explain why or why.
Instructions for using this template. Remember this is Jeopardy, so where I have written “Answer” this is the prompt the students will see, and where.
Is it REASONABLE? October 13, What does it mean to be reasonable?
Are You Smarter than a Summer School Teacher? Are You Smarter Than a Summer School Teacher? 1,000,000 5th Level Topic 1 5th Level Topic 2 4th Level.
What I’ve Learned Lately October 24, 2011 to October 28, 2011.
DO NOW (1): Molly made 1 square cake for her birthday party. She divided it into 4 parts. How many people can have exactly ¼ of the cake? 1 ÷ ¼ = ?
10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt Addition.
Awarded If I Get Perfect Grades! Total Is $ Dollars.
ECommerce © 2011 wheresjenny.com 1 Electronic Commerce [Le Commerce électronique]
Bits and Pieces III Details- More or Less. What are Benchmarks? Fractions are Decimals!
3-1 Estimating with Decimals Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
Welcome to Grade 3 Math Seminar Ms. Nogueira
2 step equations word problems
Part 2. Aprende Student Council would like to sell hats as a school fundraiser. There are two companies that they are considering using. Hats R Us charges.
A Surprise Party By: Courtney DeHaven. What would you do if your best friend said, "I don’t think anyone is going to remember my birthday this year.
It was time to start Christmas shopping! Miss Bruch went to the store with $50 to buy gifts for the school’s Holiday Gift Drive. What are two items she.
Estimate Solutions. Any Sandwich$4.35 Lunch Specials Small Drink Medium Drink Large Drink Salad Chips Cookie Cone (small only) $1.35 $1.50 $2.10 $2.85.
Grammar Audition 台中市山陽國小 陳婉玉. She is going to wearing her new jeans. She is going to wear her new jeans. What are you going to wear? I wear a shirt. What.
Prehistoric World Images Inc. was founded in 1994 to support education and heighten the awareness of dinosaurs and other prehistoric animals. Dinosaur.
× 3 90 × 3 27 tens × 5 80 × 5 40 tens.
How to choose the suitable gift item at very affordable price?
Antjuan Davis May 24, 2015 EDU-225 Victoria Christensen
Rates.
Counting Money and Making Change
Surprised your SiSter With Rakhi Return Gifts.
Look at all the rubbish from
Look at all the rubbish from
Review HFWs.
Lesson Quizzes Standard Lesson Quiz
What’s your nationality? Where are you from?
Presentation transcript:

$83.24 × 3 $83.24 × $2

$23.07 × 4 $23.07 × $9 1 1

$12.87 × 6 $12.87 × $

$18.75 × 8 $18.75 × $1

Jessie is planning a surprise birthday party for her sister. When buying items for the party, Jessie gave the cashier a twenty-dollar bill. How much change did she receive?

Item Price per package Packages purchased Cost party hats $1.392 paper plates $1.753 paper cups $0.984 Total cost $1.89 × 3 $1.89 × 3 balloons $1.893 $ $5.

balloons $1.893 Item Price per package Packages purchased Cost $5.67 paper plates $1.753 paper cups $0.984 Total cost $1.39 × 2 $1.39 × $2. party hats $1.392 $2.78

balloons $1.893 Item Price per package Packages purchased Cost $5.67 party hats $1.392 paper cups $0.984 Total cost $2.78 $1.75 × 3 $1.75 × $5. paper plates $1.753 $5.25

balloons $1.893 Item Price per package Packages purchased Cost $5.67 party hats $1.392 paper plates $1.753 Total cost $2.78 $5.25 $0.98 × 4 $0.98 × $3. paper cups $0.984 $3.92

balloons $1.893 Item Price per package Packages purchased Cost party hats $1.392 paper plates $1.753 paper cups $0.984 Total cost $5.67 $2.78 $5.25 $ $17.

Jessie is planning a surprise birthday party for her sister. When buying items for the party, Jessie gave the cashier a twenty-dollar bill. How much change did she receive? $20.00 − $17.62 $20.00 − $ $