Unit 3 ~ Lesson 2 100 200 400 300 400 Lesson 1 Review 300 200 400 200 100 500 100 Recipe Ratio Tables Unit Rate Grab Bag.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Juan answered 80% of the question on his science test correctly. There were 30 questions on the test, and all the questions had equal value. How many questions.
Advertisements

Jeopardy FractionsDecimalsRatio/RateProportions Rationals Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Final Jeopardy.
Miscellaneous Problem solving. Word Problems b Bob is decorating the hallway. One wall measures 2m by 3m. The other wall measures 2m by 2m. What is the.
Look, read and choose Q1 Q4 Q7 Q10Q11 Q8 Q5 Q2 Q9 Q6 Q3 Q12 Q13Q15Q14.
Day 8 Problem Solving. Chocolates at the candy store cost $6.00 per dozen. How much does one candy cost? Round your answer to the nearest cent. Solution:
Proportional Relationships. Weight (ounces) Cost ($) Example 1: A new self-serve frozen yogurt store opened this summer that sells its.
To make yummy fruit punch, use 2 cups of grape juice for every 3 cups of apple juice. If you already have 12 cups of apple juice, how many cups of grape.
Vocabulary Calories & fat Ratios & Proportions
Chapter 5 Rates Unit Rates Speed.
How can you represent a relationship between two quantities?
Jeopardy Vocabulary A.M./P.M. Elapsed Time Measure Length Mass and Liquid Volume Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500.
Bell Work Jason eats 10 ounces of candy in 5 days.
5-1 RatiosRatios 5-2 RatesRates 5-3 Identifying and Writing ProportionsIdentifying and Writing Proportions 5-4 Solving ProportionsSolving Proportions 5-5.
Fractions, Decimals, and Percents
Ratios, Rates, and Unit Rates
Comparing Ratios Using Ratio Tables
Standards: Understand ratio concepts and use ratio reasoning to solve problems. MCC6.RP.1 Understand the concept of a ratio and use ratio language to.
THE FOOD BUDGET. Important Vocabulary Budget: A plan for managing money. Staples: Basic food items that are used on a regular basis. Food Assistance Program:
Evaluating Standardized Recipes. Step 1 Examine each recipe’s ingredient list for the following: Flour 1 cup Sugar1 Tablespoon (1Tbsp) Baking Powder1.
CCSS.6.RP.3, 3a, 3c More practice problems… Materials needed: Journal, glue, pencil, calculator, ruler to build ratio tables.
Unit29 Shopping Lesson 113 Miss Mao. A:How much is the (rice)? B: It’s (25 ¥) a kilo/a bag.a bottle. A: It’s cheap/expensive. A:How much are the (eggs)?
Do Now 2/24/11 Take out HW from last night. Take out HW from last night. Text p. 272, #10-36 evens, #44, & #47 Text p. 272, #10-36 evens, #44, & #47 Copy.
GCSE Mathematics Targeting Grade C Number Unit 6 Ratio.
4/17/2013 Review of Unit Rate.
Spotlight 5 L.A.Nuzhnenko
Wednesday, March 11 Make a scatter plot of data and describe its correlation. Find the theoretical probability of an event.
Ratios and Proportions An introduction. Ratios express relationships 1 dozen eggs $ cups of flour 1 cake This expresses the relationship that 1.
Bingo! Rates and Ratios November 13, FREE SPACE GOES IN THE MIDDLE
Multi-Step Word Problems - Y61 Adrian starts to read a book on Tuesday. On Wednesday, he reads 11 pages more than on Tuesday. He reaches page 35. How many.
Question 1 The recipe for chocolate chip cookies requires 2 cups of chocolate chips for every 6 cups of flour. What is the ratio of chocolate chips to.
Course Ratios and Proportions Warm Up Write each fraction in lowest terms
Aim: How do we find the probability of compound events? 1) How many pounds is 24 ounces? 1 pound = 16 ounces 2) Evaluate 3y – 7, when y = 5. 3) Solve and.
Question 1 The recipe for chocolate chip cookies requires 3 cups of chocolate chips for every 8 cups of flour. What is the ratio of chocolate chips to.
Mrs. Whalen’s Kindergarten Math Lesson #32: Addition Word Problems.
Understanding Unit Rates Unit 2. DIRECTIONS Use the word to complete each section. The answers are in order make sure they make sense. Answer the discuss.
Missing or Extra Information
Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L5.1 Unit Prices Planning healthy meals within a budget can save a lot of money. How to compare prices.
Using Tape Diagrams to Solve Ratio Problems. Learning Goal: I can solve real-world ratio problems using a tape diagram.
Finding Equivalent Ratios Given the Total Quantity.
Fractions… (Dun, dun, dun) ScalingConverting WorkKeys Questions.
Rates and Unit Rates Am I Proportional? Writing Equations Grab Bag
1 There are no apples. There aren’t any apples. There is an apple. There is one apple. There are a few apples. There are some apples. There are many apples.
OBJ: I will investigate the serving size of food.
To make chocolate chip cookies, use 4 cups of flour for every 3 cups of chocolate chips. If Charlie uses 12 cups of flour, how many cups of chocolate chips.
1 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt Addition.
Week-5_Ratios, Proportions, and Percent. Topic: Word problem on mixed number proportions.
To make yummy fruit punch, use 2 cups of grape juice for every 3 cups of apple juice. If you already have 12 cups of apple juice, how many cups of grape.
Problem Solving and Test Taking Strategies MSA Problem Solving in Mathematics Working Example Cindy was vacationing in North Carolina, which is 500 miles.
Topic 10 and 16 Assessment Study Guide Money and Financial Literacy.
RECIPE FOR 1 CAKE 2 Cups Flour 2 Eggs 1 Cup Sugar 1 Tbs Baking Powder
5-4 Your brother gave you two bags of pens. One bag contained 3 blue pens and 9 red pens. The other bag contained 6 red pens and 4 green pens. Which bag.
Lesson 111: Three Statements of Equality
Money Concept Assessment Bank
Rainbow Cupcake Recipe
Ratio and Proportion.
Repeated Addition and Multiplication.
Topic 10: Division Sam Mkumbo 3rd grade.
A ratio with a denominator of 1. Per means “for each unit.”
HW: Identifying Proportional Relationships Wkst
Review Miscellaneous Value of X Probability Linear Scale factor Q $100
Division ratio simplified one (1) __ hour.
Permutations COURSE 2 LESSON 12-6
Equivalent Ratios Practice
Unit Rates and Proportional Reasoning
Changing Ratios to Percent’s Guided Notes
Main Idea and New Vocabulary Key Concept: Proportion
March 20 Bell Ringer Mr. Turner bought x boxes of pencils. Each box holds 25 pencils. He left 3 boxes of pencils at home and took the rest to school.
Copy planner 7-1 Ratios and Proportions Warm Up
Changing Ratios to Percents
Presentation transcript:

Unit 3 ~ Lesson 2

Lesson 1 Review Recipe Ratio Tables Unit Rate Grab Bag

Row 1, Col 1 5 to 6 5 : 6 5/6 A soccer player makes 5 goals out of 6 shots. Write a ratio comparing goals made to total shots.

1,2 1 Find the missing value: ButterEggs ?5 210

1,3 $0.35 per oz If you buy a bottle of tide that costs $3.50 and it is 10 oz large, what is the unit rate?

1,4 5 to 9 5 : 9 5/9 There are 5 blue markers and 9 green markers in a pencil pouch. Write a ratio comparing blue markers to green markers.

2,1 1 to 6 1 : 6 1/6 A soccer player makes 5 goals out of 6 shots. Write a ratio comparing goals missed to total shots.

2,2 36 Find the missing value: TB MilkC. Flour 39 12?

2,3 $0.30 per slice If you buy a pound of ham that costs $7.50 and you get 25 slices what is the unit rate of each slice of ham?

2,4 33 Find the missing value: 26 11?

3,1 5 to 1 5 : 1 5/1 A soccer player makes 5 goals out of 6 shots. Write a ratio comparing goals made to goals missed.

3,2 3 If a dish serving 4 people calls for 12 eggs how many eggs would you need if you made it just for 1 person? ServingsEggs 1? 412

3,3 $0.20 per box If there are 12 juice boxes in a box and the box costs $2.40 what is the unit rate for each box?

3,4 Yes Do the 2 ratios below form a proportion? 2/7 and 6/21

4,1 3 to 7 3 : 7 3/7 Julie has 10 animals at home. 3 are dogs. Write a ratio comparing dogs to other animals.

4,2 If a casserole calls for 2 eggs for every 1 person, how many eggs would you need for 5 people? Create a chart and find the answer. EGGSPEOPLE

4,3 Sunny D You can buy 24 oz of OJ for $3.50. You can buy 36 oz of Sunny D for $4.00 Which is the better unit rate?

4,4 $2 Roxy bought 7 pens for $14. How much did 1 pen cost?

5,1 7 to 12 7 : 12 7/12 Daquan has 5 quarters and 7 pennies in his pocket. Write a ratio comparing pennies to total coins.

5,2 If a recipe calls for 1 cup of milk for every serving and you use 5 cups of milk, how many servings are you planning on making? Make a table to find your answer. MilkServings 11 55

5,3 Tide You can get 38 oz of Tide for $4.50. You can get 24 oz of All for $3.50 Which is a better unit rate?

5,4 $12 If potatoes cost $3 per 2 pounds. How much would 8 pounds of potatoes cost?