Study Guide Unit 4 Test “equations and inequalities”

Slides:



Advertisements
Similar presentations
What are we going to do? CFU Students, you already know how to solve equations. Now, we will solve two-step equations. Make Connection An equation states.
Advertisements

An inequality is a statement that two quantities are not equal
CCGPS Coordinate Algebra EOCT Review Units 1 and 2.
CCGPS Coordinate Algebra EOCT Review Units 1 and 2.
Quiz Evaluate each expression for the given values of the variables. 1. 6x + 9 for x = x + 3y for x = 4, y = 2 3. If n is the amount of money in.
6.1, Review Game Show InequalitiesEquationsExpressionsProportionalityFractions.
Math 7 Review 2008 TAKS. Notes These questions were gleaned from the 2008 released TAKS items. I tried to compare the questions from their 6 th, 7 th.
Find your seat. Team 1 Team 2 Team 3 Team 4 Team 5 Team 6.
5 Minute Check Write an inequality for each sentence. Complete on the back of your homework or in your notes. 1. You cannot spend more than $ More.
Lesson 3.6 – 3.7 Solve One-Step Inequalities Essential Question: How do you solve an inequality?
Solving One-step Inequalities. Inequalities Inequalities are similar to equations when solving. You can add, subtract, multiply or divide any amount to.
Solving and Graphing Linear Inequalities
Example 1-1a Use the Distributive Property to write as an equivalent expression. Then evaluate the expression. Answer: 52 Multiply. Add.
Note: The pages in this packet are meant for additional practice. Students are NOT expected to complete every problem in the packet. Rather, students should.
Note: The pages in this packet are meant for additional practice. Students are NOT expected to complete every problem in the packet. Rather, students should.
1.Every Person in your group needs a piece of paper, a pencil, graph paper, and a calculator. 2.Every Person in your group needs a letter, either T,
Writing Two-Step Equations
10-4 Solving Inequalities Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
Learn Alberta – video essons&lesson=m6lessonshell11.swf Solving Equations… (Unit.
Welcome to Interactive Chalkboard Mathematics: Applications and Concepts, Course 3 Interactive Chalkboard Copyright © by The McGraw-Hill Companies, Inc.
 UNDERSTANDING AND READING WORD PROBLEMS Do Now’s for Lessons 1-8.
© Mark E. Damon - All Rights Reserved Another Presentation © All rights Reserved.
Writing Two-Step Equations. Equation – a mathematical sentence containing variables, numbers and operation symbols Two-step equation – an equation with.
Note: Many problems in this packet will be completed together in class during review time. Students should complete several problems from each page-- in.
#1 Megan bought a pair of sneakers that were on sale for ½ the original price. She also used a coupon that said, "Save $4.25 off any purchase." If the.
What are the challenges? To know how to translate word problems into a workable mathematical equation. To know where to start and how to go about figuring.
Solving Algebraic Equations. How do I Solve Algebraic Equations? 1.What ever you add, subtract, multiply or divide to one side of the equation, you have.
Real life application Solving linear systems with substitution
Math-7 NOTES DATE: ______/_______/_______ What: equation word problems
Today’s Lesson: What: equation word problems Why: To use an EQUATION in order to solve for the unknown in several real-life situations. What: equation.
1.Solve the following multiplication two-step equations: 2.Solve the following division two-step equations: 3.What about these two equations? You can wait.
Ex 1: Convert 5 miles to feet. Warm up. CCGPS Coordinate Algebra EOCT Review Units 1 and 2.
Chapter 3 Review Game Puffer fish Basketball!!!!
Algebra I Released Items Equations and Inequalities.
BELLWORK You save $1.00 in an envelope. Each day for 5 more days you triple the dollars in the envelope from the day before. How much will you have on.
Evaluating Algebraic Expressions 3-7 Solving Inequalities by Multiplying and Dividing AF4.0 Students solve simple linear equations and inequalities over.
Algebra TEXAS StyleA2warmup2 Algebra 2 Warm-up 2.
Note: Many problems in this packet will be completed together in class during review time. Students are not expected to complete every single problem in.
What happens when there is more than one numerical value of x?
Algebraic Expressions
Solving Two-Step Inequalities. Warm Up Solve each inequality. Graph and check the solution.
Algebra I Chapter 2. Section 2-1 Writing Equations Ex1) Translate each sentence into an equation. Pay attention to the words is, is as much as, is the.
Learning Target: The student will be able to
Algebra I Chapter 2 Notes Linear Equations. Section 2-1 Writing Equations Ex1) Translate each sentence into an equation. Pay attention to the words is,
Claim 2 Smarter Balanced Sample Items Grade 7
1. Which situation below could represent the inequality 25x ≥ 500? a) A SALES PERSON EARNS A BASE SALARY OF $25 PER WEEK AND $311 PER SALE WANTS.
Note: Many problems in this packet will be completed together in class during review time. Students are not expected to complete every single problem in.
Two-Step Equation Word Problems
Janet earned $43 dollars babysitting and $25 dollars raking. About how much money did she earn altogether? About $70.
Ch 8 Equations and Inequalities
ALGEBRA READINESS LESSON 9-3 Warm Up Lesson 9-3 Warm-Up.
One-Step Equations with Rational Coefficients
BELLWORK You save $1.00 in an envelope. Each day for 5 more days you triple the dollars in the envelope from the day before. How much will you have on.
WARM UP 1.5x + 4 = t + 7 = m + 1 = w – 4 = y + 3 = t – 13 = 2 1.x = 3 2.t = -4 3.m = -4 4.w = -3 5.y = 4 6.t = 5.
Math-8 NOTES DATE: ______/_______/_______ What: Equation word problems Why: To use both one and two-step equations to solve word problems. What: Equation.
Splash Screen. Lesson Menu Five-Minute Check (over Lesson 5–3) Then/Now Key Concept: Addition and Subtraction Properties Example 1: Solve an Inequality.
Find the values of 42 ÷ b = 7 28 ÷ b = 4 Look at your answers and compare the values of b. Choose the answer below that best describes b. A. The value.
Basketball Review Game 1)Row Groups 2)One member from each group will use the whiteboard to answer the question, while the rest of your teammates solve.
Note: The pages in this packet are meant for additional practice. Students are NOT expected to complete every problem in the packet. Rather, students should.
Learn Alberta – video essons&lesson=m6lessonshell11.swf Solving Equations… (Unit.
Unit 3 (Part B) Assessment Review. Use substitution and the set of possible solutions {4, 5, 6, 7} to determine a solution to the equation 4x + 8 = 36.
7.EE.4 Use variables to represent quantities in a real-world or mathematical problem, and construct simple equations and inequalities to solve problems.
10-4 Solving Inequalities Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
7 th Grade Second Quarter Review: Standards 7.4, 7.14, and 7.15.
Name: ____________________________ Date: ____________ Section: _____ Inequalities in Word Problems Equations: __________________________________________.
Before: September 21, During: Solving One- Step Inequalities Learning Target: I can solve one-step inequalities by using addition, subtraction,
Holt Algebra Graphing and Writing Inequalities Warm Up Compare. Write, or =. 1. − < > > = Tell whether the inequality x
Review for Test. Question #1  Jillian can spend at most $135 at the movies. She wants to buy 3 boxes of popcorn and 2 boxes of candy to share with her.
Warm Up Problem Hannah bought a sweater for $43.99 and there is a 9% sales tax. If Hannah has $50.00 total, does she have enough to buy the sweater? Explain.
Unit 1 Assessment Review
Presentation transcript:

Study Guide Unit 4 Test “equations and inequalities” Name:_________________________________________________________________________________ Date: _____/_____/__________ Study Guide Unit 4 Test “equations and inequalities” Note: Many problems in this packet will be completed together in class during review time. Students are not expected to complete every single problem in the packet. They should complete several problems from each page-- in addition to studying the notes and past quizzes– in order to be fully prepared for test. TOPICS COVERED ON “equations/ inequalities” TEST: Modeling One -Step Equations (Balance scale with algebra tiles) Solving One and Two-Step Equations Equation Word Problems Solving One-Step Inequalities Graphing One-Step Inequalities NOTES SPACE/HELPFUL TIPS (to be filled out in class):

Modeling equations One-Step Equations: Draw tiles onto the below balance scales in order to model the following: One-Step Equations: 1. x + -2 = 3 2. 5 + x = -1 3. x + (-6) = 2 4. x – 7 = -1 x – (-3) = 6 6. x – (-2) = -3 Two-Step Equations: 7. 2x + 4 = -8 8. 3x + (-1) = 14

One-step equations Solve the following addition/ subtraction one-step equations: 1) x + 3 = -21 2) 4 + x = 16 x – 2 = -1 4) x – (-4) = -30 5) -12 + x = 28 6) x – (-100) = 75 7) x + 9 = -5 8) -15 = -6 + x 9) -4 = x – 24 Solve the following multiplication/ division one-step equations: 1) 3x = -21 𝒙 𝟒 = -8 -8x = 64 4) 99 = 9x 5) 𝒙 −𝟔 = -7 6) 𝟑 𝟒 x = 6 7) 3x = -21 8) 𝟐 𝟓 x = -4 9) 64 = -8x

two-step equations Solve the following two -step equations: 1) 5x + 4 = -21 x + 2 = -8 4 -8x – 2 = 62 4) 1 + 9x = 73 5) x – 8 = -2 -6 6) 3 x + 3 = 6 7) 15 = 3x + 12 8) 2 x - 3 = 5 5 9) 9 - 7x = 58 10) 18 = 4x + 6 11) x - 3 = 6 11 12) 3 - 12x = 51

equation word problems SITUATION EQUATION ANSWER Last week Frank ran 4 more miles than his dad. Frank ran 16 miles. How many miles did his dad run? What is the maximum amount of pop rocks packages you can buy with $4.00 if one package costs $0.80? You would like to save $200 for vacation spending money. You already have $30 in your savings account and you plan on saving $10 per week. How many weeks will it take you to save the money? You purchase three school play tickets, plus some concession goodies for $7. If you spent a total of $25, how much was each ticket? You sold five times the amount of girl scout cookie boxes that Sheila sold. If you sold 80 boxes, how many did Sheila sell? Mrs. Dyson unpacks a box of Christmas ornaments. She splits the ornaments equally among herself and her three family members. Then, she finds an additional 2 ornaments that she keeps for herself. If Mrs. Dyson ends up with a total of 24 ornaments (counting the extra two), how many ornaments were in the original box? 344 seventh- graders went on a field trip to Washington D.C. 15 students traveled by car and the rest were equally split among 7 school busses. How many students were on each bus?

solving and graphing inequalities Fill-in-the-Blanks: When multiplying or ______________________________ by a negative number, we __________________________ the inequality sign!!! For the following inequalities, decide whether you would need to switch the direction of the sign. Write “yes” or “no” in the blanks: 2) __________ x + -3 > 4 3) __________ 2x ≤ -4 4) __________ x > 4 -4 5) __________ -5x < 20 6) __________ 32 – x ≥ 4 7) __________ x ≤ 4 9 Solve each inequality and circle ALL the numbers that makes the inequality true: 8) x + 5 > -2 9) -3x ≤ 33 10) x – 7 < -2 11) x ≥ 20 -4 -6 -8 -7 7 -9 -11 -12 -9.5 11 12 -1 6 7 -9 5 4 2 -90 -5 -4 -81 -80.5 -80 Solve AND graph the following inequalities: 12) x + 9 > 2 12) -5 + x < 2 12) -6x ≥ 30 25 > 5x 12) x ≤ 4 - 2 12) 15 + x < 24 12) x > 3 3 12) -12x < 60 12) x + -45 ≥ -47

multiple choice 1. Apples cost $0.55 each, and oranges cost $0.75 each. Edward bought 8 apples, and some oranges. If he spent a total of $8.15, how many oranges did Edward buy? (pick correct equation) Casey earns $24 a day, plus $8 for each doll she assembles. Yesterday she earned $104. How many dolls did Casey assemble? (Pick the equation that correctly represents this situation) 3. Which of the following equations represents the given model? x + 5 = 40 5x = 40 x – 5 = 40 𝐱 𝟓 = 40 Rick paid $40 down on a stereo system and then made equal payments until he paid it off. He paid $240 in all. What more do you need to know to find how much he paid each month? A. What kind of music Rick likes. The amount of time it took to find the stereo. The number of payments he made. How much $ he makes at his job. 5) What is the value of “x”? x = 4 x = 6 x = 8 x = 10 6) Kira had 3 baskets of strawberries. Each basket contained the same number of strawberries. After giving 10 strawberries to her friend, she had 26 strawberries left. How many strawberries were in each basket? 3 10 12 36

9. Two-thirds less than 5 times a number is 44. Which equation represents this statement? 10. Tara bought three DVDs at the same price and paid $4.07 in sales tax. She spent $54.92 in all. How much did each CD cost? 11. Which of following numbers is A solution to the inequality? 5x > 45 A 8 B 9 C 10 D 7 12. What is the solution to the inequality? -6v < 144 13. Which inequality has the following solution? A 8 + x > 16 B x – 8 > 11 C 8x < 24 D x + (-5) > -2 14. a solution to the inequality? -2x > 40 A -20 B -19 C -21 D 20