Unit Rate and Unit Cost Honors Math – Grade 6. Problem of the Day The price list at the right shows the sale prices for DVDs in three different video.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Ratios and Rates Lesson
Advertisements

Warm Up Divide. Round answers to the nearest tenth
Chapter 2.4 Rates, Ratios, and Proportions. Slide A ratio compares two quantities.
Holt CA Course Rates AF2.2 Demonstrate an understanding that rate is a measure of one quantity per unit value of another quantity. Also covered:
Ratios & Rates. What is a ratio? A ratio is the comparison between two quantities Have we studied anything that would be considered a ratio? Fractions.
Math 015 Section 7.2 Ratios. Obj: To write a ratio of two quantities in simplest form A ratio is a comparison of two quantities that have the same units.
Warm Up 1. 14,000 is 2 % of what number? is 13% of what number? % of what number is 12? % of what number is 189? 560,
Ratios Rates and Unit Rate
5-2 Rates, and Unit Rates Warm Up Problem of the Day
Warm Up: Simplify each ratio below. (reduce) 4) 1) 2) 5) 3) 6)
Holt CA Course Rates. Holt CA Course Rates.
Basic Math Skills Lesson 10: Sales Tax p
Section 4-1 p. 156 Goal – to express ratios as fractions - to determine unit rates.
Transparency 2 Click the mouse button or press the Space Bar to display the answers.
Unit Rates Lesson 6.2.
9-9 6 th grade math Computing Discounts. Objective To find discount and sale price Why? To know how much you should pay for something that is on sale.
Math Rates.
Copyright © Cengage Learning. All rights reserved. Rational Expressions and Equations; Ratio and Proportion 6.
Write and Solve Proportions
Conversions 8th Grade Math.
A rate is a form of ratio in which the two terms are in different units. For example price of wheat is $2 for 3 Kg, then the rate would be $2 for 3 Kg.
Ratio, Proportion, and Triangle Applications Chapter Six.
Math on the Mind How many inches are in 1 foot? How many cups are in 1 pint? How many feet are in 1 yard? How many seconds in 1 minute? CHALLENGES: How.
Splash Screen. 5-minute check 1.A 2.B 3.C 4.D Five Minute Check 1 Write the ratio 36 to 21 as a fraction in simplest form. A. B. C. D. (over Lesson 6-1)
Ratios, Rates, and Unit Rates 5-2 Warm Up Divide. Round answers to the nearest tenth
Holt CA Course Rates Warm Up Warm Up California Standards California Standards Lesson Presentation Lesson PresentationPreview.
Ratios, Rates, Distance and Proportions TSW write and simplify ratios. TSW determine unit rate. TSW calculate rates involving cost per unit to determine.
4-2 Rates Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
5-1 Ratios & Rates Course 2 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Presentation.
Bell Work Write the ratio in simplest form: Write the above simplified ratio two other ways. What is the ratio of boys to girls and girls to boys.
Unit Rates. Rate – a ratio that compares different kinds of units by division to obtain a unit rate or rate per unit. Unit Rates (You are finding how.
Rates 4-1. Vocabulary Rate- a ratio that compares two quantities measured in different units. Unit rate- a rate whose denominator is 1 when it is written.
Bell Work Write the ratio in simplest form: Write the above ratio two other ways. What is the ratio of boys to girls and girls to boys in this class?
Ratios, Rates and Unit Rates Honors Math – Grade 7.
Learn to find units and compare unit rates, such as average speed and unit price. Course Rates.
Copyright © 2011 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall. Chapter 6 Ratio, Proportion, and Triangle Applications.
Unit Rates and Unit Cost SWBAT write rates; write unit rates; use unit cost to determine the better or best buy; compare rates.
A ratio that compares two quantities measured in different units. Suppose you read 233 words in two minutes. Your reading rate is.
Many people like shopping.. What is your favorite store?
Unit 1 Ratios and Unit Rates Unit 1 Ratios and Unit Rates.
5-2 Rates Course 2 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Presentation.
ALGEBRA READINESS LESSON 6-2 Warm Up Lesson 6-2 Warm-Up.
ALGEBRA READINESS LESSON 6-2 Warm Up Lesson 6-2 Warm-Up.
5-4 Dimensional Analysis Course 2 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Presentation.
Student will learn…. to find units and compare unit rates, such as average speed and unit price. Course 2 Rates M7 Workbook Volume 2 Chapter 5 Lesson 1.
UNIT RATE 7 th Grade Math. UNIT RATE  To find the Unit Rate, you would find the cost or amount for 1. Or the rate when the denominator is 1.  “How much.
Holt CA Course Rates Warm Up Warm Up California Standards Lesson Presentation Preview.
Grade Lesson 14. Notes Lesson 15 Percent of Change.
2.1 Unit Rates Essential Question: When and why do I use proportional comparisons?
Course Ratios, Rates, and Unit Rates 5-2 Rates, and Unit Rates Course 3 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Holt CA Course Rates AF2.2 Demonstrate an understanding that rate is a measure of one quantity per unit value of another quantity. Also covered:
Holt CA Course Rates Warm Up Warm Up California Standards California Standards Lesson Presentation Lesson PresentationPreview.
Math 015 Section 7.2 Ratios.
5-2 Rates Course 2 Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation.
Ratios, Rates & Conversions
Objective: Determine unit rates
Math 5-7: Percent of Change
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
2-6 RATIOS, RATES & CONVERSIONS
Ratios, Rates, and Unit Rates
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
A ratio with a denominator of 1. Per means “for each unit.”
Find the unit rate for typing 145 words in 5 minutes.
Course Rates Learn to find units and compare unit rates, such as average speed and unit price.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Warm Up: Divide using a calculator ÷ ÷ ÷ ÷
Objective: Students will be able to understand
Presentation transcript:

Unit Rate and Unit Cost Honors Math – Grade 6

Problem of the Day The price list at the right shows the sale prices for DVDs in three different video stores. Which store has the better buy? KEY CONCEPT Rate A rate is a ratio that compares two unlike quantities. A unit rate is a ratio that is simplified to have a denominator of 1 unit. It compares an amount, x, to one unit… A unit cost is the price per unit of an item. To find the better buy, find the unit rate. Then compare unit rates.

Write a ratio for each situation. Find the unit rate for Abe’s DVDs Find the unit rate for DVD Exchange. Find the unit rate for DVD City.

Express each as a unit rate. 70 minutes to stock 14 shelves140 miles on 4 gal of gas 720 words in 60 lines5 oranges for $1.20

$6.00 for 12 lb of spaghetti4 quarts of soup for $3.80 Express each as a unit rate.

Which is the better buy?

Find the better buy. 3 pt for $1.08 or 5 pt for $ cans for $4 or 4 cans for $5.50

A 30-ounce jar of salad dressing costs $2.39. A 24-ounce jar costs $2.14 and a 13-ounce jar costs $1.42. To the nearest cent, what is the cost per ounce of each size jar? Which is the best buy? 30-ounce jar24-ounce jar13-ounce jar