Unit Rates Unit 12 Lesson 3. Obj: To write a ratio of two quantities in simplest form A ratio is a comparison of two quantities that have the same units.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Finding Unit Price Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items Allows shoppers to compare the prices of items quickly and easily.
Advertisements

Ratios and Rates Lesson
Unit 2 Test Review. 1-6 How can you find out if two rates or ratios are equivalent? How do you create equivalent ratios or rates?
Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items Allows shoppers to compare the prices of items quickly and easily.
Constructed Response Assessment October 17th A ratio is a comparison of two quantities using division. Ratios can be written in three different ways:
Math 015 Section 7.2 Ratios. Obj: To write a ratio of two quantities in simplest form A ratio is a comparison of two quantities that have the same units.
Unit Rate Review From Ratios to Rates.
Warm-up: On page. Write each ratio in simplest form.
October 30, 2013 Mrs. Ford.  A restaurant bill will be paid equally between 4 friends. The bill totaled $ How much should each friend pay? Warm-up.
MJ MATH 1 : 02 RATIOS AND RATE REASONING : Module Two Test Review.
A ratio is a comparison of two quantities by division.
Ratios Rates and Unit Rate
Ratios and Unit Rates Lesson 6-1 & 6-2.
Unit Rate Review. Vocabulary Review A ratio is a comparison of two quantities by division. ̶17 out of 20 students, or A rate is a special type of ratio.
Warm Up: Simplify each ratio below. (reduce) 4) 1) 2) 5) 3) 6)
The unit rate is the rate for one unit of a given quantity.
Chapter 5 Ratios, Rates, Proportions
Copyright © 2012 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall. Chapter 5 Ratio, Proportion, and Measurement.
Objective:Objective: Students will express ratios and rates as fractions (8-1).
Transparency 2 Click the mouse button or press the Space Bar to display the answers.
RATIOS AND RATES.
4/17/2013 Review of Unit Rate.
+ Ratios & Rates PS 8 -1, 8-2, Solve single-step word problems involving ratios 8-2 Solve single-step word problems involving rates 8-4 Solve/Verify.
Unit Rates Lesson 6.2.
Copyright © Cengage Learning. All rights reserved. Rational Expressions and Equations; Ratio and Proportion 6.
The unit rate is the rate for one unit of a given quantity.
Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items Allows shoppers to compare the prices of items quickly and easily.
Ratios, Rates, and Unit Rates across the Universe An introduction.
Ratios, Rates, Distance and Proportions TSW write and simplify ratios. TSW determine unit rate. TSW calculate rates involving cost per unit to determine.
4-2 Rates Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
Using Multiplication & Division to Solve Problems Involving Rates TEKS 6.2C Lesson 7 (2 nd 6 Weeks)
Bell Work Write the ratio in simplest form: Write the above simplified ratio two other ways. What is the ratio of boys to girls and girls to boys.
Rates 4-1. Vocabulary Rate- a ratio that compares two quantities measured in different units. Unit rate- a rate whose denominator is 1 when it is written.
Over Lesson 6–1 A.A B.B C.C D.D 5-Minute Check 1 Express the ratio as a fraction in simplest form. 10 tulips to 18 daffodils Express the ratio as a fraction.
Unit 13 Unit Rate Objective: Students will distinguish between rate and unit rate.
OBJECTIVE: Learn to work with unit rates.. How many of you have ever had to spend your own money for food? If you walk into a store and are starving but.
Splash Screen Lesson 1 Contents Objective #1: Write Ratios as fractions in simplest form Example 1Write Ratios as Fractions Example 2Write Ratios as.
Splash Screen. 1.A 2.B 3.C 4.D Five Minute Check 6 A.10:34 B.17:5 C.5:17 D.34:10 Among the staff at Roosevelt Elementary, 68 teachers prefer coffee and.
FINANCIAL MATHEMATICS
ALGEBRA READINESS LESSON 6-2 Warm Up Lesson 6-2 Warm-Up.
ALGEBRA READINESS LESSON 6-2 Warm Up Lesson 6-2 Warm-Up.
Ratios Part III Working with Rates and Unit Rates.
Ratios and Unit Rate Reminder By: Mr. Menjivar. Ratios and Unit Rates Reminder R L 03/31/11 Ratios and Unit Rate Reminder Reflection 03/31/11 Observe,
Test Review By Zori Jones 1 st block Mr.Kollar
Problem of the Day There are 3 bags of flour for every 2 bags of sugar in a freight truck. A bag of flour weighs 60 pounds, and a bag of sugar weighs 80.
Warm Up Write each fraction in lowest terms
4-2 Unit Rates and Proportional Reasoning. Video Tutor Help Finding a unit rateFinding a unit rate (4-2) Comparing unit ratesComparing unit rates (4-2)
Course Ratios, Rates, and Unit Rates 5-2 Rates, and Unit Rates Course 3 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation.
Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items
Unit Rates Lesson 6-2.
Math 015 Section 7.2 Ratios.
5 Chapter Chapter 2 Ratio, Proportion, and Measurement.
Bell Work Write the ratio in simplest form: 18 24
Unit Rate Review Unit Rate Notes Page 39.
R.1 Fractions 6.2 Rates Objectives Write rates as fractions.
Ratio & Unit Rate Pre-Algebra.
Unit Rates Lesson 6-2.
Starter Activity: Mr. Huynh
Unit Rates Lesson 6-2.
Ratios, Rates, & Unit Rates
Chapter 6 Ratio, Proportion, and Line/Angle/Triangle Relationships
Ratios, Rates, and Unit Rates
Find the unit rate for typing 145 words in 5 minutes.
5th Period Warm Up During Christmas, a book store sold 72 books. If the ratio of books to bookmarks sold was 9:2, how many bookmarks did the store sell?
Ratios involving complex fractions
6-1: Ratios and Rates.
UNIT PRICE.
Presentation transcript:

Unit Rates Unit 12 Lesson 3

Obj: To write a ratio of two quantities in simplest form A ratio is a comparison of two quantities that have the same units. A ratio can be written in three different ways 1.As a fraction 2.As two numbers separated by a colon 3.As two numbers separated by the word to

Obj: To write a ratio of two quantities in simplest form Write the comparison 20 pounds to 24 pounds as a ratio in simplest form using a fraction, a colon and the word, to. 20 pounds 24 pounds = 5656 = 5:6 = 5 to 6

Obj: To solve application problems involving ratios A company spends $20,000 a month on television advertising and $15,000 a month on radio advertising. What is the ratio in simplest form of the cost of radio advertising to the total amount spent for advertising? Total amount spent = $35,000 radio advertising total = 15,000 dollars 35,000 dollars = 3737

Obj: To write rates A rate is a comparison of two quantities that have different units the units are written as part of the rate Example: Write 15 pounds of fertilizer for 12 trees as a rate in simplest form. 15 pounds 12 trees = 5 pounds 4 trees

Obj: To write unit rates A unit rate is a rate in which the number in the denominator is 1 to find a unit rate, divide the numerator of the rate by the denominator of the rate Example: Write 260 miles in 8 hours as a unit rate 260 miles 8 hours =32.5 miles/hour

Obj: To solve application problems involving rates A jeweler purchased 5 ounces of gold for $1625. Later, he sold the 5 ounces for $1720. What was his profit per ounce? Total profit = 1720 – 1625= $95 profit ounce = 95 dollars 5 ounces 19 dollars/ounce= = $19/oz

Obj: To solve application problems involving rates At one store John can buy 3 cans of corn for $0.98. Another store has the same brand on sale 5 cans for $1.67. Which is the better price? 98 cents 3 cans = 32.7 cents/can 167 cents 5 cans = 33.4 cents/can 3 cans for $0.98 is the better price

Coke 2 liter bottles 4 for $5 How much per liter? How much per bottle? Gatorade 8 pack for $ oz to 20 oz bottles How much per bottle? How much per oz (for each size)?

Ruffles Potato Chips 2 bags for $ to 20 oz. How much per oz for each size bag? Breyers Ice Cream Buy one get one free $5.79 each 1.75 qt. Containers How much per qt?

Safeway Select Detergent 300 oz. $10.99 What is the Unit Price? Wisk Laundry Detergent 100 oz. $4.99 What is the Unit Price?

“Finding the Better Buy” is determining which size, store, or deal will give you the most product for your money We use Unit Prices to compare product sizes to find the better buy We also use Unit Prices to determine which store or deal will give us the better buy

Dixie plates $ count Unit Price (per plate)? Hefty plates 2 for $ count (each pkg.) Unit Price (per plate)?

Practice Pages #1-38 odd