Add money problems. How to add 2, 3, and 4 digit problems. 1. 2342. 4,719 +165 +2,678.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
& GUIDED QUESTIONS MATH VOCABULARY DAY 43. Table of ContentsDatePage 1/8/13 Guided Question 86 1/8/13 Math Vocabulary 85.
Advertisements

Plastic Baseball Bats Plastic baseball bats are sold in packs of 4, and plastic baseballs are sold in packs of 8. a coach wants to give each of his players.
Mrs. Albert’s 3rd Grade Class
The perimeter of a rectangle can be found using the expression 2b + 2h where b represents the base of the rectangle and h represents the height of the.
Producers and Consumers Objective : You will be learning about producers and consumers.
By Ian Bircak and William Shuford The Plot Ian went to a cheesecake factory. He bought 542.3pounds of cake, which costed $ dollars. William came.
Instructions for using this template. Remember this is Jeopardy, so where I have written “Answer” this is the prompt the students will see, and where.
Unit One Review. 1) Bailey was mixing some instant pudding. The directions said to add 2 cups of milk to the contents of the package. The only measuring.
With this activity, you will measure several items to the nearest cm. and so on… You answers will be in whole centimeters. Have fun!
StepThings to remember What to do in the equation Step 1: Step 2: Step 3: Step 4:
Sales Tax And Tip. is determined by finding a certain percentage of a purchase price. It is added to your total bill when you make a purchase. Sales tax.
Money Problems next © 2007 Richard A. Medeiros. Use coins to solve the following problems. There can be more than one solution. next © 2007 RAM.
Step 4: Step 3: Step 2: Step 1: What to do in the equation Things to rememberStep.
Unit 2 Review Jeopardy Adding and Subtracting Decimals.
FRACTIONS & DECIMALS GO BACK TO ACTIVITY SLIDE
2 pt 3 pt 4 pt 5pt 1 pt 2 pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2pt 3 pt 4pt 5 pt 1pt 2pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2 pt 3 pt 4pt 5 pt 1 pt Geometry Fractions And Decimals.
1) Guess what the person will do 2) Chose A, B or C.
Review For Test #3. Place Value Decimals to Fractions Prime/ Composite Equivalent Fractions Rounding
A Trip to the Movies. You’re going to the movies… How much money will you need? Create a list based on the prices to the right. You must buy at least.
Money Problems next 2.MN#8 © Math As A Second Language All Rights Reserved.
Hosted by Mrs. Schettler Systems Word Problems Equations & Inequalities.
Before modifying and saving: A certificate may be printed when a student answers the last question correctly (Slide 35). A macro is used to print out.
Click for the next screen. Money Content Standard: Find a combination of coins that equals a given value Click for the next screen.
Step 1 Step 4 Step 2 Step 3 Use Model Drawing in Four-Step Process Main Idea of Question Work the computation (s).Describe how the problem was solved.
Money Adding and Subtracting. Menu Hamburger $2.30 Hot Dog$1.95 French Fries$1.05 Soft Drink$0.55 How much would it cost to have a hot dog and fries for.
Adding and Subtracting Decimals SWBAT fluently add and subtract decimals.
Adding and Subtracting Decimals. Steps to Add and Subtracting: 1) Stack the decimals 2) Line them up by their decimal points 3) Add zeros to any empty.
Money By Shelly Hodges Let’s learn about money!
Algebra TEXAS Style A1warmup16 Algebra I Warm-up 16.
Name: May be reproduced for classroom use. © Classroom Connect I’ve got change! 1¢ 5¢ 10¢ 25¢
I see a little girl and a ball in a car.. See the airplane and the little horse.
Solving Word Problem Equations. How do we do it? Jerry’s Bikes rents bikes for $10 plus $4per hour. Janice paid $30 to rent a bike. For how many hours.
Instructions for using this template. Remember this is Jeopardy, so where I have written “Answer” this is the prompt the students will see, and where.
How to add and subtract decimals When adding and subtracting decimals you always need to make shoer that every number is lined up properly and that the.
Economic Essentials #1 What is economics?. Economics The study of the choices people make to satisfy wants and needs.
The boy who lost a dollar Author: Ben Illustrator: Ben A story about money! ;
You are on top of a powerless ferris wheel. You are holding an umbrella, a skeleton key, and a whistle.
Using Tape Diagrams to Solve Ratio Problems © Hall's Happenings.
 Bryia went to the galleria and got 5 pairs of shoes for dollars a piece. How much did she spend in all?
I’m Going Grocery Shopping By Linda Wheeler June 20, 2006.
. 1). Suppose I go to the movie theater and I have $20 dollars to spend. Estimate whether I can I afford all the following items. ItemsPrices Movie Ticket$10.50.
Saving Money LEARNING OBJECTIVE To be able to add and subtract money to help us save and keep track of how much money we have.
Jeopardy Expressions Hosts: Eden and Halle. Game Board Sequences and Tables Simplify Linear Expressions Add Linear Expressions Distributive property 100.
10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt Counting.
100 Oxford Words. I the and to a was my went.
Be the first one to “swat” the correct answer! Fly Swatter Module 8: Percents.
Comic Strip Math Stories. Picture – show question Picture – show data known Picture – show how to figure Picture – show solution A box contains 14 candy.
Popcorn!!!! Problem 25 Step 1 Popcorn costs $0.75 a box. Carl and Diane each bought 1 box popcorn at the ball game. Carl brought 3 cans of juice and.
Hot Diggity Dog MATH! A game of adding and subtracting decimals.
Order of Operations Students will read word problems and make algebraic expressions.
POSSESSIVE PRONOUNS hers ours its She has got Tim’s hat. The hat is _________ his his NEXT 1/12.
Action Verbs An action verb tells what the subject does or did.
Addition and Subtraction of Decimals
Unit 4 Where is my car?
Decimals Adding/Subtracting n. Decimals Adding/Subtracting n.
Multi-step word problems
Warm Up Problem Natalie bought 12 pens for $0.59 each.
Hundred Dollar Questions
Objectives: applications of linear systems Standards: 2.2, 2.5, 2.8
Unit 3. Day 11..
Review for Chapter 3 Test
Popcorn Words they then very those them.
Rat’s Candy Plan.
Jeopardy Hosted by Mrs. Davis.
HFWS List 8.
Headband Game.
Study Tips Look over review sheet Look over wkbk. Pgs.
3. Write all your multiplication facts for 12.
Question 1 Ryan's age can be described as 5 less than 2 times his cousin's age. If his cousin's age is represented by the variable "m", write the algebraic.
Presentation transcript:

Add money problems

How to add 2, 3, and 4 digit problems , ,678

$ $12.76 $36.74

$ $12.76 $3.564

Steps: 1. Write down the big number first 2. Line up the second number under the first. 3. Watch your dollar sign and decimal

$ $17.89

$ $56.70

$5.67 $ $1.27

Phil bought a new toy car for $3.47, a bouncy ball for $2.12, and a box of crayons for $2.25. How much money did Phil spend?

Melanie went to the movies and got a bag of popcorn for $4.56 and a soda for $3.39. How much did Melanie spend at the movies?

Boris went to the baseball game and bought a hot dog for $1.25, a soda for $1.19, and a box of candy for $0.75. How much did Boris spend at the baseball game.