Course 2, Lesson 1-2 Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary. 1. $3.99 for 16 ounces 2. 730 miles in 14 hours 3. $28 for 15 goldfish.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Common Core Mathematical Practices. People who are good in math… Make sense of problems.
Advertisements

Standards for Mathematical Practice
Use the determine reasonable answers strategy to solve Exercises 1–4.
Splash Screen. Lesson Menu Five-Minute Check (over Lesson 11–3) CCSS Then/Now Key Concept: Multiplying Rational Expressions Example 1:Multiply Expressions.
Course 2, Lesson 2-8 Find the sale price to the nearest cent. 1. $120 jacket; 30% discount 2. $10,500 car; 10% discount 3. $35 sweater; 18% discount; 3%
Course 2, Lesson The amount a cashier earns is shown in the table. Determine whether the amount earned is proportional to the number of hours worked.
Course 2, Lesson 1-1 Find the mean, median, and mode for each data set. Round to the nearest tenth if necessary. 1. number of cars in household: 1, 3,
Course 2, Lesson 2-5 Use the determine reasonable answers strategy to solve Exercises 1–4. 1. If the speed limit is 65 miles per hour, what is a reasonable.
Write an integer for each situation. 1. stock market down 56 points
Course 2, Lesson 2-3 Estimate % of % of % of % of Twenty-two percent of the seventh-grade class at Santa Ana Middle.
1. $100 dinner; 20% gratuity 2. $12,300 car; 5% sales tax
Course 2, Lesson 2-6 Find each percent of change. Round to the nearest whole percent if necessary. State whether the percent of change is an increase or.
3. What is the constant of variation of the linear function. Pay $15
Course 2, Lesson 1-3 Simplify On her last science test, Maria answered of the questions incorrectly. Write as a fraction in simplest form.
Solve each inequality. Graph the solution set on a number line.
Course 2, Lesson 4-6 Use the draw a diagram strategy to solve Exercises The Rockwells have driven 180 miles, which is about of the way to their.
Course 2, Lesson 4-2 Write each fraction or mixed number as a decimal. Use bar notation if the decimal is a repeating decimal Write each decimal.
the right? Round to the nearest tenth.
Course 2, Lesson 1-5 Use the four-step plan to solve each problem. 1. A comic book store took in $2,700 in sales of first editions during November. December.
Course 2, Lesson 7-5 Find the length of each object on a scale drawing with the given scale. Then find the scale factor. 1. a subway car 34 feet long;
Find the volume of each pyramid. Round to the nearest tenth.
Find the area of each circle. Round to the nearest tenth. Use 3
Use the solve a simpler problem strategy to solve Exercises 1–3. 1. Mr. Cole decided to build a deck around his swimming pool. His pool is 25 feet by 10.
A ten-sided number cube with the numbers 1–10 on it is rolled. Find the probability of each event. Write each answer as a fraction. 1. P(3) 2. P(1 or 2)
Course 2, Lesson 7-6 Draw a top, a side, and a front view of the solid. 1. Draw the solid using the top, side, and front views shown. Use isometric dot.
1. choosing north, south, east, or west and one of the 50 states
HOW can bar diagrams or algebra tiles help you solve an equation?
HOW are percent diagrams used to solve real-world problems?
Solve by using a graph. 1. A carpet cleaner charges $25 per room cleaned. Predict the cost of having 5 rooms cleaned. 2. The table shows the number of.
Identify each solid. Name the number and shapes of the faces. Then name the number of edges and vertices Course 2, Lesson 8-1.
1. Construct a double box plot for the data in the table. Then compare the heights of the LA Lakers to the heights of the NY Knicks. 2. Candice used a.
HOW is compound interest different from simple interest? Ratios and Proportional Relationships Course 2, Inquiry Lab after Lesson 2-8.
5. Thirteen percent of the profits from Kendall’s business are
Find the surface area of each rectangular prism. Round to the nearest tenth if necessary Find the surface area of a rectangular prism that has.
Find the radius or diameter of each circle with the given dimensions. 1. d = 6 cm 2. r = 11 ft Find the circumference of each circle. Use 3.14 for π. Round.
Determine whether the conclusion is valid. Justify your answer. 1. To decide what main dish to serve at her wedding, Jeanne asks 50 of her friends and.
1. Akira earns $20 for every dog he washes. 2.
Find the surface area of each pyramid. Round to the nearest tenth.
Expressions and Equations
Solve. 1. A survey of high school students showed that 63% of students planned to take college courses after graduation. Predict how many of the 837 students.
Solve each inequality. Check your solution. 1. –3x ≥ k > 300 Solve each inequality. Graph the solution set on a number line. 4. 4p + 3 ≤ –1 5.
HOW is percent used to solve real-world problems? Ratios and Proportional Relationships Course 2, Inquiry Lab before Lesson 2-3.
Course 2, Lesson 7-4 Use the make a model strategy to solve Exercises 1 and 2. A 15-inch by 20-inch piece of poster board has a 3.5-inch square cut out.
Course 2, Lesson 2-2 Find each number. Round to the nearest tenth if necessary % of % of % of % of $ % of
Course 2, Lesson 1-7 Solve each proportion Solve. Assume all situations are proportional. 3. For every 4 students, 3 like peanut butter and jelly.
Solve each inequality. Graph the solution set on a number line. 1. 3a + 3 < y + 2 > –22 3. –5m – 5 ≤ Ann has only $10 to spend on carnival.
Use with Lesson X Standard X.XX.X Common Core State Standards © Copyright National Governors Association Center for Best Practices and Council of.
Use with Lesson X Standard X.XX.X Common Core State Standards © Copyright National Governors Association Center for Best Practices and Council of.
Compare and order integers Find the absolute value of an expression Lesson 2-1 Rational Numbers and Exponents.
HOW can a bar diagram or algebra tiles help you solve a real-world problem? Course 2, Inquiry Lab before Lesson 6-4 Expressions and Equations.
Evaluate each expression if a = 3, b = 7, and c =
How can you use numbers and symbols to represent mathematical ideas?
Use the guess, check, and revise strategy to solve each exercise.
Write each decimal as a fraction or mixed number in simplest form.
Find the value of x in each triangle
Use the four-step plan to solve each problem.
Lesson 1.3 Variables and Expressions (Glencoe book)
Analyzing PARCC Results to Inform Instruction
Splash Screen.
Evaluate each expression. Round to the nearest tenth if necessary.
Find the reciprocal of each number
Bellwork: 2/12/18 (Block 3) Use the look for a pattern strategy to solve Exercises 1–3. 1. In a stadium, there are 10 seats in the 1st row, 13 seats in.
2. Jack practiced dribbling a soccer ball for of his total
Multiply. Write in simplest form
Estimate each product. Use a bar diagram if needed
Multiply. Write in simplest form
Multiply. Write in simplest form
Solve each inequality. Graph the solution set on a number line.
Fluency- Integers Course X, Lesson X-X.
Solve each inequality. Check your solution. 1. –3x ≥ 9 2.
Presentation transcript:

Course 2, Lesson 1-2 Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary. 1. $3.99 for 16 ounces miles in 14 hours 3. $28 for 15 goldfish Calories in 3 servings 5. Which is the better unit price: $1.99 for a 3-ounce bottle or $2.49 for a 4-ounce bottle? 6. Cassandra leaves college to go home for the summer. She lives 424 miles away and arrives in 8 hours. Which ratio shows her rate of travel in simplest form?

Course 2, Lesson 1-2 ANSWERS 1. $0.25 per ounce miles per hour 3. $1.87 per goldfish Calories per serving 5. $2.49 for a 4-ounce bottle 6. 53:1

HOW can you show that two objects are proportional? Ratios and Proportional Relationships Course 2, Lesson 1-2

Ratios and Proportional Relationships Course 2, Lesson 1-2 Common Core State Standards © Copyright National Governors Association Center for Best Practices and Council of Chief State School Officers. All rights reserved. 7.RP.1 Compute unit rates associated with ratios of fractions, including ratios of lengths, areas and other quantities measured in like or different units. 7.NS.3 Solve real-world and mathematical problems involving the four operations with rational numbers. Mathematical Practices 1Make sense of problems and persevere in solving them. 3 Construct viable arguments and critique the reasoning of others. 4 Model with mathematics. 6 Attend to precision.

To simplify a complex fraction To find unit rates Ratios and Proportional Relationships Course 2, Lesson 1-2

Ratios and Proportional Relationships Course 2, Lesson 1-2 complex fraction

How did what you learned today help you answer the HOW can you show that two objects are proportional? Course 2, Lesson 1-2 Ratios and Proportional Relationships

How did what you learned today help you answer the HOW can you show that two objects are proportional? Course 2, Lesson 1-2 Ratios and Proportional Relationships Sample answers: By simplifying a complex fraction to find a unit rate By writing a percent as a rate per 100

Simplify. Ratios and Proportional Relationships Course 2, Lesson 1-2