Comparison Shopping What’s the better buy?. DIRECTIONS 1.Predict which is the better buy. 2.Calculate the unit rate for product #1. 3.Calculate the unit.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Part 2. Thing we really need for lessons: books notebooks folder pencil case PE kit.
Advertisements

Buying soup Imagine that you are going to buy 6 cans of soup. What is the cheapest way to buy the cans? Is the 3-can value pack really good value?
Pre-Algebra Glencoe 9.1 A ratio is a comparison of two numbers or measures using division. A ratio can be written three ways: 3:53/5 3 to 5 BACK.
Finding Unit Price Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items Allows shoppers to compare the prices of items quickly and easily.
Rates.
 A lot of people in England eat sandwiches for their supper.  You can not buy fruit sandwiches in the shops.  Each sandwich has three slices of bread.
Year 3 Problem Solving. l There are 30 people at a bus stop. 10 vampires suddenly appear and each bite the same number of people. All the people are bitten.
Warm Up Solve the proportion:
Quiz Review Write the ratio. Explain what the ratio means. Use the figures to write the ratio. circles to triangles 6:8 or 3:4 Explain: 6 circles.
Ratio & Unit Rate.
5-2 Rates, and Unit Rates Warm Up Problem of the Day
Lo- Develop strategies for calculating change from 20p, 50p, £1.
Warm up: W 1.) Calculate the total cost if I want to by an iPod that cost $120 and the sales tax rate is 7.5% 2.) Calculate how much I will pay in tax.
Unit 3 – Week 1 Cost Per Unit. Do Now – 5 x 2, 2 3  Please pick up your guided notes and respond to the following SILENTLY & INDEPENDENTLY: 1. What did.
Warm-up: 1.Solve: 3x – 4 – 5x < 10 2.Simplify: A) -3 (x – 5) B)2 (3x – 4) 18 December 15, 2010 HW: pg. 295 #21-30 Objective: SWBAT use unit rates to solve.
RATIOS AND RATES.
Shopping at the Supermarket Shopping List 1 bottle of milk 10 apples 1 watermelon 1 packet of noodles 2 tins of tuna fish chicken vegetables.
You need your Journal open to the Fruit and Veggie Box Problem ready to grade, a red pen, glue, calculator and a pencil.
Apply Cancellation to Units Now, let’s consider some simple multiplication problems that include units. Four boxes contain 8 marbles each. How many marbles.
Ratios, Rates, Distance and Proportions TSW write and simplify ratios. TSW determine unit rate. TSW calculate rates involving cost per unit to determine.
Rates and Unit Rates with Proportional Reasoning.
Bell Work Write the ratio in simplest form: Write the above simplified ratio two other ways. What is the ratio of boys to girls and girls to boys.
Unit Rates. Rate – a ratio that compares different kinds of units by division to obtain a unit rate or rate per unit. Unit Rates (You are finding how.
Common Assessment Quarter 2Test 1 Please read the questions carefully. Use scratch paper to work through the problems and record your answers on your answer.
Bell Work Write the ratio in simplest form: Write the above ratio two other ways. What is the ratio of boys to girls and girls to boys in this class?
Welcome to our Maths Evening. What does calculation mean?....a mathematical determination of the amount or number of something. Manipulating numbers to.
What is best? 20oz popcorn for $4.50 or 32 oz popcorn for $7.00 ? $ 4.50 / 20 = $0.225 per oz so $0.23 Here is the Unit Cost: $7.00 / 32 = $ per.
Pick a Ride Pick the ride you are most comfortable with… “It’s a Small World” a gentle, easy ride.
Please read the following and answer the question on your note sheet : The theater is having a special deal. If you buy 5 tickets at once, the cost is.
Ratio and Proportion(1) Arithmetic. 1If 29 pencils cost £5.51, what would 17 pencils cost ? 245 jotters cost £ What would 55 jotters cost ? 36 bottles.
Unit Cost lesson.  How much do you know about prices at the grocery store? (20 min)  Price is Right Grocery Game Price is Right Grocery Game  Practice.
LABEL and LIST Computer-Assisted Language Learning Oleh Nailul Faroh TBI-3A Oleh Nailul Faroh TBI-3A.
Place Value Tens & Ones Miss Koch. For Our Activity Today, Follow Along In Your Packets! And be sure to write in your answers.
Original Test Question A
How high is high tide?. High tide Low tide 11.5’ vertical difference The height of the tide is the vertical distance measured from “mean low tide”
Better Buys! Objective: Learn to make comparisons and identify which one is the better buy.
A) and B) andC) andD. and Determine which pair of ratios does NOT form a proportion. Method 1: Check the cross products. Cross products of proportions.
Comparison Shopping pp SECTION. Click to edit Master text styles Second level Third level Fourth level Fifth level 2 SECTION Copyright ©
MATH IN CTE Unit Cost lesson.
ESTIMATING MULTIPLYING Chapter 1 Lesson 1. 1: ESTIMATION Ask: What am I being asked in this problem? 1.Look at the largest number. Estimate it to the.
A ratio is a comparison of two numbers or measures using division. BACK  The numbers being compared have the same units.
Finding a percentage of an amount….. without a calculator!
UNIT RATE 7 th Grade Math. UNIT RATE  To find the Unit Rate, you would find the cost or amount for 1. Or the rate when the denominator is 1.  “How much.
GOOD JOB! She has got a pencil case, a pencil and a rubber. GOOD JOB! GOOD JOB!
Course Ratios, Rates, and Unit Rates 5-2 Rates, and Unit Rates Course 3 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation.
Chapter 4 and 5 Study Guide.
A Question of Sport Money The Ten Questions
9/15/16 & 9/16/16 A ratio is a comparison of two quantities. A ratio can be written three ways: 3:53/5 3 to 5 BACK.
Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items
SHOPPING.
Solving Proportions using…
Bell Work Write the ratio in simplest form: 18 24
FOOD IN CONTAINERS.
Chapter 10 “Chemical Quantities”
Rates And Unit Rates Use this quick response system to play this game. Students should be in groups and send 1 member up per time to answer a question.
Information Cards Type of Cereal Number of Students Rice Krispies 9
Unit 3 Review (Calculator)
Solving Proportions using…
Shopping for Food.
Please copy your homework into your assignment book
Better Buys! Objective:
© T Madas.
Unit 4 Shopping at the Supermarket
Calculate 9 x 81 = x 3 3 x 3 x 3 x 3 3 x 3 x 3 x 3 x 3 x 3 x =
UNIT PRICE.
Complete the family of four
Where’s the pencil?.
Solving Proportions using…
Drag the blue box to the correct answer.
Presentation transcript:

Comparison Shopping What’s the better buy?

DIRECTIONS 1.Predict which is the better buy. 2.Calculate the unit rate for product #1. 3.Calculate the unit rate for product #2. 4.Which is the better buy? 5.Was your prediction correct?

What is the better buy? Product #1 12 ounce can of Coke for $0.96 Product #2 16 ounce bottle of Coke for $1.12

What is the better buy? Product #1 24 ounce box of Cheerios for $4.80 Product #2 22 ounce box of Fruit Loops for $4.84

What is the better buy? Product #1 10 pencils for $2.30 Product #2 12 pencils for $2.64

What is the better buy? Product #1 46 ounces of Tide for $6.44 Product #2 56 ounces of Cheer for $8.96

What is the better buy? Product #1 14 ounces of Doritos for $4.20 Product #2 16 ounces of Wavy Lays for $4.80

What is the better buy? Product #1 3 pair of socks for $5.22 Product #2 5 pair of socks for $8.40

What is the better buy? Music Downloads #1 10 downloads for $7.50 Music Downloads #2 2 for $1.50