Please read the following and answer the question on your note sheet : The theater is having a special deal. If you buy 5 tickets at once, the cost is.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
The Real Cost When you save to make a big purchase, be sure to consider the sales tax you will have to pay. Have you ever paid sales tax?
Advertisements

Ratios and Proportional Relationships Test Review
Find the amount of an annuity that consists of 24 monthly payments of $700 each into an account that pays 8% interest per year, compounded monthly. NOTE:
Which states have a sales tax rate closest to the Texas sales tax rate?
Ratios and Rates Lesson
WELCOME to raffle ticket prizes Make sure you fill out your raffle ticket for a chance to win great prizes during the closing session!!
Chapter 5 Rates Unit Rates Speed.
Lemon Lime Soda Presented by: Jessica Behnke and Christina Williams.
ADVERTISE THIS! Our Product Name: Price: Where to buy it: How to use it and good points:
Percent/Discount/Tax Taryna Lam & Stephanie Ramos 5/30/08.
Decimal Word Problems. Edwin needs to go shopping to buy new clothes. He buys a total of eight shirts for $ What was the cost of each shirt? I know.
Find the missing values
Think of something you would like to buy. Do you know who makes it? Do you know its price? Buying, selling, and deciding on prices are important ideas.
Managing your Personal Finances Unit 1: Getting Your First Job (Job vs. Career)
© A Very Good Teacher th Grade TAKS Review 2008 Objective 2 Day 1.
S ALES TAX & T OTAL P URCHASE PRICE. sales tax A tax charged by most states on the selling price of a good or service, usually expressed as a percent.
Basic Math Skills Lesson 10: Sales Tax p
What is the Best Price?. I’m going to find the unit rate of 3 different types of apple juice.
Warm Up I can solve systems of equations by substitution.
Total Item Price: $ Dollars. Website: Price: $60.00.
If we are comparing time studying and your grade on a graph which do you think most depends on the other? Question of the day.
Lesson 2: Marketing. Outline of presentation Goals of marketing lesson Basic marketing concepts – Knowing your customer – Defining wholesale vs. retail.
Section 3.7 Cost, Income and Value Problems. Example 1 Tickets for the senior class pay cost $6 for adults and $3 for students. A total of 846 tickets.
LET ME COUNT THE WAYS Multiplication. Use What you Know 8 x 6 = ? If you can’t remember the answer to 8 x 6, then use a fact you do know. Such as 8 x.
Selling A House. Presented By: Team One Coldwell Banker Residential Brokerage.
Ratio Sponge Page 48 Find the following ratios THREE WAYS: 1)Pizza to coke 2) Pizza to total 3) Cupcakes AND coke bottles to pizza 4) Total to cupcakes.
What’s the Best Price? By: Blaire Bledsoe. Unit Rate Unit rate is a ratio that compares quantities of different units. To find the unit rate of something.
Unit Rate By: Alexis Huddleston. Heinz Ketchup 20 oz. $ 1.78.
Many people like shopping.. What is your favorite store?
$45-$50 USD/unit SPECIAL SUPER PRICE DEAL 50 Items for $14usd/Item “Ends March 15th 2011” Express Delivery 50 Items (7-10 days)
Given equations that represent the proportional relationship between the total cost, t and the number of items, n, how do you determine the best deal?
Name: Date: Counting Up to Make Change 1 DO NOT subtract to find the answer. Use change to find the answer. Example: 1)Count up, using coins, from the.
E pic E quations By Brendan Rucci Solving 1 Step Equations If you want to take yourself and some friends to the movies and it costs $10 per ticket and.
A item is marked 25% off and then you are given an additional discount of 10%. What will you pay? Are receiving a total of 35% off? Explain why or why.
RatioRatio Is all about sharing and being fair. RatioRatio Ratio is used to share things out when we are being fair. It is also used when one thing has.
Systems of Equations Applications. 4 Steps in solving word problems Step 1: Define variables Step 2: write two equations using the variables Step 3: Solve.
ROUNDING: When a number ends in 5 or above, ROUND UP When a number ends in 4 or below, ROUND DOWN 2.38= =4 (rounding to tenths) Round to whole.
Who is the Decimal Dynamo?. Question #1: If a wire is.06 meters long and you cut it into ten pieces, how long will each piece be?
Exit Slip Your favorite group is coming to town for a concert next month. At the door, the cost of one ticket is $30 plus 5% tax. 1.What will it cost for.
Problem of the Day Solve the following system any way: 6x + y = -39 3x + 2y = -15.
. 1). Suppose I go to the movie theater and I have $20 dollars to spend. Estimate whether I can I afford all the following items. ItemsPrices Movie Ticket$10.50.
Unit Pricing pp SECTION. Click to edit Master text styles Second level Third level Fourth level Fifth level 2 SECTION Copyright © Glencoe/McGraw-Hill.
Comparison Shopping pp SECTION. Click to edit Master text styles Second level Third level Fourth level Fifth level 2 SECTION Copyright ©
Warm Up Thursday October 30 th Micah bought 4 cases of water that are on sale and paid a total of $12. Use the ratio table to determine how much additional.
Grocery Store Layout Power Alley-located just inside the door, filled with specials. Caution: some of them may not be specials Power of the Perimeter-around.
1/9/09 BR: Describe one of the 6 common types of insurance and what it does for you Today: Picking the Right Types of Insurance Based on Opportunity Cost.
Warm-Up Dave bought 7 tacos and 3 burritos for $36. For the same price he could have bought 2 tacos and 6 burritos. How much do both tacos and burritos.
Find the third term of the sequence a n = 8 n + 1. Select the correct answer
Page 96 of your INB Write down this problem on your READY RECALL SHEET Be prepared to explain your answer if you are called on. find the cost of one box.
Fantasy Football Team Financials Team: Name:. Summary ItemExpensesRevenue Player Salary Tickets Sponsors Concessions Parking Merchandise Total Revenue:
 Shopping for bargains by comparing the prices of similar items or brands or comparing the prices at different stores.  To get a bargain, or get the.
Suppose you are going to make a questionnaire to find out what people think of a new sports drink. We might want to know the following: The age of the.
Multiplying Multi-Digit Numbers 5.NBT.7. APK : What We Already Know We already know how to multiply single-digit numbers. We already know how to multiply.
Objective 5.01H.  The amount of money that is paid for a good, service, or resource  In the U.S., it’s expressed in dollars and cents.  Indicates the.
Get the best by paying less for more with good discount offers.
1. Tom went to the farmer’s market to buy oranges
ANSWER SHEET LISTENING (PartⅠ~ Ⅳ) READING (PartⅤ ~ Ⅶ) NO
Making Real Math Connections: Unit Price Activity
Ms. Allen went to Walmart and bought 14 notebooks for $2. 58
T-Shirt Problem Use any method necessary to solve the following problem. You may work in groups of 3 or less.
Ratio Sponge Page 43 Find the following ratios THREE WAYS:
Please read the following and answer the question on your note sheet :
A ratio with a denominator of 1. Per means “for each unit.”
Simple and Compound Sentences Sit down * Stand Up
Ratio Warm-Up Page 41 Find the following ratios THREE WAYS:
Lesson 1.2/1.4 Order of Operations
Sharing numbers in a given ratio
Solving Systems of Equations By Substitution
Lesson 1.2 Order of Operations
Presentation transcript:

Please read the following and answer the question on your note sheet : The theater is having a special deal. If you buy 5 tickets at once, the cost is only $20! If you bought 5 tickets so that you and 4 friends could go see Despicable Me 2, how much would each of your friends have to pay you for their ticket?

Think……ONE WHAT? = =

= $ =.40 for 1 soda

18 ounces = $2.70 This box is 15 cents per ounce. 30 ounces = $3.60 This box is 12 cents per ounce.

SIZE OF ITEM TOTAL PRICE UNIT PRICE PER OUNCE

Sometimes the “best buy” is not the best choice for you. What factors beside price might you think about in buying fruit? Complete your ticket out the door