Unit 4 Review
Choose your team number A.1 B.2 C.3 D.4 E.5
Write 30/66 in simplest form. A.10/22 B.5/11 C.60/132 D.None of these
5/12 = 25/ A.15 B.25 C.60 D.None of these
Simplify the Ratio 12:40 A.6:20 B.3:12 C.24:80 D.None of these
Complete the table A.1, 147 B.1, 126 C.7, 147 D.None of these Number of hours 749 Number of meters 321
Team Scores PointsTeamPointsTeam
What percentage of your current points would you like to wager on the next question? A.0% B.25% C.50% D.75% E.100%
Every 5 days, John walks 25 miles. How many miles does he walk in 3 days? A.15 miles B.75 miles C.12.5 miles D.None of these
Team Scores PointsTeamPointsTeam
It costs $56 for 7 pizzas. What is the unit rate? A.$24 per pizza B.$8 per pizza C.$7 per pizza D.None of these
What is 25% of 400? A.25 B.100 C.200 D.None of these
125 out of 200 students attended the field trip. What percent is this? A.65% B.63% C.62.5% D.None of these
75 is what percent of 300? A.25% B.4% C.40% D.None of these
If 1 gallon = 4 pints, how many gallons is 60 pints? A.12 gallons B.240 gallons C.15 gallons D.None of these
Team Scores PointsTeamPointsTeam
What percentage of your current points would you like to wager on the next question? A.0% B.25% C.50% D.75% E.100%
Two 20 ounce Cokes have 480 calories. If Bob drinks 30 Cokes per month, How many calories is he taking in? A.720 calories B.7200 calories C.14,400 calories D.None of these
Team Scores PointsTeamPointsTeam