Unit 4 Review. Choose your team number A.1 B.2 C.3 D.4 E.5.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Lesson EQ How do you use proportions to convert measurements, find the unknown side length of polygon or real life objects, and interpret and construct.
Advertisements

Ratios, Rates, and Unit Rates across the Universe.
Quiz Review Write the ratio. Explain what the ratio means. Use the figures to write the ratio. circles to triangles 6:8 or 3:4 Explain: 6 circles.
Quiz 6A.  A comparison of two numbers by division ◦ Ratio  A comparison of two quantities that have different kinds of units ◦ Rate  A rate in which.
POD Write your own complex fraction that simplifies to ¼.
More About Ratios Number a paper from one to eight and find these ratios.
Choose a category. You will be given the answer. You must give the correct question. Click to begin.
Proportions. An equation stating that two ratios are equivalent is called a proportion. 200 Miles 4 Hours 50 Miles 1 Hour = An equation stating that two.
Convert between metric and imperial measurements
Convert Unit ____ Section 1.3 and intro to 1.4 (Proportions)
Section 4-1 p. 156 Goal – to express ratios as fractions - to determine unit rates.
Direct & Indirect Relationships in
Using the Conversion Factor
6-1 Ratios and Rates.  Ratio: a comparison of 2 numbers by division  5 out of 205:205  20  Ratios need to be written in simplest form  5/20 = 1/4.
Do Now: 1) Given triangle UAF with coordinates U(O, 4), A(8, -9), and F(-IO, -12), find the image of point A after a reflection in the y- axis. 2) After.
Hina Patel.  Unit convertor  Length  Weight  Volume  Temperature  Time.
2.6 Ratio, Proportion, and Percent
5-1 Ratios & Rates Course 2 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Presentation.
4-2 Rates Warm Up: November 4 th Divide ÷ ÷ ÷ ÷
Rates 4-1. Vocabulary Rate- a ratio that compares two quantities measured in different units. Unit rate- a rate whose denominator is 1 when it is written.
Mix-Freeze-Group. How many inches are equal to 3 feet? A. 24 inches = group of 2 B. 36 inches = group of 6 C. 42 inches = group of 4.
Solving Percent Problems Mrs. Maher. Rate and Ratio Review Ratios (4 forms of a ratio) 1) 5 flutes to 2 guitars 2) Of the students got an A. 3) 3 boys.
Over Lesson 6–1 A.A B.B C.C D.D 5-Minute Check 1 Express the ratio as a fraction in simplest form. 10 tulips to 18 daffodils Express the ratio as a fraction.
Splash Screen. Lesson Menu Five-Minute Check (over Lesson 6–1) Then/Now New Vocabulary Example 1:Find Unit Rates Example 2:Real-World Example: Compare.
Ratio Sponge Page 48 Find the following ratios THREE WAYS: 1)Pizza to coke 2) Pizza to total 3) Cupcakes AND coke bottles to pizza 4) Total to cupcakes.
2 pt 3 pt 4 pt 5pt 1 pt 2 pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2pt 3 pt 4pt 5 pt 1pt 2pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2 pt 3 pt 4pt 5 pt 1pt Proportions Similar Figures PercentsApplications.
Course 2, Lesson 1-2 Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary. 1. $3.99 for 16 ounces miles in 14 hours 3. $28 for 15 goldfish.
Math Jeopardy This or That It makes percents to me.
1 Gallon.
Conversions Learn to convert between and within the U.S. Customary System and the metric system.
1 cup= ____ ounces 8. 1 quart= ____ pints 2 1 ton= ____ pounds 2,000.
Vocabulary A ratio is a comparison of two quantities by division. One out of five pairs of shoes are flip fops. - Can be written 1 to 5, 1:5, or - No.
Warm – up #6. Homework Log Thurs 12/3 Lesson 4 – 7 Learning Objective: To simplify ratios, solve proportions, and convert units of measures Hw: #408 Pg.
1) A class trip consists of 78 students and 6 teachers. How many students per teacher are there? 56.
Are you smarter than the CRCT??. You will be shown a series of word problems with 4 possible answers. Your job is to use your scratch paper to figure.
Measurement review. Choose the best unit to measure each capacity. Write gallons, pints, or fluid ounces
Customary Conversions Lesson 1.3 Core Focus on Ratios, Rates and Statistics.
Measurement Practice Do you know your flash cards?
Using a unit multiplier to convert a rate
2 pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2 pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2 pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2 pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2 pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt Rates and Ratios Proportion.
Anna is 60 inches tall. How tall is she in centimeters? 1 inch  2.5 centimeters.
Convert unit rates section 1.3
A rate is a ratio of two quantities using different units. Example: You pay $20 for 2 pizzas. Rate = Example: A car travels 250 miles in 5 hours. Rate.
Lesson 6.1 Page 267 Ratios We will write ratios as fractions in simplest form We will simplify ratios involving measurements A Ratio i sa comparison of.
Ratios PreAlgebra Farris I can write ratios as fractions in simplest form. I can simplify ratios involving measurement.
Ratios, Rates and Unit Rates. A 24 ounce soda for $6.00 A 16 ounce soda for $4.80 or.
5 Chapter Chapter 2 Ratio, Proportion, and Measurement.
Convert Unit Rates Lesson 1.3.
You will be given the answer. You must give the correct question.
Customary Units of Measurement
Ratios and Rates.
4.7 Ratios, Proportions, & Converting Units of Measure
DO NOWs October 12-14, 2015.
Measurement Chart LENGTH Metric System Customary System
Lesson 6.1 Ratios and Rates
Measurement Chart Capacity Customary System 1 pint = cups
Do Now Divide ÷ ÷ ÷ ÷
Ratio Sponge Page 43 Find the following ratios THREE WAYS:
Math Jeopardy This or That It makes percents to me Sticky Situations
Warm-Up (Tuesday) What is the unit rate if there are 1,760 Calories in 5 servings? Which size package of pasta shown in the table has the lowest unit.
A way to compare 2 qualities Usually written as fractions
You will be given the answer. You must give the correct question.
Simplify the following ratio to it’s lowest terms.
REVIEW.
Week 20 Name ____________________ Day 1 Day 2
Back to menu.
1 yard, 2 feet or 6 feet (2 points) 2 kilometers 3,000 meters
Chapter 7-1 Ratios and Rates
Solve each situation by making a ratio table of values.
Solving Ratio Problems using Ratio Tables
Presentation transcript:

Unit 4 Review

Choose your team number A.1 B.2 C.3 D.4 E.5

Write 30/66 in simplest form. A.10/22 B.5/11 C.60/132 D.None of these

5/12 = 25/ A.15 B.25 C.60 D.None of these

Simplify the Ratio 12:40 A.6:20 B.3:12 C.24:80 D.None of these

Complete the table A.1, 147 B.1, 126 C.7, 147 D.None of these Number of hours 749 Number of meters 321

Team Scores PointsTeamPointsTeam

What percentage of your current points would you like to wager on the next question? A.0% B.25% C.50% D.75% E.100%

Every 5 days, John walks 25 miles. How many miles does he walk in 3 days? A.15 miles B.75 miles C.12.5 miles D.None of these

Team Scores PointsTeamPointsTeam

It costs $56 for 7 pizzas. What is the unit rate? A.$24 per pizza B.$8 per pizza C.$7 per pizza D.None of these

What is 25% of 400? A.25 B.100 C.200 D.None of these

125 out of 200 students attended the field trip. What percent is this? A.65% B.63% C.62.5% D.None of these

75 is what percent of 300? A.25% B.4% C.40% D.None of these

If 1 gallon = 4 pints, how many gallons is 60 pints? A.12 gallons B.240 gallons C.15 gallons D.None of these

Team Scores PointsTeamPointsTeam

What percentage of your current points would you like to wager on the next question? A.0% B.25% C.50% D.75% E.100%

Two 20 ounce Cokes have 480 calories. If Bob drinks 30 Cokes per month, How many calories is he taking in? A.720 calories B.7200 calories C.14,400 calories D.None of these

Team Scores PointsTeamPointsTeam