Survival of the Unit Rates, Fraction Ratios, and the Amazon Rainforest of course!

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Section 4-1 Ratio and Proportion SPI 12F: select ratios and proportions to represent real-world problems SPI 41B: calculate rates involving cost per unit.
Advertisements

Survival of the Unit Rates, Fraction Ratios, and the Amazon Rainforest of course!
Unit Rates and Ratios. Rates/ratios Can be written three different ways a to b a:b.
CALCULATING TIME, SPEED & DISTANCE Time / Distance / Speed Calculations.
Holt CA Course Rates AF2.2 Demonstrate an understanding that rate is a measure of one quantity per unit value of another quantity. Also covered:
Unit Rate Review From Ratios to Rates.
Vocabulary Review Unit Rates
{ 8-1: Ratios and Equivalent Ratios IWBAT read and write ratios and equivalent ratios.
A ratio is a comparison of two quantities by division.
Ratios Rates and Unit Rate
Rates Ratios and Unit Rates
Unit Rate Review. Vocabulary Review A ratio is a comparison of two quantities by division. ̶17 out of 20 students, or A rate is a special type of ratio.
The Amazon rain forest is full of diverse plant life. This rain forest has many plants and trees. Around a third of the world’s species of plants make.
Quiz: After Review Lessons feet = ____________ inches 60 yards = ___________ feet 2 tons = ____________ pounds 1,200 cm = ____________ meters 7.
The Amazon Rainforest by: Karen Marshall The Amazon Rainforest by: Karen Marshall.
Unit Rate and proportional reasoning
The key to solving word problems is DON’T BE SCARED.
Objective:Objective: Students will express ratios and rates as fractions (8-1).
Transparency 2 Click the mouse button or press the Space Bar to display the answers.
Created by: Mrs. Dube.  Rate – a ratio that compares two quantities measured in different units  Ex. miles/per hour  Unit rate – a rate whose denominator.
Math Rates.
Survival of the Unit Rates, Fraction Ratios, and the Amazon Rainforest of course!
Rate: a ratio that compares two different kinds of numbers, such as miles per hour (mph) or dollars per pound Unit Rate: compares the price of an item.
Ratios, Rates, and Unit Rates across the Universe An introduction.
Ratios, Rates, and Unit Rates 5-2 Warm Up Divide. Round answers to the nearest tenth
5-1 Ratios & Rates Course 2 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Presentation.
4-2 Rates Warm Up: November 4 th Divide ÷ ÷ ÷ ÷
4-4 Solving Proportions Vocabulary cross product.
Rates 4-1. Vocabulary Rate- a ratio that compares two quantities measured in different units. Unit rate- a rate whose denominator is 1 when it is written.
U NIT R ATES. A rate is a ratio of two quantities measured in different units. A unit rate is a rate that has a denominator of 1 unit. The three unit.
Learn to find units and compare unit rates, such as average speed and unit price. Course Rates.
Over Lesson 6–1 A.A B.B C.C D.D 5-Minute Check 1 Express the ratio as a fraction in simplest form. 10 tulips to 18 daffodils Express the ratio as a fraction.
Unit 13 Unit Rate Objective: Students will distinguish between rate and unit rate.
Chapter 3: Solving Equations
Warm Up Solve each equation. Check your answer. 1. 6x =
Review 4-1 Ratios and Proportions. Find the Unit Rate $50 for 8 h.
ALGEBRA READINESS LESSON 6-2 Warm Up Lesson 6-2 Warm-Up.
ALGEBRA READINESS LESSON 6-2 Warm Up Lesson 6-2 Warm-Up.
Are You Smarter Than a 7 th Grader? Are You Smarter Than a ? th Grader? 1,000,000 5th Level Topic 1 5th Level Topic 2 4th Level Topic 3 4th Level Topic.
Collision Course An Investigation Collision Course Two cars are on a collision course, heading straight at each other. One car is traveling at 50 miles.
Survival of the Unit Rates, Fraction Ratios, and the Amazon Rainforest of course!
4-2 Unit Rates and Proportional Reasoning. Video Tutor Help Finding a unit rateFinding a unit rate (4-2) Comparing unit ratesComparing unit rates (4-2)
2.1 Unit Rates Essential Question: When and why do I use proportional comparisons?
Course Ratios, Rates, and Unit Rates 5-2 Rates, and Unit Rates Course 3 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation.
2.1 Rates, Ratios, and Proportions EQ: How can I use units to understand problems and guide the solution of proportions?
1. If you travel at 10mph for 1 hour, how far do you travel?
Unit Rate Review Unit Rate Notes Page 39.
Students will be able to simplify fractions and ratios (5-4).
How far did the following travel :-
2.02 Unit Rate Review.
Speed, Distance, Time Calculations
Rates, Ratios, and Proportions
A B A B C D C D A B A B C D C D A B A B C D C D A B A B C D C D
Starter Questions 24/01/11 A car travels 50km. The journey takes 30minutes. Calculate the speed in km/hr. 2. A plane flies 2000km at an average speed of.
Change each fraction to a percent.
A car travels a distance of 665miles at
Starter Questions Convert the following to decimal time :-
Main Idea and New Vocabulary Example 1: Convert Rates
5th Period Warm Up During Christmas, a book store sold 72 books. If the ratio of books to bookmarks sold was 9:2, how many bookmarks did the store sell?
Ratios, Fractions, and Percents
Speed, Distance, Time Calculations
Starter Questions Convert the following to minutes :-
Speed, Distance, Time Calculations
Speed, Distance, Time Calculations
Which is the better buy?.
Speed, Distance, Time Calculations
Speed, Distance, Time Calculations Final Review
Unit Rate Unit 1 Lesson 2 Math 6.
Speed, Distance, Time Calculations
Presentation transcript:

Survival of the Unit Rates, Fraction Ratios, and the Amazon Rainforest of course!

Vocabulary! Scale Factor: a ratio between two sets of measurements Unit Rate: a comparison of two measurements in which one of the terms has a value of 1

Unit Rates with Speed Example: The top speed of a panther is 426 miles per 6 hours. How far does he run in 1 hour? Step One: Set up the unit rate fraction. 426 miles 6 hours Step Two: Divide & write your answer as a unit rate. 71 miles per 1 hour or 71 miles per hour

Fractions and Unit Rates with Speed Example: The top speed of a jaguar is 150 miles per 3 hours. What is the unit rate (per hour)? Step One: Set up the unit rate fraction. Step Two: Divide and write your answer as a unit rate. 150 miles ÷ 3 hours 50 miles per hour

Unit Rates with Price Example: Epibatidine is a strong pain killer developed from the skin of a poison dart frog. It sells for $215 in the USA for 10 oz. What is the unit rate (per oz)? Step One: Set up the unit rate fraction. $ oz Step Two: Divide & write your answer as a unit rate. $21.50 per oz

Fractions and Unit Rates with Price Example: In case you get caught in a mosquito swarm, you will want to be wearing insect repellant. Off Deep Woods Repellant costs 3/16 of a dollar per ¼ of an oz. Cutter Repellant costs 1/3 of a dollar for every 5/12 of an oz. Which is the better buy and why? Better Buy! It costs less per oz!

More Unit Rates Since 2009, the Amazon Rainforest has been deforested on average of ½ mile 2 per 1/14 day. What is the unit rate (per day)? Step One: Step Two: 7 miles 2 per day

Application! A caiman can travel ¼ of a mile in ½ of a minute. An anaconda can travel 1/12 of a mile in ¼ of a minute. A human can travel 1/10 of a mile in 1/3 of a minute. Would a human running at this speed be able to outrun either animal? Rate of Caiman: ½ mile per minute Rate of Anaconda: 1/3 mile per minute Rate of Human: 3/10 mile per minute *No!!! A human could not outrun either animal!