How can you show an infinite number of possible answers? Egg salad: $5 per pound 1 pound for $5 3 pounds for $15 20 pounds for $100.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
How do you add tenths and hundredths?. In this lesson you will learn how to add tenths and hundredths by creating equivalent fractions.
Advertisements

What is a reciprocal? How can I find the reciprocal of a number?
Is 15 a prime or composite number?
Shape of DATA. How would you describe the shape of this graph?
For example: Could you tell that the equations y=2x +1 and y= 2x-7 have no solution? Can you look at a system of linear equations and tell how many solutions.
2.5 × 10 −10 meters.
4-4 Solving Proportions Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
How do you solve radical algebraic equations? =9.
A rate is a ratio of two quantities with different units, such as Rates are usually written as unit rates. A unit rate is a rate with a second.
Time (hr.) LearnZillion Notes:
5-4 Rates of Change and Slope Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
How do you use equivalent fractions to subtract fractions and mixed numbers with unlike denominators?
LearnZillion Notes: --This is your hook. Start with a question to draw the student in. We want that student saying, “huh, how do you do X?” Try to be specific.
How do you convert fractions to decimals?. In this lesson you will learn how to convert fractions to decimals to the tenths place by using visual aids.
 A constant ratio in any proportional relationship  Really just another name for unit rate! Remember, to be constant means it never changes!
 A constant ratio in any proportional relationship  Really just another name for unit rate! Remember, to be constant means it never changes!
A solution of a system of two equations in two variables is an ordered pair of numbers that makes both equations true. A solution to two equations (1,
What happens if we graph a system of equations and the lines are the same? y = 2(2x+4) y = 4x+8.
What is the relationship between 5,000 and 500? 5,
Proportional vs. Non-Proportional If two quantities are proportional, then they have a constant ratio. –To have a constant ratio means two quantities.
4-4 Solving Proportions Vocabulary cross product.
Holt CA Course Solving Proportions NS1.3 Use proportions to solve problems (e.g., determine the value of N if =, find the length of a side of a polygon.
What is best? 20oz popcorn for $4.50 or 32 oz popcorn for $7.00 ? $ 4.50 / 20 = $0.225 per oz so $0.23 Here is the Unit Cost: $7.00 / 32 = $ per.
Graphing proportional
Holt CA Course Solving Proportions NS1.3 Use proportions to solve problems (e.g., determine the value of N if =, find the length of a side of a polygon.
Given equations that represent the proportional relationship between the total cost, t and the number of items, n, how do you determine the best deal?
4-4 Solving Proportions Learn to solve proportions by using cross products.
What is best? 20oz popcorn for $4.50 or 32 oz popcorn for $7.00 ? $ 4.50 / 20 = $0.225 per oz so $0.23 Here is the Unit Cost: $7.00 / 32 = $ per.
How does drawing a picture help us solve multi-digit multiplication? 368 x 7 =
Can other rectangles have the same area as this one?
How do you find the area of the circle if you only know the circumference? For Example A circle has a circumference of cm. What is the area of the.
Why is it so important to find the multiple of the divisor that is closest to the dividend? 7,4573=
What can I expect to make on a test if I do no homework? Homework Strike!!
How can you draw shapes when only given lengths of sides?
How can you use a graph to determine whether two rates are the same? For example: On Saturday, Jen walked 2.4 miles in 45 minutes. On Sunday, Jen walked.
2,800,000,000 cubic centimeters per minute. How many per year?
How can two different equations have the same solution?? x+7= 25 has the same solution as the equation x + 14 = 32.
How do you multiply 7 x 0.15?. In this lesson you will learn how to multiply decimals by whole numbers by using an area model.
How can you find the circumference of a circle if you only know the area? For Example A circle has an area 16 π cm 2. What is the circumference of the.
How do you identify extraneous solutions in radical equations? = x + 2.
Anna is 60 inches tall. How tall is she in centimeters? 1 inch  2.5 centimeters.
How do you divide 1.6 ÷ 0.2?. In this lesson you will learn how to divide decimals by using a number line.
How do you check for extraneous solutions? -=. In this lesson you will learn to identify extraneous solutions in rational equations by checking solutions.
How can you find the height of the building in the diagram below? 24 ft 7 ft x ft.
How do you find the maximum value of a quadratic function? For example: y=-x 2 +16x-19.
4-3 Solving Proportions Do Now Simplify the ratios to determine if they are proportional.
How can you prove the Pythagorean Theorem by using the diagram below?
How do you identify the constant of proportionality in verbal descriptions of proportional relationships?
What happens if we graph a system of equations and the lines intersect? y = x-1 y = 2x-2.
How do you find the product of 78 x 34 using partial products ? What is a partial product?
How can we find the value of a number with an exponent? For example, what is the value of 4 3 ?
How do you use the constant of proportionality to write an equation that expresses the relationship between two quantities? YardsFeet
Which method is the best to solve a quadratic equation? Factoring? Graphing? Quadratic Formula?
Is 30 miles per hour a ratio?. In this lesson you will learn how rates are part of the ratio family by reviewing the qualities of a ratio.
 A technique for solving problems of conversions.
How can we describe a line with one number?
How do you solve a system of quadratic and linear equations? x 2 +4x-8 =y 3x+5=y.
How do you expand linear expressions that involve multiplication, addition, and subtraction? For example, how do you expand 3(4 + 2x)?
How do you expand linear expressions that involve multiplication, addition, and subtraction with fractions? For example, how do you expand (2x + 6)?
134 = = 3 R R 1 4=x In this lesson, you will learn how to report remainders as fractions … by drawing a diagram of the division problem.
Is the answer to 3 x (-2) positive or negative? How do you know?
2.2 Constant Rates of Change
LearnZillion Notes: --This is your hook. Start with a question to draw the student in. We want that student saying, “huh, how do you do X?” Try to be specific.
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios, and Proportions
Ticket in the Door a = -7 3 d – 19 = 4 20 Agenda Ticket in the Door
Rates, Ratios, and Proportions
Dimensional Analysis (aka Factor-Label)
Graph Proportional Relationships
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Presentation transcript:

How can you show an infinite number of possible answers? Egg salad: $5 per pound 1 pound for $5 3 pounds for $15 20 pounds for $100

In this lesson you will learn to display all the possibilities in a proportional relationship by graphing.

Let’s Review Proportional relationships 30 miles every 2 hours 2 pounds cost $6

A Common Mistake Use equal steps for a graph’s scales! (3, 11) (2, 5) (1, 2) 1 2 3

Let’s Review Core Lesson 2 pounds for $6 Weight (lb.) Cost ($)

Let’s Review Core Lesson Weight (lb.) Cost ($) Cost ($) Weight (lb.)

Let’s Review Core Lesson Distance (mi.) Time (hr.) 30 miles in 2 hours 45 miles in 3 hours

In this lesson you have learned to display all the possibilities in a proportional relationship by graphing.

Let’s Review Guided Practice Graph the proportional relationship “3 pounds of egg salad for $2.”

Let’s Review Guided Practice State in words the proportional relationship shown here. (There are many correct answers!) Distance (ft.) Time (min.)

Let’s Review Guided Practice Multiple choice: Which graph shows a proportional relationship? A.B.C.D.

Let’s Review Extension Activities Graph a proportional relationship with negative quantities, like “a loss of 3 dollars per day.” Discuss why the graph is in the fourth quadrant.

Let’s Review Extension Activities Graph a relationship that is not proportional. Discuss why it is not. Side of a square (in.) Area of the square (in. 2 )

Let’s Review Quick Quiz Graph the proportional relationship “15 miles in 3 hours.”

Let’s Review Quick Quiz State in words the proportional relationship shown here. (There are many correct answers!) Cost ($) Weight (ounces)