What is the best price? By: Rose Moya. What is the price for the unit rate of the cost of strawberries ? The price for strawberries is 2/$4.00. if you.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Scale Factor MA.7.4.2By:. What is Scale Factor? Scale factor is the ratio between the lengths of corresponding sides of two similar figures. Scale factor.
Advertisements

Best Buys Which is the best buy / best value for money? 200 gms of honey butter for 87p 300gms of peanut butter for £ gms honey butter 87p 300gms.
Ounces & Pounds How much is an Ounce (oz)? 1 slice of bread= 1 ounce (oz) Or 5 new pencils = 1 ounce (oz)
Renaming Customary Units of Measure SWBAT rename customary units of length, capacity, and weight; to compute with units of measure.
Lesson 1: Buying Furniture and Appliances Consumer Math p
Numbers
Math 015 Section 7.2 Ratios. Obj: To write a ratio of two quantities in simplest form A ratio is a comparison of two quantities that have the same units.
{ 8-1: Ratios and Equivalent Ratios IWBAT read and write ratios and equivalent ratios.
P247. Figure 9-1 p248 Figure 9-2 p251 p251 Figure 9-3 p253.
Basic Kitchen Math Recipe Conversion Training For Food Services Staff
Unit Price Mrs. Kuznia Math 8 Day 7. What is Unit Price?  Unit price is the cost of one unit of measure of an item.  Unit price is often used in a grocery.
ADVERTISE THIS! Our Product Name: Price: Where to buy it: How to use it and good points:
8.5 – Weight and Mass U. S. Units of Weight U. S. Unit Fractions.
Digital Communications Math class.
What is the Best Price?. I’m going to find the unit rate of 3 different types of apple juice.
Math Grade 4 Mrs. Ennis Standard Units of Measurement Lesson Thirty-One.
The Business of Beads The Math & Science Center presents by Gail Warren PowerPoint Presentation by Susan L. Cerruti.
Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L5.3 Unit Conversion Planning healthy meals within a budget can save a lot of money. 1 lb versus 16 oz.
Module 1 Lesson 5. Group Counting Divide equal groups How many groups are there? How many are there in Each group? Say the total as a repeated addition.
UNIT 2: GOVERNMENT FINANCE. FOREIGN EXCHANGE 2 decisions to make… 1) BUY or SELL? BE SURE YOU USE THE CORRECT COLUMN IN THE CHART! Is the bank SELLING.
Unit Rates Unit 12 Lesson 3. Obj: To write a ratio of two quantities in simplest form A ratio is a comparison of two quantities that have the same units.
What is best? 20oz popcorn for $4.50 or 32 oz popcorn for $7.00 ? $ 4.50 / 20 = $0.225 per oz so $0.23 Here is the Unit Cost: $7.00 / 32 = $ per.
Finding an Unknown Percent What percent of 50 is 15? = Objective - To solve problems involving percents.
Math Basics for the Health Care Professional UNIT Copyright © 2014, 2009 by Pearson Education, Inc. All Rights Reserved FOURTH EDITION Basic Dosage by.
A ratio that compares two quantities measured in different units. Suppose you read 233 words in two minutes. Your reading rate is.
Many people like shopping.. What is your favorite store?
By: Ariana Thompson Math Class: 5 th Period Which One is Best?
Cristina Mocanu Math Department. John scored 57 on his first test. What must least score on the second test if his average on both tests to be more than.
Proportion What is proportion Proportion is a part, share,or number considered in comparative relation to a whole. When you have a proportion it’s when.
Lesson # 11 Comparing Prices To save money when we shop… We need to compare prices ! !
Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L5.1 Unit Prices Planning healthy meals within a budget can save a lot of money. How to compare prices.
Math Rocks!. Quick Review Math Rocks! Quick Review.
Multiplication And Division By: Andrew Multiplication Multiplication is like 9 nine times, like in 9×9. So, say you where at the store. You want to buy.
Mr. Gifford’s 5 th Grade Math Lesson #10 Mental Math using values of 10.
Copyright © 2012 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall. Chapter 2 Equations, Inequalities and Problem Solving.
Unit Price 6 th Grade Math 6.RP.2 I can find the unit rates of items to determine which is the better buy.
My Hardest Math Concept
How do you divide 1.6 ÷ 0.2?. In this lesson you will learn how to divide decimals by using a number line.
What is the best price? I did my project on dog food. I did my by project on which dog food Is the best per pound. I did my project Ol'Roy dog food. The.
Unit Rates Objective: I will compute unit rates associated with ratios of fractions in like or different units MAFS.7.RP.1.1: Compute unit rates associated.
 Shopping for bargains by comparing the prices of similar items or brands or comparing the prices at different stores.  To get a bargain, or get the.
How to find percent of a number using a decimal. Find 30% of Step 1: Change the percent to a decimal. x75 Step 2: Change the “of” to a multiplication.
4-2 Unit Rates and Proportional Reasoning. Video Tutor Help Finding a unit rateFinding a unit rate (4-2) Comparing unit ratesComparing unit rates (4-2)
4.02 All about the MONEY!. Costs Two Questions: How much money will it cost to start a business? Where will it come from? What are costs? How much money.
Math 015 Section 7.2 Ratios.
Ounces & Pounds.
As Purchased vs. Edible Portion
Shady Figures and Other Polygons
Reading a bar graph.
Strawberries 2 pints for $3.00 How much for 1 pint?
Measuring Weight.
Foundations Chapter 4 ProStart Level 1
Unit Pricing.
Significant Figure Review
Math Review.
2-9 Weighted Averages Weighted Average – the sum of the product of the number of units and the value per unit divided by the sum of the number of units.
10:00.
Find the unit rate for typing 145 words in 5 minutes.
Strawnana By MaKenzie Dabbs.
Compare and Scale Review
Year 3 Mental Maths Test 5 Week 10
Year 3 Mental Maths Test 5 Week 10
All About Me By Raeem.
Math Review.
2-9 Weighted Averages Weighted Average – the sum of the product of the number of units and the value per unit divided by the sum of the number of units.
Finding The Mean.
Now I am going to show you that I can build a model to show you that 200 is 10 times greater than I will make a group of Then.
Divide 9 × by 3 ×
Our learning targets: “I can…” make money choices that get me to my goals. make a spending plan that allows for saving. find thrifty ways to spend my money.
Presentation transcript:

What is the best price? By: Rose Moya

What is the price for the unit rate of the cost of strawberries ? The price for strawberries is 2/$4.00. if you divide $4.00 by the strawberries you can buy (which is 2), you would get $2.00 for every pack of strawberries you get. ($4.00/2= $2.00)

Brands of strawberries I am using the same brand, but a different size or amount of pounds(Dole). One pack has 2 pounds of strawberries and the other has 1 pound. If you want to find out which pack of strawberries is cheaper, you need to do the math. Let’s get started !

Prices of the strawberries When you divide $4.00 by 2 packs of strawberries, the price will be $2.00. When you divide the price by the pounds, you will figure out which is more affordable. (2 lb. pack)$4.00/2=$2.00/32 oz.= (1 lb. pack) $4.00/2=$2.00/16 oz.= The 2 lb. pack is cheaper because is rounded to 10.

Thanks for watching my presentation !!