Creating Multiple Proportions Wednesday, November 18, 2015 We are learning to…solve problems that involve proportional reasoning.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Review Chapter 4.
Advertisements

3-5 Write Ratios & Proportions
Equations and Their Solutions
December 14, 2010 Proportionality Through Similarity and Geometry.
What is a ratio? The ratio of male students to female students at a school is 2:3. The ratio of juice concentrate to water is 1:3. Josie rode her skateboard.
{ 8-1: Ratios and Equivalent Ratios IWBAT read and write ratios and equivalent ratios.
RATIOS, RATES AND PROPORTIONS Ratios: -A comparison of two quantities measured in the same units. {i.e. wins: losses (unit – games), apples: oranges (unit.
Ratio Comparison of two numbers Expresses the relative size of two quantities as the quotient of one divided by the other Written in 3 ways: a:b or a/b.
Ratios Rates and Unit Rate
Ratios and Unit Rates Lesson 6-1 & 6-2.
Ratio Notes A ratio is a comparison of two numbers by division. Each number in a ratio is called a term. Ratios can be written three ways and SHOULD ALWAYS.
Writing and Solving Proportions. Proportions Proportion is an equation stating that two ratios are equivalent. Proportional are two quantities that form.
2.5 Solving Proportions Write and use ratios, rates, and unit rates. Write and solve proportions.
Ratios and Proportions
November 17, 2011 You will need: – Whiteboard/eraser/marker – Math book – Notebook – Calculator Bell Ringer: A number cube is rolled once. Find each probability.
Chapter 2 Section 6 Copyright © 2008 Pearson Education, Inc. Publishing as Pearson Addison-Wesley.
Solving Proportions by Creating Equivalent Ratios Wednesday, October 07, 2015 We are learning to…use proportional reasoning to solve problem situations.
Proportionality: Ratios and Rates
Chapter 5: Ratios, Rates & Proportions Section 4 Solving Proportions.
PERCENT PROPORTIONS Using Proportions 4-1. Vocabulary Review Ratio: The comparison of two numbers (written in Algebra as a fraction) Proportion: When.
Proportional Reasoning Today you will learn to: test if ratios can form a proportion. use cross products. M7.A.2.2.3: Use proportions to determine if two.
Unit 3 Quiz Review. Write each ratio as a fraction in simplest form 7 to out of : students, 16 are girls.
Chapter 5: Ratios, Rates & Proportions Section 4 Solving Proportions.
Warm up:Write each fraction in simplest form.
Ratio, Rate, Proportion, and Percent. Ratio  Comparison of two numbers by division  Can be written three different ways 4 to 9 4 :
2.7 solving proportions Objective: 1. Solve problems using proportions.
Setting up and Solving Proportional Equations Sunday, November 01, 2015 We are learning to…solve problems that involve proportional reasoning.
Warm-Up Solve each equation for x. 1) 3x = 5 2) 2x – 1 = 10 3) 5x + 3x = 14.
Ratios, Proportions. A proportion is an equation that states that two ratios are equal, such as:
4.1 Ratio and Proportion Ratio – comparison of two numbers by division. –Can be written: a to b a : b where b ≠ 0. If a and b represent quantities measured.
Chapter 2 Section 6. Objectives 1 Copyright © 2012, 2008, 2004 Pearson Education, Inc. Ratio, Proportion, and Percent Write ratios. Solve proportions.
RATIOS and PROPORTIONS REVIEW By: Teachers who care!
Using Proportions Lesson 4-1. Ratio: The comparison of two numbers (written in Algebra as a fraction) Proportion: When two ratios are equal to each other.
Rates, Ratios, Proportions & Unit Rate By Colin C.
A ratio is a comparison of two quantities using division. The ratio of quantities a and b can be expressed as a to b, a : b, or, where b ≠ 0. Ratios are.
Chapter 10 L10-1 Notes: Ratios. Vocabulary A ratio is a comparison of two numbers by division.
5-1 Objective: Solving proportions. A ratio is the comparison of two numbers written as a fraction. An equation in which two ratios are equal is called.
Friday, December 3 Objective: SWBAT find ratios and rates solve proportions Homework: Practice 4-1 Bell Work (write in simplest form)
Comparison by Division of Two Quantities A proportional comparison in which one quantity can be described as a ratio of the other.
When comparing two objects of the same proportion... Proportional Relationships Proportion: a statement that two ratios are equal.
Warm Up Solve each equation. Check your answer. 1. 6x =
Write each fraction in simplest form. Simplify each product.
Chapter 3 Ratios and Rates. Day….. 1.Test Revisions 2.Ratios 3.Proportional ReasoningProportional Reasoning 4.Unit Rates 5.End of Unit Assessment.
Ratios and Unit Rate Reminder By: Mr. Menjivar. Ratios and Unit Rates Reminder R L 03/31/11 Ratios and Unit Rate Reminder Reflection 03/31/11 Observe,
Math Pacing Ratios and Proportions Solve each equation
Ratios, Rates & Proportions Warm Up Complete the handout.
Introduction to Ratio, Proportion, and Similarity.
Ratios and Proportions Ratio: A comparison of two quantities. Example: the ratio of a to b is, where b =0 Proportion: A proportion is formed when you.
FSA Practice Problems Ratios and Rates – 6 th Grade Examples MAFS6RP 1.1,1.2 and 1.3.
Patterns, Equations and Graphs Wednesday Sept. 2, 2015 Algebra.
Ratios & Proportional Relationships. Ratios Comparison of two numbers by division. Ratios can compare parts of a whole or compare one part to the whole.
5. 2 Proportions 5. 2 Extension: Graphing Proportional Relationships 5
Graphing Linear Equations
Using Proportions – Less 6.6
Do now In skills review packet #
Lesson 85 Warm Up Pg. 441.
Equivalent Ratios By, Mrs. Muller.
DO NOW (not later): Compare the number of boys to girls in the class.
Graphing Linear Equations
Ratios, Rates and Unit Rate Chapter 4 Review and Practice
Unit 6: Ratios: SPI : Solve problems involving ratios, rates, and percents Remember to have paper and pencil ready at the beginning of each.
Proportions Determine if the ratios can form a proportion. ,
Notes A ratio is a comparison of two quantities.
Mathematical Relationships From Quiz 1 Trimester 2
Scale factors and similarity
6-1: Ratios and Rates.
Chapter 3: Solving Equations
A comparison of one quantity to another quantity
Understanding Proportions
To Start: 10 Points Find the unit price of 40 gallons of gas for $132 $3.30 per gallon There are 64 boys and 72 girls in the 7th grade. Find the ratio.
Presentation transcript:

Creating Multiple Proportions Wednesday, November 18, 2015 We are learning to…solve problems that involve proportional reasoning.

Vocabulary Review: What is a ratio? A comparison of two quantities, usually written in the form of a fraction in simplest form. What is a proportion? Two ratios set equal to one another.

Creating Multiple Proportions Ted eats 6 pancakes in 2 days. How many days will it take Ted to eat 15 pancakes? Table:Proportion: DaysPancakes 26 x15 (15)

Creating Multiple Proportions Insert that missing value into your table. DaysPancakes “Prove that you have created equal ratios.” “Is there only one proportion that you could have created to solve this problem?”

Creating Multiple Proportions DaysPancakes “What about creating proportions from data vertically in the table?” DaysPancakes 26 x15 This is one proportion! Solve this proportion! (2)

Creating Multiple Proportions We know we can make proportions horizontally and vertically using the table…what about diagonally? DaysPancakes Do these make equal ratios? 2. Can we make a true proportion? 3. Can we use this to help us find a solution? Why or why not? We cannot use these ratios to help us solve because they do not create equal ratios (proportions). Why does this comparison not give us a proportion?

Creating Multiple Proportions Practice: Regina sells 4 candy bars every 5 hours. How long will it take her to sell 16 candy bars? HoursCandy Bars 54 x16 Your job: Create and solve TWO different proportions that could be used to find the solution in this problem situation. Be ready to share with the class.