Writing and Solving Proportions BEFORE: You wrote and compared ratios. NOW: You’ll write and solve proportions. WHY? So you can find out how much an elephant.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Example 3 Each day, an elephant eats 5 pounds of food for every 100 pounds of its body weight. How much does a 9300 pound elephant eat per day? SOLUTION.
Advertisements

Solving Equations = 4x – 5(6x – 10) -132 = 4x – 30x = -26x = -26x 7 = x.
Mental Math
Finding angles with algebraic expressions
Mental Math
MENTAL MATH General Review = 60 – 10 = =
Proportions  A proportion is an equation with a ratio on each side. It is a statement that two ratios are equal.  3 = 6 is an example of a proportion.
Use the cross products property EXAMPLE 1 Write original proportion = x 6 Solve the proportion =. 8 x 6 15 Cross products property Simplify. 120.
5-Minute Check 1) 5 x 7 2) 7 x 70 3) 9 x 20 4) 4 x 800 5) 6 x ) The each person to eat for one week is $200. Find the total cost for a family of.
Writing and Solving Proportions. Proportions Proportion is an equation stating that two ratios are equivalent. Proportional are two quantities that form.
Using Cross Products Lesson 6-4. Cross Products When you have a proportion (two equal ratios), then you have equivalent cross products. Find the cross.
Can we go on! You have 5 minutes to complete check-up.
Solving Equations Containing Percents. Percent Proportion Method Part = % Whole 100 Example: What is 25% of 20? x = 25 You are trying to find a.
estimate and find solutions to application problems involving proportional relationships such as similarity, scaling, unit costs, and related measurement.
Math Bellwork 12/16/13 – 12/20/13. Bellwork 12/16/13 Find the equation of the line
1 Math Solving Proportions. 2 Vocabulary ► Proportion—an equation that shows that two ratios are equivalent. ► Cross Product—the product of the numerator.
Proportions Objectives: 1) solve equations with variables in numerators 2) Solve equations with variables in denominators.
Bell Work Find the unit rate: $54 6 lbs 500 miles 10 hours $42___ 6 people $9.00 per pound 50 miles per hour $7.00 per person.
= This set of tiles represents the equation 2x + 2 = 6. Solving Two-Step Equations xx x=6+ 2 © NorledgeMaths.
SOLVING SYSTEMS ALGEBRAICALLY SECTION 3-2. SOLVING BY SUBSTITUTION 1) 3x + 4y = 12 STEP 1 : SOLVE ONE EQUATION FOR ONE OF THE VARIABLES 2) 2x + y = 10.
Ratios, Proportions. A proportion is an equation that states that two ratios are equal, such as:
6.1.1 RATIOS, PROPORTIONS, AND THE GEOMETRIC MEAN Chapter 6: Similarity.
Using Proportions Lesson 4-1. Ratio: The comparison of two numbers (written in Algebra as a fraction) Proportion: When two ratios are equal to each other.
Solving Proportions. 2 ways to solve proportions 1. Equivalent fractions (Old) Cross Products (New)
6-4 Percent of a Number Course 2 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Presentation.
7-3 Solving Proportions (p ) Indicator  m4.
Section 4-4 p. 170 Goal – to use proportions to solve problems.
Finding a Percent of a Number
Unit 2 : Lesson 1: Solving Equations and Ratios Using Distributive property, Additive Inverse…
Proportions.
Cross Products and Proportions
Two Step Equations with Decimals SWBAT solve two step algebraic equations containing decimals by applying the appropriate properties of equality.
Solve using mental math.
Solving Equations with Algebra Tiles Part I Jim Rahn
ACTIVITY 8: Basic Equations (Section 1.1, pp )
Ratio and Proportion. Ratio A ratio compares the sizes of parts or quantities to each other. What is the ratio of red counters to blue counters? red :
Think about the situations presented in Comp-U-Us and Mowing Lawns. You used two different expressions to model each situation. In Comp-U-Us, one expression.
Name the property shown by each statement. 1. a + (b + c) = (a + b) + c 2. 3(ab) = (ab)3 3. z + y + 0 = z + y 4. 7 h 0 = 0 5. Dance lessons cost $100 per.
Algebra 1 Foundations, pg 136  Students will be able to solve and apply proportions.
Algebra 1 Section 11.1 Solve proportions A ratio is a comparison of two quantities. A proportion is an equation that sets two ratios equal. = Find the.
Section 3.8 Ratios & Rates Made Easy Mr. Beltz & Mr. Sparks.
Proportions An equation that states that two ratio are equal is called a proportion. These are proportions:
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Finding a Percent of a Number
A proportion is an equation that states two ratios are equal
Lesson 111: Three Statements of Equality
Algebra Bell-work 9/1/17 1.) 3x – 3 – x = 2x – 3 2.) 3x – 7 = 3x + 5
Proportions and Percent Equations
2-7 Solving Proportions.
7.7: Perimeters and Areas of Similar Figures
Solving Linear Equations with Fractions
Proportions TeacherTwins©2014.
Lesson 5.2 Proportions Students will be able use cross multiply to determine if the two ratios are equivalent.
Understanding Proportions
Unit 6: Ratios: SPI : Solve problems involving ratios, rates, and percents Remember to have paper and pencil ready at the beginning of each.
PROPORTIONS.
Homework Due Tomorrow Unit Test Thursday
© T Madas.
Bell work Week 24 Pick a math word and write the definition.
SolvE using Ratios and Proportions
Unit 3 Test Tomorrow *Study *Study *Study Bellringer 12/13  
Unit 4. Day 13..
Find each number. Round to the nearest tenth if necessary.
Equations Chapter 7.1.
PROPORTIONS.
Proportion Guided Notes
Lesson 6 Ratio’s and Proportions
Understanding Proportions
Ch. 2 Vocabulary 12.)Proportion 13.) Cross products (of proportion)
Using Cross Products Chapter 3.
Presentation transcript:

Writing and Solving Proportions BEFORE: You wrote and compared ratios. NOW: You’ll write and solve proportions. WHY? So you can find out how much an elephant eats.

ELEPHANTS Each day, an elephant eats 5 pounds of food for every 100 pounds of its body weight. How much does a 9300 pound elephant eat per day? Proportions can help solve this problem. Proportions are equations that state that two ratios are equal.

Using Mental Math:

YOU TRY:

WHAT ABOUT…..

Using Algebra To Solve….

Practice: Give an example of a proportion that uses the numbers: 2, 3, 4, and 6. Give an example of a proportion that uses the numbers: 2, 3, 4, and 6.

MORE: Explain how to use equivalent ratios to solve the proportion: Explain how to use equivalent ratios to solve the proportion:

Problem Solving: You are knitting an afghan with red, green, and blue stripes. There are equal numbers of red and blue strips. There are twice as many green stripes as there are red stripes. The afghan has 20 stripes. You are knitting an afghan with red, green, and blue stripes. There are equal numbers of red and blue strips. There are twice as many green stripes as there are red stripes. The afghan has 20 stripes. A) Find the ratio of the number of red stripes to the total number of stripes on the afghan. B) How many red stripes are there on the afghan?