Math Weekly Progress Check – Q2W8 1.Log onto Student Connect 2.Go to “Assignments” 3.Click on “Show All Assignments” 4.Record your current grade in math,

Slides:



Advertisements
Similar presentations
LECTURE 15: MIDTERM REVIEW IMA 101 Basic Mathematics 7/29/ IMA101 Basic Mathematics.
Advertisements

Applying the Distributive Property to Large Number Math Alliance Tuesday, June 8, 2010.
Topic A: Proportional Relationships Lesson 2 Proportional Relationships.
5 Minute Check Complete in your notebook. Fill in with, or = to make the inequality true , , , ,431 Solve. 3. x + 44 = 90.
Pre-Calc Monday Warm ups: Discuss/Review 11.5 WS from Friday Discussion/Notes/Guided Practice Section 11.6 Natural Logarithms Assignment: A#11.6.
Topic A: Proportional Relationships
Topic A: Proportional Relationships
Standards: 6.RP.1, 6.RP3a, 6.Rp.3d Resource: Connected Math Program2 Common Core Investigation 1.
7 th Grade Pre-Algebra Focus 1: Proportional Reasoning Standards: 7.RP.1, 7.RP2a, 7.RP.2d Resource: Connected Math Program 2 Common Core Investigation.
7 th Grade Pre-Algebra Focus 1: Proportional Reasoning Standards: 7.RP.1, 7.RP2a, 7.RP.2d Resource: Connected Math Program 2 Common Core Investigation.
MJ2A Ch 6.5 – Percent Proportion. Bellwork Write each decimal or fraction and then express it as a percent:
Express each fraction as a decimal and then find their sum.,,, COURSE 1 LESSON = Ratios.
Welcome to Coach Abbott’s Math Class Focus (-54) = – (-7.9) = 3. 1/2 -3/4 = –(+23) + (-27) –(-18) = 5. Give an example.
Mrs. Carlson’s Fifth graders!. Agenda 1.Daily schedule 2.Science 3.Math 4.Language arts 5.Social Studies 6.SOL testing dates 7.Homework and Grading.
Welcome to Third Grade’s Parent Night
LAM I 09/8-11/15 TAB 1 ESSENTIAL QUESTIONS. ESSENTIAL QUESTIONS 09/08: 1.4: How do you solve proportions? 09/09: 1.5: How is dimensional analysis done?
7 th Grade Math Week of 12/7/14 Information from : Purple Math, Holt Rinehart Winston TB, Math-Aides
Math Lab—Periods 1 and 6 Learning Targets: 1.I can use the long division algorithm to solve one and two-digit divisor problems with remainders written.
Q1.W4 Math 8Tuesday 9/8/15 Today : o Welcome! New assigned seats o Good things! o Warm-up o Student Jobs o Check last Thursdays homework - Report score.
Q4.W1 Math – Monday 3/23/15 Today: Warm-up: On back of weekly outline Grade Quiz- Come in at lunch today to finish or if you were absent and need to make.
Solve Exponential and Logarithmic Equations Lesson 7.6 Algebra II.
Warm-up Date 01/25/10 Chapter 6 Pre-View Write in simplest form.
IMPORTANT DATES 3 rd 6 weeks December 7: Open Note Quiz December 11: CCA Test Week 15 January 8: Unit test 1.3, 5.4, 5.5 January 15: DCA Test (major grade)
Math Chapter 16 Review.
Splash Screen. 5-minute check 1.A 2.B 3.C 4.D Five Minute Check 1 Write the ratio 36 to 21 as a fraction in simplest form. A. B. C. D. (over Lesson 6-1)
Agenda Message: Don’t Forget Remind for HR Students/Parents: text with the Remind for math students/parents: text with the.
FIND THE UNIT RATE 9000 tickets 6 hours. FIND THE UNIT RATE 240 tickets = x tickets hour minute.
Splash Screen. Warm-up Problems 1.A 2.B 3.C 4.D Five Minute Check 4 (over Lesson 3-2) A.21 B.5 C.–5 D.–21 The sum of a number and 8 is –13. Find the.
Mid Chapter Review If you have not done so already, complete page 58 in your math book. If you have already completed this, work on Independent Practice.
WELCOME TO CAHSEE Week 2. NOTES- any slide with a green title should be written down in your notebook.
Math Weekly Progress Check – Q2W8
Time to get down to some business… The learning continues…
Friday, December 3 Objective: SWBAT find ratios and rates solve proportions Homework: Practice 4-1 Bell Work (write in simplest form)
Q4.W8 Math – Monday 5/4/15 Reminders Today:
Welcome to 7 th Grade Math Mrs. LaSpina. 7 th Grade This year is a new start for you in Math. Together you and I will work to help you reach your goals.
Solving Proportions from Word Problems Day 2
Determine When Two Rates Are Proportional Day 2
Q2.W3 Math 8Monday 11/9/15 Today: o Welcome o Good things! o Essential Questions o Correct Lesson 4.2 Quiz Corrections due by Monday 11/16 Must show all.
5 Minute Check Complete in your notes x x x x 84.
3.3 Proportions How can you use proportions to determine when things are fair?
3.3 Proportions Determine When Two Rates Are Proportional Day 3.
Splash Screen Chapter 3 Algebra: Use Addition and Subtraction Click the mouse or press the space bar to continue. Chapter 3 Algebra: Use Addition and Subtraction.
Find a Rate From a Line Graph Day 2
Chapter 3 Review & Post-Test Math Minute Directions Work by yourself You have 15 minutes to complete and/or correct all 10 questions When you’re done…
Q3.W4 Math – Monday– 1/26/15 Today:  Warm-up  Correct 7.1 and 7.2 Quizzes  Quiz Corrections Due by Monday 2/2/15  7.3 Equations with the Distributive.
Math Minutes, September /9 – 4/5 2. Carrie ran around the school’s track 1 ½ times. She started to walk ¼ of the distance and then began to run.
 I can relate decimal and fraction multiplication.
Warm-up March 4 In your notes, write the question below and answer them. Discuss your answer with your group mates and be ready to share. Based on your.
Monday, October 18, th Grade: In Class: –POD Question –Review for Rational Numbers –Begin Study Guide –Integer Test on Weds Homework: –Finish Study.
5 Minute Check Determine if each pair of rates or ratios are equivalent. Complete in your notes points scored in 4 games; 48 points scored in 8.
Q4.W7 Math – Monday 4/27/15 Today: Warm-up on back of weekly outline Grade 9.1 Quiz – Work on corrections in class today – No corrections on extra credit.
5 Minute Check. 8 x 3 5 Minute Check 2 x 5.
Topic A: Proportional Relationships
Place Value 29, Multiplication Division 25, Fractions Decimals 26
Chapter 11 Section 1 (1)  WORK DUE: No work due  AGENDA: Notes for 11.1 Vocabulary page 328 Questions 1-8 page 331 Worksheet 11.1 DO NOW: Complete motion.
7 th Grade Math Week of 12/7/14 Information from : Purple Math, Holt Rinehart Winston TB, Math-Aides
5 Minute Check Complete in your notes. 1. Write.02 as a percent. 2. Write 450% as a decimal. 3. Write 50% as a fraction in simplest form. 4. Find 350%
Warm-up… Pg249. Solve Inequalities by Multiplication or Division Chapter 4, Lesson 4C Pages
MCC6.EE.5 MCC6.EE.6 MCC6.EE.7 MCC6.EE.8 MCC6.EE.9 Unit 4 – Equations and Inequalities.
2.2 Constant Rates of Change
SUBJECT (Week 16 ) Date: 28 Nov – 2 Dec 2015 Room 111 – W. Martin
5 Minute Check Answer in your notebook. Find the GCF and and 60 Find the LCM and and 60.
UNIT SELF-TEST QUESTIONS
Welcome to Back to School Night!
Unit 4 The Unit Organizer Betchan, Gonzales, Strauss Proportionality
Today’s agenda: Check Practice 6-4 handout Lesson 6-5 and 6-6
REVIEW.
Finding a Percent of a Number
Course Organizer Course Standards: 6th Grade Math CONTENT: The
Bell Ringer ) Simplify ) ) Is equivalent to 5 8 ? 4) Is 2 5 equivalent to ?
Presentation transcript:

Math Weekly Progress Check – Q2W8 1.Log onto Student Connect 2.Go to “Assignments” 3.Click on “Show All Assignments” 4.Record your current grade in math, number of missing assignments, number of incomplete assignments, and number of late assignments 5.Work on your missing/incomplete assignments 6.Begin working on the D-11 Math Review 1.4

Math Minute 8 Directions Work by yourself You have 15 minutes to complete and/or correct all 10 questions When you’re done… Math Facts in a Flash Accelerated Math Raise your hand if you have a question!

Math Minute 8 ANSWER KEY 1.4 2, 5 2, B 3.¼ 4.2/8, 3/12 5.C No

Announcements Reverse schedule tomorrow D-11 Math Review 1.3 DUE Tuesday D-11 Math Review 1.4 DUE Friday Winter Math MAP on Thursday Winter Aerospace Extravaganza on Tuesday STAR Math Test on Friday A-Team Members Q2W8 (slips tomorrow) December Newsletter out Tuesday Guest Teacher tomorrow (Period 5 ONLY)

Results from Last Class Use the table to find the rate (p. 102 #25)  Brody and Luis dominated this question  Most students answered with 4.6 servings per package

Chapter 3 Pre-Test #SectionSkill 13.1Ratio as a fraction in simplest form 23.1Ratio as a fraction in simplest form 33.1Find the unit rate 43.1Find the unit rate 53.3Tell whether the ratios form a proportion - expression 63.3Tell whether the ratios form a proportion - expression 73.3Tell whether the ratios form a proportion - in words 83.3Write a proportion 93.4Write a proportion 103.5Solve the proportion using multiplication 113.5Solve the proportion using multiplication 123.5Solve the proportion using multiplication – Distributive Property

LEARNING TARGET 3.1 Ratios & Rates – Find a Unit Rate from a Line Graph Today I can determine a unit rate from a line graph by identifying what a point on the graph represents, using division to calculate the unit rate, and finding another point on the graph. TCAP STANDARDS 1.4a Use the relationships among fractions, decimals, and percents, including the concepts of ratio and proportion, in problem-solving situations. 6.1a Use concrete materials or pictures to explain how ratios, proportion, and percents can be used to solve real-world problems. AGENDA (10 min) Math Weekly Progress Check (15 min) Math Minute 8 (10 min) Intervention/Extension (5 min) Announcements & Results (5 min) Lesson Overview (10 min) Lesson Warm-Up (25 min) MODEL Finding a Unit Rate from a Line Graph (10 min) 3.1 Mini-Quiz (5 min) Review Results KEY VOCABULARY Ratio Rate Unit rate HOMEWORK & UPCOMING EVENTS Missing & Incomplete Assignments D-11 Math Review 1.3 DUE Tuesday D-11 Math Review 1.4 DUE Friday

3.1 Lesson Warm-Up Write the ratio as a fraction in simplest form to : 8 Find the unit rate miles in 3 hours 4.$9.60 for 4 pounds

3.1 Lesson Warm-Up ANSWER KEY Write the ratio as a fraction in simplest form to 455/9 2.2 : 81/4 Find the unit rate miles in 3 hours60 miles per hour 4.$9.60 for 4 pounds$2.40 per pound

LEARNING TARGET 3.1 Ratios & Rates – Find a Unit Rate from a Line Graph Today I can determine a unit rate from a line graph by identifying what a point on the graph represents, using division to calculate the unit rate, and finding another point on the graph. TCAP STANDARDS 1.4a Use the relationships among fractions, decimals, and percents, including the concepts of ratio and proportion, in problem-solving situations. 6.1a Use concrete materials or pictures to explain how ratios, proportion, and percents can be used to solve real-world problems. AGENDA (10 min) Math Weekly Progress Check (15 min) Math Minute 8 (10 min) Intervention/Extension (5 min) Announcements & Results (5 min) Lesson Overview (10 min) Lesson Warm-Up (25 min) MODEL Finding a Unit Rate from a Line Graph (10 min) 3.1 Mini-Quiz (5 min) Review Results KEY VOCABULARY Ratio Rate Unit rate HOMEWORK & UPCOMING EVENTS Missing & Incomplete Assignments D-11 Math Review 1.3 DUE Tuesday D-11 Math Review 1.4 DUE Friday

Set-Up Your Record Sheet WE DO YOU DO Name Date Period

MODEL Finding a Rate from a Graph TEACHER EXAMPLE (p. 101 Example 3) QUESTIONS TO ASK… Question 1: What does the point (2,3) represent? Question 2: What is the unit rate? Question 3: What is the distance sound travels under water in 6 seconds?

MODEL Finding a Rate from a Graph CLASS EXAMPLE (Extra Example 3) QUESTIONS TO ASK… Question 1: What does the point (4, 22) represent? Question 2: What is the unit rate? Question 3: What is the distance you can travel in 6 seconds?

MODEL Finding a Rate from a Graph STUDENT EXAMPLE (p. 103 #29)

LEARNING TARGET 3.1 Ratios & Rates – Find a Unit Rate from a Line Graph Today I can determine a unit rate from a line graph by identifying what a point on the graph represents, using division to calculate the unit rate, and finding another point on the graph. TCAP STANDARDS 1.4a Use the relationships among fractions, decimals, and percents, including the concepts of ratio and proportion, in problem-solving situations. 6.1a Use concrete materials or pictures to explain how ratios, proportion, and percents can be used to solve real-world problems. AGENDA (10 min) Math Weekly Progress Check (15 min) Math Minute 8 (10 min) Intervention/Extension (5 min) Announcements & Results (5 min) Lesson Overview (10 min) Lesson Warm-Up (25 min) MODEL Finding a Unit Rate from a Line Graph (10 min) 3.1 Mini-Quiz (5 min) Review Results KEY VOCABULARY Ratio Rate Unit rate HOMEWORK & UPCOMING EVENTS Missing & Incomplete Assignments D-11 Math Review 1.3 DUE Tuesday D-11 Math Review 1.4 DUE Friday

PREVIEW 3.1 Ratios & Rates Mini-Quiz SHOW YOUR WORK!!!

3.1 Mini-Quiz Graph

3.1 Ratios & Rates Mini-Quiz 3/5 1/4 55 mi/h$1.20 per can $28 for 4 tickets $7 per ticket $63 Mastery = At least 6/7