Math Weekly Progress Check – Q2W8 1.Log onto Student Connect 2.Go to “Assignments” 3.Click on “Show All Assignments” 4.Record your current grade in math, number of missing assignments, number of incomplete assignments, and number of late assignments 5.Work on your missing/incomplete assignments 6.Begin working on the D-11 Math Review 1.4
Math Minute 8 Directions Work by yourself You have 15 minutes to complete and/or correct all 10 questions When you’re done… Math Facts in a Flash Accelerated Math Raise your hand if you have a question!
Math Minute 8 ANSWER KEY 1.4 2, 5 2, B 3.¼ 4.2/8, 3/12 5.C No
Announcements Reverse schedule tomorrow D-11 Math Review 1.3 DUE Tuesday D-11 Math Review 1.4 DUE Friday Winter Math MAP on Thursday Winter Aerospace Extravaganza on Tuesday STAR Math Test on Friday A-Team Members Q2W8 (slips tomorrow) December Newsletter out Tuesday Guest Teacher tomorrow (Period 5 ONLY)
Results from Last Class Use the table to find the rate (p. 102 #25) Brody and Luis dominated this question Most students answered with 4.6 servings per package
Chapter 3 Pre-Test #SectionSkill 13.1Ratio as a fraction in simplest form 23.1Ratio as a fraction in simplest form 33.1Find the unit rate 43.1Find the unit rate 53.3Tell whether the ratios form a proportion - expression 63.3Tell whether the ratios form a proportion - expression 73.3Tell whether the ratios form a proportion - in words 83.3Write a proportion 93.4Write a proportion 103.5Solve the proportion using multiplication 113.5Solve the proportion using multiplication 123.5Solve the proportion using multiplication – Distributive Property
LEARNING TARGET 3.1 Ratios & Rates – Find a Unit Rate from a Line Graph Today I can determine a unit rate from a line graph by identifying what a point on the graph represents, using division to calculate the unit rate, and finding another point on the graph. TCAP STANDARDS 1.4a Use the relationships among fractions, decimals, and percents, including the concepts of ratio and proportion, in problem-solving situations. 6.1a Use concrete materials or pictures to explain how ratios, proportion, and percents can be used to solve real-world problems. AGENDA (10 min) Math Weekly Progress Check (15 min) Math Minute 8 (10 min) Intervention/Extension (5 min) Announcements & Results (5 min) Lesson Overview (10 min) Lesson Warm-Up (25 min) MODEL Finding a Unit Rate from a Line Graph (10 min) 3.1 Mini-Quiz (5 min) Review Results KEY VOCABULARY Ratio Rate Unit rate HOMEWORK & UPCOMING EVENTS Missing & Incomplete Assignments D-11 Math Review 1.3 DUE Tuesday D-11 Math Review 1.4 DUE Friday
3.1 Lesson Warm-Up Write the ratio as a fraction in simplest form to : 8 Find the unit rate miles in 3 hours 4.$9.60 for 4 pounds
3.1 Lesson Warm-Up ANSWER KEY Write the ratio as a fraction in simplest form to 455/9 2.2 : 81/4 Find the unit rate miles in 3 hours60 miles per hour 4.$9.60 for 4 pounds$2.40 per pound
LEARNING TARGET 3.1 Ratios & Rates – Find a Unit Rate from a Line Graph Today I can determine a unit rate from a line graph by identifying what a point on the graph represents, using division to calculate the unit rate, and finding another point on the graph. TCAP STANDARDS 1.4a Use the relationships among fractions, decimals, and percents, including the concepts of ratio and proportion, in problem-solving situations. 6.1a Use concrete materials or pictures to explain how ratios, proportion, and percents can be used to solve real-world problems. AGENDA (10 min) Math Weekly Progress Check (15 min) Math Minute 8 (10 min) Intervention/Extension (5 min) Announcements & Results (5 min) Lesson Overview (10 min) Lesson Warm-Up (25 min) MODEL Finding a Unit Rate from a Line Graph (10 min) 3.1 Mini-Quiz (5 min) Review Results KEY VOCABULARY Ratio Rate Unit rate HOMEWORK & UPCOMING EVENTS Missing & Incomplete Assignments D-11 Math Review 1.3 DUE Tuesday D-11 Math Review 1.4 DUE Friday
Set-Up Your Record Sheet WE DO YOU DO Name Date Period
MODEL Finding a Rate from a Graph TEACHER EXAMPLE (p. 101 Example 3) QUESTIONS TO ASK… Question 1: What does the point (2,3) represent? Question 2: What is the unit rate? Question 3: What is the distance sound travels under water in 6 seconds?
MODEL Finding a Rate from a Graph CLASS EXAMPLE (Extra Example 3) QUESTIONS TO ASK… Question 1: What does the point (4, 22) represent? Question 2: What is the unit rate? Question 3: What is the distance you can travel in 6 seconds?
MODEL Finding a Rate from a Graph STUDENT EXAMPLE (p. 103 #29)
LEARNING TARGET 3.1 Ratios & Rates – Find a Unit Rate from a Line Graph Today I can determine a unit rate from a line graph by identifying what a point on the graph represents, using division to calculate the unit rate, and finding another point on the graph. TCAP STANDARDS 1.4a Use the relationships among fractions, decimals, and percents, including the concepts of ratio and proportion, in problem-solving situations. 6.1a Use concrete materials or pictures to explain how ratios, proportion, and percents can be used to solve real-world problems. AGENDA (10 min) Math Weekly Progress Check (15 min) Math Minute 8 (10 min) Intervention/Extension (5 min) Announcements & Results (5 min) Lesson Overview (10 min) Lesson Warm-Up (25 min) MODEL Finding a Unit Rate from a Line Graph (10 min) 3.1 Mini-Quiz (5 min) Review Results KEY VOCABULARY Ratio Rate Unit rate HOMEWORK & UPCOMING EVENTS Missing & Incomplete Assignments D-11 Math Review 1.3 DUE Tuesday D-11 Math Review 1.4 DUE Friday
PREVIEW 3.1 Ratios & Rates Mini-Quiz SHOW YOUR WORK!!!
3.1 Mini-Quiz Graph
3.1 Ratios & Rates Mini-Quiz 3/5 1/4 55 mi/h$1.20 per can $28 for 4 tickets $7 per ticket $63 Mastery = At least 6/7