CLOSE READING LSC BY: CRYSTAL DAVIS. STEP-BY-STEP SELECT SHORT, WORTHY PASSAGES DESIGN THE LESSON SO THE STUDENTS RE-READ ASK STUDENTS TO “READ WITH A.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
A man had two sons. One of the sons asked his father to give him the inheritance that he would have gotten when his Father died.
Advertisements

Can you answer the questions and turn the pages?.
Math department Primary 2. Using the multiplication sign(x) One day mum went to the market and bought 3 baskets of apples Mum asked me to tell.
Keys for leaders building foundational skills.
Hello ! I went shopping and I need to count out what I have bought. Can you help me? EndTeacher’s page How many can you count? Click to start.
Mathematics Curriculum Centre Rachel went to the supermarket. She bought some fruit for herself and for her neighbour. However, she forgot to ask for separate.
Reading and Writing in the Content Areas All Teachers Working Together to Improve Student Academic Literacy Presentation By: Kelli M. Miller Oklahoma State.
Close Reading and Text-dependent Questions
A Closer Look at Close Reading. Essential Question: How do we get students engaged in complex text? Objective: At the end of this presentation I will.
Activity One Learning to read for main ideas You are Chris, your English teacher, Mr Mo, is giving you a lesson on reading comprehension. Follow his instruction.
Close Reading Background from Douglas Fisher Why:
The World of Money! The Basics of Money: Coins and Bills.
Time Remaining 30:00. 29:30 29:00 28:30 28:00.
Close Reading. What is close reading? Also known as “analytic reading” Reading to uncover layers of meaning that lead to deep comprehension An instructional.
The Value of Bills Unit of Study 7: Money and Time Global Concept Guide: 2 of 4.
Money QCC 10 &11 Names and identifies coins (penny, nickel, dime, and quarter) and dollar bills. Recognizes coins and bills as representing a system of.
Preparing for an exam. Study tips and tricks. Test taking tips. How to approach different types of problems. What to do if you get a bad grade.
Mnemonics! ……Not Just A Funny Word.. What does it mean!?? According to Brozo. Fisher, Frey & Ivey (2011): “A mnemonic device is a tool that helps a person.
February 15, 2013 Colleen Miller and Karen Brady.
Shifts in ELA Instruction.  Reconsideration of matching readers to text and begin using authentic complex texts for instructional purposes  Regularly.
Close Reading The CCLS emphasize the importance of students reading texts closely.
LITERACY SUCCESS 11 Part B A PROVINCIAL DEPARTMENT OF EDUCATION INNITIATIVE It is recommended that you view the Literacy Success 10 PowerPoint before viewing.
How do I write stories that make sense to readers?
Formulate Equations Lesson 6 (3 rd 6 Weeks) TEKS 6.5.
Professional Development For Science Education October 2014 For Science Education October 2014.
Ask the Expert: Challenging Word Problems Cassy Turner.
By the P.7 class of Our idea is to run a healthy eating tuck shop in our school at break time. It is to promote the healthy eating policy in the.
Modified Value Line: An Anticipatory Activity by Katie Mason Image source:
QUIET READING Monday, October 6. Daily Quiz DATEQUESTIONANSWER Oct 6 Change ‘Many people use computers.’ into the passive voice.
Taking the Words Out of Word Problems How to turn word problems into math problems Part 2: Subtraction problems.
Functional Question Foundation (Number 2) For the week beginning ….
Close Reading Instructional Routine. What is close reading? Close reading is an instructional routine in which students critically examine a text, especially.
3-11 Dividing Fractions and Mixed Numbers Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes.
Utilizing Mnemonics in the English Classroom Quynh Nguyen.
Janet earned $43 dollars babysitting and $25 dollars raking. About how much money did she earn altogether? About $70.
Review Questions 4 th NF.3.
NONCOUNT NOUNS examples COUNT NOUNS examples COUNT AND NONCOUNT NOUNS practice.
DEBATEs Emma Carson. What are debates?  Requires students to fully examine an issue  Research both sides  Be prepared to defend their position 
1.Charlie wanted to buy chicks at the market. He had $80 in his pocket and he spend all of his money to buy chicks at $4 each. On his way home, he give.
Mrs. Witzel’s Top Ten Test Taking Tips. #10 Bring all the supplies necessary –pencils, highlighters, eraser.
ENORMOUS CAT. One day the enormous cat was very hungry.
The purpose of this Jeopardy game is for students to review addition, subtraction, time, and money facts. They can use this to practice their math skills.
How can drawing pictures help you solve tough word problems?
March 15, 2013 Superintendent’s Conference Day Expeditionary Learning: Close Reading.
Proportions Percent GCF/LCM Unit Rate and Ratios Decimals/Di vision
Parents & pupils have asked for support with adding & subtracting fractions. Here are some of the slides used in our maths lessons. I hope you find them.
Name: ____________________ Directions: Read each problem below. Use the pictures to help you solve each problem. Write a number sentence for each problem.
Word Grids/ Semantic Feature Analysis Dyanis Popova Benjamin Zachary Ming-Jen Fang.
By Chaniece Cook. Response writing is a literacy strategy that “allows students to expand their thinking about the concepts at hand and provides an opportunity.
Return to Home! Go To Next Slide! Return to Home! Go To Next Slide!
Georgia Milestones Assessment Parent Meeting Davis Elementary School April 15, 2015.
Properties of Numbers 10/20/2016.
Read, Write, Group, Share By Brian Gomila.
Socratic Seminar Alexis fisher.
Close Reading Background from Douglas Fisher.
Found Poems A type of poetry created by taking words, phrases, and sometimes whole passages from other sources and reframing them as poetry by making changes.
Close Reading Training Core Action 2
SOLVING WORD PROBLEMS USING READING STRATEGIES.
Rachel went to the supermarket.
Year 7 Mathematical Literacy Assessment
Fruit Random Slide Show Menu
© DMTI (2018) | Resource Materials |
AT THE SUPERMARKET Ms.Jamila.
The Structure of Design for e-Learning
Unit 5 Do you like pears? Part A Let’s learn Leo Jili Primary School.
March 20 Bell Ringer Mr. Turner bought x boxes of pencils. Each box holds 25 pencils. He left 3 boxes of pencils at home and took the rest to school.
Please pick up your Warm Up sheet from the folder on the table in front, get out a pen or pencil, and wait for today’s question to appear on the board.
Construction of linear equations
Presentation transcript:

CLOSE READING LSC BY: CRYSTAL DAVIS

STEP-BY-STEP SELECT SHORT, WORTHY PASSAGES DESIGN THE LESSON SO THE STUDENTS RE-READ ASK STUDENTS TO “READ WITH A PENCIL” DISCUSS THE TEXT ASK TEXT-DEPENDENT QUESTIONS Literacy Focus: During Reading Comprehension

LETS DO AN EXAMPLE A MATH EXAMPLE

JOSE WENT TO THE FARMER’S MARKET DOWN THE STREET FROM HIS HOUSE. OVERALL, HE TOOK A $20 BILL AND A $5 BILL. HE BOUGHT 50 APPLES, 100 STRAWBERRIES, 12 ORANGES AND SOME BANANAS. IF APPLES ARE 5 FOR $1, STRAWBERRIES ARE 20 FOR $1, ORANGES ARE 4 FOR $1, AND BANANAS ARE 5 FOR $1, HOW MANY BANANAS DID JOSE BUY IF HE LEFT THE MARKET WITH HIS FRUIT AND $2 STILL IN HIS POCKET. (TO MAKE THINGS EASIER, THIS MARKET DOES NOT CHARGE TAX). What is the Problem Asking?

WHAT IS THE PROBLEM ASKING? HOW MANY BANANAS DID JOSE BUY?

JOSE WENT TO THE FARMER’S MARKET DOWN THE STREET FROM HIS HOUSE. OVERALL, HE TOOK A $20 BILL AND A $5 BILL. HE BOUGHT 50 APPLES, 100 STRAWBERRIES, 12 ORANGES AND SOME BANANAS. IF APPLES ARE 5 FOR $1, STRAWBERRIES ARE 20 FOR $1, ORANGES ARE 4 FOR $1, AND BANANAS ARE 5 FOR $1, HOW MANY BANANAS DID JOSE BUY IF HE LEFT THE MARKET WITH HIS FRUIT AND $2 STILL IN HIS POCKET. (TO MAKE THINGS EASIER, THIS MARKET DOES NOT CHARGE TAX). What Information is the Author Giving Us?

WHAT INFORMATION DID THE AUTHOR GIVE US? 1. JOSE TOOK A $20 BILL AND A $5 BILL TO THE MARKET 2. HE BOUGHT 50 APPLES 3. HE BOUGHT 100 STRAWBERRIES 4. HE BOUGHT 12 ORANGES 5. HE BOUGHT ??? BANANAS 6. APPLES ARE 5 FOR $1 7. STRAWBERRIES ARE 20 FOR $1 8. ORANGES ARE 4 FOR $1 9. BANANAS ARE 5 FOR $1 10. JOSE HAD $2 REMAINING 11. NO TAX IS CHARGED

JOSE WENT TO THE FARMER’S MARKET DOWN THE STREET FROM HIS HOUSE. OVERALL, HE TOOK A $20 BILL AND A $5 BILL. HE BOUGHT 50 APPLES, 100 STRAWBERRIES, 12 ORANGES AND SOME BANANAS. IF APPLES ARE 5 FOR $1, STRAWBERRIES ARE 20 FOR $1, ORANGES ARE 4 FOR $1, AND BANANAS ARE 5 FOR $1, HOW MANY BANANAS DID JOSE BUY IF HE LEFT THE MARKET WITH HIS FRUIT AND $2 STILL IN HIS POCKET. (TO MAKE THINGS EASIER, THIS MARKET DOES NOT CHARGE TAX).

HOW DO WE PUT THE INFO TOGETHER? 1. JOSE TOOK A $20 AND A $5 TO THE MARKET, AND RETURNED HOME WITH $2 $20 + $5 = $25 - JOSE TOOK $25 TO THE MARKET JOSE RETURNED HOME WITH $2 - $25 - $2 = $23 - JOSE SPENT $23 TOTAL 2. JOSE BOUGHT 50 APPLES, WHICH ARE 5 FOR $1 50 ÷ 5 = 10 – JOSE SPENT $10 ON APPLES 3. JOSE BOUGHT 100 STRAWBERRIES, WHICH ARE 20 FOR $1 100 ÷ 20 = 5 - JOSE SPENT $5 ON STRAWBERRIES 4. JOSE BOUGHT 12 ORANGES, WHICH ARE 4 FOR $1 12 ÷ 4 = 3 - JOSE SPENT $3 ON ORANGES 5. JOSE BOUGHT ??? BANANAS, WHICH ARE 5 FOR $1 ??? ÷ 5 = ???

TO CONTINUE WITH THE PREVIOUS SLIDE: JOSE SPENT A TOTAL OF $23 $23 = THE SUM OF ALL THE FRUITS JOSE SPENT $10 ON APPLES, $5 ON STRAWBERRIES, $3 ON ORANGES, AND ??? ON BANANAS $23 = $10 + $5 + $3 + ??? - $23 = $18 + ??? JOSE SPENT $5 ON BANANAS ARE WE DONE??? DID WE ANSWER THE QUESTION BEING ASKED?

NO, WE NEED TO KNOW HOW MANY BANANAS HE BOUGHT IF JOSE SPENT $5 ON BANANAS, AND BANANAS COST 5 FOR $1, THEN JOSE BOUGHT 5 X 5 BANANAS JOSE BOUGHT 25 BANANAS!!!!

ADVANTAGES OF CLOSE READING “READ WITH A PURPOSE” – ALLOWS STUDENTS TO FOCUS IN ON SPECIFIC ITEMS (HELPS CHUNK THE MATERIAL AND RELIEVE ANXIETY) GOOD FOR STUDENTS WHO STRUGGLE WITH READING FORCES STUDENTS TO SLOW DOWN WHICH HELPS WITH “RUSH” MISTAKES

REFERENCES FISHER, D., BROZO, W.G., FREY, N., & IVEY, G. (2015). 50 INSTRUCTIONAL ROUTINES TO DEVELOP CONTENT LITERACY (3RD ED.). BOSTON: PEARSON.