Notes Over 1.4 Do you feel like it’s hard getting everything working together? Well start focusing on one thing at a time.
Notes Over 1.4 Calculating the Value of a Variable Find the value of y for the given value of x.
Notes Over 1.4 Calculating the Value of a Variable Find the value of y for the given value of x.
Notes Over 1.4 Calculating the Value of a Variable Find the value of y for the given value of x.
Notes Over 1.4 Calculating the Value of a Variable Find the value of y for the given value of x.
Notes Over 1.4 Using an Equation with More than One Variable 5. The cost is c = x where x is the number of items produced. Solve the equation for x, then evaluate x when c = 8360.
Notes Over 1.4 Using an Equation with More than One Variable 6. At a delicatessen, ham costs $2.49 per pound and Swiss cheese costs $3.79 per pound. The customer has $9.50 to spend on 2 pounds of ham and some cheese. How much cheese can she purchase? Write an equation and solve it.
Notes Over 1.4 Rewriting a Common Formula Solve for the indicated variable.
Notes Over 1.4 Rewriting a Common Formula Solve for the indicated variable.
Notes Over 1.4 Rewriting a Common Formula Solve for the indicated variable.
Notes Over 1.4 Rewriting a Common Formula Solve for the indicated variable.
Notes Over 1.4 Rewriting a Common Formula Solve for the indicated variable.
Notes Over 1.4 Rewriting a Common Formula Solve for the indicated variable.
Notes Over 1.4